در زمان خرید خمیر دندان مناسب ارتودنسی باید به چه نکاتی دقت کنید؟

در طول مدت استفاده از بریس، متخصص ارتودنسی و دندانپزشکی شما توجه بیشتری نسبت به دندان‌های شما نشان می‌دهد. به این دلیل که منظم بودن دندان‌ها تنها قسمت مهم ماجرا نیست. نحوه تمیز کردن و مراقبت از دندان‌هایتان در خانه می‌تواند سهم بزرگی در رسیدن به لبخند دلخواه شما داشته باشد.

این احتمال وجود دارد که شما در گذشته از هر نوع خمیر دندانی که در فروشگاه به چشمتان می‌خورد یا آنچه مادر در کابینت داروها گذاشته بود، استفاده کرده باشید. اما اکنون که بریس دارید ممکن است نیازهای خمیر دندان شما تغییر کند. بسته به نیاز درمانی شما، ارتودنتیست ممکن است نوع خاصی از خمیر دندان را برای شما توصیه کند یا حتی برای آن‌ها نسخه تجویز کند.

در این مقاله، پس از تاکید بر اهمیت مراقبت از دندان‌ها و بریس‌ها و لزوم استفاده از محصولات مناسب در زمان ارتودنسی، با انواع خمیردندان‌های موجود در بازار از نظر کارکرد آشنا خواهید شد. در نهایت، نکات بسیار مهمی را برای انتخاب و خرید یک خمیر دندان ارتودنسی مناسب، در اختیار شما قرار خواهیم داد.

در مورد بهداشت دهان و دندان با بریس بسیار کوشا باشید 


هنگام استفاده از بریس، به ویژه بریس‌های فلزی، ممكن است غذا روی دندان یا بین دندان گیر کند. تکه‌های غذایی که در دهان به دام افتاده‌اند، می‌توانند سرعت تشكيل پلاك را افزايش دهند. این امر خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. این اتفاق می‌تواند اثربخشی درمان ارتودنسی را کاهش دهد و مدت زمان مورد نیاز برای گذاشتن بریس را افزایش دهد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده بر اهمیت تمیز نگه‌داشتن دندان در هنگام داشتن بریس تأکید می‌كند.

وقتی بریس دارید، بايد بعد از هر وعده غذایی یا بعد از خوردن میان وعده، مسواک بزنید، نه فقط دو بار در روز. همچنین هنگام استفاده از بریس، استفاده از نخ‌ دندان برای از بین بردن هر چیزی که بین دندان‌های شما یا در فاصله بین دندان‌هایتان قرار می‌گیرد ضروري است.

انواع خمیر دندان و بريس‌های شما 


انواع خمیر دندان و بريس

به طور کلی، انواع خمیر دندان شامل موارد زیر است:

  • ساینده‌های ملایم که لکه‌ها و بقایای دندان را از بین می‎برند.
  • طعم دهنده‌هایی برای افزودن طعم که از مواد شیرین کننده بدون قند حاصل می‌شوند و به دندان آسیب نمی‌رسانند.
  • هومکتانت‌ها که آب را در خمیر دندان به دام می‌اندازد و به آن اجازه می‌دهد تا بافت ژله‌ای خود را حفظ کند.
  • شوینده‌هایی که در حین مسواک زدن باعث ایجاد کف می‌شوند.

خمیر دندان فلوراید 

خمیر دندان‌های حاوی فلوراید به از بین بردن پلاک‌ها، یک لايه نازک از باکتری‌ها که دندان‌ها و لثه‌ها را می‌پوشاند، کمک می‌کند. افزودن فلوراید به خمیر دندان به تقویت مینای دندان کمک می‌کند و باعث می‌شود دندان و لثه کمتر در معرض بیماری و پوسیدگی قرار بگیرند. به همین دلیل در بیش از 95٪ خمیر دندان‌های موجود در بازار، فلوراید وجود دارد. حتی خمیر دندان‌هایی با میزان فلوراید بالا که فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند نیز وجود دارد. اگر دندان‌های شما در معرض خطر پوسیدگی قرار دارند، متخصص دندانپزشکی شما ممکن است این گزینه را در نظر بگیرد.

بسیاری از کارشناسان افزودن فلوراید به خمیر دندان و آب آشامیدنی را از مهم‌ترین دستاوردهای قرن بیستم می‌دانند. اخیراً، فلوراید در مورد ایجاد عوارض، درد معده و سوء هاضمه در افراد خاصی مورد بررسي قرار گرفته است. اگر در مورد هر یک از این عوارض نگرانی دارید، قبل از تعویض خمیر دندان حتما با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود صحبت کنید.

حساسیت به خمیر دندان 

حساسیت به خمیر دندان

خمیردندان‌های حساس حاوی موادی مانند نیترات پتاسیم، فلوراید استانوس یا کلرید استرانسیم هستند که خاصیت بی‌حس کنندگی دارند. اين مواد مسیر سیگنال‌های درد را به اعصاب دندان شما مسدود می‌کنند. به طور معمول، دندان‌ها بعد از فرسایش لایه‌ای از مینای دندان، حساس می‌شوند و در معرض هوا قرار می‌گیرند.

برخی از مارک‌های خمیردندان نتایج فوری را تبلیغ می‌کنند، اما به گفته کارشناسان، کاربران معمولاً باید چندین هفته با خمیردندان مسواک بزنند تا متوجه نتایج آن شوند. برای موارد حساسیت و درد شدید، ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست شما تجویز خمیر دندان با غلظت بیشتر عوامل ضد حساسیت براي دندان‌هاي شما را لازم ببيند.

خمیر دندان ضد تارتار  

نه، متخصص ارتودنسی شما نمی‌خواهد شما را از انجام تکالیف ریاضی منصرف کند. این خمیردندان‌ها از تخریب مینای دندان به دلیل ایجاد پلاک و همچنین کالکولوس جلوگیری می‌کنند که بیشتر به نام تارتار شناخته می‌شود. از آنجا که تارتار از پلاک باکتریایی سخت شده‌ تشکیل شده است، نمی‌توانید آن را تمیز کنید. این همان چیزی است که پزشک شما برای تمیز کردن آن از ابزارهای سخت استفاده می‌کند. اگر به نظر می‌رسد که در هر بار مراجعه به پزشک، باید مقدار زیادی تارتار را از روی دندان‌های خود بردارید، ممکن است دندانپزشک این نوع خمیردندان را به شما پیشنهاد دهد. با جستجوی پیرو فسفات یا سیترات در قسمت مواد تشکیل دهنده، می‌توانید این خمیردندان‌ها را خودتان به تنهایی تشخیص دهید.

خمیر دندان ضد پلاک 

علاوه بر از بین بردن پلاک، مواد فعال موجود در این خمیردندان‌ها اثرات سمی باکتری‌ها را بر روی دندان‌ها و بافت‌های اطراف آن کاهش می‌دهند. خمیر دندان ضد پلاک معمولاً به کسی که در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه است توصیه می‌شود. موادی که ممکن است در فرمول ضد پلاک پیدا کنید شامل تریکلوزان و سیترات روی است.

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان سفید کننده با کاهش لکه‌های ملایم سطحی می‌تواند به درخشندگی دندان کمک کند. این خمیر دندان‌ها اغلب دارای یک ماده سفیدکننده و خواص سایشی هستند که دندان‌ها را جلا می‌دهد.

خمیر دندان سفید کننده اگر حداقل دو بار در روز استفاده شود، می‌تواند در مدت زمان شش هفته اثر خود را نشان دهد. به یاد داشته باشید که این خمیردندان‌ها رنگ طبیعی دندان‌های شما را تغییر نمی‌دهند و همچنین از سطح دندان فراتر نمی‌روند تا بتوانند لکه‌های عمیق را از بین ببرند.

در صورت داشتن بریس، از چه نوع خمیر دندانی باید استفاده کنم؟ 


در صورت داشتن بریس، از چه نوع خمیر دندانی باید استفاده کرد؟

اگر به دنبال خمیر دندان برای استفاده در طول دوره ارتودنسی هستید، می‌توانید شش یا هفت مارک تجاری، با ده‌ها طعم، و مواد تشکیل دهنده را ببینید. انواع مختلف خمیردندان با فرمول‌هایی برای سفید کردن، خوشبو کردن، کنترل تارتار و حساسیت وجود دارند كه اهداف مختلفی دارند.

ممکن است از خود بپرسید: هنگام استفاده از بریس، چه نوع خمیردندان برای من بهتر است؟

بسیار مهم است که در روز سه بار مسواک بزنید و بعد از غذا نخ دندان بکشید. زیرا غذا به راحتی در بریس‌ها گیر می‌کند و در صورت عدم مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، ممکن است منجر به پوسیدگی شود.

این‌ها مواردی هستند که باید بدانید تا بتوانید دندان‌های خود را تمیز نگه دارید و در عین حال اجازه دهید بریس‌ها کار خود را انجام دهند.

از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

هر خمیردندانی که استفاده می‌کنید باید حاوی فلوراید باشد. فلوراید مینای دندان‌های شما را محکم می‌کند، احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد و آسیب حاصل از سایش اسید را که ناشی از برخی غذاها و نوشیدنی‌ها است، به حداقل می‌رساند. حتی اگر در محل زندگی خود آب حاوی فلوراید دارید، باز هم باید سه بار در روز از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. این عمل در مینای دندان شما تفاوت عمده‌ای ایجاد می‌کند.

کنترل تارتار یک امر ضروری است 

خمیر دندان شما باید خمیردندانی باشد که باعث کنترل تارتار شود. تارتار یک ماده سخت است که در اثر تجمع مداوم پلاک ایجاد می‌شود. تارتار می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال شود. یک خمیر دندان که به مسواک زدن و جلوگیری از تشکیل تارتار کمک می‌کند، برای نوجوانان و بزرگسالانی که بریس دارند، ضروری است.

از محصولات سفید کننده استفاده نکنید 

بسیاری از خمیردندان‌ها برای سفید کردن دندان‌ها طراحی شده‌اند. اگر از بریس استفاده می‌کنید، قطعاتی از فلز یا سرامیک روی دندان‌هایتان سیمان شده که خمیر دندان به آن قسمت از دندان برخورد نمی‌کند. بنابراین دندان‌های شما به طور یکنواخت سفید نمی‌شوند و به محض اینکه بریس‌ها برداشته شوند، مینای دندان چند رنگ دیده می‌شود.

مطمئناً شما باید برای تمیز کردن و بهداشت كلي دهان و دندان سالانه دو بار به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید.