دهانشویه کودکان: سن مناسب برای استفاده از دهانشویه در کودکان

سلامت دندان به ویژه در سال‌های اولیه زندگی کودک بسیار مهم است زیرا بهداشت و مراقبت از دندان می‌تواند به زندگی با مشکلات بهداشت دهان و دندان بسیار کمتر کمک کند. دهانشویه یک ابزار عالی برای بهداشت دهان و دندان است. هنگامی که همراه با مسواک و نخ دندان استفاده می‌شود، راهی عالی برای جلوگیری از التهاب لثه و حتی از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده حفره در دندان است تا از پوسیدگی جلوگیری کند.

دهانشویه در کودکان شش سال به پایین نباید استفاده شود. با این حال، در برخی موارد ممکن است دهانشویه برای کودک زیر شش سال نیز تجویز شود، اما این فقط در موارد خاص اتفاق می‌افتد.

دلایل مهم بهداشت دهان و دندان برای کودکان شما


دلایل مهم بهداشت دهان و دندان برای کودکان

والدین (قبل از دندانپزشک) باید اولین کسانی باشند که باید به کودکان در مورد اهمیت بهداشت دهان و دندان آموزش دهند. همه ما می‌دانیم که چگونه بچه‌ها همه کارهایی را که والدینشان انجام می‌دهند تکرار و کپی می‌کنند. بنابراین، برای آموزش صحیح کودکان در مورد اهمیت بهداشت دهان و دندان، والدین باید رژیم‌های بهداشت دندان را انجام دهند.

با توجه به اینکه هر پدر و مادری در مورد اهمیت بهداشت دهان و دندان در فرزندان خود آگاه است، اما خالی از لطف نیست اگر نگاهی به اهمیت و مزایای خاص آن بیندازیم.

بهداشت دهان و دندان به دلایل زیر برای کودکان شما مهم است:

آماده سازی اولیه به معنای دفاع قوی در برابر بیماری‌های شدید دهان است 

در مورد مراقبت‌های بهداشتی دندانپزشکی، پیشگیری واقعاً بهتر از درمان است. وقتی به بچه‌های خود می‌آموزید که هر چه زودتر از دندان‌های خود مراقبت کنند، یک دفاع قوی ایجاد می‌کنید که از آن‌ها در برابر مشکلات شدید دندان محافظت می‌کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که کودکان همچنان مطیع توصیه‌ها و دستورات شما هستند. اگر در مراحل اولیه مراقبت از دندان‌های آن‌ها دستورالعمل‌هایی تنظیم کنید، مراقبت از دندان برای آن‌ها به یک عادت تبدیل می‌شود. و اگر این کار را نکنید ... فقط آموزش دادن به یک نوجوان لجباز را تصور کنید که سه بار در روز در مقابل مسواک زدن مقاومت می‌کند!

برای سلامت عمومی بچه‌های شما مفید است 

والدین باید توجه داشته باشند که مشکلات دهان و دندان می‌تواند بر خواب، غذا خوردن و تنفس کودکان نیز تأثیر بگذارد که به نوبه خود تأثیرات منفی بر رشد و نمو آن‌ها خواهد داشت. سلامت دهان و دندان کودک خود را به عنوان یک دومینو در نظر بگیرید. در صورت رعایت نکردن آن، جنبه‌های دیگری از سلامتی او را به خطر خواهد انداخت که منجر به عوارض جدی‌تر از دندان درد می‌شود.

برای اطمینان از اینکه تمام جنبه‌های سلامتی کودک شما در معرض خطر نیست، مراقبت از دهان و دندان او یک امر ضروری است.

بهداشت ضعیف دندان می‌تواند بر رشد شناختی کودکان تأثیر بگذارد 

در ابتدا ممکن است تعجب آور به نظر برسد، اما بهداشت نامناسب دندان می‌تواند در کودکان تأثیر بگذارد. وقتی که بهداشت نامناسب دندان کودک شما کنترل نشود، می‌تواند باعث دندان درد و سایر عفونت‌های دهانی شود که منجر به غیبت مکرر در مدرسه می‌شود. در نتیجه، مستقیماً بر یادگیری و پیشرفت او در مدرسه تأثیر می‌گذارد.

دهانشویه می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های مزمن کمک کند 

یک پیامد بزرگ و جدی در اثر عدم بهداشت بهداشت دندان وجود دارد: اجتناب‌ناپذیری بیماری‌های مزمن مانند بیماری لثه و بیماری ‌ای قلبی عروقی. این مشکل حتی می‌تواند منجر به سکته مغزی و دیابت نیز بشود! این خطرات مطمئناً یک باره آشکار نخواهد شد، اما اگر اهمیت بهداشت دندان مناسب به کودکان آموزش داده نشود، ناگزیر با عواقب آن مواجه خواهند شد.

این موارد در کودکان با رعایت بهداشت کامل بهداشت دهان و دندان مانند مراجعه منظم به دندانپزشک، سه بار مسواک زدن در روز، استفاده از نخ دندان به طور منظم و استفاده از دهانشویه ضد باکتری قابل پیشگیری است.

همه ما می‌دانیم که سه مورد اول برای جلوگیری از مشکلات بهداشت دهان و دندان مهم هستند، اما آیا واقعاً به دهانشویه نیاز داریم؟ اگرچه جای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را نمی‌گیرد، اما دهان را شستشو می‌دهد و به عنوان یک افزودنی عالی در برنامه روزمره دندانپزشکی ما مفید است. دهانشویه به عنوان ابزاری برای مبارزه با التهاب لثه و پوسیدگی دندان به ویژه در مناطقی که دسترسی به آن دشوار است، استفاده می‌شود.

مزایای دهانشویه کودکان 


مزایای دهانشویه کودکان

دهانشویه‌های زیادی به طور خاص برای استفاده کودکان طراحی شده است و اکثر آن‌ها فاقد هرگونه الکل هستند. دهانشویه برای کودکان معمولاً درمانی است و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. همچنین، این دهانشویه‌ها با طعم‌های مناسب بچه‌ها تولید می‌شوند و بسیاری از شخصیت‌های کارتونی و ابرقهرمان‌های مورد علاقه آن‌ها را نشان می‌دهد. دهانشویه کودکان به مبارزه با حفره‌ها کمک می‌کند و می‌تواند باعث بهبود استحکام مینای دندان شود.

موارد زیر از مزایای دهانشویه کودکان است:

  • می‌تواند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را موثرتر کند: استفاده از دهانشویه در ابتدا، ذرات موجود در دندان را از بین می‌برد. این امر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را راحت‌تر و موثرتر می‌کند.
  • می‌تواند منجر به تنفس تازه‌تری شود: این ممکن است بارزترین فایده‌ای باشد که بچه‌ها می‌توانند در دهانشویه ببینند. آن‌ها با نفس تازه می‌توانند تعامل بهتری با کودکان دیگر مانند همبازی‌ها و همکلاسی‌های خود داشته باشند.
  • دهانشویه از کودک شما در برابر درمان‌های پزشکی پرهزینه محافظت می‌کند: پس از معرفی دهانشویه، کودک شما اکنون 3 خط دفاعی در برابر پوسیدگی دندان و سایر بیماری‌های دهان و دندان دارد که ممکن است منجر به درمان‌های پزشکی جدی و پرهزینه شود.

کودکان از چه سنی می‌توانند از دهانشویه استفاده کنند؟ 


دهانشویه برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی‌شود زیرا کودکان قبل از این سن در شستشو و بیرون ریختن تمام مایعات از دهان خود خوب نیستند. از آنجا که دهانشویه دارای چندین ماده برای تثبیت فلوراید است، بلعیدن آن خطرناک است. حتی اگر دهانشویه کودکان حاوی الکل نباشد، باز هم بلعیدن آن بی‌خطر نیست و در صورت مصرف دوز زیاد می‌تواند منجر به ناراحتی معده یا بدتر شود.

برای کودکان 6 سال به بالا می‌توان از دهانشویه استفاده کرد به شرط اینکه یک بزرگسال بر آن نظارت کند و کودک بداند چگونه از آن به درستی استفاده کند. یک آزمایش خوب برای دیدن اینکه آیا کودک شما برای شستشوی دهان آماده است یا نه این است که ببینید آیا کودک شما می‌تواند مایع را به درستی در دهان خود چرخانده و همه آن را تف کند. اگر او بتوانند بر این عمل مسلط شود، پس می‌تواند با خیال راحت از دهانشویه استفاده کند. اما اگر نتواند، پس احتمالاً هنوز برای دهانشویه آماده نیست.

از نظر ایمنی، روی بیشتر دهانشویه‌های کودکان هشدار داده شده است که بطری را از دسترس کودکان خردسال دور نگه دارید، زیرا بسته بندی و طعم دهنده‌های جذاب آن ممکن است کودکان را به فکر نوشیدن نوشیدنی سوق دهد. اگر دوز زیادی مصرف شود، دندانپزشکان اطفال توصیه می‌کنند کودک شما بلافاصله قبل از تماس با اورژانس، شیر بنوشد. کلسیم موجود در شیر به فلوراید متصل شده و از جذب آن در بدن کودک جلوگیری می‌کند. درست است که فلوراید در مقادیر طبیعی توصیه شده بی‌خطر است، اما مصرف زیاد آن برای کودک شما ناامن است.

آیا دهانشویه می‌تواند بوی بد دهان کودک را برطرف کند؟ 


دهان شویه بوی بد دهان را برطرف نمی‌کند. با اینکه دهانشویه می‌تواند بو را پنهان کند، اما جای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه را نمی‌گیرد و به ریشه بوی بد دهان در کودکان پاسخ نمی‌دهد.

برای مبارزه با بوی بد دهان کودک، درک دلایل آن مهم است. جدا از عفونت یا حفره‌های بزرگ یا نوع غذایی که فرزند شما اخیراً خورده است، کم آبی بدن نیز یکی از دلایل شایع بوی بد دهان در کودکان است. از آنجا که بزاق با بویایی که باعث ایجاد باکتری در دهان می‌شود مبارزه می‌کند، مهم است که آب کافی مصرف کنید تا دهان شما بتواند بزاق کافی برای انجام عملکرد ضد باکتری خود تولید کند.

مسواک نزدن بر روی زبان می‌تواند باعث بوی بد دهان کودکان شود زیرا باکتری‌ها به زبان می‌چسبند و برای از بین بردن آن‌ها به مسواک زدن محکم احتیاج دارد. شستشوی ساده با مایع مانند آب یا دهانشویه باعث از بین رفتن بوی بد باکتری‌های زبان یا سقف دهان نمی‌شود. همچنین غذایی که ممکن است لابه‌لای دندان‌ها بماند را از بین نمی‌برد، اگرچه ممکن است مقداری از آن را در جای خود سست کند.

دهانشویه و التهاب لثه


دهانشویه غالباً به عنوان درمانی برای انواع مختلف مشکلات بهداشت دهان دیده می‌شود. وقتی نوبت به التهاب لثه می‌رسد، مهم است که این افسانه را از بین ببریم. از آنجایی که التهاب لثه یک عفونت لثه است، باکتری‌های مضر باعث ایجاد آسیب در دهان شما می‌شوند. دندانپزشکان معمولاً دهانشویه‌های ضد سپتیک را توصیه می‌کنند. این دهانشویه‌ها به عنوان مکمل برای کاهش التهاب لثه عمل می‌کنند به شرطی که طبق توصیه دندانپزشک مسواک بزنید و نخ دندان بکشید (مسواک زدن ممکن است 2-3 بار در روز تجویز شود).