تأثیر سیگار بر دندان: بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان ناشی ازنیکوتین

سیگار

همه می‌دانند که سیگار کشیدن موجب ابتلا به سرطان ریه می‌شود. سیگار به مشکلات قلبی-ریوی بسیار مرتبط است و می‌تواند موجب سرفه و بدتر شدن علائم آسم شود. همچنین عموم افراد می‌دانند که سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بروز آمفیزم و سایر مشکلات مزمن ریوی شود. اکثر افرادی که از تنباکو استفاده می‌کنند، از این خطرات آگاهی دارند. یکی دیگر از عوارض جانبی سیگار کشیدن این است که این عمل توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کند و این هزینه‌ای است که فرد برای سلامت دندان‌های خود می‌پردازد. کشیدن سیگار می‌تواند به طور قابل توجهی موجب تضعیف هر دو شود: محدود کردن جریان خون به دهان و تبدیل آن به مکانی برای تکثیر باکتری. علاوه بر این، کشیدن سیگار موجب بروز موارد زیر نیز می‌گردد:

  • بد بو شدن دهان
  • افزایش مدت زمان بهبودی پس از انجام عمل جراحی
  • تغییر رنگ و زردی دندان‌ها
  • خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهد

ترک سیگار دشوار است. بنابراین شما باید بدانید که چرا تنباکو برای دندان‌ها و لثه‌هایتان خیلی بد است و در ادامه نیز چند راهنمایی برای درک بیشتر اثرات تنباکو روی دندان‌ها و لثه‌ها ذکر شده‌اند. بنابراین دندانپزشک شما ممکن است قادر به بازگرداندن آسیب‌های ناشی از سیگار باشد. بعضی از مردم خجالت می‌کشند تا زمانی که سیگار می‌کشند، به دندانپزشک مراجعه نمایند. آن‌ها نگران قضاوت دندانپزشکان در خصوص استفاده از نیکوتین هستند. آن‌ها از نصیحت کردن دیگران در مورد آنچه که انجام می‌دهند، می‌ترسند. دلیلی وجود دارد که افراد سیگاری کمتر به دندانپزشک مراجعه می‌کنند: آن‌ها نمی‌خواهند احساس گناه کنند. دندانپزشکان نیز نمی‌خواهند که شما احساس گناه کنید، و ما نمی‌خواهیم شما را نصیحت کنیم. فقط مطمئن شوید که شما همه کارهای لازم را برای سالم نگه داشتن دهان خود انجام می‌دهید.

سیگار کشیدن چگونه به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟


سیگارر

تنباکو از بسیاری جهات به دندان‌های شما آسیب می‌رساند. سیگار توانایی دهان را برای مقابله با عفونت محدود می‌کند و شما را در مقابل باکتری‌هایی که از طریق سیگار کشیدن تکثیر می‌شوند، بی دفاع می‌کند. هنگامی که دهان شما قادر به مبارزه نیست، پلاک و باکتری‌ها زیاد می‌شوند. این امر منجر به بروز مشکلات مختلفی از جمله زرد شدن دندان‌ها تا افتادن آن‌ها و نیاز به انجام روت کانال می‌شود.
هنگامی که شما سیگار می‌کشید، سیستم ایمنی دفاعی بدن را تضعیف می‌نمایید. بدن شما زمان سختی برای حفاظت از خود خواهد داشت. ناگهان، تولید تارتار یک مسئله مهم می‌شود، زیرا بدن شما نمی‌تواند عفونت بالقوه را از بین ببرد. گردش خون در دهان شما وقتی که سیگار می‌کشید، به شدت کاهش می‌یابد. ذرات موجود در تنباکو همچنین می‌تواند دندان‌ها را دچار سایش کند و پوشش محافظتی مینای دندان را از بین ببرد.
نه تنها سیگار بلکه حتی تنباکوی بدون دود و نه فقط به دلیل نیکوتین نیز می‌تواند به دهان شما آسیب برساند. برخی از مارک‌های تنباکوی جویدنی از شکر به عنوان یک ماده استفاده می‌کنند. هنگامی که شما تنباکو را در دهان خود برای مدت طولانی نگه می‌دارید، دندان‌هایتان را در معرض صدمه زدن با شکر قرار می‌دهید که می‌تواند فراتر از سایر مشکلاتی که نیکوتین به وجود می‌آورد، منجر به پوسیدگی دندان شود.

چرا سیگار کشیدن برای دندان‌های شما مضر است؟


سیگار2.jp3g

بیش از یک سوم افراد سیگاری حداقل سه مشکل مربوط به سلامتی دندان‌ها را دارند.
سیگار کشیدن فقط به دندان‌ها آسیب نمی‌رساند - حتی می‌تواند آنها را نابود کند. این آمار هشدار دهنده را در نظر بگیرید:
•    16 درصد افراد سیگاری سلامت دندانپزشکی ضعیفی دارند، چهار برابر افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند.
•    در 5 سال گذشته افراد سیگاری کمتر از افراد غیر سیگاری به دندانپزشکی مراجعه کرده‌اند.
•    بیش از یک سوم سیگاریها دارای حداقل سه مشکل مرتبط با سلامت و بهداشت دهان و دندان هستند.

جالب این که به نظر می‌رسد ارتباطی بین نگرانی‌های مالی و سیگار کشیدن وجود دارد که می‌تواند با تأثیر تنباکو بر سلامت دهان و دندان همراه شود. همچنین بیش از نیمی از افراد سیگاری که طی شش ماه گذشته به دندانپزشک مراجعه نکرده بودند، گفتند که این امر به دلیل نگرانی‌های مالی است.

تأثیر سیگار بر روی دندان‌ها چیست؟

سیگار1

دندانهایتان سیگاری را که می‌کشید نگه می‌دارند و در تماس مستقیم با مواد خطرناک سمی که تنفس می‌کنید، می‌باشند. تعجب آور نیست که دندان‌ها به شدت توسط تنباکو آسیب می‌بینند. علائم مشکلات جدی دندان ممکن است شامل موارد زیر باشند:
•    زردی یا قهوه‌ای شدن دندان‌ها
•    خونریزی از لثه
    تولید کاکولوس (سخت شدن پلاک)
•    پوسیدگی دندان
•    خشکی دهان
این علائم اغلب منجر به بروز عوارض جانبی بیشتر ناشی از سیگار کشیدن می‌شود، از قبیل:
•    نیاز بیشتر به انجام روت کانال
•    از دست دادن دندان
•    آسیب دیدن مینای دندان
این موضوع می‌تواند فراتر از مشکل زیبایی باشد. سیگار کشیدن می‌تواند نحوهٔ جویدن و نحوه تراز شدن بایت شما را تحت تأثیر قرار دهد. یک مطالعه نشان داد که زنان سیگاری هر 10 سال یک بار یک و نیم دندان و مردان سیگاری 9/2 دندان را از دست می‌دهد.

سیگار چگونه به لثه آسیب می زند؟

سیگار دارای اثرات زیادی بر روی دهان است که می‌تواند منجر به تضعیف لثه‌ها و ایجاد بیماری‌های پریودنتال شود. سیگاری‌ها 64.2 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض بیماریهای لثه هستند. بیش از 40 درصد از همه بیماری‌های پریودنتال مربوط به سیگار کشیدن است. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها در دهان روی لثه یا بافت نرم اطراف دندان رشد می‌کنند. لثه ملتهب می‌شود و به زودی بیماری پریودنتال پیشرفت می‌کند.

چرا کشیدن سیگار برای لثه ضرر دارد؟

افراد سیگاری پلاک باکتریال بیشتری را در دهان خود تولید می‌کنند، بخشی به دلیل اینکه نیکوتین در سیگار موجب کاهش میزان اکسیژن انتقالی به بافت نرم در دهان می‌شود. در عین حال، نیکوتین رگهای خونی را مختل می‌کند، که می‌تواند طول مدت زمان لازم برای تشخیص بیماری لثه را تحت تأثیر قرار دهد. هنگامی که در افراد سیگاری عفونت لثه ایجاد می‌شود، احتمال خونریزی لثه کمتر است، که معمولاً موجب می‌گردد تا دندانپزشک از حضور آن اطلاع پیدا نکند. به همین علت، تشخیص بیماری لثه می‌تواند به تعویق بیفتد و در این میان بیماری ممکن است بدتر شود.

تأثیر سیگار بر لثه چیست؟

تنباکو باعث ایجاد مشکلاتی در لثه می‌شود که از درد تا ظاهر را در بر می‌گیرد. استفاده از تنباکو در هر شکل، از جمله سیگار و جویدن تنباکو، می‌تواند تارتار را در دهان افزایش دهد و جریان بزاق را که باعث می‌شود تا باکتری‌های مضر پاک شوند، کاهش می‌دهد. وقتی سیگار می‌کشید، ممکن است متوجه مشکلی در لثه‌ها شوید، مانند:
•    حساسیت و قرمزی
•    خونریزی حین مسواک زدن دندان‌ها یا کشیدن نخ دندان
•    از دست دادن دندان
•    تجمع چرک بین دندان‌ها
•    درد هنگام جویدن
•    بوی بد دهان
•    شل شدن و فیت نشدن دندان‌ها مصنوعی
•    عقب رفتن خط لثه
این علائم بیماری پریودنتال است و باید بلافاصله توسط دندانپزشک خانواده بررسی شود. آن‌ها می‌توانند از طریق بسیاری از راه حل‌هایی که از ساده تا پیچیده وجود دارند، درمان را انجام دهند. از جمله:
•    دهانشویه ضد میکروبی
•    آنتی بیوتیک های خوراکی
•    ژل داکسی سیکلین
•    عمل جراحی استخوان
•    پیوند بافت نرم
•    جراحی فلاپ برای حذف جرم از جیب‌های زیر لثه
•    تمیزکاری عمیق

پیشگیری از بیماری لثه برای افراد سیگاری

افراد سیگاری مشتاقند بدانند که آیا می‌توانند از بروز بیماری لثه جلوگیری کنند. ترک سیگار بهترین راه برای مبارزه با بیماری‌های لثه است، اما رعایت بهداشت دهان و دندان نیز راه حل خوبی است. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و کشیدن نخ دندان نیز کمک کننده است. شاید بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به لثه، این است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما می‌تواند نشانه‌های بیماری پریودنتال را تشخیص دهد و برای مقابله با آن‌ها اقدام کند.

دیگر مسائل بهداشت دهان مرتبط با سیگار کشیدن


علاوه بر اثرات سیگار بر روی دندان‌ها و لثه‌ها، این عادت می‌تواند اثرات مضر دیگری بر سلامت دهان داشته باشد. شما با کشیدن سیگار خطر ابتلا به سرطان دهان از جمله سرطان زبان را افزایش می‌دهید. غدد بزاقی شما ممکن است ملتهب شوند. همچنین احتمال بروز لکوپالاکیا یا تکه‌های سفید داخل دهان افزایش می‌یابد.
اگر سیگار می‌کشید، کاشت ایمپلنت‌های دندانی احتمال موفقیت کمتری دارد. از دست دادن استخوان ممکن است در فک وجود داشته باشد، و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا پس از عمل جراحی دهان بهبود یابید. این مسئله به ویژه مشکل ساز است، زیرا احتمالاً نیاز بیشتری به انجام جراحی دهان و دندان برای رفع مشکلات مربوط به سیگار کشیدن وجود دارد.

رعایت بهداشت دهان و دندان همراه با دندانپزشک

واضح است که استفاده از تنباکو از هر نوع - چه سیگار و چه انفیه کردن - می‌تواند برای لثه‌ها و دندان‌ها مضر باشد. بهترین راه حل برای این مسئله این است که به طور کامل از مصرف تنباکو پرهیز کنید.
پزشکان می‌دانند که ترک سیگار آسان نیست. بسیاری از مردم تلاش کرده‌اند و نتوانسته‌اند سیگار را ترک کنند. این یک نقص شخصیتی نیست - یک عادت است که ترک آن دشوار می‌باشد. با این حال فقط به خاطر اینکه سیگار می‌کشید، به این معنی نیست که شما باید عادت‌های رعایت بهداشت دهان خود را ترک کنید.

مراقبت ویژه دندانپزشکی برای افراد سیگاری


اگر هنوز سیگار کشیدن را ترک نکرده‌اید، چند نکته دندانپزشکی وجود دارند که می‌تواند به رفع مشکلات بهداشت دهان و دندان شما کمک کنند:
•    استفاده از دهانشویه به طور مرتب. بهتر است یک فرمول قوی را انتخاب کنید که باکتری‌ها را از بین ببرد. همچنین اطمینان حاصل کنید که حداقل 60 ثانیه برای از بین بردن باکتری‌ها دهانشویه را در دهان خود نگه می‌دارید.
•    استفادهٔ روزانه از نخ دندان. یکی از عادت‌هایی است که انجام دادن آن در زمان خستگی یا بعد از یک روز طولانی سخت است. اما کشیدن نخ دندان مخصوصاً برای افراد سیگاری حیاتی است، زیرا یک روش مؤثر برای جلوگیری از تجمع جرم روی دندان است. اگر متوجه خونریزی زیاد در زمان استفاده از نخ دندان شدید، این می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پریودنتال باشد.
•    زبان و لثه‌های خود را با دقت در زمان ملاقات دندانپزشک بررسی کنید. به دندانپزشک خود اطلاع دهید که سیگاری هستید، بنابراین آن‌ها می‌توانند مراقب علائم بیماری پریودنتال و سرطان دهان باشند. هرچه سریعتر این مشکلات تشخیص داده شوند، احتمال جلوگیری از بروز یک مشکل جدی در همان ابتدا بیشتر است.

کمک به دندان‌ها: آیا می‌توان تأثیر مخرب سیگار را از بین برد؟


سیگار3

البته بهترین کاری که می‌توانید برای سلامت دندان خود انجام دهید، ترک سیگار است. دندانپزشک شما ممکن است بتواند اطلاعاتی در مورد برنامه‌های ترک سیگار ارائه دهد یا به شما بگوید که در گذشته برای دیگر بیماران چه برنامه‌ای را طراحی کرده است. پزشکان متوجه هستند که ترک سیگار می‌تواند یکی از سخت‌ترین کارهایی باشد که باید در مورد آن تلاش کنید و زمان بر است. اگر شما نیاز به بازگرداندن لبخند جذاب خود دارید، می‌توانیم خدمات زیادی را انجام دهیم از جمله:
•    ونیر: ونیر روکش‌های چینی است که روی دندان‌های شما اعمال می‌شود تا ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. آن‌ها دائمی و با سیمان متصل می‌شوند. با استفاده از این فرم دندانپزشکی زیبایی، شما قادر به نگه داشتن دندان‌های موجود در دهان خود هستید، اما آنها را سفید و تازه می‌کنید تا لبخند جذابی داشته باشید. ونیرها ممکن است یک گزینه خوب باشند، اگر سیگار کشیدن منجبر به تغییر رنگ دندان‌های شما شده است، اما اکثر آنها هنوز در جای خود هستند و از لحاظ ساختاری مشکلی ندارند. شما به تعداد کمی مراجعه جهت اعمال مجموعه‌ای کامل از ونیرها خواهید داشت.
•    سفید کردن دندان - می‌خواهید رنگ دندان‌هایتان را بهبود ببخشید، اما تمایلی به استفاده از روکش مانند ونیر ندارید؟ سفید کردن دندان ممکن است پاسخی برای شما باشد. دندانپزشک می‌تواند بلیچینگ، را جهت ایجاد رنگی سفیدتر از رنگ فعلی دندان‌هایتان انجام دهد. چه فقط بخواهید یک لکه از روی دندان‌های جلویی خود حذف کنید، یا چه بخواهید همه آنها را سفید کنید، دندانپزشک شما می‌تواند به شما کمک کند که به ظاهر درست دست یابید.
•    تصحیح بایت - هنگامی که شیمی و طرح دهان شما تغییر می‌کند، مانند زمانی که شما تحت عمل جراحی برای بیماری لثه یا دندان افتاده قرار گرفته‌اید، بایت شما ممکن است تغییر کند. خوشبختانه این مشکل را می‌توان اصلاح کرد. دندانپزشک شما باید اشعه ایکس را انجام دهد. اغلب دندانها برای رسیدن به شکل مطلوب، که می‌تواند بایت را بهبود دهد، تغییر شکل داده می‌شوند و سر دردها و درد دهان نیز متوقف می‌شود.
•    ایمپلنت‌های دندانی - اگر دندان‌های خود را به علت سیگار کشیدن از دست داده‌اید، دندانپزشک شما می‌تواند ایمپلنت‌های دندانی را طراحی کند، که عمدتاً جایگزین را جایگزین ریشه و تاج دندانی می‌شود که قبلاً در آن جا وجود داشته است. این روش بیشتر دائمی است و شامل چیزی بیش از یک جفت دندان مصنوعی است. ایمپلنت‌ها دائمی هستند و از ساخت ایمپلنت تا پیگیری بعد از کاشت، چندین هفته طول می‌کشد.