نخ دندان موم دار چه مزایا و معایبی برای سلامت دهان و دندان دارد؟

کشیدن نخ دندان تنها به این منظور نیست که پلاک‌ها و ذرات غذا را از روی خطوط لثه و دندان‌هایتان پاک کنید، بلکه به تحریک لثه نیز کمک می‌کند. حتی می‌توانید قبل از استفاده از نخ دندان ابتدا لثه‌های خود را ماساژ دهید تا باعث کارایی بیشتر آن شود. انواع مختلفی از نخ دندان در بازار موجود است که نخ دندان موم دار از محبوب‌ترین‌ها آن‌ها است.

نخ دندان موم دار مزایای بی‌شماری دارد. پوشش نرم و صاف این نوع نخ دندان، استفاده از آن را به روش‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند. اگرچه، این نخ دندان ضخیم می‌تواند برای برخی افراد، به دلیل فرم و ساختار دندان‌هایشان، نامناسب باشد. بهترین راه این است که نخ دندانی با ضخامت مناسب برای دندان‌هایتان را پیدا کنید که بسته به فاصله دندان‌هایتان با خیال راحت قابل استفاده باشد. در این مقاله به مزایا و معایب استفاده از نخ دندان موم دار خواهیم پرداخت. در وهله‌ی اول این مقاله به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید این نوع نخ دندان برای شما مناسب است یا خیر.

کشیدن نخ دندان چه فوایدی دارد؟ 


کشیدن نخ دندان چه فوایدی دارد؟

بیرون آوردن یک تکه باقی مانده از ذرت بو داده از لای دندانها یا خارج کردن مقداری سبزی باقیمانده از بین دندان‌هایتان واقعاً حس خوبی دارد.

اما علاوه بر اینکه کشیدن نخ دندان به دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند تا ظاهر و احساس خوبی داشته باشند، فواید بسیار دیگری نیز دارد. در اینجا این مزایا را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم.

خلاص شدن از پلاک و جرم دندان 

پلاک یک لایه‌ی چسبنده بی رنگ است که در اطراف و بین دندان‌هایتان و در امتداد خط لثه جمع می‌شود. اگرچه دیدن آن دشوار است، اما پلاک چیزی نیست که بتواند برای مدت طولانی در دهان شما ماندگار شود.

هنگامی که باکتری‌های موجود در دهان شما با غذاها و نوشیدنی‌های نشاسته‌ای و شیرین مخلوط می‌شوند، پلاک روی دندان و اطراف آن تشکیل می‌شود. این باکتری‌ها اسیدهایی را آزاد می‌کنند که کربوهیدرات‌ها را تجزیه می‌کنند. اگر مسواک نزنید، باکتری‌ها، اسیدها و کربوهیدرات‌ها می‌توانند با هم مخلوط شوند و لایه ای از پلاک را بر روی دندان و اطراف لثه ایجاد کنند.

باکتری‌های موجود در پلاک می‌توانند اسیدهایی را آزاد کنند که به مینای دندان شما حمله می‌کنند. اگر این اسیدها با مسواک زدن و نخ دندان برطرف نشوند، با گذشت زمان می‌تواند منجر به ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شود.

علاوه بر این، پلاک انباشته شده می‌تواند سفت و به تارتار یا همان جرم دندان تبدیل شود که در امتداد خط لثه جمع می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، خطر ابتلا به بیماری لثه افزایش می‌یابد. نخ دندان کشیدن به طور منظم می‌تواند به پاک کردن ذرات غذا در اطراف دندان‌ها و همچنین پلاک‌هایی که بین دندان‌های شما جمع شده‌اند کمک کند.

خطر پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان را کاهش می‌دهد 

پوسیدگی دندان می‌تواند منجر به ایجاد یک حفره در آن شود، یعنی باعث ایجاد یک سوراخ یا حفره‌ای کوچک در سطح سخت دندان‌ها (که به مینای دندان معروف است) می‌شود. اگرچه این روند در مدت زمان طولانی رخ می‌دهد، اما هرچه پلاک بیشتری روی مینای دندانتان داشته باشید، خطر ایجاد حفره و پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود.

کشیدن نخ دندان بین دندان‌ها برای حداقل یک بار در روز می‌تواند دندان‌هایتان را از شر ذرات مواد غذایی گیر کرده و تجمع پلاک‌ها خلاص کند و خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

به جلوگیری از بیماری لثه کمک می‌کند

التهاب لثه (ژنژویت)، مرحله اولیه بیماری لثه است. یکی از اولین علائم این بیماری، التهاب در اطراف لثه است. هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن نیز ممکن است از لثه‌هایتان خون بیاید.

اگر التهاب لثه درمان نشود، می‌تواند منجر به عفونت جدی‌تری شود که تحت عنوان پریودنتیت شناخته می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث تحلیل رفتن لثه یا پایین‌تر رفتن لثه از روی دندان شود. در این صورت، دندان‌های شما ممکن است آن محافظ استخوان را از دست داده و لق شوند. در صورت عدم درمان، پریودنتیت می‌تواند پاسخ التهابی را در سراسر بدن شما ایجاد کند.

مسواک زدن به صورت دو بار در روز و نخ دندان کشیدن به صورت یکبار در روز می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه کمک کند. تمیزکاری های حرفه‌ای که هر 6 ماه توسط دندان‌پزشک انجام می‌شود نیز می‌تواند به سلامت لثه‌ها کمک کند.

بوی بد دهان را کاهش می‌دهد 

بوی بد دهان (هالیتوز) یک مشکل شایع در میان افراد است، و استفاده از نخ دندان یکی از ابزاری است که می‌توانید برای جلوگیری از بوی بد دهان استفاده کنید.

وقتی ذرات غذا بین دندان‌های شما گیر می‌افتند، به ‌آرامی شروع به فاسد شدن می‌کنند. اگر ذرات غذا را از بین دندان‌هایتان پاک نکنید، می‌تواند نفس و بوی دهانتان را بد بو کند.

همچنین، اگر پلاک‌هایی در اطراف یا بین دندان‌هایتان جمع شده و شروع به فرسایش مینای دندان شما می‌کنند، می‌تواند باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود که این‌ها در ایجاد بوی بد دهان مؤثر هستند.

می‌تواند به سلامت قلب شما کمک کند

رعایت بهداشت دهان و دندان فقط برای سلامتی دندان و لثه نیست بلکه ممکن است برای سلامتی قلب شما نیز مفید باشد.

طبق یک مطالعه بزرگی که در این زمینه صورت گرفته است، شرکت کنندگانی که آداب بهداشت دهان و دندان را با استاندارد بالایی پیروی می‌کنند، خطر فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی در آن‌ها کاهش می‌یابد.

ارتباط بین سلامت دهان و سلامت قلب ممکن است بیشتر و جدی‌تر از ارتباط بین سلامت دهان و سلامت کلی بدن شما باشد. در هر صورت، نخ دندان کشیدن یک روش ساده و کم هزینه برای کمک به ارتقاء سطح بهداشت دهان و دندان و همچنین سلامت کلی بدن شما است.

مزایای استفاده از نخ دندان موم دار 


مزایای استفاده از نخ دندان موم دار

 • نخ دندان‌های موم دار دارای مومی هستند که یک رشته نازک نایلونی را می‌پوشاند. این موم را می‌توان با توجه به نوع دقیق نخ دندان که استفاده می‌کنید، طعم دار کرد تا تجربه دلپذیری از نخ دندان کشیدن را برای افراد ایجاد کند.
 • نخ دندان‌های موم دار نسبت به سایر نخ دندان‌های بدون موم نسبتاً محکم‌تر هستند. اگر هنگام نخ دندان کشیدن، دندان‌های شما دارای گوشه‌های تیز، زاویه‌های ناجور یا فضای کمی باشد، نخ دندان موم دار از استحکام بیشتری برخوردار است و محکم‌تر خواهد بود. همچنین، نخ دندان موم دار به راحتی وا نمی‌رود و قطع نمی‌شود.
 • نخ دندان موم دار برای کسانی که بریس ارتودنسی بر روی دندان‌هایشان دارند بسیار مناسب و ترجیح داده می‌شود. بریسها یا سیم‌کشی‌های ارتودنسی دارای اتصالات فلزی هستند که نخ‌های بدون موم به راحتی می‌توانند در آن‌ها گیر کنند. خوشبختانه نخ دندان موم دار سفت‌تر است و کشیدن نخ دندان موم دار در اطراف سیم‌کشی دندان و سایر وسایل دندانپزشکی راحت‌تر خواهد بود.
 • نخ دندان موم دار بافت لغزنده‌ای دارد. این باعث می‌شود که این نخ دندان بین دندانها راحت‌تر بلغزد. برای کسانی که دندان‌هایشان شلوغ و خیلی به هم چسبیده است بسیار مفید خواهد بود.

معایب نخ دندان موم دار 


 • بافت لغزنده نخ دندان موم دار هم جنبه‌ی مثبت دارد و هم جنبه‌ی منفی. بعضی از افراد ممکن است نخ بدون موم را ترجیح دهند. به این دلیل است که نخ بدون موم نازک‌تر است و در نتیجه در فضاهای کوچک‌تر راحت‌تر جای می‌گیرد.
 • همچنین بافت مومی این نوع نخ ممکن است برای برخی از افراد به نوعی آزار دهنده باشد. محکم گرفتن این نوع نخ شاید برای برخی دشوار باشد، اگرچه این به نحوه نگه داشتن نخ دندان هم بستگی دارد.

آیا نخ دندان موم دار مناسب شما است؟ 


آیا نخ دندان موم دار مناسب همه است؟

پاسخ کاملاً به ترجیحات شخصی و همچنین عملکرد انواع نخ دندان متناسب با وضعیت دهان و دندان شما بستگی دارد. هنگام انتخاب نخ دندان، لازم است عوامل دیگری را غیر از پوشش نیز در نظر بگیرید. به طور مثال، اگر فاصله زیادی بین دندان‌هایتان وجود دارد، بهتر است به جای استفاده از نخ دندان از نوار دندان استفاده کنید. نوار دندان پهنای خیلی بیشتری نسبت به نخ دندان دارد و باعث از بین بردن پلاک در مناطقی می‌شود که فقط با استفاده از نخ دندان معمولی می‌توانند پاک شوند.

همچنین، می‌توانید نخ دندان موم دار دارای طعم را انتخاب کنید. برخی از افراد طعم‌های نعنا یا دارچین را انتخاب می‌کنند تا علاوه بر داشتن نفسی تازه و تمیز، از استفاده از نخ دندان لذت بیشتری ببرند. نحوه‌ی کار با هر نوع نخ دندانی را که انتخاب می‌کنید، بهتر است خودتان آزمایش کنید تا تصمیم بگیرید که مناسب‌ترین حالت برای قرار دادن نخ در بین دندان‌هایتان کدام است. صرف‌نظر از نوع نخ دندانی که انتخاب می‌کنید، کشیدن روزانه نخ دندان به شدت به همه افراد توصیه می‌شود. کشیدن روزانه نخ دندان برای حفظ سلامت دهان فوق‌العاده مفید است.

هر چند وقت یک بار باید نخ دندان بکشید و چه زمانی؟


متخصصان دندانپزشکی توصیه می‌کنند که 2 بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند در صبح نخ دندان بکشند، درحالی‌ که دیگران تمیز کردن دندان‌ها قبل از خواب را دوست دارند.

به ‌طور کلی توصیه می‌شود قبل از مسواک زدن دندان‌های خود را با نخ دندان تمیز کنید. وقتی نخ دندان می‌کشید، معمولاً ذرات غذا و پلاک‌های اطراف دندان را شل می‌کنید. این عمل کمک می‌کند تا در هنگام مسواک زدن، کار از بین بردن پلاک‌ها و ذرات پاک شده از دندان و لثه راحت‌تر باشد.

چه چیزهای دیگری برای سلامت دندان مهم است؟


نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز فقط یک بخش از یک روتین سالم بهداشت دهان و دندان است. برای سلامت مطلوب دندان، موارد زیر را نیز باید در نظر بگیرید:

 • دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز با استفاده از یک حرکت دایره‌ای آرام مسواک بزنید.
 • از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن لثه‌ها از مسواک‌هایی با برس نرم و مویی استفاده کنید.
 • به خاطر داشته باشید که باید زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری‌های روی آن از بین برود.
 • استفاده از دهان‌شویه همراه با فلوراید را در روتین خود داشته باشید.
 • مسواک یا سر مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه تعویض کنید.
 • بعد از خوردن غذا یا نوشیدنی شیرین، یک لیوان آب بنوشید تا به شما کمک کند قند یا ذرات غذا را روی دندان و لثه از بین ببرید.
 • یک رژیم غذایی متعادل که شامل مقدار زیادی میوه و سبزی‌ها است، مصرف کنید و مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی‌ها را محدود کنید.
 • سالانه دو بار برای تمیز کردن و معاینه‌های معمول به دندان‌پزشک مراجعه کنید.