جلوگیری از پلاک دندان و جرم ناشی ازموادغذایی: بارعایت بهداشت دهان

جلوگیری از پلاک دندان و جرم ناشی ازموادغذایی بارعایت بهداشت دهان

پلاک دندان یکی از مهمترین دشمنان دهان شما است. وقتی پلاک روی دندانها ساخته می‌شود، دور مینای دندان را می‌گیرد، سبب ایجاد حفره و پوسیدگی می‌شود. به علاوه باکتریهای پلاک می‌توانند بوی بد دهان و زرد شدن دندانها شوند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بصورت دو بار در روز بهترین راه برای پاک کردن پلاک و نگهداری دندانها، لثه‌ها و بوی دهانتان است.

پلاک هرگز بطور کامل از بین نمی‌رود اما می‌تواند با رعایت مناسب بهداشت دهان و مراجعه به دندان پزشک، کنترل شود. این مهم است که تا قبل از اینکه اسید سبب پوسیدگی دندان شود، مواد سمی سبب بیمار شدن لثه‌ها شود و قبل از آنکه به جرم تبدیل شود بطور منظم تمیز شوند. مسواک زدن مناسب به مدت دو دقیقه و بصورت دو بار در روز و کشیدن نخ دندان بصورت یک بار در روز بهترین راه تمیز کردن دندان است.

گروه محصولات دانیال روژ با بهره‌گیری از دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب خانواده را عرضه می‌دارد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

پلاک دندان چیست؟


چقدر تعجب می‌کنید اگر بدانید پلاک روی دندانتان چیست؟ پلاک دندانی که به پلاک دندان نیز معروفند، پلاک میکروبی و بیوفیلم دندانی فیلم نرم، چسبنده‌ای است که روی دندانها ساخته می‌شود. پلاک بی‌نهایت چسبنده، بدون رنگ تا زرد کمرنگ، ته نشین شده از بیوفیلم است که بطور به شکل منظم روی دندان شما قرار دارد. وقتی بزاق، غذا و مایعات با هم ترکیب می‌شوند آنها لایه ته نشین شده باکتریایی تولید می‌کنند که در محل اتصال دندان به لثه جمع می‌شود. پلاک حاوی باکتری است که اسید تولید می‌کند که این اسید به مینای دندان حمله کرده و می‌تواند لثه را تخریب کند. اگر درمان نشود، تخریب بصورت دائمی می‌شود. پلاک حاوی میلیونها باکتری است که از مواد غذایی و آشامیدنی که شما هر روز می‌خورید، تغذیه می‌کنند. اگر باکتریها از پلاک به روی دندان ته نشین شوند و بصورت منظم از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز نشوند، می‌توانند سبب پوسیدگی دندان و بیماری لثه و ایجاد جرم، شوند.

پلاک دندان منجر به ساخت شدن جرم می‌شود


پلاک دندان منجر به ساخت شدن جرم می‌شود

به مرور زمان اگی پلاک از پایه پاک نشود، مواد معدنی از بزاق وارد بیوفیلم پلاک می‌شود و سبب می‌شود که این لایه در مدت 24 تا 72 ساخت سخت شده به جرم تبدیل شود. و در حالیکه شما تلاش می‌کنید پلاک را در خانه پاک کنید، جرم تمیز کردن جرم به کمک یک متخصص دندانپزشک نیاز دارد.

آیا می‌دانید 68% از بزرگسالان جرم دندان دارند؟ جرم دندان همچنین کالکولوس دندانی نیز نامیده می‌شود. وقتی در حال سخت شدن روی دندانها است به رنگ زرد یا قهوه‌ای در می‌آید. به دلیل اینکه جرم روی دندانها ایجاد می‌شود به شدت به مینای آن چسبیده است و فقط توسط متخصص دندانپزشکی قابل پاک شدن است. شما در معرض خطر بزرگتر پیشرفت جرم به سمت بریس‌ها، خشکی دهان، متراکم شدن دندانها، مصرف سیگار و بالا رفتن سن،  قرار دارید. افراد مختلف به اندازه‌های مختلف مستعد تولید جرم هستند. برای برخی با بالا رفتن سن ایجاد جرم سریعتر می‌شود.

چه چیزی سبب ایجاد پلاک و جرم می‌شود؟


وقتی بزاق، مواد غدایی و نوشیدنیها در دهان ترکیب می‌شوند آنها محیطی فراهم می‌کنند که اجازه می‌دهد باکتریها رشد کرده و انباشته شوند و به این ترتیب دور دندانها و لثه‌ها و بخصوص جاهایی که دندان به لثه متصل می‌شود را می‌گیرند. غذاهای رایجی که در تشکیل پلاک و رشد آن مشارکت دارند عبارتند از آنهایی که حاوی کربوهیدرات یا قندهای ساده مانند ساکارز و نشاسته هستند و در نوشابه‌های گازدار و شیرینی‌جات یافت می‌شوند. خوردن غذاهایی که قند زیاد دارند مانن کیکها، شیرینی‌ها و میوه می‌تواند سبب افزایش باکتریهای پلاک‌زا شود که می‌تواند منجر به ورم لثه، پوسیدگی و پیشرفت بیماریهای لثه شود بنابراین این مهم است که مراحل درمان و پیشگیری انجام شود.

پلاک بین دندانها و زیر خط لثه پنهان می‌شود. بطور کلی هیچ راهی برای جلوگیر از آن وجود ندارد بنابراین مهم است روال خوردن غذا حفظ شود تا دندانها از انباشته شدن پلاک محافظت شوند. غذاهای مشخصی بخصوص کربوهیدارتها (غذاهای حاوی قند یا نشاسته) در رشد پلاک مشارکت دارند مانند شیر، نوشابه‌های گازدار، کیک و شیرینی.

لکه‌‌دار شدن، اولین نشانه پلاک روی دندان


پلاک می‌تواند به رنگ زرد کمرنگ باشد اما می‌تواند به رنگهایی باشد که دیدن آن مشکل است. به همین دلیل حفظ بهداشت دهان مهم است و هر 6 ماه یک بار به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانها بررسی شوند. آنها ممکن است از آینه دندان پزشکی برای مشخص کردن پلاک در محلهایی که دیدن آنها سخت است استفاده کنند و از اسکالر دندانپزشکی برای دیدن پلاکهای مخرب بین دندانهای شما استفاده کنند.  هر گروه از دندانها مانند هم هستند بنابراین از دندانپزشک خود بخواهید برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نکاتی را به شما گوش زد کنند تا محل ایجاد پلاک برای شما روشن شود.

اگر شما بخواهید بدانید که آیا پلاک را به شکل مناسبی تمیز کرده‌اید یا نه، سعی کنید آن را با استفاده از قرصهای آشکار کننده پلاک که در داروخانه‌های محلی در دسترس است، رنگ آمیزی کنید. با رنگ آمیزی و آشکار کردن پلاک، گفتن این که کجا به تمیزکاری بیشتری با مسواک زدن و نخ دندان کشی نیاز دارد آسانتر می‌شود بنابراین شما می‌توانید به شکل ماثری پلاک را در منزل پاک کنید. قرصهای رنگ آمیزی به سادگی با مسواک زدند از بین می‌روند.

وضعیت‌هایی که به پلاک و جرم دندان مربوط می‌شود


چرا وجود پلاک یک مشکل است؟ اگر شما مراحلی را که برای جلوگیر و خلاصی از شر پلاک نیاز است انجام ندهید، ممکن است با مشکلات زیر موجه شوید:

  • کرم خوردگی: اسیدی که به وسیله باکتریها در پلاک تولید می‌شود می‌تواند سبب کاهش سطح PH شود و این امر می‌تواند سبب خوردگی مینای دندان شود.
  • ورم لثه: انباشته شدن پلاک باکتریها می‌تواند سبب التهاب لثه‌ها شود.
  • بوی بد دهان: ایجاد پلاک از در اثر ضعف در رعایت بهداشت دهان می‌تواند سبب بوی بد دهان شود.
  • مراحل پیشگیری از ایجاد پلاک و جرم

باقی نگهداشت بهداشت دهان در بالاترین حالت و پیشگیری از ایجاد پلاک روی دندانها بهترین راه جلوگیر از ایجاد جرم است. برای کمک به پیشگیری از جرم، مطمئن شوید که مسواک زده‌اید و استفاده از دهان شویه را حداقل دوبار در روز انجام داده‌اید و ترجیحا از خمیر دندان حاوی فلوراید کنترل کننده جرم و روزی یک بار نخ دندان استفاده کنید. و بطور منظم برای کنترل بهداشت دهان به دندان پزشک مراجعه کنید. کرست به همراه محصولات اصلی نیز می‌توانند به این امر کمک کنند.

  • هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. بزرگسالانی که بطور منظر به دندانپزشک مراجعه می‌کنند احتمال بیماریهای دندانی مربوط به پلاک در آنها کمتر.
  • از خمیر دندان فلوراید ضد پلاک استفاده نمایید.
  • از نخ دندان هر روز برای پاک کردن ذرات غذا و پلاکهای بین دندان استفاده نمایید. برای پیشگیری از ایجاد پلاک مطمئن شوید روی یک بار از نخ دندان استفاده می‌کنید و دندانهای خود را حداقل روی 2 بار باخمیر دندان حاوی فلوراید ضد پلاک، مسواک می‌زنید.
  • یک مسواک برقی تهیه کنید و به خاطر داشته باشد که هر سه ماه یک بار سر آن را تعویض کنید. استفاده از یک مسواک با کیفیت مانند هر مسواک دستی یا قابل شارژی استفاده کنید و به یاد داشته باشید هر سه ماه یک بار آنرا عوض کنید یا هر وقت که موهای آن ساییده شد.
  • از مصرف سیگار خودداری کنید تا خطر افزایش پلاک و جرم، کاهش یابد.
  • از دهان شویه برای کمک به پیشگیری از ایجاد پلاک روی دندان استفاده نمایید. بصورت 24 ساعته از دندانهای خود در برابر پلاک و ورم لثه محافظت کنید.

پاک کردن پلاکهای دندانی و جرم


پاک کردن پلاکهای دندانی و جرم

دو روش اصلی برای پاک کردن پلاکهای روی دندانها وجود دارد: استفاده از حرکت مکانیکی مسواک و نخ دندان برای پاک کردن پلاک و استفاده از ترکیبات ضد باکتری برای کشتن باکتریها و کمک به جلوگیر از رشد مجدد آنها. اگر شما به دنبال یک روال جامع و همچنین خانگی هستید مراحل زیر را ببینید.

همچنین روشی جدید برای شناسایی جرم و پلاک دندان وجود دارد که به راحتی در منزل می توان به کار برد. شما می توانید با قرص شناسایی پلاک دندان هرگونه تشکیل جرم را شناسایی کنید.

دندانهای خود را هرچه بهتر مسواک بزنید

مسواک  خوب یکی از روشهای خیلی موثر برای خلاصی از شر پلاک است. مطمئن شوید که حداقل به مدت دو دقیقه و روز 2 بار مسواک می‌زنید. به خاطر داشته باشید که سر برس مسواکهای برقی را هر سه ماه یک بار عوض کنید.

از نخ دندان صرف نظر نکنید

برای غذاها آسان است که به دندان‌های شما بچسبند و اگر شما بصورت روزانه نخ دندان نکشید باکتریها می‌توانند پیشرفت کنند و روی دندانهای شما پلاک ایجاد می‌شود. مسواک زند به تنهایی قادر به تمیز کردن همه فضاهای دهان شما نیست بنابراین استفاده صحیح از نخ دندان را بیاموزید.

از خمیردندان ضد پلاک استفاده کنید

خمیر دندان ضد پلاک فلوراید روشی بسیار خوبی برای مبارزه با پلاک است.

برای کمک به مبارزه با پلاک دهان خود را با دهانشویه بشویید

از سوی دیگر جرم به شدت به مینای دندان می‌چسبد و باید آن را توسط یک متخصص دندانپزشکی پاک کرد. به همین دلیل محافظت در برابر پلاک و پاک کردن آنها قبل از آنکه مشکل شود، مهم است. اگر شروع به مشاهده هر نوع علامت ایجاد جرم کردید، مطمئن شوید که به متخصص دندان پزشک خود مراجعه می‌کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.