بلیچینگ دندان: روشهای مختلف سفید کردن دندان‌ها با هیدروژن پروکسید

سفید کردن دندانحدود 18 درصد از مردم گزارش می‌دهند که "معمولا دندان‌های خود را در عکس‌ها پنهان می‌کنند"، بسیاری از آن‌ها به دلیل ظاهر زرد دندان‌هایشان خجالت می‌کشند. امروزه داشتن دندان‌های زیبا در فرهنگ ما بسیار مهم است - از این رو تعداد روزافزونی از افراد از نوارهای سفید و خمیر‌های سفید کننده به عنوان بخشی از مراقبت‌های دهان و دندان در خانه استفاده می‌کنند یا به درمان‌های سفید کننده حرفه ای روی می‌آورند. دندان‌های شما یکی از اولین چیزهایی هستند که مردم به آن توجه می‌کنند. دندان‌ها نشانه ای از سلامت و اعتماد به نفس هستند. هنگام اولین برخورد، بیشتر افراد نگران فرسودگی، کج بودن یا تغییر رنگ دندان‌ها هستند، که می‌تواند نشان دهنده این مسئله باشد که شما واقعا به خودتان اهمیتی نمی‌دهید. چه کسی نمی‌خواهد لبخند زیبایی همراه با دندان‌های سفید و درخشان داشته باشد؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کارهای روزمره برای روشن، سفید و سالم نگه داشتن دندان‌هایتان است. با این حال، اگر احساس می‌کنید که لبخندتان درخشان نیست و یا زردتر از چیزی است که باید باشد، شما تنها فرد دچار این مشکل نیستید. هنگامی که از افراد پرسیده شد که بیشتر از همه می‌خواهند چه چیزی در لبخندشان بهبود یابد، رایج ترین پاسخ دندان‌های سفیدتر بود. تقریبا 90٪ از بیماران دندان سفید را درخواست کردند. (1)

گروه دانیال روژ با بهره گیری از دانش و تجربه تخصصی در زمینه بهداشت دهان و دندان محصولات مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

چرا دندان‌هایم تغییر رنگ می‌دهند؟


چرا دندان‌هایم تغییر رنگ می‌دهند

با گذشت زمان، دندان‌هایتان به دلایل مختلف می‌توانند از سفید به نه چندان روشن تغییر رنگ دهند:

  • غذا و نوشیدنی: قهوه، چای و شراب قرمز برخی از اصلی ترین عوامل لکه دار کردن دندان‌ها هستند. آن‌ها چه چیز مشترکی دارند؟ رنگدانه‌های رنگی که کروموژن نامیده می‌شوند که به قسمت سفید خارجی دندان (مینای دندان) شما متصل می‌شوند.
  • مصرف تنباکو: دو ماده شیمیایی که در توتون یافت می‌شوند، لکه‌های سختی ایجاد می‌کنند: تار و نیکوتین. تار به طور طبیعی تیره است. نیکوتین تا زمانی که با اکسیژن مخلوط شود بی رنگ است. سپس، به یک ماده زرد رنگ لکه دار کننده سطح تبدیل می‌کند.
  • سن: زیر لایه بیرونی سفید و سخت دندان (مینای دندان) یک لایه نرمتر به نام دنتین وجود دارد. با گذشت زمان، لایه خارجی مینای دندان با مسواک زدن نازک تر می‌شود و زردی دنتین بیشتر مشخص می‌شود.
  • تروما: اگر دچار ضربه به دهان شده باشید، دندان شما ممکن است تغییر رنگ دهد، زیرا با در معرض قرار دادن تاج بیشتر، که یک لایه تیره زیر مینای دندان است، به آسیب واکنش نشان می‌دهد.
  • داروها: تیره شدن دندان می‌تواند یک عارضه جانبی از مصرف آنتی هیستامین‌ها، داروهای ضد روان پریشی و داروهای ضد فشار خون باشد. کودکان کم سن و سال که در حین تشکیل دندان‌هایشان (یا در رحم و یا در نوزادی) در معرض آنتی بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین هستند، ممکن است در بزرگسالانی دندان‌های دائمی شان تغییر رنگ دهند. شیمی درمانی و پرتو درمانی سر و گردن نیز می‌توانند دندان‌ها را تیره کنند. (1)

فرآیند سفید کردن دندان‌ها چگونه عمل می‌کند؟


سفید کردن دندان‌ها یک فرایند ساده است. محصولات سفید کننده حاوی یکی از دو ماده سفید کننده دندان (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید) هستند. این سفید کننده‌ها لکه‌ها را به بخش‌های کوچک تر می‌شکنند، که باعث می‌شود رنگ کمتر متمرکز باشد و دندان‌های شما روشن تر شود. (1)

آیا فرآیند سفید کردن روی همه دندان‌ها عمل می‌کند؟


فرآیند سفید کردن

خیر، به همین دلیل است که قبل از تصمیم گیری برای سفید کردن دندان‌ها، باید با دندان پزشک خود صحبت کنید، زیرا سفید کننده‌ها ممکن است تمام انواع تغییر رنگ را ترمیم نکنند. به عنوان مثال، دندان‌های زرد احتمالا به خوبی سفید می‌شوند، اما دندان‌های قهوه ای ممکن است به خوبی پاسخ ندهند و دندان‌های دارای تن رنگ‌های خاکستری ممکن است به هیچ وجه سفید نشوند. سفید کردن بر روی تاج، ونیر، روکش، و یا پر شدگی عمل نمی‌کند. همچنین اگر تغییر رنگ دندان شما به علت دارو یا آسیب دندانی باشد، این کار موثر نخواهد بود. (1)

گزینه‌های سفید کردن برای دندان‌های شما چیست؟


قبل از شروع با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر متقاضی مناسبی هستید، 4 راه برای بازگرداندن درخشندگی به لبخندتان وجود دارد

خمیر دندان‌های برطرف کننده لکه

خمیر دندان‌های برطرف کننده لکه

تمام خمیردندان‌ها کمک می‌کنند که از طریق عمل سایش خفیف که دندان‌ها را سنباده می‌زد، لکه‌های سطحی را از بین ببرند. به دنبال خمیر دندان‌های سفید کننده ای باشید که برای حذف لکه‌ها تاییده شده هستند (روی پکیج به شما گفته می‌شود). این خمیر دندان‌ها دارنده مواد تمیز کننده بیشتری هستند که برای دندان‌های شما ایمن می‌باشند و اثربخشی حذف لکه را فراهم می‌کنند. بر خلاف سفید کننده‌ها، این نوع از محصولات تایید شده، رنگ دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند زیرا فقط می‌توانند لکه‌های روی سطح را حذف کنند. (1)

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطب

این روش بلیچینگ روی صندلی نامیده می‌شود و معمولا فقط به یک مراجعه به مطب نیاز دارد. دندانپزشک برای محافظت از لثه‌ها یک ژل محافظتی یا یک سپر لاستیکی به لثه‌ها اعمال می‌کند. سپس سفید کننده به دندان‌ها اعمال می‌شود. (1)

بلیچینگ در خانه با راهنمایی دندانپزشک

بلیچینگ در خانه با راهنمایی دندانپزشک

دندانپزشک شما می‌تواند یک بسته سفارشی ساز برای سفید کردن در منزل برای شما فراهم کند. در این حالت، دندانپزشک به شما دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه قرار دادن محلول سفید کننده در قالب و مدت زمان آن ارائه می‌دهد. اگر احساس راحتی بیشتری در خانه و با سرعت کمتری دارید ، این درمان ممکن است گزینه ارجحی باشد، اما همچنان با راهنمایی دندانپزشک باید صورت پذیرد. بلیچینگ خارج از مطب می‌تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. (1)

محصولات بلیچینگ بدون نسخه

شما ممکن است محصولات مختلف مانند خمیر دندان و نوارهایی که دندان‌هایتان را سفید می‌کنند، در اینترنت یا فروشگاه محلی خود مشاهده کنید. غلظت عامل سفید کننده در این محصولات کمتر از چیزی است که دندانپزشک شما در مطب استفاده می‌کند. اگر شما به استفاده از یک کیت بلیچینگ بدون نسخه فکر می‌کنید، با دندانپزشک خود در مورد این محصولات صحبت کنید. این به این معنی است که محصول برای اطمینان از ایمنی و موثر بودن جهت سفید کردن دندان‌ها آزمایش شود. لیستی از تمام محصولات سفید کننده پذیرفته شده در خانه را دریافت کنید.

آیا سفید کردن دندان‌ها عوارض جانبی دارد؟


بعضی از افرادی که از سفید کننده‌های دندان استفاده می‌کنند، دچار حساسیت دندانی می‌شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که پراکسیده موجود در سفید کننده از طریق مینای دندان به لایه نرم دنتین می‌رسد و عصب دندان شما را تحریک می‌کند. در بیشتر موارد حساسیت موقت است. شما می‌توانید درمان را به تاخیر بیاندازید، سپس دوباره امتحان کنید. استفاده بیش از حد از سفید کننده‌ها نیز می‌تواند به مینای دندان یا لثه‌ها آسیب برساند، بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل‌های مناسب را دنبال کرده و با دندانپزشک خود صحبت کنید.

تفاوت بین سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان چیست؟


بیش از یک سوم افراد نگران ظاهر دندان‌هایشان هستند، تقریبا 20 درصد دندان‌های خود را در عکس‌ها پنهان می‌کنند، و بیش از 70 درصد از بزرگسالان بر این باورند که لبخند ناخوشایند به شانس آن‌ها برای موفقیت شغلی آسیب می‌رساند. لبخند شما بخش بزرگی از ظاهر شما را تشکیل می‌دهد؛ جالب است بدانید که مردم تلاش می‌کنند که دندان‌های شان به بهترین شکل باشد! آیا تا کنون فکر کرده اید که تفاوت بین سفید کردن دندان‌ها و بلیچینگ دندان‌ها چیست؟ این تفاوت ممکن است ظاهر باشد، اما تفاوت وجود دارد.

فرآیند سفید کردن دندان‌ها، روند بازگرداندن رنگ طبیعی دندان‌ها، به وسیله از بین بردن لکه‌ها از سطح دندان می‌باشد. سفید کننده‌ها مواد تمیز کننده ای هستند که می‌توانند در بعضی از خمیر دندان‌ها و دهان شویه‌ها یافت کنند. بلیچینگ دندان‌ها به سفید کردن دندان‌ها بیش از رنگ طبیعی شان اشاره می‌کنند. مواد فعال مانند پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید، مواد سفید کننده ای هستند که اغلب در پروسه‌های بلیچینگ دندان استفاده می‌شوند.

در حالی که اختلاف بین سفید کردن دندان‌ها و بلیچینگ دندان‌ها تعریف شده است، اغلب این دو اصطلاح به جای هم استفاده می‌شوند. در پایان، بیشتر بیماران به دنبال بهبود رنگ و روشن شدن دندان‌های خود هستند، و برایشان مهم نیست که چطور این کار انجام می‌شود. اگر شما علاقه مند به بهبود لبخند خود هستید، بهتر است به گزینه‌های موجود نگاهی بیاندازیم.

سوالات رایج 


سفید کردن دندان ها

اثرات سفید کردن دندان‌ها چه مدت طول می‌کشد؟

سفید کردن دندان‌ها دائمی نیست. افرادی که دندان‌های خود را در معرض مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی قرار می‌دهند که باعث لکه دار شدن دندان‌ها می‌شوند، ممکن است متوجه برطرف شدن سفیدی در کمتر از یک ماه شوند. کسانی که از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث  لکه می‌شوند اجتناب می‌کنند، ممکن است بتوانند یک یا چند سال تا قبل از درمان‌های سفید کننده دیگر یا مراجعات ضروری، صبر کنند.

آیا مواد سفید کننده دندان به مینای دندان آسیب می‌رسانند؟

مطالعات انجام شده بر روی محصولات سفید کننده دندان حاوی 10 درصد کربامید پراکسید هیچ تاثیری از این مواد بر میزان سختی یا مواد معدنی سطح مینای دندان نشان نداد.

آیا سفید کننده‌های موجود به ترمیم‌های دندانی موجود آسیب می‌رسانند؟

بیش از 10 سال استفاده بالینی از محصولات سفید کننده دندان حاوی 10٪ پراکسید کربامید هیچ آسیبی به پر شدگی‌های موجود نشان نداده است. این موضوع به معنی عدم آسیب به "ترمیم‌های" موجود نیست؛ بلکه، به یاد داشته باشید که ترمیم‌های دندانی مانند پر شدگی همرنگ دندان، تاج، باندینگ، ونیر و بریج روشن نمی‌شوند. این بدان معنی است که هر کار دندانپزشکی موجود باید جایگزین شود تا با رنگ دندان جدیدی که به دست می‌آید هماهنگ باشد.

آیا سفید کننده‌های دندان به عصب دندان آسیب می‌رسانند؟

شواهدی وجود ندارد که فرایند سفید کردن دندان تاثیری مضر بر سلامت عصب دندان داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که در هر یک از مراجعات 4.5 و 7 ساله هیچ فردی که از روش سفید کردن دندان استفاده کرده است، نیاز به عصب کشی بر روی دندان سفید شده پیدا نکرده است. (3)

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.