بهترین دهانشویه ضد حساسیت برای دندان‌ها و لثه‌های حساس

شستشوی منظم با انواع خاصی از دهانشویه می‌تواند در واقع برای بسیاری از کسانی که از حساسیت دندان رنج می‌برند تسکین دهنده باشد. دهانشویه برای دندان‌های حساس حاوی موادی است که به بی حس شدن انتهای عصب و تقویت مینای دندان کمک می‌کند و می‌توان از آن همراه با خمیردندان‌های مشابه یا به صورت جداگانه استفاده کرد. مطالعات نشان می‌دهد که دهانشویه‌ها می‌توانند به خوبی خمیر دندان در کاهش حساسیت مفید باشند.

دهانشویه را برای چه هدفی می‌خواهید؟ 


هنگام انتخاب دهانشویه، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید اهداف شخصی بهداشت دهان و دندان شماست.

 • بوی بد دهان. اگر نگرانی اصلی شما بوی بد دهان است، استفاده از دهانشویه ممکن است برای افزایش اعتماد به نفس شما در آن جلسات مهم کافی باشد.
 • خشکی دهان. اگر دارو مصرف می‌کنید یا به عنوان یک عارضه جانبی دچار خشکی دهان می‌شوید، استفاده از دهانشویه‌ای که برای ایجاد راحتی دهان و دندان برای چند ساعت طراحی شده است، بهترین گزینه شما خواهد بود.
 • مشکلات پلاک یا لثه. با انتخاب دهانشویه‌های حاوی فلوراید یا مواردی که مواد فعال دیگری برای مقابله با باکتری دارند، می‌توان سایر موارد از جمله تجمع پلاک، تحلیل لثه و جینجیویتی را رفع کرد.

حساسیت دندانی 


دهانشویه برای حساسیت دندانی

طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، بسته به علت، استفاده از محصولات حساسیت دندانی به عنوان درمان‌های خانگی می‌تواند حساسیت را برطرف کند. دهانشویه‌ها به دو روش عمده از حساسیت دندان‌ها جلوگیری می‌کنند: با استفاده از محلول‌هایی که باعث بی حسی توبول‌های ظریف در ناحیه زیرین عاج دندان می‌شوند و با پوشاندن مینای دندان با مواد تقویت کننده و محکم تر. این ترکیبات تقویت کننده همچنین این لوله‌های میکروسکوپی را پر می‌کنند که از طریق عاجی که در زیر مینای دندان قرار دارد به پالپ داخلی دندان منتهی می‌شود. با این حال نتایج یک شبه رخ نمی‌دهد. برای ایجاد اثر بی حسی و تقویت مینای دندان استفاده منظم لازم است.

چه عواملی باعث ایجاد حساسیت دندان‌ها می‌شود؟ 

بعضی از افراد به دلیل داشتن مینای دندان نازک تر، به طور طبیعی دندان‌های حساس تری نسبت به دیگران دارند. مینای دندان لایه خارجی دندان است که از آن محافظت می‌کند. در بسیاری از موارد از جمله علل زیر، مینای دندان از بین می‌رود:

 • مسواک زدن بیش از حد سفت و محکم
 • استفاده از مسواک سخت
 • دندان قروچه در شب
 • بخوردن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی به طور منظم

گاهی اوقات، سایر شرایط می‌توانند منجر به حساسیت دندان شوند. به عنوان مثال ریفلاکس معده (GERD) می‌تواند باعث ترشح اسید از معده و مری شود و ممکن است به مرور زمان دندان‌ها را پوسیده کند. مشکلاتی که باعث استفراغ مکرر می‌شود از جمله گاستروپارزی و پرخوری نیز می‌توانند باعث از بین رفتن مینای دندان توسط اسید شود.

تحلیل لثه می‌تواند قسمت‌هایی از دندان را محافظت نکند و همین امر باعث ایجاد حساسیت می‌شود.

پوسیدگی دندان، شکستگی دندان، لب پر شدن دندان و پرشدگی یا روکش‌های فرسوده می‌تواند عاج دندان را در معرض دید قرار دهد و باعث ایجاد حساسیت شود. اگر این گونه باشد، به جای اکثر دندان‌ها، فقط در یک دندان یا ناحیه خاص در دهان احساس حساسیت خواهید کرد.

دندان‌های شما ممکن است به دنبال درمان‌های دندانپزشکی مانند پر کردن، روکش یا سفید کردن دندان‌ها به طور موقت حساس شوند. در این حالت، حساسیت فقط به یک دندان یا دندان‌های اطراف دندان که درمان دندانپزشکی دریافت کرده اند محدود می‌شود. این حالت باید بعد از چند روز برطرف گردد.

درد حساسیت دندان از کجا ناشی می‌شود؟ 

تحلیل لثه و آسیب مینای دندان شما می‌تواند هزاران کانال میکروسکوپی را که به مرکز عصب دندان شما ختم می‌شود، در معرض قرار دهد. هنگامی ‌که دندان‌های شما با چیزی گرم، سرد یا شیرین تماس پیدا می‌کنند، احساسات این کانال‌ها مستقیماً به اعصاب منتقل می‌شود و باعث درد می‌شود.

مواد حساسیت زدا 


طیف وسیعی از مواد فعال موجود در دهانشویه می‌تواند حساسیت دندان را کاهش دهد. سیترات پتاسیم، نیترات پتاسیم و سدیم فلوراید از جمله موادی هستند که در دهانشویه‌های تجاری برای تسکین یافت می‌شوند. علاوه بر این، از فسفات کلسیم و فلورایدهای معدنی مانند فلوراید استنوس در دهانشویه‌ها با همان تأثیر استفاده می‌شود. سیترات پتاسیم و نیترات پتاسیم باعث حساسیت زدایی اعصاب موجود در دندان‌ها می‌شود و سدیم فلوراید، فسفات کلسیم و فلوراید استن باعث بهبود مینای دندان می‌شوند در حالی که توبول‌های میکروسکوپی موجود در عاج را می‌پوشانند.

دهانشویه یا خمیر دندان؟


دهانشویه یا خمیر دندان؟

تصمیم گیری در مورد استفاده از دهانشویه یا خمیر دندان برای درمان حساسیت ممکن است دشوار باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که هر دو به یک اندازه موثر هستند. در سال 2012، مجله دندانپزشکی بالینی و تجربی مطالعه ای را درباره مقایسه دهانشویه و خمیردندان حاوی سدیم فلوراید و نیترات پتاسیم منتشر کرد. سی بیمار به دو گروه پانزده نفری تقسیم شدند: یک گروه دو بار در روز با مسواک حاوی 5 درصد نیترات پتاسیم مسواک می‌زدند. و گروه دوم دو بار در روز با دهانشویه حاوی 3 درصد نیترات پتاسیم دندان‌ها را شستشو دادند. گروه دوم نیز از یک خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کردند. حساسیت دندان بعد از دو و چهار هفته اندازه گیری شد. هر دو گروه اثر حساسیت زدایی قابل توجهی را تجربه کردند و هیچ تفاوتی بین دو گروه وجود نداشت که در کاهش حساسیت دندان سودمند باشد. اگر دندان‌های حساس دارید، می‌توانید از دهانشویه مخصوص، یا خمیر دندان برای دندان‌های حساس یا از هر دو استفاده کنید.

دندان‌های حساس ممکن است نشانه مشکلات جدی دندان باشد، بنابراین همیشه هرگونه حساسیت را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. او می‌تواند منبع ناراحتی شما را بررسی کند و درمان‌های داخل مطب را ارائه دهد. در ضمن، می‌توانید از دهانشویه دندان‌های حساس استفاده کنید تا از درد فعلی راحت شوید.

دهانشویه رفع حساسیت


آیا تا به حال هنگام خوردن بستنی یا نوشیدن یک فنجان قهوه گرم، آن درد شدید را در دهان خود احساس کرده‌اید؟ با غذاهایی که دوست دارید قطع رابطه نکنید، محصولات دهانشویه رفع حساسیت برای محافظت در برابر شوک ناگهانی و درد ناشی از حساسیت دندان ساخته شده اند. آنها همچنین مینای دندان را تقویت کرده و از ایجاد پلاک و التهاب لثه جلوگیری می‌کنند. این محصولات برای جلوگیری از تحلیل لثه مفیدند و به سالم نگه داشتن لثه کمک می‌کنند، بنابراین ناحیه حساس زیر خط لثه بهتر محافظت می‌شود.

دهانشویه‌های ضد حساسیت فرمول انحصاری و اختصاصی دارند که می‌توانند در از بین بردن درد دندان‌های حساس از نظر بالینی و موثر باشند.

مزایای محصول 

 • تسکین درد موثر و پایدار برای دندان‌های حساس
 • محافظت از درد در برابر حساسیت زیاد عاج دندان
 • سدیم فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند
 • عطر و طعم ملایم نعناع به حداکثر میزان انطباق بیمار کمک می‌کند

دهانشویه ضد حساسیت چگونه کار می‌کند؟ 

دهانشویه ضد حساسیت با پوشاندن کانال‌هایی که منجر به اعصاب حساس دندان می‌شوند، باعث جلوگیری از درد می‌شود

با استفاده منظم، یک سد محافظتی طولانی مدت ایجاد می‌کند که مانند یک مهر و موم در برابر حساسیت عمل می‌کند و تسکین موثر و پایدار را ایجاد می‌کند. عطر و طعم نعناع برای بوی تازه نعناع در دهان منحصر به فرد است.

دهانشویه ضد حساسیت برای چه نوع بیمار مناسب است؟ 

دهانشویه ضد حساسیت برای بیماران دارای حساسیت دندانی از جمله کسانی که ممکن است به شستشوی بدون الکل نیاز داشته باشند یا آن را ترجیح می‌دهند مناسب است، از جمله بیمارانی که باردار هستند، عقاید مذهبی دارند یا از خشکی دهان رنج می‌برند.

چگونه باید از دهانشویه ضد حساسیت استفاده کنید؟ 

برای بیماران 6 سال به بالا یک دقیقه، به اندازه 20 میلی لیتر دهانشویه ضد حساسیت و دو بار در روز، صبح و عصر استفاده شود. بعد از آبکشی تف کنید و قورت ندهید.