مسواک ارتودنسی: تمیز کردن دندانها با وجود بریس

در صورتی که شما یا کودکتان ارتودنسی کرده‌اید، باید برای حفظ بهداشت دهان و دندانتان تلاش بیشتری کنید. یافتن مسواک مناسب برای بریس‌های دندان، بدون شک بهترین راه محافظت از دندان‌ها و لثه در دوره درمان است؛ به همین منظور باید در هنگام خرید مسواک، به چند نکته توجه کنید.

فرقی ندارد بریس‌های دندانی شما از چه نوعی باشند، تکه‌های غذا به راحتی می‌توانند بین آنها گیر کرده و احتمال رشد باکتری در آن محل را افزایش دهند. جنس این بریس‌ها می‌تواند فلزی باشد و یا پلاستیکی. حتی اگر از براکت و سیم‌کشی برای دندان‌هایتان استفاده شده باشد نیز، غذا می‌تواند لای آنها گیر کند.

دندان ها و بریس های آن ها باید به دقت تمیز شوند تا از بیماری لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری شود. گاهی اوقات مسواک کردن دندان‌ها به تنهایی کافی نیست و شما باید از ابزار دیگری برای تمیز کردن دندان‌هایتان کمک بگیرید. دندانپزشک یا دستیار او می‌توانند در خرید محصولات مراقبتی از ارتودنسی دندان‌هایتان، شما را راهنمایی کنند و نحوه استفاده از آن ها را به شما نشان دهند. درصورتی که بریس‌های شما متحرک است، باید علاوه بر دندان‌هایتان، آنها را هم با آب و مسواک بشویید.

گروه محصولات دانیال روژ، با بهره‌گیری از دانش تخصصی و روز دنیا محصولات بهداشت دهان ودندان مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

وقتی روی دندان‌ها بریس کار شده است، چگونه می توانیم مسواک بزنیم؟


برای این منظور باید چند کار را انجام دهید. اول از همه، باید غذایتان را به طور کامل بجویید. بعد از آن باید دهان و دندان‌هایتان را به خوبی آبکشی کنید.

بسیاری از مردم از یک ماساژور لثه برای بیرون آوردن تکه‌های غذایی که بین بریس‌ها گیر کرده، استفاده می‌کنند. با انجام این کار، مسواک می تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. استفاده از مسواک‌های بین دندانی (اینتردنتال) نیز برای این منظور مناسب است.

در هنگام مسواک زدن، از مقدار کمی خمیردندان استفاده کنید و به صورت مدوّر مسواک بزنید. باید سر مسواک کمی زاویه داشته باشد تا بتواند به راحتی بین بریس‌ها حرکت کند. وسواس به خرج دهید! به هر دندان باید به صورت جداگانه رسیدگی کنید. در نهایت، روی زبانتان را هم مسواک بزنید!

باید با حرکات دایره وار مسواک بزنید؛ این حرکات را هم در استفاده از مسواک برقی و هم مسواک معمولی باید بصورت دایره‌وار انجام دهید. برای این منظور می‌توانید از حرکت دایره‌وار دستتان کمک بگیرید. سادگی استفاده از مسواک برقی باعث شده تا این نوع مسواک، در میان افرادی که از بریس استفاده می‌کنند، محبوب‌تر باشد.

با این حال، مناسب ترین مسواک، یک مسواک نازک است. زیرا به شما اجازه خواهد داد تا درز میان دندان‌ها را تا خط لثه به خوبی مسواک کنید. به علاوه، اگر دستان کوچکی دارید، با مسواک نازک‌ راحت‌تر خواهید بود. هنگامی که کودکتان می‌خواهد دندان‌های ارتودنسی شده خود را مسواک کند، از خودتان بپرسید: آیا مسواک‌های برقی ضخیم و سنگین برای او مناسب است یا مسواک‌های معمولی نازک‌تر که کودک بتواند دندان‌هایش را به طور کامل مسواک کند؟

مراقبت‌ از ارتودنسی


هنگامی که روی دندان‌هایتان بریس کار شده باشد، اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان برایتان دوچندان خواهد شد. زیرا پلاک های دندانی به راحتی اطراف براکت‌ها، باندها و سیم‌ها، ساخته می‌شود.

چیزی که به آن نیاز دارید یک مسواک خوب است، تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. هیچکسی در صورتی که مسواک، سنگین و اعصاب خوردکن باشد، از آن مسواک استفاده نخواهد کرد.

یک مسواک ساده و نرم هم می‌تواند کارتان را راه می‌اندازد، ولی بهتر است، از مسواک‌های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. این مسواک‌ها در ظاهر به شکل عدد 7 هستند. پرزهای میانی این مسواک ها کوتاه‌تر از پرزهای دو طرف است.

ابزارهای مفید دیگری که برای جدا کردن تکه‌های بزرگ غذا از بریس دندان، می توانند به شما کمک کنند مسواک‌های کوچک بین دندانی (که به آنها "پراکسی براش" یا "مسواک بین دندانی" گفته می‌شود) و ماساژورهای لثه هستند. شما می‌توانید پیش از مسواک زدن از آن ها استفاده کنید.

بهترین مسواک های معمولی برای بریس‌های دندانی  کدامند؟


بهترین پاسخی که می‌توان داد این است که هر دندانپزشکی، برند خاصی را توصیه می کند. باید بخاطر داشته باشید که مسواک‌های معمولی نیز، به اندازه مسواک‌های برقی مفید هستند. تنها چیزی که تمام پزشکان بر آن توافق نظر دارند این است که باید از مسواک‌های مخصوص ارتودنسی استفاده شود. این نوع مسواک‌ها به صورت عدد 7 طراحی شده‌اند، یعنی پرز‌های دو طرف مسواک بلندتر از پرزهای میانی آن است، به همین خاطر است که در هنگام مسواک زدن می‌توان از زوایا و فشارهای مختلفی استفاده کرد. همچنین این سبک طراحی باعث می شود تا پرزهای مسواک، به بریس‌ها گیر نکنند.

بهترین مسواک برای شما، آن مسواکی است که بتوانید، با روشی مناسب، هر روز از آن استفاده کنید. فارغ از این که شما از مسواک برقی استفاده می کنید یا مسواک معمولی، بایستی مدت زمان مسواک کردن دندان‌هایتان سه الی پنج دقیقه طول بکشد.برخی از مردم بر این باورند که استفاده از مسواک‌هایی با پرز زبر، در تمیز کردن دندان‌ها موثرتر است. ولی هرچه پرزهای مسواک زبرتر باشند بیشتر به لثه‌ها آسیب رسانده، مینای دندان را از بین برده و حتی می‌توانند به ریشه دندان نیز صدمه بزند. تنها مزیتی که این مسواک ها دارند، این است که باعث سفیدی اندک دندان‌ ها می شوند.

کم‌هزینه و قابل حمل بودن، از مزایای دیگر مسواک های معمولی است. به دلیل نازک بودن این مسواک‌ها، راحت‌تر می توان آن ها را در درون کیف جای داد. به علاوه، هنگام استفاده از مسواک های معمولی در مسافرت و یا در جایی عمومی، کسی شما را دست نمی‌اندازد، ولی در صورت استفاده از مسواک برقی، باید پوزخند دیگران را نیز تحمل کنید.

یک مسواک خوب مخصوص دندان های ارتودنسی شده باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟


 

بریس‌های فلزی، رایج‌ترین بریس‌های دندانی هستند و از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند که شامل براکت، چسب و سیم فلزی است. براکت‌ها با ماده‌ای مخصوص به دندان چسبانده می شوند، سپس سیم فلزی (آرک وایر) این براکت‌ها را به همدیگر وصل می‌کند تا به تدریج دندان‌ها حرکت کرده و در یک راستا قرار بگیرند. به خاطر داشته باشید که غذا می‌تواند بین سیم فلزی و براکت‌ها گیر کند، به همین دلیل، یک مسواک خوب باید به گونه ای طراحی شده باشد تا بتواند باقیمانده غذا را از مابین سیم و براکت خارج کند.

هیچ مدرک علمی وجود ندارد، تا برتری یک مسواک خاص، در از بین بردن پلاک‌های دندانی را ثابت کند. فارغ از اینکه شما ارتوندسی کرده‌اید یا خیر، آنچه که اهمیت دارد، مسواک زدن مرتب و دائمی شما و همچنین انتخاب مسواکی است که بتواند به نیازهایتان پاسخ دهد – مسواک مناسب در مورد ارتودنسی یعنی، مسواکی که بتواند به راحتی به نقاط غیرقابل دسترس بریس‌ها برسد. توصیه شده که باید سر مسواک کوچک باشد تا بتواند"به تمام نواحی دهان، دندان‌ها و لثه دسترسی پیدا کند." با در نظر داشتن این نکته، استفاده منظم ازمسواک می‌تواند در نظافت بهتر شکاف‌های خط لثه، یعنی جایی که باکتری‌ها تجمع می‌کنند، به شما کند.

بریس‌ها می‌توانند حس ناخوشایندی برای شما ایجاد کنند، به خصوص هنگامی که برای بار اول گذاشته می‌شده و یا هر باری که با وسایلی مانند اکسپندر تنظیم می‌شوند. پس برای کم کردن حس ناخوشایند بریس‌ها و همچنین درست مسواک زدن باید در انتخاب مسواک ارتودنسی دقت کرد. گذشته از این موارد، مسواک‌های خوب شباهت‌هایی با یکدیگر دارند:

  • دسته مسواک را به راحتی می‌توان در دست گرفت. دسته مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا مسواک را محکم‌تر نگه دارید. در صورتی که می‌خواهید مسواک را برای کودکتان بخرید، دقت کنید که دسته آن کمی از دستان کودک بزرگتر باشد تا وی بتواند کنترل بیشتری روی حرکات مسواک داشته باشد.
  • پرزهای نرم و از جنس نایلون دارند. مسواک‌هایی که پرز زبر دارند، مینای دندان را از بین می‌برند و در صورتی که دندانپزشک، به تازگی سیم‌های ارتودنسی شما را تنظیم کرده باشد و لثه‌هایتان دردناک باشند، این مسواک‌ها می‌توانند وضعیت لثه‌هایتان را بدتر کنند. مسواک‌هایی با پرز نرم ، درست همان تأثیر مسواک‌های دارای پرز زبر را در نظافت دندان‌های شما دارند، با این تفاوت که آسیبی نمی رسانند.
  • سر پُرز آن‌ها گرد است. مسواک‌هایی که سر پُرزشان گرد باشد بهتر می‌توانند از بافت دهانی در برابر آسیب‌دیدگی محافظت کنند.

همیشه هنگام مسواک زدن کودکان، بر کارشان نظارت کنید


پس از یافتن مسواکی با دسته مناسب، پرزهای نرم و گرد، باید حواستان باشد تا کودکتان به صورت درست از آن استفاده کند. برای شروع، مراقب کودکان کم سن و سال باشید، تا همانطور که به بریس‌های دندانی خود عادت می کنند، در هنگام مسواک زدن نیز، عادت‌های مسواک زدن را خوب فرابگیرند. البته آموزش مسواک زدن به کودکان زیر 5 سال نیز ضرری ندارد، با این کار آن ها می توانند پس از بزرگتر شدند و نصب بریس هایشان، به طور صحیح و مناسب دندان‌های خود را مسواک کنند.

در صورتی که شما یا کودکتان بخواهید بریس‌های دندانی خود را تمیز نگاه دارید، باید ازمسواک ارتودنسی - دو بار در روز و هر بار دو دقیقه – استفاده کنید، تا با این کار دندان‌هایتان را، حتی آن هایی که در نقاط غیرقابل دسترس دهان قرار دارند، تمیز کنید.  کشیدن نخ دندان به صورت روزانه، برای مناطقی مانند دندان‌های آسیای عقبی، می‌تواند به شما کمک کند تا باقیمانده غذای گیر کرده در پشت سیم فلزی را خارج کنید.

ابزارهای مخصوص برای مراقبت‌  از ارتودنسی


نظافت روزانه با مسواک‌های معمولی، اساس نظافت مناسب دهان است. مسواک‌های TePe Supreme نوعی از مسواک هستند که برای دسترسی بهتر به اطراف براکت‌ها و زیر سیم‌ها، از الیاف کوتاه و بلند ساخته شده است.

این مسواک اتودنسی سر باریکی دارد که برای نظافت موثر نواحی نزدیک به براکت‌ها و زیر سیم ارتودنسی طراحی شده است.

مسواک Compact Tuft نوعی مسواک زاویه‌دار با دسته‌ای گرد است، که برای نظافت اطراف براکت‌ها و خط لثه طراحی شده است.

این مسواک دارای 12 سری بلند قابل تعویض است که برای نواحی بسیار مهم اطراف براکت‌ها و زیر سیم ارتودنسی طراحی شده است.

شما می توانید برای محافظت بیش تر از دندان‌ها، از ژل بین دندانی حاوی فلوراید  TePe کمک بگیرید. استفاده از این ژل بسیار ساده است و با یک مسواک معمولی یا مسواک بین دندانی صورت می گیرد. برای تأثیرگذاری بهتر فلوراید، بعد از مسواک زدن از این ژل استفاده کنید. پس از استفاده از این ژل، دهان خود را آبکشی نکنید.

از مسواک TePe EasyPickمی‌توان برای نظافت نواحی زیر سیم ارتوندسی یا اطراف براکت استفاده کرد. این مسواک در دو اندازه برای فواصل کوچک و بزرگ، قابل خریداری است.

سری مسواک بین دندانی به شکل مخروطی یا استوانه‌ای است که می‌تواند بین دندان‌ها و بریس را تمیز کند. این مسواک‌ها بسیار شبیه به سمبه‌های گرد هستند. مسواک بین دندانی در اندازه‌ها، شکل‌ها و کیفیت‌های مختلف تولید می‌شود. در برند‌های معتبر، بر روی الیاف مسواک، از نوعی ماده استفاده شده است که باعث می شود الیاف لای بریس‌ها گیر نکند و به داخل لثه فرو نرود. در این گونه موارد نباید کیفیت را فدای قیمت پایین‌تر کنید. از دندانپزشک خود بپرسید که کدام نوع مسواک بین دندانی، برای دندان‌های شما مناسب‌تر است.

به طور معمول، استفاده از مسواک بین دندانی آسان‌تر وموثرتر از کشیدن نخ دندان است. ولی باید از اندازه مناسب آن استفاده شود. اگر سر مسواک خیلی کوچک باشد، نمی‌تواند وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد. در مقابل، اگر خیلی بزرگ باشد، نمی تواند بین بریس‌ها جا شود و به لثه‌هایتان آسیب می‌رساند.  بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که از دو سایز مسواک استفاده کنید: یکی برای فاصله‌های بزرگتر و یکی برای فاصله‌های کوچک‌تر. به این ترتیب، می توانید بدون آسیب رساندن به لثه، دندان هایتان را نظافت کنید.

استفاده از این ابزار نباید یکبار در روز یا هر چند روز یکبار باشد، بلکه باید در هر بار مسواک زدن از آن ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید از این ابزار استفاده کنید، دیگر استفاده کردن از آن ها را قطع نکنید.  مسواک‌های بین دندانی TePe، در اندازه‌های مختلف، با سر صاف و زاویه دار و در طرح‌های مختلف، نرم و خیلی نرم تولید می‌شوند. مسواک‌‌های خیلی نرم از الیاف بلندتر ساخته شده اند. استفاده از این مسواک‌ها برای بیمارانی که ارتونسی کرده اند، توصیه می‌شود.