مراقبت بعد از عصب کشی دندان: دارو و تغذیه بعد روت کانال تراپی

به دنبال فرآیند درمان ریشه، بیماران باید به برخی از جنبه‌ها در دوره نقاهت و دوره مراقبت‌های بعدی توجه کنند. یکی از رایج ترین نگرانی‌هایی که بیماران در مورد درمان عصب کشی دارند، دردی است که با این فرآیند همراه است. خوشبختانه، این درد در طول درمان در حین بی حسی به حداقل می‌رسد و ناراحتی معمولاً طی چند روز بهبود می‌یابد.

در طی مدتی که روکش ترمیمی ‌دائمی ‌برای پوشاندن ناحیه تحت عصب کشی ساخته شود، بسیاری از بیماران نیاز به پر کردن موقتی دارند. این کار نیاز به مراقبت ویژه در این دوره زمانی دارد. مراقبت از دهان و دندان نیز برای جلوگیری از آسیب بیشتر دندان‌ها پس از درمان عصب کشی ضروری است. در زیر به جزئیات بیشتر هر یک از این نواحی گسترده پرداخته شده است.

مراقبت‌های بعدی از عصب کشی دندان 


حساسیت، ناراحتی و درد 

حساسیت، ناراحتی و درد بعد از عصب کشی دندان

با از بین رفتن اثر بی حسی مورد استفاده در روش عصب کشی و بازگشت حس عصب، ممکن است در طول بهبودی دندان، درد و حساسیت در ناحیه مشخص داشته باشید.

در حقیقت، معمولاً در روزهای پس از انجام مراحل درمانی، بیماران برخی از حساسیت‌های دندانی را تجربه می‌کنند. افرادی که قبل از فرآیند دچار درد یا عفونت قرار گرفته بودند، به احتمال زیاد متوجه این موضوع می‌شوند، اگرچه ممکن است هرکسی به آن دچار شود. حساسیت یا ناراحتی اغلب با داروهای مسکن ساده مانند پاراستامول یا ایبوپروفن برطرف می‌شود. برای درد شدیدتر، سایر داروهای مسکن نیز با نسخه در اکثر کشورها در دسترس هستند.

اگر حتی چند روز پس از درمان درد ادامه داشته باشد، ممکن است یک دلیل اساسی وجود داشته باشد، که باید بررسی شود. در این حالت به بیماران توصیه می‌شود که برای معاینه به دندانپزشک یا متخصص عصب کشی مراجعه کنند و در مورد بهترین گزینه‌های درمانی تصمیم بگیرند.

توصیه‌هایی برای پر کردن موقت 

توصیه‌هایی برای پر کردن موقت دندان

فرآیند عصب کشی به طور معمول نیاز به دو مراجعه به دندانپزشکی برای انجام کامل آن دارد زیرا روکش ترمیمی ‌باید متناسب با هر بیمار ساخته شود. در اولین ملاقات، عصب کشی انجام می‌شود و قالبی برای ساختن یک روکش برای محافظت از دندان گرفته می‌شود. در حالی که روکش در حال ساخت است، معمولاً برای محافظت از دندان از پر کردن موقتی استفاده می‌شود.

پر کردگی موقت به اندازه روکش دائمی ‌محکم نیست و مستعد شکستگی است. در نتیجه، مراقبت‌های ویژه تا زمان انجام ترمیم دائمی ‌مورد نیاز است.

به عنوان یک قاعده کلی، به بیماران توصیه می‌شود از فشار بیش از حد بر دندان آسیب دیده خودداری کنند. آنها باید از گاز گرفتن غذاهای بسیار سفت یا چسبناک ، مانند نان سفت و آب نبات، که ممکن است باعث شکستگی یا جدا شدن مواد پر کننده شود، خودداری کنند.

نکات مراقبت از دهان و دندان پس از عصب کشی 

نکات مراقبت از دهان و دندان پس از عصب کشی

ضروری است بیماران به دنبال درمان عصب کشی از دندان‌های خود مراقبت کافی داشته باشند تا از آسیب بیشتر به دندان یا دندان‌های اطراف آن جلوگیری شود.

به بیماران باید توصیه شود:

  • دو بار در روز دندان‌ها را با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنند
  • روزانه از نخ دندان استفاده کنند
  • تمیز کردن‌های حرفه ای منظم را با دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان انجام دهند
  • قرار ملاقات‌های منظم دندانپزشکی را برای بررسی سلامت دندان‌ها داشته باشند

همچنین مهم است که بیماران بدانند چه موقع نیاز به اقدام دندانپزشکی دارند و باید به مطب مراجعه کنند و در مورد علائمی ‌که ممکن است نشان دهنده نیاز به مداخله باشند آموزش دیده باشند. این امر کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هر عارضه ای زودتر از موعد، قبل از اینکه به دندان آسیب جدی برسد، بررسی و درمان می‌شود.

سوالات متداول


سوالات متداول برای مراقبت بعد از عصب کشی دندان

چه مدت بی حسی خواهم داشت؟ 

لب‌ها، دندان‌ها، گونه و یا زبان شما ممکن است تا چند ساعت بعد از درمان بی حس باشند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی، باید از خوردن نوشیدنی‌های گرم و جویدن تا زمانی که بی حسی کاملاً از بین رود، خودداری کنید. در حال بی حسی ممکن است گونه یا لب خود را گاز بگیرید یا بسوزانید.

آیا درد لثه یا فک من طبیعی است؟ 

تحریک بافت لثه می‌تواند در اثر درمان دندانپزشکی و استفاده از کش لاستیکی ایجاد شود. شستشوی دهان 2-3 بار در روز با آب نمک گرم (1/2 قاشق چای‌ خوری نمک در 1 فنجان آب گرم) می‌تواند به کاهش ناراحتی کمک کند. نواحی تحت تزریق می‌توانند تا چند روز بعد از درمان شما دچار درد باشند. داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش حساسیت اثر خوبی دارند.

آیا دندان من بعد از درمان باز خواهد بود؟

به دنبال فرآیند عصب کشی، دندان با پر کردن موقت بسته می‌شود. مهم است که برای برداشتن پرکننده موقت و جایگزینی مجدد آن با روکش دائم در طی 2 هفته بعد از درمان، به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا حس دندانم متفاوت است؟

ممکن است در پشت "دندان جلویی" یا بالای "دندان پشتی" یک تورفتگی جزئی یا ناحیه زبر احساس کنید. این جایی است که یک ماده موقتی برای پر کردن دندان قرار داده می‌شود تا امکان ادامه درمان فراهم شود. سایش لایه نازک مواد موقتی تا زمان مراجعه بعدی غیرمعمول نیست. با این حال، اگر فکر می‌کنید کل پر شدگی موقت از بین رفته است، لطفا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

فک من احساس ناراحتی دارد، آیا این طبیعی است؟

اگر احساس می‌کنید قرارگیری دندان‌های تان روی هم به صورت ناصاف است و باعث آزار می‌شود، لطفا با مطب دندانپزشک تماس بگیرید. یک مراجعه کوتاه به مطب برای تنظیم ناحیه مشکل معمولاً منجر به بهبود سریع و چشمگیر می‌شود.

چه مدت پس از عصب کشی می‌توانم بخورم و یا بیاشامم؟ 

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که 30-40 دقیقه بعد از عصب کشی صبر کنید و از خوردن یا نوشیدن اجتناب کنید. این کار اجازه می‌دهد مواد ناحیه پر شده سفت شود.

آیا خوردن با دندان تحت عصب کشی مشکلی ندارد؟

آیا خوردن با دندان تحت عصب کشی مشکلی ندارد؟

لطفا از جویدن با دندان تحت عصب کشی خودداری کنید. تا جایی که امکان دارد با سمت مخالف دندان درمان شده بجوید. پر کردن موقت، دندان شما را به طور دائمی ‌در برابر عفونت مجدد یا شکستگی محافظت نمی‌کند.

آیا بعد از عصب کشی به درمان دیگری نیاز دارم؟ 

پس از انجام عصب کشی بر روی دندان، ترمیم دائمی ‌لازم است. محل قرارگیری دندان مشخص می‌کند که چه ترمیمی‌ توصیه می‌شود. اکثر دندان‌ها به نوعی روکش نیاز دارند، اگرچه موارد استثنایی وجود دارد که فقط می‌توان یک پر کننده در آن قرار داد. از این ترمیم دائمی ‌برای جلوگیری از شکستگی‌های بعدی دندان و جلوگیری از پوسیدگی دوباره پس از عصب کشی استفاده می‌شود.

چه زمانی برای ترمیم دائمی ‌باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر با مواد پر کننده موقت که دندانپزشک قرار می‌دهد، ملایم رفتار کنید تا دو هفته دوام دارند. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از عفونت مجدد یا شکستگی که می‌تواند روند درمان دندان شما را به خطر بیندازد، باید در اسرع وقت برای ترمیم نهایی مراجعه کنید.

آیا بعد از عصب کشی می‌توانم دوباره به محل کار برگردم؟ 

بیشتر افراد در همان روز پس از عصب کشی به محل کار خود بازمی‌گردند. لب‌ها، دندان‌ها، گونه و یا زبان شما ممکن است تا چند ساعت بعد از درمان بی حس باشند. لطفاً تا زمانی که بی حس شدن کاملاً از بین نرود از هرگونه جویدن و خوردن نوشیدنی گرم خودداری کنید.

آیا محدودیتی بعد از عصب کشی برای من وجود دارد؟ 

لطفاً به مدت 30-45 دقیقه چیزی نخورید و ننوشید تا اجازه دهید مواد پر کننده موقت سفت شود. پس از آن، لطفاً تا زمانی که به دندانپزشک خود مراجعه نکرده اید، روی دندان فشار وارد نکنید. از غذای چسبناک یا سفت که می‌تواند پرکننده موقت آن را بشکند خودداری کنید

 آیا ریشه دوباره رشد می‌کند؟

خیر، بافت پالپ نرم دچار عفونت شده است، که هر دو در طی فرایند عصب کشی برداشته می‌شوند. ساختار سخت ریشه باقی مانده و سال‌ها پیش کاملاً "رشد" آن پایان یافته است.

چرا عصب کشی باید دوباره انجام شود؟ 

دلایل زیادی وجود دارد، اما شایع ترین آن آناتومی ‌از دست رفته در طی روند اصلی عصب کشی یا عفونت مجدد از پوسیدگی‌های مکرر یا کار ترمیمی ‌است که شروع به تخریب کرده است.

آیا می‌توانید عصب کشی را پس از قرار دادن روکش انجام دهید؟ 

بله. دندانپزشکان یک حفره دسترسی کوچک از طریق سطح گاز گرفتن دندان ایجاد می‌کنند که بر یکپارچگی ساختاری روکش تأثیر نمی‌گذارد.

وقتی عصب کشی می‌کنید دقیقاً چه کاری انجام می‌دهید؟ 

پس از ایجاد یک حفره دسترسی کوچک از طریق سطح جویدن دندان، بافت پالپ نرم و عفونت برداشته شده و سیستم کانال دندان ضد عفونی می‌شود. مواد پر کردن در فضاهای عصب کشی قرار می‌گیرند تا از عفونت مجدد جلوگیری کنند.

آیا می‌توانم خودم رانندگی کنم؟

بله. با این حال، اگر بیهوشی موضعی در طی فرآیند عصب کشی را انتخاب کرده اید، باید یک راننده داشته باشید. برای بیهوشی موضعی قبل از درمان به ارزیابی نیاز است.

امروز صبح یک قرص آنتی بیوتیک خوردم، آیا برای مفصل مصنوعی الان لازم است 4 قرص مصرف کنم؟ 

بله. اما در این شرایط ممکن است دندانپزشکان برای اطمینان از اثر مناسب آنتی بیوتیک برای مفصل مصنوعی به شما یک آنتی بیوتیک دیگر بدهند. لطفا برای اطلاعات بیشتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

آیا با یک دندان خالی شده از کلینیک خارج می‌شوم؟ 

خیر. یک پر کردن موقت انجام می‌شود که تقریباً 2 هفته طول می‌کشد تا زمانی که برای ترمیم نهایی به دندانپزشک مراجعه کنید.

مدیریت شکستگی ریشه چگونه است؟

متأسفانه هنگامی ‌که شکستگی به ریشه گسترش یافت، هنوز هیچ "چسب فوق العاده ای" در جهان وجود ندارد که بتواند قطعات ریشه شکسته را برای بهبودی طولانی مدت نگه دارد. شکستگی همچنان گسترش می‌یابد، حتی اگر دندان با عصب کشی درمان شود و به باکتری‌ها اجازه می‌دهد دوباره وارد سیستم کانال دندان شوند و باعث عفونت مجدد گردند. در وضعیت شکستگی ریشه، بهترین کار این است که دندان کشیده شود و با یک چیز مصنوعی متفاوت مانند بریج یا کاشت تک دندان جایگزین شود.

آیا بعد از فرآیند می‌توان ورزش کرد؟ 

بله، به شرطی که احساس خوبی داشته باشید. با این حال، دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا قبل از، از بین رفتن بی حسی موضعی صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه بافتی را در دهان خود گاز نمی‌گیرید و به مجرای پر شده موقت فرصت بهبود می‌دهید تا از بین نرود.

چرا در صورت شکستگی، دندان باید کشیده شود؟ 

هنگامی ‌که دندان ترک خورده یا شکسته شد، دیگر راهی برای چسباندن یا اصلاح مجدد این دو قطعه وجود ندارد تا دندان بتواند دوباره نیروهای طبیعی جویدن را تحمل کند. حتی با وجود قوی ترین چسب‌ها در آزمایشات، دندان‌های قبلی که ترک خورده اند به سرعت دوباره باز می‌شوند و باعث می‌شوند که عفونت روند خود را ادامه دهد. امیدواریم روزی یک چسب بیولوژیک قوی تولید شود که به دندان‌ها امکان عملکرد مجدد و جلوگیری از کشیدن دندان را بدهد.