مراقبت از بریج دندان با رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاپ منظم

بریج دندانیبریج دندانی و ایمپلنت بریج دائمی مانند دندان مصنوعی عمل می‌‌کند و بین دو روکش قرار می‌گیرد تا بتواند فاصله ایجاد شده حاصل از افتادن دندان را پر کند و ظاهری معمولی مانند دندان طبیعی یا ایمپلنت دندانی ایجاد نماید و به طور کلی شبیه پل بین دو دندان عمل می‌کند. بریج یک جایگزین مناسب برای دندان مصنوعی است که امکان صحبت کردن و جویدن مواد غذایی را برای شما فراهم می‌‌کند. بریج دندان باعث برطرف شدن مشکلات زیبایی می‌‌شود و از خارج شدن دندان طبیعی شما از جای خود و کج شدن به اطراف علت فاصله ایجاد شده جلوگیری خواهد کرد.مانند هر گونه روش درمانی در دندانپزشکی، بریج یا پل‌های دندانی نیز نیاز به مراقبت‌های بعدی دارند تا از بروز عوارض و ناراحتی برای بیمار جلوگیری شود. توجه به نحوه تغذیه تمیز کردن صحیح دندان‌ها و مراجعه به دندانپزشک ازجمله این مراقبت‌ها محسوب می‌‌شود.

به احتمال زیاد مهمترین چیزی که می‌‌تواند از بروز هرگونه مشکلی در خصوص بریج دندانی پیشگیری کند این است که به یک پزشک متخصص و باتجربه مراجعه کنید و از او کمک بگیرید. بدین منظور خوب تحقیق کنید و یک پزشک با تجربه و سابقه انجام بریج را دارد پیدا کنید زیرا در صورتی که دندانپزشک تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد می‌تواند مشکلات متعددی را برای شما به وجود بیاورد. در صورتی که دندان پزشک فاقد تجربه کافی باشد از مواد باکیفیت استفاده نخواهد کرد و نمی‌‌تواند بریج را به خوبی نصب نماید که این مسئله باعث می‌شود پس از چند ماه بریج دچار شکستگی یا ترک شود. نصب بریج یک روش بسیار شایع برای ترمیم دندان است اما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد بنابراین پزشک باید تجربه کافی داشته باشد.

از آن جایی که رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان از جمله عواملی است که در موفقیت درمان های دندانپزشکی تأثیر بسزایی دارد، پیشنهاد می شود در این مورد همیشه جدیت لازم را به خرج داده و از بهترین و حرفه ای ترین مشاوره ها و محصولات بهداشتی دهان و دندان برای حفظ سلامتی دندان های خود استفاده کنید.گروه محصولات دانیال روژ، با ارائه بهترین و باکیفیت ترین محصولات بهداشتی دهان و دندان آماده است تا شما را در این زمینه همراهی نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن02188871281تماس حاصل فرمایید.

درباره بریج یا پل دندانی چقدر می‌‌دانید؟

بریج یا پل دندانی

 بریج دندانی یک جایگزین دائم و ثابت برای دندان یا دندان‌های از دست رفته است و دندانی که در مجاورت فاصله ایجاد شده قرار دارد از بریج محافظت خواهد کرد. بریج به روش‌های مختلفی ساخته می‌شود اما دو نوع اصلی آن وجود دارد که بریج معمولی و بریج رزین باند نام دارد. در بریج معمولی باید دندانی که قرار است از بریج محافظت کنند هم سطح آن باشد به این ترتیب بریج به دو دندان محافظت مجاور متصل می‌شود. بریج رزین باند عملکردی مشابه بریج معمولی دارد با این تفاوت که به جای استفاده از دندان بیمار به عنوان عامل محافظت از صفحه فلزی استفاده می‌‌شود که درون دندان محافظ ثابت می‌‌شود.

 چرا برخی از افراد به بریج نیاز دارند؟

 از بریج دندانی به عنوان جایگزین دندان از دست رفته استفاده می‌شود و معمولا می‌‌تواند جایگزین ۱ تا ۳ دندان از دست رفته باشد. می‌‌توان از بریج دندانی برای دندان‌های جلو و عقب استفاده کرد.

 معمولاً طول عمر مفید بریج دندان چقدر است؟

 به طور متوسط طول عمر مفید بریج معمولی ۱۰ تا ۱۵ سال و طول عمر بریج رزین باند بین ۷ تا ۱۰ سال می‌باشد. طول عمر بریج‌های دندانی بر اساس شرایط بیمار، اندازه و قدرت دندان محافظ می‌تواند طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد. پزشک بر اساس ارزیابی بالینی به این نتیجه می‌‌رسد که کدام نوع بریج برای شما مناسب‌تر است سپس در این خصوص با شما مشورت خواهد کرد.

 نکات مراقبتی پس از نصب بریج شامل چه مواردی است؟

 مراقبت صحیح از بریج دندانی ضمن افزایش طول عمر مفید آن می‌‌تواند به حفظ سلامت دندان‌های شما نیز کمک کند. خوشبختانه مراقبت از بریج دندانی کار ساده‌ای است و تفاوت چندانی با مراقبت از دندان‌های طبیعی ندارد. شما می‌توانید با رعایت نکات زیر به حفظ سلامت دندان و بریج دندانی به داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سفید کمک کنید.

 روزانه حداقل دو بار دندان‌های خود را مسواک بزنید

 مسواک زدن دندان موثرترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به افزایش طول عمر بریج دندانی است. اگرچه خود بریج دندانی مستعد پوسیدگی دندان نیست احتمال پوسیده شدن دندان‌های مجاور آن به ویژه در امتداد خط لثه وجود دارد بنابراین باید روزی دو بار و هر بار حدود دو دقیقه دندان و بریج دندانی خود را با دقت مسواک بزنید.

 حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید

 استفاده از نخ دندان می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری لثه و پوسیدگی بین دندانی را کاهش دهد. استفاده از نخ دندان اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت دهان و دندان دارد. از آنجایی که احتمال پوسیدگی دندان‌های محافظ بریج وجود دارد باید تا جایی که می‌‌توانید با دقت همه دندان‌های خود و به ویژه بریج را با نخ دندان تمی‌ز کنید تا هیچ گونه ماده غذایی بین آنها باقی نماند و باعث پوسیدگی دندان نشود.

 از نخ دندان دسته‌دار برای تمی‌ز کردن اطراف پانتیک بریج استفاده کنید 

از آنجایی که پانتیک و اباتمنت دندان به یکدیگر متصل هستند نمی‌‌توانید نخ دندان را از بین بریج قطع کرده و آن را تمی‌ز نمایید. با این حال تمی‌ز کردن خط لثه اطراف بریج اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از نخ دندان دسته‌دار یا مسواک بین دندانی یک روش موثر سودمند برای تمی‌ز کردن زیر پانتیک و خط لثه است.

 به طور منظم برای چکاپ و تمی‌ز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید 

 باید هر شش ماه یکبار برای چکاپ و تمی‌ز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید تا از تشکیل پلاک و جرم در نقاطی که ممکن است هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان فراموش شوند جلوگیری گردد و هر گونه مشکل احتمالی به سرعت شناسایی شود.

 آیا ممکن است پس از انجام بریج احساس درد داشته باشید؟

احساس درد پس از انجام بریج

 گاهی اوقات ممکن است پس از انجام بریج شما زیر آن احساس درد داشته باشید. موارد زیادی وجود دارد که پزشک باید هنگام تشخیص علت درد به شناسایی آن بپردازد:

  • آیا بریج تازه نصب شده است؟ آیا ارتفاع بایت بسیار زیاد است؟
  • آیا گیر افتادن غذا زیر بریج یا بین دندان مجاور باعث بروز درد شده است؟
  • آیا بریج لق شده است؟
  • آیا زیر روکش محافظ بریج پوسیدگی ایجاد شده است؟
  • آیا بیماری لثه باعث ضعیف شدن یکی از دندان‌های محافظت شده است؟
  • آیا از بین رفتن و مرگ عصب یکی از دندان‌های محافظ باعث ایجاد آبسه شده است؟
  • آیا یکی از دندان‌های محافظ بریج ترک برداشته است؟
  • آیا درد از جای دیگری نشات گرفته است؟

 پس از آنکه دندانپزشک علت درد را پیدا کرد بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد. روش درمانی انتخاب شده می‌تواند بر اساس ماهیت مشکل شما ساده و پیچیده باشد. در برخی موارد باید بریج و دندان‌های محافظ برداشته شود که فاصله‌ای به اندازه سه دندان ایجاد خواهد شد.

 مواردی که در موفقیت یا عدم موفقیت درمان دندانپزشکی بریج موثر هستند را مدیریت کنید.

 برای اینکه پل دندانی نصب شده و دندان‌های شما کارکرد و نتیجه خوبی داشته باشد لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 متناسب بودن بریج

 باید اطمینان حاصل کنید که بریج بر اساس شرایط دهان و دندان شما ساخته شده است. یک دندانپزشک با تجربه می‌‌تواند به خوبی بریج متناسب با دندان شما را طراحی کند. در صورتی که بریج به خوبی با دندان شما تناسب نداشته باشد دچار درد و ناراحتی و مشکلات دیگری خواهید شد که این مسئله در خصوص دندان مصنوعی نیز صدق می‌‌کند. به عنوان مثال نصب بریج نامناسب باعث التهاب لثه و ایجاد آبسه و عفونت می‌شود. در صورتی که بریج فاقد تناسب لازم باشد کج می‌‌شود که معمولاً یک مشکل جدی تلقی نمی‌گردد اما همانگونه که به خوبی می‌‌دانید هیچ کس حاضر نیست ۱۰ یا ۲۰ سال را با یک بریج کج سپری کند و همیشه یک چیز غیرعادی را در دهان خود احساس نماید.

 رعایت کردن بهداشت دهان و دندان

شما می‌توانید نحوه عملکرد بریج و طول عمر آن را به خوبی تعیین کنید. هرچه بیشتر به سلامت دهان و دندان خود اهمیت بدهید ریسک شکستن بریج و ابتلا به بیماری لثه کاهش خواهد یافت. بریج‌های دندانی مادام العمر نیستند اما رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود که طول عمر آنها حداقل ده سال و گاهی اوقات بیشتر باشد. رژیم غذایی نقش مهمی را در حفظ سلامت دهان و دندان ایفا می‌‌کند. غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌‌کنید بر سلامت بریج و دهان و دندان تأثیر می‌‌گذارند. اگر قصد دارید از میزان تاثیرات منفی رژیم غذایی بر سلامت دهان و دندان خود بکاهید میزان مصرف نوشابه، آبمیوه، و نوشیدنی‌های شیرین شده را کاهش دهید و از مصرف بیش از حد شیرینی به ویژه شکلات‌های چسبناک خودداری کنید زیرا باعث تشکیل لکه‌های تیره روی دندان‌های طبیعی و بریج می‌شوند.

 سن

 تاثیر گذر زمان و بالا رفتن سن بر دندان و بریج یکسان خواهد بود. همان گونه که تغییرات حاصل از بالا رفتن سن در بدن رخ می‌دهد دهان و دندان نیز تغییر می‌کند. بالا رفتن سن یکی از دلایلی است که باعث می‌‌شود بیماران نیاز به تعویض بریج داشته باشند زیرا این بریج‌ها دائمی نیستند. ممکن است رعایت بهداشت دهان و دندان باعث شود که طول عمر آنها بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال باشد اما با رسیدن به دوران پیری باید انتظار بروز تغییرات مربوطه را داشته باشید.

 سوالات متداول در خصوص بریج دندانی

سوالات در خصوص بریج دندانی

 دو مورد از سوالات رایج در زمینه مراقبت و اتفاقات پس از بریج دندان عبارتند از:

 آیا استفاده از بریج باعث اختلال در نحوه صحبت کردن می‌شود؟

 پس از آنکه به بریج عادت کردید می‌‌توانید به صورت کاملاً طبیعی صحبت کنید. ممکن است کمی طول بکشد تا به آن عادت کنید اما معمولا اکثر افراد ادعا می‌‌کنند که هیچ مشکلی بر نمی‌خورند.

 عوارض احتمالی بریج دندانی چیست؟ 

 گاهی اوقات ممکن است بریج ناپایدار شده و باعث بروز مشکل در جویدن مواد خوراکی شود. لق شدن بریج باعث بروز مشکل به لحاظ جویدن مواد خوراکی و صحبت کردن می‌شود و درد زیادی را به همراه خواهد داشت. احتمال شکستگی و ترک خوردن بریج سرامیکی نیز وجود دارد. شکستگی بریج سرامیکی باعث می‌شود که خط لثه باز شود و شما دچار عفونت و درد شدید شوید. احتمال شکستگی و ترک خوردن بریج هنگام جویدن مواد غذایی سفت مانند انواع مغز و بستنی و غیره وجود دارد. برخی از پزشکان به افرادی که از  بریج استفاده می‌‌نمایند توصیه می‌‌کنند که از جویدن مواد غذایی سفت خودداری کنند. ونیر سرامیکی یا پلاستیکی که به بریج فلزی متصل می‌شوند ممکن است دچار شکستگی شوند و به تدریج از بین بروند و در نتیجه این امر باعث می‌شود دندان ظاهری نامطلوب داشته باشد.