مزایا و معایب خمیر دندان زغالی چیست (خمیر دندان بدون فلوراید)

خمیر دندان زغالی یکی از محبوب ‌ترین خمیر دندان‌های موجود در بازار است که با مزایای متعددی از قبیل سفید کردن ‌دندان و خوشبو کردن تنفس همراه می‌باشد. در اکثر موارد خمیر دندان زغالی هیچ گونه خطری برای بدن ندارد و معمولاً حاوی ترکیبات طبیعی می‌باشد که در خمیر دندان‌های بدون فلوراید یافت می‌شود. با این حال این نوع خمیر دندان نمی‌تواند از دندان در برابر پوسیده شدن محافظت کند. صرف نظر از اینکه خمیر دندان زغالی توسط دوست شما پیشنهاد شده یا خودتان آن را پیدا کرده‌ اید احتمالاً در خصوص مزایا و معایب خمیر دندان زغالی کنجکاو شده اید.

 خمیر دندان زغالی چیست؟ 


خمیر دندان زغالی چیست؟

احتمالاً شما نمی‌دانستید که خمیر دندان زغالی ار زغال فعال تهیه شده است زغال فعال در پی یک فرایند شیمیایی قابلیت عملکردی بیشتری دارد به همین دلیل می‌‌تواند به جذب باکتری و ذرات مواد غذایی بپردازد. افرادی که از همدان سوالی استفاده می‌‌کنند ادعا کرده‌ اند که باعث از بین رفتن لکه‌های روی دندان می‌شود، به خوشبو شدن تنفس کمک می‌کند و باعث می‌شود دندان‌ها سفیدتر به نظر برسند. زغال فعال معمولاً از طریق یک مجموعه از ترکیبات متفاوت از قبیل استخوان، پوست نارگیل، خاک اره و هسته زیتون به دست می‌آید. زغال فعال با توجه به قابلیت بالایی که در جذب ذرات مواد غذایی و باکتری دارد در فیلترهای آب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مردان روم باستان از زغال برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده می‌کردند که امروز این روش قدیمی در دنیای مدرن مورد استفاده فراوان قرار گرفته است. طرفداران زغال فعال می‌‌کنند که دارای ترکیبات و خاصیت آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد ویروس است که به سفید شدن دندان‌ها، رفع لکه روی دندان و خوشبو شدن تنفس کمک می‌کند. این موارد از مزایای بی‌نظیر زغال فعال محسوب می‌شوند اما اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا خمیر دندان زغالی برای بدن ضرر دارد یا بی ضرر است.

 مزایای خمیر دندان زغالی چیست؟ 


همه ما به خوبی می‌‌دانیم که زغال فعال موجود درون خمیردندان به از بین بردن لکه روی دندان کمک می‌کند و از آنجایی که زغال فعال دارای قابلیت سایندگی خفیف می‌باشد به از بین بردن جرم و تارتار متوسط در هنگام مسواک زدن کمک می‌نماید. با این حال هیچگونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد خمیر دندان زغالی بر لکه‌های زیر مینای دندان نیز اثر دارد یا آن که دارای قابلیت سفید کنندگی طبیعی می‌باشد. خمیر دندان زغالی به طور موثر باعث سفید شدن دندان می‌شود اما برای سفید کردن کامل دندان باید محصول مورد استفاده بتواند علاوه بر آنکه لکه‌های روی سطح دندان را از بین می‌برد لکه‌های زیر مینای دندان را نیز برطرف نماید که در چنین شرایطی خمیر دندان زغالی معیار مناسبی برای سفید کردن دندان نیست. آنها در شواهدی که در حال حاضر در دسترس قرار دارد نشان می‌دهد که استفاده از زغال فعال در مقادیر کم هیچ گونه خطری برای بدن ندارد و می‌‌تواند تا حدودی باعث سفید شدن و تمیز شدن دندان شود. از آنجایی که به تحقیقات بیشتر و طولانی مدت در خصوص تاثیرات خمیر دندان زغالی نیاز داریم هنوز تعدادی از دندان پزشکان در خصوص پیشنهاد کردن این محصول تردید دارند.

 خمیر دندان زغالی چه معایبی دارد؟  


معایب خمیر دندان زغالی

 دندانپزشکان همیشه خمیر دندان حاوی فلوراید را پیشنهاد می‌‌دهند که باعث تقویت دندان می‌‌شود به همین دلیل به هنگام خریداری خمیردندان دقت کنید که محصول مورد نظر حاوی فلوراید باشد در غیر این صورت از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

  • مسواک زدن دندان با خمیر دندان زغالی به علت قابلیت لکه بری باعث سفید شدن دندان می‌شود اما نمی‌تواند سطوح عمیق دندان را سفید کند. لکه‌های عمیق دندان ممکن است به علت استفاده بیش از حد از فلوراید، ضعیف بودن مینای دندان، وارد شدن ضربه به دندان یا مصرف برخی داروها به وجود آمده باشد. در چنین مواردی برای تمیز کردن لایه‌های عمیق تر دندان شما به درمان تخصصی نیاز دارید تا دندانپزشک در مطب خود و به کمک وسایل تخصصی دندان شما تمیز کند.
  • یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌هایی که در خصوص قابلیت سایندگی زغال فعال وجود دارد آسیب رساندن به مینای دندان می‌باشد. به طور کلی هنگامی ‌که مینای دندان از بین برود لایه‌های داخلی دندان دیده می‌‌شوند و ظاهر دندان زرد به نظر می‌رسد. دندانپزشکان همیشه به بیماران خود توصیه می‌کنند که روزی دو بار به کمک مسواک نرم و خمیر دندان مناسب دندان‌های خود را مسواک بزنند.
  • از آنجایی که همیشه احتمال از بین رفتن مینای دندان وجود دارد استفاده از خمیر دندان زغالی باعث افزایش حساسیت دندان می‌شود زیرا با از بین رفتن مینای دندان لایه‌های داخلی دندان حساس تر می‌شوند و مستعد التهاب خواهند شد.
  • شاید یکی از حیرت انگیزترین معایب خمیر دندان زغالی این است که با برخی داروها تداخل دارد که می‌تواند توسط برخی از داروها جذب شده و میزان اثرگذاری دارو را کاهش دهد. در صورتی که شما از خمیر دندان زغالی استفاده می‌کنید بهتر است با دندان پزشک و پزشک خود در رابطه مشورت کنید. در صورتی که از خمیر دندان زغالی استفاده می‌کنید باید دهان خود را به طور کامل می‌شوید سپس داروهای خود را مصرف کنید.

 توصیه‌های دندان پزشکان در خصوص خمیر دندان زغالی  


 قبل از استفاده از خمیر دندان زغالی با دندان پزشک خود مشورت کنید زیرا باید اطمینان حاصل نمایید که مینای دندان شما به اندازه کافی قوی است و توانایی تحمل استفاده از خمیر دندان زغالی را دارد. در صورت موافقت دندانپزشک در مقادیر کم از خمیر دندان زغالی استفاده کنید و به آرامی دندان خود را مسواک بزنید. خمیر دندان زغالی نباید جایگزین مراقبت روزمره دندان شود. به طور کلی برنامه مراقبت از دندان باید شامل موارد زیر باشد:

  • یک یا دو بار در سال از دندان پزشک بخواهید که دندان‌های شما را به صورت تخصصی تمیز نماید و لکه‌های موجود روی سطح دندان را برطرف کند.
  • به آرامی و به کمک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید روزی دو بار دندان‌های خود را مسواک بزنید.
  • هر روز از نخ دندان استفاده کنید و استفاده از نخ دندان آبی یا نخ دندان کمک آب را در برنامه مراقبت روزانه از دندان قرار دهید. در صورتی که استفاده از نخ دندان برای شما دشوار است می‌توانید از نخ دندان آبی استفاده کنید.
  • اگر قصد دارید دندان‌های سفیدتری داشته باشید از روش‌های تخصصی برای سفید کردن لایه‌های عمیق زیر مینای دندان استفاده نمایید بدون آنکه به این ساختار آسیب وارد شود.
  • در صورتی که شما دچار مشکل تنفس بدبو هستید از دهانشویه یا آدامس بدون قند استفاده کنید.

 اکنون که به خوبی با مزایا و معایب خمیر دندان زغالی آشنا شدید می‌‌توانید با دید بهتری به انتخاب این محصول بپردازید. همانطور که در قسمت‌های بالا اشاره کردیم بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید و از نداشتن تداخل آن با داروهایی که استفاده می‌کنید اطمینان حاصل نمایید. سلامت دندان به مراقبت روزمره از دندان بستگی دارد و در برخی موارد استفاده از خمیر دندان زغالی می‌تواند به تمیز شدن دندان‌ها کمک کند. مورد دوم که باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که در طول سال یک یا دو بار به دندانپزشک مراجعه نمایید و به صورت تخصصی به تمیز کردن دندان خود بپردازید. تمیز و سفید شدن دندان‌ها معمولاً باعث تشویق شدن افراد برای مسواک زدن دندان و استفاده از خمیر دندان زغالی به منظور برطرف شدن لکه خواهد شد. اگر تاکنون برای معاینات سالیانه دندان یا تمیز کردن تخصصی دندان به دندانپزشک مراجعه کرده‌ اید بهتر است هر چه سریع ‌تر اقدامات لازم را انجام دهید سلامت دهان و دندان خود را تضمین می‌‌کند.