آیا مسواک زدن می تواند به سلامتی دهان و دندان شما ضرر برساند؟!

مسواک زدن

حداقل 2 بار مسواک زدن در طول روز روشی مطمئن برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. اما با این حال، برخی مواقع مسواک زدن دندانها می‌تواند بیشتر از فوایدی که دارد ضررداشته باشد. یکی از این موارد، زمانی است که دندان‌ها با فشار زیاد مسواک می‌شوند. این موارد می‌توانند منجربه انواع  مختلف مشکلات دندانی شوند.

موارد دیگری نیز وجود دارند که اگر در نظر گرفته نشوند نه تنها تأثیر مثبت مسواک زدن را از بین می برند بلکه به سلامتی دهان و دندان آسیب می‌رسانند نظیر انتخاب زمان نادرست برای مسواک زدن یا استفاده از مسواک نامناسب.

هنگامی که دندان‌های خود را با خشونت مسواک می‌زنید می‌توانید زمینه ساییدگی مینای دندان را فراهم کنید. از آن‌جایی که مینای دندان یکی از سخت‌ترین مواد در کل بدن است می‌تواند به تدریج از بین برود. این شرایط می‌تواند منجربه حساسیت دندان، دیده شدن عاج نهفته دندان و تضعیف کلی ساختار دندان شود. در اصل، خشن مسواک زدن موجب پوسیدگی و به احتمال زیاد شکستگی دندان‌ها می‌شود.

 گروه دانیال روژ، ارائه دهنده بهترین محصولات بهداشتی دهان و دندان از جمله انواع مسواک و نخ دندان، آماده است تا به شما برای انتخاب بهترین محصول کمک کرده و باکیفیت ترین ابزار بهداشتی دهان و دندان را به شما عرضه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با شماره تلفن 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

مهم ترین ضررهای مسواک نزدن کدام اند؟


مهم ترین ضررهای مسواک نزدن کدام اند؟

مسواک نزدن ضررهای بسیاری دارد که چند مورد از مهم ترین آن‌ها عبارت اند از:

بیماری پریودنتال و تحلیل استخوان

شاید هرگز به نظر شما نرسیده باشد اما  درحقیقت با مسواک نزدن دندان‌ها علاوه بر پوسیدگی دندان‌ها می‌توانید به بیماری‌های خطرناک لثه و تحلیل استخوان مبتلا شوید. باکتری‌های موجود در دهان آنزیم‌هایی را تولید می‌کنند که با ابتلا به بیماری پریودنتال یا لثه شروع به تخریب استخوان دندان می‌کنند و سپس علت معلول فراهم می‌شوند.

با خورده شدن یا تحلیل استخوان فضای کافی برای رشد باکتری ایجاد شده، علت و معلول فراهم شده و این چرخه شروع به تحلیل استخوان دندان می‌کند. عفونت‌هایی که موجب بیماری لثه می‌شوند اگر شدید باشند ممکن است درمان آن‌ها مستلزم جراحی باشند. پس ارزش ندارد که دندان‌ها را مسواک نزنیم.

بوی بد دهان

با مسواک نکردن دندان‌ها می‌توان بستر رشد پلاک و پوسیدگی را در دهان فراهم کرد. درمورد هر چیزی که امروز خوردید فکر کنید. هر لحظه که چیزی را می‌خورید ممکن است ذرات آن به دندان‌های شما بچسبند. اگر ذرات‌غذایی با مسواک از سطح دندان‌ها پاک نشوند موجب تشکیل پلاک شده و می‌توانند با مرور زمان به کالکولوس تبدیل شوند که در اینصورت فقط متخصص دندان می‌تواند آن‌ها را برطرف کند. تمام ذرات‌غذایی انباشته شده در بین دندان‌ها می‌تواند موجب بوی بد دهان شود.

مسواک زدن دندان‌ها می‌تواند از بوی بد دهان  پیشگیری کرده و در برخی مواقع موجب شرمساری و خجالت شما نشود. بنابراین این پیشگیری مسلما ارزش دارد.

دندان‌های لکه شده

هر وقت خوراکی یا نوشیدنی‌هایی را مصرف می‌کنید که حاوی رنگدانه تیره هستند (ازجمله چای، قهوه، لبو و شراب) طبیعتا رنگ مرواریدهای سفید داخل دهان شما به مرور زرد می‌شود. البته سیگار کشیدن نیز می‌تواند موجب تیرگی رنگ دندان و با گذشت زمان لکه شدن دندان‌ها شود. غذا و نوشیدنی‌ها می‌توانند موجب لکه‌شدن دندان‌ها شوند و اگر این لکه‌ها برای مدت طولانی روی سطح دندان‌ها باقی بمانند می‌توانند موجب تغییر رنگ دندان‌ها شوند. با وجود این‌که مسواک زدن دندان‌ها 2 بار در روز ممکن است برای جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها کافی نباشد اما مطمئنا اولین گام موثر در پیشگیری محسوب می‌شود.

اشتباهاتی که مسواک زدن را تبدیل به تهدید برای سلامتی دهان و دندان می کند


مسواک زدن دندان‌ها به سختی برخی کارهای دشوار نیست. گذشته از همه این‌ها، هر فردی مسواک زدن را از کودکی انجام داده است. اما با این وجود، راحت‌تر از آن است که به اشتباهات مسواک زدن فکر کنید، بهداشت دهان و دندان و همچنین زیبایی لبخند خود را به مخاطره بیاندازید.

اشتباهاتی که در این زمینه ممکن است انجام دهید که باعث ضرر رسیدن به دندان‌ها و سلامتی دهان شما می شود عبارت اند از:

دندان‌‌ها را به‌اندازه کافی مسواک نمی‌زنید

توصیه شده دندان‌ها را به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. اما متاسفانه بسیاری از افراد دندان‌ها را  کمتر از 2 دقیقه مسواک می‌زنند و درحقیقت اهمیت این موضوع را درک نمی‌کنند. در تحقیقات مختلف، به افراد فرصتی داده شد تا دندان‌های خود را مسواک بزنند. سپس از آن‌ها سوال شد که فکر می‌کنند مسواک زدن آن‌ها چقدر طول کشیده است. برخی فکر می‌کردند مسواک زدن دندان‌های آن‌ها چند دقیقه طول کشیده اما درحقیقت زمان کمتر از1 دقیقه بود. تشخیص شما از زمانی که صرف مسواک زدن دندان‌ها می‌کنید خیلی درست و دقیق نیست. برای محاسبه حدس و گمان خود بهتر است از مسواک برقی استفاده کنید که بعد از 2 دقیقه با صدای بیپ شما را مطلع می‌کند یا از تایمر گوشی یا حتی تایمر تخم‌مرغ استفاده کنید.

دندان‌ها را سفت مسواک می‌زنید

سفت مسواک زدن

اگر دندان‌ها را طوری مسواک کنید که گویا دارید ظرفی را که در آن غذا پخته شده را می سایید درحقیقت بیشتر از منفعت به دندان‌ها آسیب می‌رسانید. وقتی فشار سختی به دندان و لثه وارد می‌کنید احساس رضایت کرده و فکر می‌کنید که به معنای واقعی دارید دندان‌ها و لثه را تمیز می‌کنید. اما حقیقت این است که این روش نه تنها دندان‌ها را تمیزتر نمی‌کند بلکه آسیب بیشتری به آن‌ها وارد می‌کند.

نکته اصلی مسواک زدن، پاک کردن پلاک ( آلودگی باکتریایی ) چسبنده و نرم است تا مجبور نباشید برای برطرف کردن آن از روی دندان به دندانپزشک در شهر مراجعه کنید. وارد کردن فشار زیاد به دندان‌ها می‌تواند به بافت لثه آسیب رسانده و موجب تحلیل لثه و درنهایت دیده شدن بخشی از ریشه دندان شود. قسمت آسیب‌دیده می‌تواند نسبت به گرما و سرما حساس بشود. ریشه به نسبت بخش سخت مینای دندان بیشتر درمعرض کرم خوردگی است.

زاویه شما اشتباه است

زاویه

مسواک زدن به‌صورت افقی و مستقیم، دقیقا همانند نواختن ویالون روش صحیحی برای مسواک کردن مرواریدهای سفید محصور دردهان نیست. باید برای مسواک زدن دندان‌های فوقانی باید مسواک را در زاویه 45 درجه‌ به سمت بالا و مسواک زدن دندان‌های تحتانی در زاویه 45 درجه به سمت پایین قرارداد. در اینصورت برس‌های مسواک می‌توانند زیر خط لثه یعنی جایی که جرم‌ها می‌توانند پنهان شوند را به خوبی پاک و تمیز کنند. مسواک را به آرامی در یک حرکت دورانی کوچک روی سطح دندان‌ها بکشید، گویا می‌خواهید یک o کوچک را روی دندان نقاشی کنید. استثنا: اگر مسواک برقی صوتی دارید نیازی نیست مسواک را روی زاویه 45 درجه تنظیم کنید. چون این مسواک‌ها به‌گونه‌ای طراحی شدند که به‌صورت صاف روی دندان کشیده می‌شوند و شما فقط باید چند ثانیه مسواک را با دست نگهدارید. با  مسواک‌های برقی صوتی مجبور نیستید مسواک را به حالت دورانی حرکت داده یا o کوچک روی دندان‌ها بکشید.

برس مسواک شما خیلی سفت هستند

 اگر متوجه شده اید که پیداکردن مسواک با برس‌های سفت و متوسط در داروخانه‌ها  کار دشواری شده است خیال پردای نمی کنید. این قبیل برس‌ها اغلب برای دندان‌ها و لثه بسیار زبر هستند بنابراین بیشتر دندانپزشک‌ها این قبیل مسواک‌ها را توصیه نمی‌کنند. درعوض، سعی کنید مسواک‌هایی را انتخاب کنید که برس‌های نرم یا فوق‌العاده نرمی دارند و می‌توانند به آرامی زیر خط لثه را تمیز کنند. لثه شبیه یک یقه برگردان کوچک است و باید زیر آن به‌آرامی تمیز بشود. مسواک‌های سخت و متوسط نمی‌توانند این کار را انجام دهند و درحقیقت موجب خراشیدگی لثه می‌شوند.

سر مسواک شما خیلی بزرگ است

مسواک باید اندازه باشد و به راحتی وارد دهان شود. در بسیار از موارد این کار را می‌توان با انتخاب مسواک کوچک‌تر انجام داد. به‌غیر از مواردی که دهان بزرگ است، مسواک با سرهای فشرده، در دسترسی به نقاط سخت یا  دندان‌های مولار که به سختی دیده می‌شوند کمک شایانی می‌کنند.

از سال گذشته تا کنون همان مسواک را داشتید

مسواک

برس‌های مسواک با گذشت زمان پهن، خمیده و کج و کوله می‌شوند، درنتیجه هنگامی که مسواک را در زاویه 45 درجه قرار می‌دهید دیگر درجهت صحیح حرکت نمی‌کنند. برس‌ها نرمتر شده و نمی‌توانند به‌طور موثر دندان‌ها را تمیز ‌کنند. هر سه ماه یکبار یک مسواک جدید برای خود تهیه کنید.

به اجباری بودن نخ دندان اهمیت نمی‌دهید

نخ دندانمسواک زدن به تنهایی کافی نیست. مسواک‌ها می‌توانند فقط به فضای بسیار کم بین دندان‌ها دسترسی پیدا کنند اما نمی‌توانند تمام جرم‌ها را از بین ببرند. همین جاست که استفاده از نخ دندان و محصولات دیگر ضرورت می‌یابد. شما می‌توانید پاک‌کننده‌های بین دندانی نظیر نخ دندان برقی، خلال دندان برس‌دار یا چوبی را امتحان کنید که به همان اندازه نخ دندان مفید و موثر هستند. هنگامی که مسواک و نخ دندان را با هم استفاده می‌کنید شاید کار پرزحمت و دشواری باشد اما به‌دلیل این‌که از این طریق می‌توانید از ابتلا به انواع بی‌شماری از بیماری‌ها پیشگیری کنید بهترین بازده سرمایه‌گذاری را دربر‌خواهد داشت.

تصور شما این است که مسواک نزدن قبل از خواب در برخی مواقع مساله خیلی مهمی نیست

اما کاملا برعکس است یعنی مسواک نزدن دندان‌ها قبل از خواب مساله بسیار مهمی است. درحقیقت 98% از تمام بیماری‌های دندانی با 2 بار مسواک زدن دندان‌ها در طول روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و 1 بار استفاده از نخ دندان در روز همراه با چکاپ‌های منظم در مطب دندانپزشکی قابل پیشگیری هستند.

طبق یک تحقیق انجام شده، بین بهداشت ضعیف دهان و بیماری‌های قلبی ارتباط مستقیم وجود دارد. بیماری‌های دندانی به‌طور کامل قابل پیشگیری هستند و بیشتر آن‌ها با افزایش تعداد دفعات مسواک زدن در خانه و چکاپ دندان‌ها قابل پیشگیری هستند.

مسواک زدن در چه زمان هایی ضرر دارد؟


زمان

لازم است برای مسواک زدن زمان مناسب را انتخاب کنید تا با اثرات سوء آن مواجه نشوید. مواقعی که مسواک زدن برای سلامتی دهان و دندان شما مضر است عبارت است از:

وجود پلاک روی دندان‌ها ذاتا بد نیست. این موضوع درحقیقت به چگونگی تشکیل لایه‌های پلاک بستگی دارد. ظرف چند دقیقه بعد از مسواک زدن دندان‌ها، میکروبیوم‌های سالم  دهانی یک لایه را روی دندان‌های شما تشکیل می‌دهند. این لایه درحقیقت لایه اولیه پلاک است که دندانها را میپوشاند. این لایه سالم، دندان‌ها را از عوامل خارجی که می‌توانند سلامت دهان و دندان‌ها را به خطر بیندازند محافظت می‌کنند.

هنگامی که خوراکی یا نوشیدنی اسیدی را مصرف می‌کنید این اسیدها مینای دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بدین ترتیب، دیگر اهمیت ندارد که سالاد ارگانیک را با سس حاوی سرکه می‌خورید، نوشیدنی کامبوچا می‌نوشید، آب نبات‌های حاوی عصاره لیمو میخورید و  پپسی می‌نوشید. هر نوع اسیدی برای مینای دندان خطرناک است و با گذشت زمان می‌تواند موجب بروز مشکلات شود.

بنابراین درست قبل از مصرف خوراکی و نوشیدنی‌های اسیدی زمانی است که نباید دندان‌ها را مسواک بزنید. یکی از فواید فلورهای دهانی سالم خنثی کردن تاثیر اسیدها از روی دندان است.

پلاک‌ها به معنای واقعی یک لایه‌ را روی دندان‌ها ایجاد می‌کنند و مانع تماس مستقیم اسیدها با مینای دندان می‌شوند مگر این‌که به‌تازگی با مسواک زدن لایه محافظتی پلاک را از سطح دندان پاک کرده باشید.

بنابراین توصیه می‌شود برای این‌که بتوان لایه محافظتی که فلور دهانی سالم ایجاد می‌کند حفظ کنیم و بتوانیم با ایجاد دیوار محافظتی،  دندان‌ها را از تاثیر اسید غذاها محافظت  کنیم توصیه می‌شود از مسواک زدن دندان‌ها قبل از غذا خودداری کنید.

با توجه به اسیدهای مشابه در غذاها و نوشیدنی‌های یک وعده غذایی کار عاقلانه این است که حداقل 20 دقیقه بعد از غذا دندان‌ها را مسواک بزنیم. این روش به "پاکسازی دهانی" معروف است که از وظایف بزاق دهان است و موجب حذف ذرات غذایی، طبیعی شدن سطح ph در دهان و  ایجاد تعادل سالم در فلور دهانی می‌گردد.

با وجود حتی لایه سالم پلاک بر روی دندان‌ها و محافظت از آن‌ها، مینای دندان همچنان درمعرض اسیدها است و قسمت اعظم لایه‌ی خارجی دندان‌ها به‌دلیل قرار گرفتن درمعرض اسید نرم‌تر شده است.

بنابراین آسیب مینای دندان نرم شده در مواقعی که بلافاصله دندان‌ها را بعد از غذا مسواک می زنیم راحت‌تر از حالتی است که در آن دندان‌ها را 20 تا 30 دقیقه بعد از غذا مسواک می‌زنیم چراکه 20 تا 30 دقیقه بعد از پاکسازی دهان کامل شده و ph دوباره به حالت اول باز می‌گردد.

بنابراین برای حمایت بهتر از پاکسازی دهان بعد از غذا چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

طبق تحقیقات به عمل آمده، بهترین عادت بعد از غذا  این است که یک جرعه آب را به مدت 20 تا 30 ثانیه در دهان نگهداشته و سپس ببلعید.

این روش سریع شستشوی دهان با آب تازه و به دمای محیط رسیده کمک می‌کند تا علاوه‌بر خنثی کردن هرگونه اسید موجود در دهان و بازگرداندن تعادل سالم فلور دهانی، هرگونه ذرات غذایی از بین دندان‌ها خارج شوند.

بدترین زمان برای مسواک زدن دندان‌ها دقیقا بعد از استفراغ است. اسیدهای خیلی قوی معده می‌توانند واقعا مینای دندان را درمعرض خطر قرار دهند. (به همین دلیل بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات تغذیه‌ای بعدها در زندگی خود با چالش‌های مشکلات بهداشت دهان مواجه می‌شوند.)

بنابراین حتی اگر به شدت وسوسه شدید که بلافاصله بعد از غذا دندان‌ها را مسواک بزنید بهتر است دهان خود را چند بار با آب معمولی  پرکرده و به بیرون بریزید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.