نوشیدنی‌هایی که برای سلامت دندان مضر هستند :نوشابه، آبمیوه و انرژی‌زا

تغییر رژیم غذایی حتی به میزان کم می‌تواند تأثیر قابل توجهی در حفظ سلامتی دندان‌ها داشته باشد. در این رابطه، بیشتر ما به غذاهای مصرف شده فکر می‌کنیم چرا که نوشیدنی‌های مصرف شده زمان زیادی را در دهان نمی‌گذرانند. متاسفانه غذاهایی که می‌خورید ذراتی را در دهان شما به جای می‌گذارند که می‌توانند آسیب بزرگی به سلامت دهان و دندان شما وارد کنند. این به معنی محدود کردن نوشیدنی‌ها به آب نبوده ولی شما باید مصرف برخی از نوشیدنی‌های خاص را محدود کنید. در زیر به برخی از بهترین (و بدترین) نوشیدنی‌ها برای دندان‌ها خواهیم پرداخت.

نوشیدنی‌های سالم برای دندان


نوشیدنی‌های سالم برای دندان

بسیاری از نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنیم برای دندان‌ها مضر هستند به خصوص نوشابه، آبمیوه و قهوه.

پس افرادی که نگران سلامت دندان‌های خود هستند چه چاره‌ای خواهند داشت؟ خوشبختانه نوشیدنی‌هایی وجود دارند که مصرف آن‌ها کمتر باعث لکه دار شدن دندان‌ها و یا پوسیدگی مینای دندان خواهد شد. این نوشیدنی‌ها می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای حفظ سلامت دندان باشند.

شیر

شیر منبع مهمی از کلسیم بوده که برای سلامت دندان و استخوان‌ها ضروری است. در صورتی که بدن شما میزان کافی مواد لازم را در اختیار داشته باشد، رمینرالیزاسیون (بازسازی دندان) تا حدی اتفاق می افتد پس مصرف مقادیر زیاد کلسیم می‌تواند روش مناسبی برای تأمین مواد لازم جهت ترمیم دندان‌ها باشد. در صورت ابتلا به عدم تحمل لاکتوز نیز این گزینه را از دست نخواهید داد. شیر سویای غنی شده با کلسیم می‌تواند برای شما گزینه‌ی مناسبی باشد.

با این حال یک مورد که باید به آن توجه کنید این است که شیر حاوی قندهای طبیعی است. به همین دلیل نباید یک شیشه شیر را برای مدت زیادی به دست نوزاد خود دهید. در صورتی که قند موجود در شیر برای مدت زمان طولانی در تماس با دندان‌ها قرار بگیرد، باکتری‌های بیشتری از آن تغذیه کرده و باعث پوسیدگی دندان می‌شوند. بدین صورت عارضه‌ای به نام "پوسیدگی ناشی از شیشه شیر" برای نوزاد شما اتفاق می افتد.

چای سبز و دمنوش های گیاهی

این نوشیدنی‌ها در کشورهای مختلف طرفداران زیادی دارند ولی همه‌ی انواع چای به شکل مساوی برای دندان‌های شما مفید نخواهند بود. چای سبز و چای سفید بهترین انواع چای برای دندان‌های شما خواهند بود. چای‌های سبز، سفید و سیاه همگی دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان بوده که با باکتری‌های مسبب پوسیدگی دندان مبارزه می‌کنند و التهاب لثه‌ها را کاهش می‌دهند. البته مصرف زیاد چای سیاه در گذر زمان باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود. چای سبز و چای سفید این مشکل را نخواهند داشت. همچنین چای سفید علاوه بر خواص دیگر، سرشار از فلوراید بوده که به استحکام مینای دندان شما کمک خواهد کرد. باید به میزان شکر یا عسلی که به چای خود اضافه می‌کنید دقت کنید چراکه قند موجود در آن‌ها همچنان باعث آسیب به دندان‌های شما خواهد شد.

آب

ممکن است آب به عنوان یکی از گزینه‌های مفید برای سلامت دندان جذاب نباشد ولی مصرف این مایع برای سلامت عمومی بدن و تأمین آب لازم، ضروری خواهد بود. این نوشیدنی همچنین برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید خواهد بود. اگر فرد آب کافی مصرف نکند، بدن او نمی‌تواند به مقدار کافی بزاق تولید کند که اولین خط دفاعی بدن در برابر اسید و باکتری‌هاست. نوشیدن آب نیز خود باعث شستشوی باقی مانده‌ی غذا و قند و اسیدهای موجود در دهان شده و می‌تواند تا زمان مسواک زدن بعدی دندان‌ها را تمیز نگه دارد.

نوشیدنی‌هایی که برای سلامت دندان مضر هستند


نوشیدنی‌هایی مضر برای سلامت دندان

و اما نوشیدنی‌های مضر را بشناسیم:

نوشابه

با وجود اینکه نوشابه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های موجود در دنیاست، برای سلامت دندان‌ها بسیار مضر است. این نوشیدنی قند بسیار زیادی داشته و شدیداً اسیدی است درنتیجه باعث فرسایش مینای دندان و تغذیه‌ی باکتری‌های موجود در دهان می‌شود. این امر سبب آسیب پذیری دندان‌های شما نسبت به پوسیدگی خواهد شد. این مشکل در نوشابه‌های رژیمی نیز به مانند نوشابه‌های معمولی وجود خواهد داشت. به علاوه، رنگ تیره‌ی موجود در نوشابه می‌تواند با گذشت زمان دندان‌های شما را زرد کند.

آبمیوه

انواع آبمیوه معمولاً مقادیر زیادی ویتامین در خود دارند ولی از آن جایی که آبمیوه‌های به صورت کنسانتره تهیه می‌شوند معمولاً بسیار اسیدی هستند. میزان اسیدی بودن آبمیوه به نوع آن وابسته بوده و بیشترین میزان اسیدیته در آبمیوه‌های مرکبات و زغال اخته وجود خواهد داشت. شما همچنان می‌توانید از آبمیوه استفاده کنید ولی باید اعتدال را در مصرف آن رعایت کنید، پس از آن آب بنوشید و یا از نی برای مصرف آن استفاده کنید. به هر حال خود میوه جات منبع بهتری برای مواد مغذی بوده و خوردن آن‌ها می‌تواند نسبت به آبمیوه منافع بیشتری را به دنبال داشته باشد.

پانچ میوه

پانچ میوه تمامی ضررات آبمیوه را داشته و منافع آن را ندارد. پانچ معمولاً دارای آبمیوهی واقعی و مواد مغذی موجود در آبمیوه نیست. در عوض این نوشیدنی‌های سرشار از شکر یا سیروپ فروکتوز بوده که هردو برای سلامت دندان مضر هستند. این نوشیدنی‌ها نسبت به آبمیوهی طبیعی اسیدی‌تر بوده و در صورت مصرف زیاد باعث فرسایش مینای دندان خواهند شد.

نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی زا

با وجود اینکه نوشیدنی‌های ورزشی برای تأمین آب بدن و الکترولیت‌های لازم پس از یک دوره ورزش منبع مناسبی هستند، برای سلامت دندان‌ها مضر خواهند بود. نوشیدنی‌های ورزشی سرشار از شکر بوده و به شدت اسیدی هستند درنتیجه با فرسایش مینای دندان باعث آسیب پذیر شدن دندان‌ها نسبت به پوسیدگی می‌شوند. لازم نیست شما مصرف همه‌ی نوشیدنی‌های مورد علاقه‌ی خود را به یک باره قطع کنید ولی بهتر است در مورد اثرات آن‌ها بر روی دندان‌های خود مطلع باشید. با وجود اینکه برای کاهش میزان آسیب به دندان‌ها باید مصرف نوشیدنی‌های مضر را کاهش دهید، اقدامات دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها میزان اثر نوشیدنی‌ها بر روی دندان‌ها را کاهش دهید که در این میان می‌توان به استفاده از نی برای کاهش تماس نوشیدنی با دندان‌ها اشاره کرد. همچنین مهم است که نوشیدنی‌های مفید برای دندان‌های خود را بشناسید. داشتن این اطلاعات به شما در حفظ سلامت دهان و دندان کمک کرده و نیاز شما برای مراجعه به دندانپزشک را کاهش می‌دهد.

نوشیدنی‌های الکلی

همه‌ی ما می دانیم که الکل نوشیدنی سالمی نیست. الکل نه تنها اثرات سیستمیک بر روی سلامت داشته و خطراتی از جمله الکلیسم، سوء تغذیه، پانکراتیت مزمن، بیماری‌های کبد الکلی و سرطان را زیاد می‌کند، بلکه بر سلامت دهان و دندان نیز تاثیرگذار است.

افرادی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر دچار خشکی دهان می‌شوند. چراکه الکل یک ماده‌ی ادرار آور بوده و باعث کم آبی بدن می‌شود. کاهش میزان بزاق دهان به معنی افزایش خطر پوسیدگی دندان خواهد بود.

همچنین الکل خطر بروز سرطان‌های دهان، گلو، حنجره و مری را افزایش می‌دهد. مصرف الکل و سیگار کشیدن همزمان می‌تواند خطر بروز این سرطان‌ها را بیش از پیش افزایش دهد چراکه الکل باعث می‌شود مواد مضر موجود در سیگار، راحت‌تر وارد سلول‌های بدن شده و آسیب‌های غیر قابل بازگشتی را به DNA سلول وارد کنند.