از بین بردن باکتری موجود در مسواک با استفاده از مسواک آنتی باکتریال و روش‌های دیگر

بعد از اینکه خوردن صبحانه خود را تمام کردید، وارد دستشویی می‌شوید، مسواک خود را گرفته و آن را زیر آب فشار می‌دهید تا کثیفی احتمالی و حتی باکتری‌های روی آن را بشورید. گرچه ممکن است شما عمداً باکتری به مسواک خود اضافه نکنید، مسواک شما هنوز هم پر از این باکتری‌ها است. و این همان چیزی است که شما برای "تمیز کردن" دندان‌های خود استفاده می‌کنید.

فقط چقدر باکتری وجود دارد؟ حدود 100 میلیون باکتری می‌توانند روی مسواک پوشانده نشده کمین کنند! برخی از باکتری‌ها مانند E.coli می‌توانند باعث اسهال شوند در حالی كه برخی دیگر مانند استافیلوكوك‌ها می‌توانند باعث عفونت‌های پوستی شوند.

هرچقدر که ناخوشایند به نظر برسد، استفاده از مسواک احتمالاً باعث بیماری شما نخواهد شد. بدن ما تکامل یافته است تا بداند چگونه می‌تواند به طور موثر با باکتری مبارزه کند. و مهم است که به یاد داشته باشید که هر کس در نواحی مختلف بدن خود از جمله دهان خود دارای باکتری است. وقتی عدم تعادل در مقدار باکتری‌های ناسالم در مقابل تعداد باکتری‌های سالم ایجاد می‌شود، مشکلات به وجود می‌آیند. بنابراین، اقدامات احتیاطی برای اطمینان از اینکه از باکتری‌های "بد" بیمار نخواهید شد، یک اقدام توصیه شده است.

دهان پر از باکتری


دهان پر از باکتری

هر روز صدها میکروارگانیسم در دهان ما وجود دارد. حتی پلاک موادی که می‌خواهید مسواک بزنید نوعی باکتری است. هیچ یک از این‌ها نگران کننده نیست مگر اینکه تعادل ناسالم باکتری در دهان ایجاد شود.

چگونه مسواک زدن دندان‌های شما را آزار می‌دهد 


مسواک زدن، به خصوص با مسواک برقی، در واقع می‌تواند میکروب‌ها را به زیر لثه‌های شما فشار دهد. بیشتر این میکروب‌ها از قبل در دهان شما وجود دارند بنابراین احتمالاً از آن‌ها بیمار نخواهید شد. با این حال، اگر دیگران از مسواک شما استفاده می‌کنند (یا شما از مسواک شخص دیگری استفاده می‌کنید) میکروب‌ها پخش می‌شوند. نکته ای که باید نگران آن باشید بیماری مکرر است. وقتی مقاومت شما کم است، آن وقت است که این حالت از نظر بالینی مهم می‌شود. در اصل، شما دوباره خود را آلوده می‌کنید.

آیا مسواک شما را بیمار می‌کند؟


احتمالاً از طریق مسواک خود عفونی نخواهید شد. حتی اگر برس شما مملو از باکتری باشد، سیستم ایمنی بدن شما معمولاً می‌تواند از هر مهاجم باکتریایی مراقبت کند. با این وجود هنوز باید به درستی از مسواک خود مراقبت کرده و آن را تمیز نگه دارید. در بخش‌های زیر برخی از روش‌های مراقبت و نگهداری صحیح مسواک شما مورد بحث قرار گرفته است تا احتمال بیماری به حداقل برسد.

چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟


جایی که شستشو می‌دهید مسواک نزنید

نگه داری از مسواک در محل تمیز

جایی که مسواک خود را در سرویس بهداشتی نگهداری می‌کنید مهم است. در بیشتر سرویس‌های بهداشتی، توالت فرنگی بسیار نزدیک به سینک ظرفشویی است، جایی که بیشتر افراد مسواک خود را در آن نگه می‌دارند. هر بار که دندان‌های خود را می‌شوید، باکتری‌ها در هوا آزاد می‌شوند و شما نمی‌خواهید که این باکتری‌ها روی مسواک شما بریزند.

این کاملاً منطقی است که مسواک خود را تا آنجا که ممکن است از توالت دور نگه دارید. در صورت امکان آن را در کابینت دارویی نگه دارید و همیشه قبل از شستشو درب توالت را ببندید تا میزان وارد شدن باکتری به مسواک شما کم شود.

نگه دارنده‌های مسواک

نگه دارنده‌های مسواک نیز می‌توانند باکتری‌هایی را که با فلاش توالت پخش می‌شوند، برداشت کنند. مطالعه انجام شده توسط بنیاد ملی بهداشت (NSF) نشان داد که نگه دارنده‌های مسواک سومین ماده خانگی میکروبی (پشت اسفنج ظرفشویی و سینک ظرفشویی) هستند. به یاد داشته باشید برای از بین بردن میکروب‌ها، نگهدارنده مسواک خود را مرتبا تمیز کنید.

نکات مربوط به نگهداری مسواک

بعد از اینکه مسواک خود را تا آنجا که ممکن است از توالت دور کردید و نگهدارنده مسواک خود را تمیز کردید، در اینجا چند نکته برای نگهداری مسواک خود تا حد امکان عاری از میکروب باشد، ذکر شده است:

• هر بار که مسواک خود را استفاده می‌کنید کاملاً با آب شیر بشویید.

• بگذارید مسواک شما بین مسواک زدن کاملا خشک شود. از روکش مسواک استفاده نکنید، که می‌تواند یک محفظه پرورش محصور و بسته برای باکتری‌ها ایجاد کند.

• مسواک خود را به جای خوابیده به حالت ایستاده در یک نگهدارنده قرار دهید.

• هرگز از مسواک شخص دیگری استفاده نکنید، یا اجازه ندهید شخصی از مسواک شما استفاده کند.

• مسواک ها را جدا نگه دارید. در صورت لمس مسواک‌ها می‌توانند میکروب‌ها را با یکدیگر تبادل کنند.

از مسواک ضد باکتری استفاده کنید 

انتخاب مسواک مناسب می‌تواند تفاوتی در سلامت کل دهان شما ایجاد کند.

در این رابطه، برای مبارزه با باکتری‌های زیان آوری که بر روی مسواک شما باقی می‌مانند، می‌توانید انتخاب یک مسواک آنتی باکتریال را نیز مدنظر داشته باشید. برندهای معتبر و شناخته شده‌ای در سراسر جهان، چنین مسواک‌هایی را هم به صورت الکترویکی و هم به شکل دستی، به بازار عرضه کرده‌اند. شما می‌توانید با مسواکی که مزایای لازم برای لبخند سالم را برای شما فراهم می‌کند، دندان‌هایی تمیز و سالم را تجربه کنید. لثه‌های خود را با مسواکی تمیز کنید که به آرامی در امتداد خط لثه تمیز می‌شود و لثه‌های شما را تحریک می‌کند تا به کاهش التهاب لثه کمک کند. مسواک‌های ضد باکتری به همراه Bristle Protection ارائه می‌شوند که رشد میکروبی را که ممکن است موها را تا 3 ماه تحت تأثیر قرار دهد، مهار می‌کند (موی سر باکتری‌های دهان را از بین نمی‌برد و از شما در برابر بیماری محافظت نمی‌کند). این محصولات می‌توانند:

• تا 90٪ پلاک دندان را در مکان‌های صعب العبور پاک می‌کند

• محافظت از برس ضد باکتری برای جلوگیری از رشد باکتری

• لثه را تحریک می‌کند

• به آرامی روی مینای دندان و لثه کار می‌کند

آیا مواد ضدعفونی کننده مسواک واقعاً کار می‌کنند؟


آیا مواد ضدعفونی کننده مسواک واقعاً کار می‌کنند؟

محصولی در دسترس است که ادعا می‌کند مسواک شما را تمیز می‌کند. بعضی از آن‌ها از نور ماورا بنفش استفاده می‌کنند. دیگر محصولات به صورت اسپری یا شستشو هستند. حتی برس هایی با موی ضد باکتری داخلی نیز وجود دارد. در حالی که برخی از این محصولات برخی از میکروب‌ها را از بین می‌برند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که استفاده از آن‌ها خطر بیماری شما را کاهش دهد.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) اعلام کرده است که خیساندن مسواک در یک دهان شویه ضد باکتری پس از استفاده ممکن است میزان باکتری‌های مسواک شما را کاهش دهد.

فقط مطمئن شوید که سعی در مسدود کردن مسواک خود در مایکروویو یا ماشین ظرفشویی ندارید. طبق ادعای ADA، بیشتر مسواک ها برای تحمل این شرایط ساخته نشده اند و انجام این کار ممکن است به برس آسیب برساند و اثر بخشی آن را کاهش دهد.

چه موقع مسواک خود را دور بیاندازید


ADA توصیه می‌کند که مسواک خود را هر سه تا چهار ماه یک بار تعویض کنید، یا بیشتر اگر برس‌ها از بین بروند، بیمار هستید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید. برای مسواک برقی، سر را به دفعاتی که مسواک یکبار مصرف معمولی دارید عوض کنید. ممکن است مسواک‌های کودکان بیشتر از مسواک‌های بزرگسالان نیاز به تعویض داشته باشند.

مراقبت‌های دهانی را به خوبی انجام دهید 


به یاد داشته باشید، باکتری‌ها باعث بیماری لثه و پوسیدگی و بوی بد دهان می‌شوند. پزشکان توصیه می‌کنند هرچه بیشتر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و دهان خود را قبل از مسواک زدن با دهان شویه ضد باکتری شستشو دهید تا باکتری‌ها قبل از قرار گرفتن در مسواک از بین بروند.