مسواک زبان شوی یا تمیزکننده‌ی زبان چیست و چگونه استفاده می‌شود؟

شما می‌دانید که مسواک زدن مهم است، اما آیا می‌دانید مسواک زدن زبان نیز ضروری است؟ دهان انسان محل زندگی بیش از 70 نوع باکتری خوب و بد است و رشد بیش از حد باکتری‌های بد می‌تواند منجر به بوی بد دهان شود.

مسواک زبان شوی و یا تمیز کننده‌ی زبان خصوصاً برای تمیز کردن سطح زبان شما طراحی شده است. این ابزارها با از بین بردن سطح ذرات حاوی باکتری‌های بد، همراه با تأمین سایر مزایای بهداشت دهان و دندان به تازه سازی نفس کمک می‌کنند.

چرا باید زبان خود را تمیز کنید 


به دلایل مختلف زبان شما به همراه دندان و لثه باید هر روز تمیز شود. اکثر مردم تصور می‌کنند زبان یک سطح صاف است اما زبان در آناتومی به فرش نزدیک‌تر است، دارای تعداد زیادی شاخک برجسته است که به آنها جوانه‌های چشایی زبان گفته می‌شود. در حالی که آن‌ها کار خوبی در چشیدن غذاهای مورد علاقه شما انجام می‌دهند، اما همچنین خانه مناسبی برای نوع باکتری‌هایی هستند که باعث بوی بد دهان می‌شوند. اگر سیگار می‌کشید، قهوه می‌نوشید، یا از خشکی مکرر دهان رنج می‌برید، همچنین باید توجه داشته باشید که این می‌تواند بزاق طبیعی باکتریایی شما را مهار کند.

هنگامی که زبان خود را مسواک می‌زنید یا تمیز می‌کنید، چیزهایی را که نباید برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها روی سطح زبان باشند، از بین می‌برید. غذاهای اسیدی و ذرات کوچک غذا تمایل دارند به زبان شما بچسبند، که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. تمیز کردن زبان می‌تواند راهی عالی برای پیشگیری از رشد میکروب‌های بد دهان شما باشد. تمامی این موارد به بهداشت شخصی برمی‌گردد .مسواک زبان شوی یک اقدام ضروری مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در بهداشت دهان و دندان نیست. توجه به این نکته ضروری است که اگر برای تمیز کردن زبان خود از تمیز کننده‌ی زبان یا مسواک استفاده می‌کنید، همیشه باید این کار را به آرامی انجام دهید تا از تحریک و آسیب دیدن آن جلوگیری کنید.

مسواک زبان شوی چیست؟


مسواک زبان شوی چیست؟

تمیزکننده یا مسواک‌های زبان شوی می‌توانند در اشکال و اندازه های مختلفی وجود داشته باشند و با از بین بردن بالاترین لایه از زبان که محل زندگی ذرات غذا، باکتری‌ها و تجمع سایر اشکال است،زبان را تمیز می‌کنند.

برای شروع این روند، جلوی آینه بایستید و دهان را باز و زبان را به بیرون بیاورید. سپس، به آرامی از پشت زبان به جلو زبان را با مسواک تمیز کنید. پس از هر بار انجام، بقایای مواد را با آب گرم به آرامی بشویید. هنگامی که به تمیزی مورد نظر خود رسیدید، مسواک زبان را با آب صابون گرم بشویید.

چگونه می‌توانم بفهمم که باید زبانم را تمیز کنم؟ 


چگونه می‌توانم بفهمم که باید زبانم را تمیز کنم؟

بدن ما به طور مداوم در معرض سموم مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و محیط قرار دارد. حتی مواد زائد متابولیکی و احساسات حل نشده خود می‌توانند منجر به مواد سمی شوند. وقتی سموم به درستی هضم و دفع نشوند، در بدن جمع می‌شوند و سلامتی و مصونیت ما را به خطر می‌اندازند. علائم تجمع سموم در بدن عبارتند از:

 • یک پوشش سفید روی زبان
 • نفس بدبو یا بوی بدن
 • گیجی ذهنی
 • ضعف
 • دردهای عمومی بدن
 • کاهش اشتهای
 • یبوست
 • اسهال
 • نفخ شکم
 • خستگی یا بی حالی

اگر یکی یا بیشتر از موارد بالا را احساس می‌کنید، احتمال وجود برخی از سموم در سیستم شما وجود دارد. مسواک زبان شوی یک روش خارق العاده برای شروع است. و اگر مطمئن نیستید که چگونه زبان خود را با مسواک تمیز کنید، بسیار آسان است!

مزایای مسواک زبان شوی چیست؟ 


مزایای مسواک زبان شوی چیست؟

مزایای تمیز کردن زبان:

 • تمیز کردن زبان می‌تواند حس چشایی شما را بهبود بخشد: اگر مدتی زیادی است که شما زبان خود را تمیز نکرده اید، ممکن است متوجه نشوید که چگونه بر جوانه‌های چشایی شما تأثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد پس از تمیز کردن زبان متوجه می‌شوند که زبان نسبت به مزه‌های شیرین، تلخ، شور و سایر مواد حساسیت بیشتری پیدا می‌کند.
 • تمیز کردن زبان ظاهر زبان شما را بهبود می‌بخشد: اگر همین الان زبان خود را بیرون بیاورید، چه چیزی می‌بینید؟ اگر روی زبان خود تجمع سفیدی مشاهده کردید، این ذرات اضافی است که هنوز از بین نرفته‌اند. تمیز کردن زبان می‌تواند به از بین بردن این تجمع و جلوگیری از آن کمک کند.
 • تمیز کردن زبان می‌تواند باکتری‌ها را از بین ببرد: ثابت شده است که استفاده ازمسواک زبان شوی دو بار در روز به مدت یک هفته می‌تواند باکتری‌ها را بر روی زبان از بین ببرد. این باکتری‌ها می‌توانند باعث بوی بد دهان و پوسیدگی دندان شوند.
 • تمیز کردن زبان سلامت کلی شما را بهبود می‌بخشد: باکتری‌ها منبع بسیاری از مشکلات بهداشت دهان و دندان شما هستند و کاهش تعداد باکتری‌ها در دهان به شما در مبارزه با پوسیدگی دندان و سایر بیماری‌های دهان کمک می‌کند. در حقیقت، تمیز کردن زبان دو بار در روز به مدت یک هفته انواع باکتری‌هایی را که باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می‌شوند، کاهش می‌دهد.
 • تمیز کردن زبان باعث کاهش بوی بد دهان می‌شود: یکی از فوری ترین فواید تمیز کردن زبان بهبود بوی نفس است.

باکتری‌های ایجاد کننده بو می‌توانند بهتر از سطح صاف دندانها به زبان شما بچسبند، بنابراین اگر می‌خواهید بوی دهان خود را بهبود ببخشید جلوگیری از ورود میکروب به زبان و از بین بردن تجمع آن مهم است. علاوه بر این، پس از غذاخوردن ذرات غذا می‌توانند مدت زیادی پس از خوردن روی زبان شما بمانند و دیرتر نفس شما را خوشبو کنند.

خطراک مسواک زبان شوی یا تمیز کردن زبان


بزرگترین خطر این امر تحریک رفلکس معده شما است که می‌تواند باعث استفراغ شود. اگر رفلکس معده دارید، از پشت زبان شروع به تمیز کردن زبان نکنید. در عوض، از وسط شروع کنید. همانطور که به روند کار عادت کردید، نقطه شروع خود را به آرامی برگردانید تا قسمت بیشتری از زبان خود را بدون آسیب زدن تمیز کنید.

خطر دیگر احتمال بریدن زبان با برخی از تمیزکننده‌های زبان است. برای محافظت از خود در برابر بریدگی‌ها، به آرامی مسواک کنید. نیروی زیادی وارد نکنید. همچنین باید مسواک خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ لبه تیز وجود ندارد که به طور بالقوه به شما در تمیز کردن زبان آسیب برساند.

مسواک زبان شوی در برابر مسواک زدن دندان


دندانپزشکان می‌گویند که مسواک زبان یک مرحله ضروری نیست. مسواک زدن دندان‌ها دو بار در روز در نباید با مسواک زبان شوی جایگزین شود. اگر می‌خواهید مسواک زبان را شروع کنید، باید مسواک زدن و نخ دندان را نیز ادامه دهید. همه اینها با هم همکاری می‌کنند تا دهان را شاد و سالم نگه دارید.

برای اینکه آن را در برنامه بهداشت دهان و دندان خود بگنجانید، این روند را امتحان کنید:

 • به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. در حالی که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، می توانید زبان خود را با پشت سر مسواک به آرامی مالش دهید تا زبان را به این روش کمی تمیز کنید.
 • پس از پایان مسواک زدن، نخ دندان بکشید. حتماً بین هر دندان نخ دندان بکشید تا بقایای احتمالی بین دندان‌ها تمیز شود.
 • بعد از اینکه دهانتان از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پاک شد، زبان را با روشی که در بالا گفته شد تمیز کنید.

اگر این روش را دنبال کنید، یک دهان تمیز و درخشان خواهید داشت. مسواک زبان شوی روش بسیار خوبی برای مراقبت از دهان و دندان شما است، اما نباید از آن به عنوان جایگزین مسواک زدن یا نخ دندان استفاده کرد.