خمیردندان ضد حساسیت: ویژگی بهترین خمیر دندان برای دندان‌های حساس

تقریباً از هر هشت بزرگسال یک نفر حساسیت دندانی را تجربه می‌کند. این وضعیت که از نظر تخصصی "حساسیت بیش از حد دندان" نامیده می‌شود، منجر به احساس گذرا و دردناک در یک یا چند دندان می‌شود که معمولاً در اثر محرک‌های گرم، سرد یا شیرین ایجاد می‌شوند.

این امر باعث می‌شود تا بسیاری از افراد به دنبال از بین بردن حساسیت دندانی خود از طریق خمیردندان‌های موجود در فروشگاه‌های مواد غذایی محلی یا داروخانه‌ها باشند. برای درک چگونگی عملکرد خمیردندان‌های ضد حساسیت، باید درک کنیم که در وهله اول چه عواملی باعث حساسیت دندان می‌شود.

چه عواملی باعث حساسیت دندان می‌شود؟ 


چه عواملی باعث حساسیت دندان می‌شود؟

اول، مهم است که درک کنیم حساسیت دندان می‌تواند علامت پوسیدگی دندان باشد. حساسیت همچنین از وجود ترک دندان ایجاد می‌شود. این نوع حساسیت دندان برای درمان به اقدامات دندانپزشکی نیاز دارد. و این نوع حساسیت ما با خمیر دندان‎های ضد حساسیت برطرف نمی‌شود.

نوع حساسیت دندان مورد نظر در این مقاله این است که در صورت عدم وجود هرگونه مشکل دندانی همچنان پابرجاست. شما به دندانپزشک خود مراجعه کرده اید و او تأیید می‌کند که شما هیچ پوسیدگی یا دندان شکسته ای ندارید. با این وجود دندان‌های شما هنوز به گرما، سرما یا شیرینی حساس هستند. به همین دلیل است که ما آن را "حساسیت بیش از حد" می‌نامیم. دندان‌ها نسبت به مواردی که نباید آنها را آزار دهد بیش از حد حساس هستند.

از دست دادن مینا 

اگر به هر دلیلی مینای دندان خود را از دست دهید، عاج زیرین (ماده اصلی دندان) در معرض عوامل محرک قرار می‌گیرد.

عملکردهای مینای دندان برای پوشاندن، محافظت و عایق بندی دندان است. اگر به هر دلیلی مینای دندان خود را از دست دهید، عاج زیرین (ماده اصلی دندان) در معرض دید قرار می‌گیرد. عاج نرم و متخلخل است و از عصب داخلی در برابر محیط خارجی محافظت نمی‌کند. بنابراین، هنگامی ‌که مینای دندان از دست رفته باشد، گرما و سرما و حتی شیرینی را بسیار شدید تر احساس می‌کنید.

به چند روش ممکن است مینای دندان خود را از دست دهید:

 • دندان قروچه و سایش دندان‌ها
 • لب پر شدن دندان‌ها
 • فرسایش اسیدی (ریفلاکس شدید اسید یا استفراغ مکرر)
 • سایش با مسواک (استفاده از مسواک با برس سفت و خمیردندان ساینده)

از دست رفتن بافت لثه 

هنگامی‌ که لثه‌ها تحلیل می‌روند، باعث میشود لایه محافظتی ریشه دندان از بین برود. ریشه‌ها دارای پوشش محافظ از جنس مینا نیستند، بنابراین فاقد عایق دما در قسمت خارجی دندان هستند. تحلیل لثه نیز چند دلیل مختلف دارد:

 • سایش و فشار روی دندان‌ها
 • موقعیت نامناسب دندان‌ها
 • روش مسواک زدن نامناسب
 • بیماری لثه درمان نشده

تحریک عصب 

یکی دیگر از دلایل احتمالی افزایش حساسیت، تحریک اعصاب محفظه داخلی دندان است. در دندان‌های سالم، بدون از دست دادن مینای دندان و بدون تحلیل لثه، تشخیص حساسیت دندان دشوارتر است. در بیشتر موارد، می‌توانیم آن را به نوعی تحریک عصب داخل دندان مرتبط بدانیم. دلایل آن عبارتند از:

 • فشار دادن و سایش دندان‌ها
 • فشار و یا التهاب سینوس
 • مشکلات TMJ(فک و دهان)

چگونه خمیر دندان حساسیت را از بین می‌برد؟


چگونه خمیر دندان با حساسیت را از بین می‌برد؟

خمیر دندان‌های خاص از طریق دو مکانیزم که توسط هر یک از مواد فعال آن عمل می‌کنند، حساسیت را رفع می‌کنند.

نیترات پتاسیم 

نیترات پتاسیم نمکی است که بر توانایی عصب در ارسال سیگنال به مغز تأثیر می‌گذارد. این ماده می‌تواند به منافذ کوچک موجود در عاج نفوذ کرده و در واقع عصب را آرام کند. این بدین معنی است که گزینه مناسبی برای همه دلایل مختلف حساسیت دندان است که در بخش قبلی ذکر گردید.

نیترات پتاسیم باعث کاهش حساسیت عصب می‌شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا اثر کند، بنابراین توصیه می‌کنیم حداقل دو هفته به طور منظم از نیترات پتاسیم استفاده کنید تا حساسیت کمتری را تجربه کنید.

فلوراید سدیم یا فلوراید استنوس 

سنسودین فرمول‌های مختلفی از خمیر دندان برای محافظت از دندان‌های شما در برابر حساسیت دارد. این فرمولاسیون‌ها حاوی یکی از این مواد حاوی فلوراید هستند، نه هر دو.

تمام ترکیبات فلوراید برای جلوگیری از حساسیت دندان از طریق مسدود کردن منافذ ریز موجود در عاج عمل می‌کنند. با اتصال این سوراخ‌های میکروسکوپی، احساس گرما، سرما و شیرینی قادر به رسیدن به عصب درون آن نخواهد بود.

فلوراید استنوس یک عملکرد ضد باکتریایی دارد و باعث از بین رفتن باکتری‌های بد پلاک دندان می‌شود. همچنین ممکن است اثر انسداد لوله ای طولانی تری نسبت به سدیم فلوراید داشته باشد.

قیمت 


قیمت خمیردندان ضد حساسیت

خرید خمیر دندان ضد حساسیت ممکن است بسیار پرهزینه به نظر برسد و برخی از مارک‌ها بسیار گران باشند. با این حال، بیشتر خمیردندان‌های ضد حساسیت قیمت مشابه با بسیاری از خمیر دندان‌های برندهای اصلی را دارند. یافتن برندی که قیمت آن به اندازه قیمت خمیر دندان معمولی باشد آسان است و در یک تیوب خمیر معمولاً دو ماه مصرف می‌شود.

خرید خمیر دندانی که کمی ‌گران تر باشد نسبت به انجام روشی برای کاهش حساسیت، مانند درمان ریشه، همچنان مقرون به صرفه است.

راه‌های دیگر برای درمان حساسیت دندان 


اگر حساسیت مداوم دارید، به دنبال بهترین گزینه‌های درمانی حساسیت دندان برای رفع نیازهای خود باشید. یکی از بهترین راه‌ها برای به حداقل رساندن حساسیت دندان، انتخاب محصولات مراقبت از دهان است که به طور خاص برای درمان منشا حساسیت در خط لثه شما طراحی شده است. از آنجا که انتخاب می‌تواند کمی‌ مشکل باشد، در اینجا چند گزینه برای درمان حساسیت دندان وجود دارد که می‌توانند راحتی روزمره را برای شما به همراه داشته باشند:

از مسواک نرم استفاده کنید 

استفاده مسواک نرم برای درمان حساسیت دندان 

بسیاری از افراد مسواک زدن بیش از حد محکم را انجام می‌دهند که این امر منجر به ایجاد حساسیت دندان‌ها می‌شود. درمان حساسیت دندان با استفاده از مسواک مناسب آغاز می‌شود. شما به یک نوع مسواک ملایم اما موثر در از بین بردن پلاک‌های مضر نیاز دارید. متخصصان توصیه می‌کنند برای اطمینان از پوشانده شدن تمام نواحی دهان که دسترسی به آن سخت است، از مسواک نرم با برس‌های دارای ارتفاع‌های مختلف استفاده کنید.

برای سالم نگه داشتن دندان‌های خود بدون افزایش حساسیت دندانی، از حرکات دایره ای و کوچک مسواک خود برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کنید. نیازی به وارد کردن فشار زیاد ندارید. فشار بیش از حد به مسواک هنگام مسواک زدن می‌تواند دندان‌های حساس را تحریک کند. درعوض، حتماً زمان کافی را برای مسواک زدن اختصاص دهید (حداقل دو دقیقه). مسواک خود را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه دارید و از مسواک طراحی شده برای دندان‌های حساس استفاده کنید.

به آرامی ‌نخ دندان بکشید 

به آرامی کشیدن ‌نخ دندان برای درمان حساسیت دندان 

از آنجا که تجمع پلاک در نهایت ممکن است به تحریک لثه‌ها و حساسیت منجر شود، نخ دندان بخش مهمی ‌از برنامه بهداشت دهان و دندان شما در راستای پیشگیری است. اگرچه ممکن است در ابتدا باعث خونریزی لثه شود، اما اگر نخ دندان را به یک عادت تبدیل کنید، لثه شما تقویت می‌شود.

مطابق توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا، حتماً از روش صحیح نخ دندان استفاده کنید. از یک نخ 18 اینچی استفاده کنید. مقدار کمی ‌را به دور انگشت وسط یک دست خود بپیچید، و بقیه را به دور انگشت وسط دست دیگر بچرخانید. نخ را به آرامی ‌بین هر دندان بالا و پایین بکشید تا بین دندان تمیز شود و از حساسیت دندان جلوگیری گردد. در حالی که نخ استفاده شده را روی دست دیگر می‌پیچید، نخ جدید را از یک دست باز کنید.

دهانشویه را فراموش نکنید

برخی از دهانشویه‌ها می‌توانند باعث حساسیت دندان‌ها شوند، اما دهانشویه مناسب می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از دهان و دندان، از دندان محافظت کند. اگر می‌خواهید از دهان شویه استفاده کنید، نسخه بدون الکل، حاوی فلوراید را برای تقویت مینای دندان امتحان کنید. اگر از بریس استفاده می‌کنید، بسیاری از دندانپزشکان برای محافظت در برابر حساسیت دندان و محافظت بیشتر در برابر پوسیدگی، شستشوی دندان را توصیه می‌کنند.

در آخر، از یک برنامه جامع بهداشت دهان و دندان استفاده کنید

یک روتین مناسب شامل خمیردندان، مسواک و نخ دندان است که هر یک برای کمک به سهولت مراقبت از دندان‌های حساس طراحی شده اند.

یادتان باشد که صبور باشید. قبل از اینکه متوجه کاهش قابل توجه حساسیت دندان شوید، ممکن است حدود یک ماه استفاده از محصولات برای دندان‌های حساس به طول بیانجامد.

آیا برای حساسیت دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟ 


اگرچه روش‌های موثر و بدون نسخه بسیاری برای دندان‌های حساس وجود دارد، اما اگر احساس حساسیت مداوم دارید، همیشه بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید، زیرا این امر می‌تواند نشانه مشکلات جدی تری باشد. اگر دندان حساسی دارید یا حساسیت دندانی شما همچنان پابرجاست، به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد که پوسیدگی، عفونت یا بیماری‌های لثه دارید یا خیر. تشخیص زود هنگام عامل حساسیت دندان ممکن است بعداً از انجام اقدامات پیچیده دندانپزشکی جلوگیری کند.

رفع پوسیدگی و ترک دندان به عنوان علل احتمالی حساسیت مهم است. هیچ میزان خمیردندان ضد حساسیتی این مشکلات را برطرف نخواهد کرد.

اگر از خمیردندان‌های ضد حساسیت استفاده می‌کنید و هنوز از حساسیت دندان رنج می‌برید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکان گزینه‌های دیگری برای مقابله با حساسیت دارند و می‌توانند وضعیت خاص شما را ارزیابی کنند تا بفهمند کدام یک برای شما بهتر است. حساسیت دندانی قابل درمان است. نوع درمان به علت ایجاد حساسیت بستگی خواهد داشت. دندانپزشک شما ممکن است یکی از انواع روش‌های درمانی زیر را پیشنهاد کند:

 • روکش، اینلی یا باندینگ. این موارد ممکن است برای اصلاح نقص یا پوسیدگی که منجر به حساسیت می‌شود استفاده شود.
 • جراحی پیوند لثه. اگر بافت لثه از ریشه از بین رفته باشد، این کار از ریشه محافظت می‌کند و حساسیت را کاهش می‌دهد.
 • عصب کشی. اگر حساسیت شدید و مداوم است و با روش‌های دیگر قابل درمان نیست، دندانپزشک شما ممکن است این روش درمانی را برای رفع مشکل توصیه کند