رفع زردی دندانها به دلایل ژنتیکی و داروها با بهداشت دندانی مناسب

آیا متوجه شده‌اید که دیگر دندان‌هایتان سفیدی سابق را ندارند؟ آیا حتی پس از مسواک زدن نیز همان لایه زرد رنگ روی دندان‌هایتان باقی مانده است؟ مراقبت از لبخند کاملاً طبیعی است، ولی دندان‌های زرد الزاماً یکی از نشانه‌های سلامت ضعیف دهانی نیست.هرچند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و به طور صحیح می تواند تا حد زیادی علتهای خارج از کنترل را نیز رفع کند. عوامل زیادی در رنگ زرد دندان‌ها تأثیر دارد. برخی از این عوامل در حیطه کنترل شما قرار دارند ولی بعضی از آنها خیر. این مقاله را مطالعه کنید تا ببینید چه عواملی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود و چگونه می‌توان آن‌ها مجدداً را سفید لینک به سفید کردن دندان  سفید کرد. با این تعداد محلول‌هایی که می‌توان آزمایش کرد - چه طبیعی و چه شیمیایی-امید می‌رود که بتوانید یک محلول را پیدا کنید که بتواند به شما لبخندی با اعتماد بنفس را بازگرداند.

اگرچه سلبریتی‌ها و مدل‌ها دندان‌های سفید خود را به نمایش می‌گذارند، ولی لبخند اکثر افراد تحت تأثیر سایه‌های زرد رنگ دندان‌ها قرار گرفته است. ولی این موضوع نباید زیاد خبر شوکه کننده‌ای باشد. چندین عامل مختلف وجود دارد که می‌تواند بر رنگ دندان‌های شما تأثیر گذاشته و بر آنها این لایه زرد رنگ را بیاندازند. با این حال بهترین گزینه پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها با مراقبت از آن چیزی است که می‌خورید. همچنین باید اقدامات مناسب به بهداشت دهانی   را انجام دهید و بطور منظم به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. ساده‌ترین علت زرد شدن دندان‌ها که می‌توان آن را ترمیم کرد، بهداشت ضعیف دهانی است. پلاک دندانی و انباشتگی جرم دندانی لینک به جرم می‌تواند باعث ظاهر زرد رنگ دندان‌ها شود. از بین بردن این انباشتگی پیش از پوسیدگی دندان  یکی از ضروری‌ترین اقدامات لبخندی سفید و دندان‌هایی سالم است.

گروه دانیال روژ با بهره مندی از دانش و تجربه محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

افسانه‌های در مورد وضعیت دندان


وضعیت دندان

بسیاری از افراد عقیده‌هایی در مورد دندان‌های سفید و زرد دارند که در واقع درست نیست. اگر شما نیز به یکی از این افسانه‌ها باور دارید پس بهتر است طرز فکر خود را تغییر دهید

افسانه اول: رنگ طبیعی دندان‍ها سفید درخشان است

دندان سفیدتعداد کمی از افراد خوش شناس هستند که رنگ طبیعی دندان‌هایشان سفید درخشان است، ولی اکثر افراد رنگ‌های دندانی تیره‌تری دارند. در حقیقت، دندان‌های سفید و درخشان ظاهری تقریباً غیر طبیعی دارند. دندان‌های طبیعی معمولاً رنگی زرد یا خاکستری دارند. برای فهم دلیل این مسئله، با هم نگاهی به آناتومی دندان بیاندازیم. در قسمت خارجی دندان، لایه‌ای از مینای دندان وجود دارد که رنگی آبی-سفید دارد. ولی مینا شفاف است، که اجازه می‌دهد لایه‌های زیرین عاج دندان از طریق آن دیده شود. عاج دندان رنگی زردتر و تیره‌تر دارد و این مسئله به دندان‌ها ظاهری کمتر سفید را می‌بخشد.به همین خاطر، در واقع رنگ و ضخامت مینای دندان است که تعیین کننده رنگ دندان شماست. اگر شما دائما مسواک می‌زنید و نخ دندان می‌کشید ولی همچنان رنگ دندان‌هایتان زرد است، پس شاید دلیل آن زرد بودن رنگ طبیعی دندان‌های شما باشد.

افسانه دوم: دندان‌های زرد یا غیر سفید سالم نیستند

این افسانه‌ای است که به شما تحمیل می‌شود، آن هم توسط شرکت‌هایی که می‌خواهند مردم پول خود را صرف رسیدن به لبخند "بی‌نقص" هالیوودی کنند. اگرچه انباشتگی زرد رنگ پلاک‌های دندانی لینک به پلاک و لکه‌های روی دندان، سالم نیستند، ولی این امکان نیز وجود دارد که دندان‌های کاملاً تمیز و سالم نیز سایه‌ای زرد رنگ داشته باشند. فرآیندهای سفید کننده دندان معمولاً از طریق روتراشی یا نفوذ به لایه خارجی مینای دندان عمل می‌کنند، که در صورت انجام مکرر آن برای دفعات مکرر دندان‌ها را تضعیف خواهند کرد. به همین خاطر، دندان‌های زرد قوی‌تر از دندان‌های سفید و درخشان است - البته تا وقتی که تمیز نگاه داشته شوند. البته شاید هنوز هم بخواهید ظاهر زیبای لبخند خود را با سفید کردن دندان‌هایتان بهبود ببخشید و اطلاعات بیشتری در این باره در ادامه همین مقاله آورده شده است.

افسانه سوم: استفاده از بریس باعث زرد شدن دندان می‌شود

بریس دندانیبعضی از کسانی که از بریس‌ دندانی استفاده می‌کند می‌توانند دندان‌هایی زرد رنگ داشته باشند، ولی نباید تمام تقصیرات را گردن بریس‌های ارتدونسی انداخت. باکتری‌ها براحتی می‌توانند اطراف براکت‌های ارتدونسی تجمع کنند، به همین خاطر در زمان ارتدونسی باید بیش از اندازه مراقب نظافت دندان‌ها و نخ دندان کشیدن باشید. اگر مراقبت خوبی از بهداشت دهانیخود داشته باشید، استفاده از ارتدونسی باعث تغییر رنگ دندان‌هایتان نخواهد شد.اگر نگران این مسئله هستید که استفاده از ارتدونسی ثابت باعث تغییر رنگ دندان‌های شما خواهد شد، می‌توانید در مورد استفاده از نوع دیگری از ارتدونسی با پزشک خود مشورت کنید. بریس‌های لینگوال پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و به همین خاطر هر ردی که از ارتدونسی روی دندان‌ها بماند، پشت دندان‌ها و داخل دهان مخفی خواهد ماند. پیشنهاد دیگر ما، بریس‌های "نامرئی" متحرک است، که بتوانید مطابق معمول دندان‌های خود را با آنها نظافت کنید. داخل پرانتز بگوییم که اگر از بریس‌های فلزی با باندهای رنگی استفاده می‌کنید، آیا می‌دانستید که انتخاب رنگ این باندها می‌تواند بر سفیدتر یا زردتر دیده شدن دندان‌هایتان تأثیر بگذارد؟

 پس چرا دندان‌های من زرد است؟


حالا که برخی از سوءبرداشت‌ها را در این باره برطرف کردیم، نگاهی به عواملی خواهیم انداخت که مسئول زرد شدن دندان‌های شما هستند.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیاتسیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان شما خواهد شد زیرا قیر، نیکوتین و سایر مواد شیمایی موجود در سیگار باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. این مواد شیمیایی داخل منافذ موجود روی مینای دندان می‌روند و رنگ طبیعی آن را تغییر می‌دهند. یک پژوهش جدید نشان داده است که 28 درصد سیگاری‌ها تغییر رنگ متوسط تا شدیدی دارند، در مقایسه با آماره 15 درصدی غیرسیگاری‌ها. این پژوهش همچنین نشان داده که سیگاری‌ها عموماً کمتر از وضعیت دندان خود رضایت دارند. سیگارهای برقی ممکن است به همین میزان باعث تغییر رنگ دندان‌ها نشود، ولی همچنان حاوی نیکوتین هستند که این ماده در ترکیب با اکسیژن زرد رنگ می‌شود.ضمناً مشکلات سلامت دهانی دیگر نیز با سیگار کشیدن مرتبط است. برای مثال، نیکوتین باعث عقب کشیدن لثه‌ها شده و این امر موجب ژینژیویتو پریودنتال شود

سستی در رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر متوجه انباشتگی جرم زرد رنگ روی دندان‌هایتان شده‌اید، به احتمال زیاد این زردی رنگ پلاک یا جرم دندانی است. پلاک هنگامی تشکیل می‌شود که باکتری‌های ذرات مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به خوبی از روی دندان پاک نشود. به مرور زمان، پلاک سخت می‌شود و تشکیل جرم می‌دهد که تنها دندانپزشک می‌تواند آن را برطرف کند.اگر به دفعات مناسب یا به شیوه‌ای مناسب مسواک نزنید، این لایه زرد رنگ می‌تواند روی دندان و اطراف آن تشکیل شود. نه تنها این پلاک‌ها ظاهر بدی به دندان‌ها می‌بخشد، بلکه باعث بوی بد دهان  و بسیاری از مشکلات بهداشت دهانی را ایجاد خواهد کرد.

رژیم غذایی شما 

رژیم غذاینباید این مسئله باعث شگفتی شما شود که چیزهایی که شما در دهان خود می‌گذارید تأثیر مستقیمی بر رنگ دندان‌های شما خواهد داشت. اگر دندان‌هایتان لکه‌هایی زرد رنگ دارد، این امر می‌تواند ناشی از غذهایی همچون موارد زیر باشد:

 • چای و قهوه
 • کاری
 • سس گوجه
 • توت‌ها
 • سس سویا
 • سرکه بالزامیک
 • چغندر

غذاها و نوشیدنی‌های دیگری نیز وجود دارد که، هرچند به خودی خود باعث لکه شدن دندان‌ها نمی‌شود، ولی حاوی اسیدهایی است که مینای دندان شما را از بین می‌برد. این امر باعث کاهش "سفیدی" دندان‌های شما شده و همچنین آنها را بیشتر در معرض لکه شدن قرار می‌دهد. مراقب مواد غذایی زیر باشید:

 • نوشیدنی‌های گاز دار (نوشیدنی‌های رنگ دار که می‌تواند موجب لکه نیز شود)
 • مرکبات و آب مرکبات
 • نوشیدنی‌های ورزشی
 • غذاهای شیرین
 • شیرین کننده‌های مصنوعی
 • شراب سفید و بسیاری از سایر نوشیدنی‌های الکلی

شستن دهان با آب پس از مصرف این مواد خوراکی می‌تواند به کاهش آسیب این اسیدها به دندان‌های شما کمک کند.

افزایش سن

افزایش سنگویی پیر شدن به اندازه کافی ناخوشایند نیست، اثر طبیعی خود را بر روی زرد شدن دندان‌های شما نیز خواهد گذاشت. این امر بخاطر نازک شدن لایه محافظتی مینای دندان است که باعث مشخص شدن رنگ زرد عاج دندان‌هایتان می‌شود.

ژنتیک

ژینتیکاگر در سرتاسر طول عمر خود دندان‌های زرد رنگ داشته‌اید، شاید مقصر اصلی پدر و مادرتان هستند. واریانس‌های ژنتیک می‌تواند هم بر رنگ دندان و هم بر ضریب تخلخل مینای دندان - که باعث وجود منافذ زیاد در دندان و لکه شدن آنها می‌شود- تأثیر گذار باشد.

دارو یا بیماری

برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها همچون تتراسایکلین و آموکسی‌سیلین می‌تواند در رنگ دندان شما تأثیرگذار باشد، مخصوصاً در کودکان کم سن و سال.داروهای تجویزی برای آلرژی و فشار بالای خون نیز می‌تواند همین عارضه جانبی را داشته باشد. اگر نگران این موضوع هستید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از بیماری‌های خاص، مخصوصاً آن بیماری‌هایی که بر کبد تأثیر می‌گذارند، می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شود. بیمارانی که بخاطر سرطان تحت شیمی درمانی قرار دارند یا پرتودرمانی می‌کنند نیز ممکن است متوجه تغییر رنگ دندان‌های خود به رنگ قهوه‌ای شوند. درمان سفید کردن دندان‌هامعمولاً برای این بیماران انجام نمی‌شود، ولی در صورتی که دلیلی پزشکی برای تغییر رنگ دندان‌ها وجود داشته باشد، این مورد نیز بررسی و برطرف خواهد شد.

چطور از شر زردی دندان‌ها خلاص شویم؟


شیوه تغییر رنگ دندان‌های زرد رنگ به سفید معمولاً در گفتن ساده و در عمل دشوار است. هرچند، روش‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید بسته به بودجه خود، نتایج مورد نظر و مدت زمانی که می‌خواهید نتایج آن را ببینید بین آن انتخاب کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک

مراجعه به پزشکهر فرد باید بطور منظم هر شش ماه به متخصص سلامت دهان و دندان مراجعه کنید تا دندان‌هایش مورد ارزیابی قرار گرفته و جرم‌گیری لینک به جرم گیری شود، مگر آنکه دندانپزشک توصیه‌ای دیگری کرده باشد. ارزیابی دندان‌های زرد شامل برطرف کردن تجمع جرم و سپس جرم گیری سطح دندان‌ها با ابزارهای ویژه است.شاید از میزان درخشندگی دندان‌های خود بعد از جلسه درمانی شگفت زده شوید. ولی اگر بدنبال نتایج چشمگیرتری هستید، باید به سایر گزینه‌های سفید کردن دندان نگاهی بیاندازید.

استفاده از محلول طبیعی سفید کننده دندان

محلولپیش از استفاده از روش‌های سفید کننده شیمیایی، شاید بهتر باشد از برخی روش‌های طبیعی برای برطرف کردن لکه‌های زرد دندان‌های خود استفاده بکنید. یک جستجوی سریع آنلاین انواع مختلفی از روش‌ها را به شما پیشنهاد خواهد داد که مردم حاضرند سر اثربخشی آنها قسم بخورند ولی در اینجا لیستی از محبوب‌ترین آنها را آورده‌ایم:

 • ذغال فعال
 • پودر روغن نارگیل
 • جوش شیرین
 • سرکه سیب

برخی از خمیردندان‌های سفید کننده شامل مواد سازنده طبیعی هستند که به شما در سفید کردن دندان‌هایتان کمک می‌کند، هرچند خاصیت پاک کنندگی این خمیردندان‌ها در طولانی مدت می‌تواند باعث حساسیت دندانی لینک به حساسیت دندان شود.

استفاده از سفید کننده‌های حرفه‌ای

سفید کننده حرفه ایشاید موثرترین روش برای سفید کردن دندان‌های زرد، مراجعه به دندانپزشک برای استفاده از دوره‌ای از سفید کردن حرفه‌ای دندان‌هاست. با استفاده از لیزر یا لامپ‌های LED و محصولات بلیچینگ غلیظ می‎‌توانید تنها در یک جلسه به نتایج دلخواه خود برسید. و البته نباید گران بودن این روش شما را شگفت زده کند.

ونیرها

ونیرهااگر دندان‌های شما علاوه بر تغییر رنگ، کج و شکسته هم هستند، شاید بهتر باشد با یک تیر دو نشان بزنید و از وینرها استفاده کنید. این لایه‌های نازک مستقیماً روی دندان‌های طبیعی شما کار گذاشته می‌شود. اگر یک یا دو دندان نیاز به روکش شدن دارد، می‌توانید از این روکش‌های دندانی در مطابقت با دندان‌های خود استفاده کنید یا اینکه می‌توانید تمام ردیف دندان‌های خود را که در لبخند دیده می‌شود را روکش کنید.

تمیز نگاه داشتن دندان‌ها

رنگ دندان شما هر چه که در حال حاضر باشد، می‌توانید با مراقبت صحیح از آنها مانع از زردتر شدن آنها شوید. برای این منظور باید دوبار در روز مسواک بزنیدو  حداقل یکبار در روز نیز از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید نیز می‌تواند به تقویت مینای دندان کمک کند. ضمناً می‌توانید از دهانشویه نیز استفاده کنید ولی نباید بلافاصله بعد از مسواک زدن از دهانشویه استفاده کرد زیرا باعث شسته شدن فلوراید می‌شود. آیا آن لیست مواد خوراکی و نوشیدنی که می‌توانست باعث لکه شدن یا آسیب رسیدن به دندان‌ها شود را به خاطر دارید؟ سعی کنید مصرف مواد خوراکی آن لیست را محدود کنید یا حداقل پس از مصرف آنها دهان خود را آب بکشید.

برای زردی دندان‌های کودکان چه کاری می‌توان انجام داد؟


کودکانبه خاطر داشته باشید که دندان‌های شیری کودک همیشه سفیدتر از دندان‌های دائمی اوست. پس اگر اولین دندان‌های دائمی آنها در مقایسه با سایر دندان‌های شیریشان به نظر زردتر می‌رسد نگران نشوید. هرچند دندان‌ها کودک (هم شیری و هم دائمی) ممکن است به همان علل زرد شدن دندان‌های بزرگسالان زرد شوند، یعنی بخاطر رژیم غذایی، سلامت بد دهانی، عوامل ژنتیکی، داروها و بیماری‌ها.همان مراقبت‌هایی که از دندان خود به عمل می‌آورید از دندان‌های کودک نیز باید به عمل آورید. دندان‌های او را دوبار در روز مسواک کنید، از میان‌وعده‌های شیرین و سایر غذاهایی که می‌تواند به مینای دندان او آسیب برساند پرهیز کنید. اگر نمی‌توانید کاملاً دندان‌های کودک را مسواک بزنید استفاده از مسواک برقی  را امتحان کنید زیرا می‌تواند این وظیفه را بسیار لذت بخش تر نماید. همچنین کودک خود را بطور منظم برای معاینه دندانی به دندانپزشک ببرید تا هرگونه مشکلات دهان و دندان پیش از عود کردن بررسی و درمان شود. اگر نگران رنگ دندان‌های کودک خود هستید، این موضوع را در مراجعه بعدی با دندانپزشک در میان بگذارید. از مصرف محصولات سفید کننده - حتی طبیعی‌ترین آنها- بر کودک خود پرهیز کنید، مگر آنکه دندانپزشک استفاده از آنها را برای کودکتان تجویز کرده باشد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلا مانع است"