مسواک دندان حساس: انتخاب بهترین مسواک مخصوص دندان‌های حساس

اگر حساسیت دندانی مشکل بزرگ شما است باید بدانید که تنها نیستید. حساسیت دندانی می‌تواند یک مشکل بسیار دردناک باشد. افرادی که دچار حساسیت دندان باید از مسواکی استفاده کنند که علاوه بر تمیز کردن دندان‌ها از بروز درد بیشتر جلوگیری کند. در بخش زیر به چند گزینه عالی برای مسواک زدن دندان حساس اشاره می‌کنیم. اگر شما با مشکل حساسیت دندانی و تمیز کردن آنها مواجه هستید باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا شما را راهنمایی نماید.

علت حساسیت دندان


علت حساسیت دندان

شاید تصور می‌‌‌کنید که حساسیت دندانی یک مشکل ارثی است و در واقع در اکثر بیماران این اختلال زمینه ژنتیکی دارد. این افراد در مقایسه با سایر بیماران مینای دندان بسیار نازک تری دارند اما در تعداد زیادی از بیماران حساسیت دندانی به علت محکم مسواک زدن دندان‌ها یا مصرف بیش از حد غذاهای اسیدی و ترش به وجود می‌آید. درد شدید، حساسیت نسبت به غذاهای داغ یا سرد یا حتی احساس درد در هنگام نفس کشیدن در هوای سرد به علت تحلیل رفتگی مینای دندان، قرار گرفتن ریشه دندان در معرض هوا یا حتی التهاب عصب دندان به وجود می‌آید. مصرف غذاهایی که اسید بسیار زیادی دارند مانند آب پرتقال یا نوشابه باعث می‌‌شود مینای دندان از بین برود. محکم مسواک زدن دندان‌ها نیز باعث عقب رفتن لثه می‌‌شود و ریشه دندان را در معرض هوا قرار خواهد داد. افراد مبتلا به بیماری لثه یا بیماری التهاب لثه دچار حساسیت دندانی هستند زیرا بافت سالم لثه آسیب دیده است و باعث شده ریشه دندان در معرض هوا قرار بگیرد.

نکاتی برای مسواک زدن دندان‌های حساس


اولین اقدامی که شما می‌توانید برای کمک به دندان‌های حساس خود انجام دهید این است که آن‌ها را به شیوه صحیح مسواک بزنید و حداقل روزی دو بار از نخ دندان و مسواک استفاده نمایید. هنگام مسواک زدن دندان‌ها به هیچ عنوان مسواک را به سمت عقب و جلو روی دندان‌های خود به حرکت در نیاورید درعوض باید مسواک را با حرکات چرخشی کوچک حرکت دهید و هر بخش کوچکی از دهان خود را تمیز نمایید. باید حداقل ۳۰ ثانیه زمان را صرف مسواک زدن یک بخش از دهان خود کنید و فرایند مسواک زدن را با سرعت و فشار بسیار کم و با حرکات چرخشی انجام دهید. به این ترتیب شما همه نقاط دندان خود را مسواک می‌‌‌زنید و سطح دندان و لایه‌های اطراف آن تمیز خواهد شد. باید مسواک خود را با زاویه ۴۵ درجه روی دندان‌های تان قرار دهید سپس از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنید و شروع به تمیز کردن آنها نمایید. این فرایند باید روی همه سطوح دندان‌های شما انجام شود. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن دندان‌ها به طور منظم باعث می‌‌شود که سلامت دهان و دندان شما تضمین گردد.

بهترین خمیر دندان برای دندان‌های حساس


بهترین خمیر دندان برای دندان‌های حساس

در هنگام مسواک زدن دندان حساس علاوه بر استفاده از تکنیک صحیح مسواک زدن باید از خمیر دندان مناسب و مسواک نرم نیز استفاده کنید. اکثر شرکت‌هایی که به تولید محصولات دندان می‌‌پردازند مسواک مخصوص دندان حساس را نیز وارد بازار نموده اند که بسیار نرم است و به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند. مسواک مخصوص دندان حساس بسیار نرم است و از آسیب رساندن بیشتر به دندان جلوگیری می‌کند. سر مسواک بسیار نرم بوده و از ساییدگی سطح دندان جلوگیری می‌کند. هر فرد با توجه به شرایط دندان خود باید به تهیه یک مسواک مناسب بپردازد. انواع جدیدی از مسواک در بازار وجود دارد که دارای تایمر اتوماتیک می‌باشند و به طور کامل زمان مسواک زدن دندان را تنظیم می‌نمایند. در صورتی که شما نمی‌توانید یا دوست ندارید از چنین مسواکی استفاده نمایید می‌‌توانید محصولاتی که مقرون به صرفه هستند را تهیه کنید. برندهای مختلف مسواک مخصوص دندان حساس را نیز ارائه می‌دهند و به این ترتیب شما می‌توانید به کمک یک مسواک مناسب و تعویض آن در فواصل زمانی مشخص به سلامت دندان‌های خود کمک کنید. در صورتی که نمی‌دانید مسواک شما به اندازه کافی نرم است می‌توانید قبل از مسواک زدن دندان‌های خود آن را زیر آب گرم قرار دهید تا نرم شود. صرف نظر از نوع مسواک و خمیر دندان مخصوص دندان حساس باید به خاطر داشته باشید که مسواک زدن دندان‌ها به شیوه صحیح اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا از بروز حساسیت بیشتر جلوگیری می‌کند.

آیا استفاده از مسواک دستی بهتر است یا برقی؟


اگر چه استفاده از مسواک دستی توصیه می‌شود در صورتی که شما برخی از نقاط دهان خود را در هنگام مسواک زدن فراموش کنید احتمال تجمع پلاک دندانی افزایش خواهد یافت و به همین دلیل استفاده از مسواک برقی توصیه می‌شود. نحوه استفاده از مسواک اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل به منظور اطلاع از نحوه صحیح مسواک زدن باید با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین خمیر دندان مخصوص دندان حساس کدام است؟


بهترین خمیر دندان مخصوص دندان حساس کدام است؟

اکنون که با بهترین نوع مسواک مخصوص دندان حساس آشنا شده اید نحوه استفاده صحیح از مسواک را می‌دانید باید از خمیر دندان مخصوص دندان حساس استفاده کنید. انواع مختلفی از خمیر دندان مخصوص دندان حساس در بازار وجود دارد تعداد بسیار زیادی از آنها قابلیت سایندگی پایینی دارند و به حفظ سلامت مینای دندان و تقویت آن کمک می‌کند و از حساسیت دندان به سرما و گرما می‌کاهند. یکی از بهترین مزایای خمیر دندان مخصوص دندان حساس این است که به ترمیم نقاط ضعیف شده دندان کمک می‌‌کند و فلوراید بیشتری را در اختیار دندان‌ها قرار خواهد داد تا تقویت گردند.

بدترین خمیر دندان برای دندان حساس کدام است؟


به طور کلی افرادی که دندان حساسی دارند باید از خمیر دندانی که حساسیت دندان‌ها را افزایش می‌دهد و دارای مواد ساینده است خودداری نمایند. استفاده از خمیر دندان سفید کننده به هیچ عنوان برای افرادی که دندان حساسی دارند توصیه نمی‌شود زیرا این نوع خمیر دندان می‌تواند باعث نازک شدن مینای دندان شود و حساسیت و درد دندان را افزایش دهد. حتی اگر در هنگام مسواک زدن دندان خود از شیوه صحیح استفاده می‌کنید اما خمیر دندان و مسواک مناسبی را تهیه نکرده اید احتمال افزایش درد و حساسیت دندانی در شما بسیار بالا خواهد بود.

چند نکته برای مسواک زدن برای دندان حساس


حتی علیرغم استفاده از مسواک مناسب و خمیر دندان مخصوص دندان حساس برخی از افراد دچار حساسیت دندانی خواهند شد. در بخش زیر به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم که به افراد مبتلا به حساسیت دندانی کمک خواهد کرد:

  • از مصرف غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد خودداری کنید زیرا استفاده از خوراکی‌های بسیار داغ یا بسیار سرد مانند بستنی باعث می‌شود که احتمال بروز درد دندان افزایش پیدا کند.
  • از مصرف غذاهای بسیار ترش و اسیدی خودداری کنید زیرا حساسیت دندانی و احتمال از بین رفتن مینای دندان را افزایش می‌‌دهند.
  • همیشه پس از هر بار غذا خوردن دندان‌های خود را مسواک بزنید حتی مسواک زدن دندان‌ها پس از مصرف چای، قهوه یا نوشابه توصیه شده است. مصرف برخی از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی یا نوشابه شیرین باعث می‌شود که دندان شما مستعد تجمع پلاک باشد. به این ترتیب هر چه دهان و دندان شما تمیزتر باشد احتمال بروز درد ناشی از حساسیت دندانی کاهش خواهد یافت.
  • به خاطر داشته باشید که روزی ۲ بار از نخ دندان استفاده کنید زیرا بیماری لثه باعث حساسیت ریشه دندان خواهد شد به همین دلیل هرچه لثه شما سالم تر باشد احتمال بروز مشکلات دهان و دندان به حداقل خواهد رسید.

در صورتی که شما همه این موارد را رعایت می‌کنید اما همچنان از حساسیت دندانی رنج می‌برید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات پزشک به منظور بهبود سلامت دندان حساس به تجویز دهانشویه یا خمیر دندان مناسب خواهد پرداخت. مواردی که در این مقاله ارائه شده است نکات عمومی می‌باشند و شما نباید از آن برای تشخیص مشکل خود استفاده کنید. در صورتی که شما دچار حساسیت دندانی هستید باید به پزشک مراجعه نمایید تا مشکل شما را ارزیابی کند.