تاثیر جویدن ناخن بر دندان: راهکارهای درمان ناخن جویدن

جویدن ناخن یک عادت فوق العاده شایع است که می‌تواند علاوه بر ناخن‌های شما، به دندان‌هایتان نیز آسیب زیادی وارد کند. درک اینکه چگونه جویدن ناخن روی دندان شما تأثیر می‌گذارد مهم است تا اطمینان حاصل کنید که از شرایط دندان‌های خود محافظت می‌کنید. چندین عادت دیگر نیز وجود دارد که ممکن است به سلامت دندان شما آسیب برساند. ترک کردن این عادت‌ها می‌تواند به کاهش حساسیت دندان و محافظت از دندان شما کمک کند.

عادت‌های مختلفی که دندان‌های شما را آزار می‌دهد 


درک اینکه کدام عادت می‌تواند به دندان شما آسیب برساند مهم است. به یک دلیل، شما باید از استفاده از دندان‌های خود به غیر از جویدن غذای خود در موارد دیگر خودداری کنید. استفاده از دندان‌های خود به عنوان درب بازکن بطری یا ابزار دیگر می‌تواند باعث ساییدگی قابل توجه دندان‌ها و آسیب دیدن آن‌ها شود. به هم زدن فک‌ها، جویدن یخ، جویدن ناخن‌ها و دندان قروچه کردن می‌تواند منجر به آسیب به دندان‌ها شود. مصرف منظم قند می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و باعث آسیب دیدگی دندان شود.

چگونه این عادت می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد؟ 


به همه چیزهایی که در طول روز لمس می‌کنید فکر کنید. آیا می‌خواهید همه این‌ها در دهان شما باشد؟ احتمالا نه. دست‌ها، انگشتان و ناخن‌های شما پر از میکروب هستند و هر چقدر هم که سعی کنید آن‌ها را تمیز نگه دارید باز هم آلوده هستند. قرار دادن آن‌ها در دهان، با انتشار باکتری از بدن به دهان و در جریان خون، احتمال بیماری را افزایش می‌دهد.

چرا بچه‌ها ناخن‌های خود را می جوند؟ 


طبق تحقیقات، بچه‌ها می‌توانند ناخن‌های خود را از همان 4 سالگی شروع به جویدن کنند و تا 10 تا 18 سالگی ادامه دهند. جویدن ناخن انگشتان بسیار شایع است و در حدود 30 درصد کودکان و تا 50 درصد نوجوانان رخ می‌دهد. اغلب جویدن ناخن انگشتان از زمانی شروع می‌شود که بچه‌ها عصبی شده و استرس یا اضطراب دارند. کودکان می‌توانند ناخن‌های خود را برای از بین بردن استرس و یا حتی به دلیل یک اختلال روانی جدی تر، گاز بگیرند. و در حالی که برخی این احساسات را در مواردی مانند قدم زدن یا حالت بی قراری نشان می‌دهند، که ممکن است بی ضرر باشد، اما جویدن ناخن‌ها می‌تواند شما را در معرض خطر چندین بیماری مختلف قرار دهد.

علاوه بر خطرات بهداشت دهان و دندان که در اینجا با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار گرفته است، جویدن ناخن می‌تواند باعث عفونت هم در بدن و هم در ناخن‌ها شود. ناخن‌های شما مقدار زیادی باکتری، قارچ، مخمر و سایر میکروب‌ها را در زیر خود جمع می‌کند و هنگامی که انگشتان را در دهان می‌گذارید میکروب‌ها به بدن منتقل می‌شوند و می‌توانند سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت‌های دستگاه گوارش و غیره را گسترش دهند. افرادی که جویدن ناخن را در طولانی مدت و به صورت عادی انجام می‌دهند (که به آن‌ها اونیکوفاژی گفته می‌شود) همچنین می‌توانند از نوعی عفونت به نام پارونیشیا رنج ببرند، جایی که گونه‌های باکتری وارد قسمتی از پوست پاره شده یا خراش پوست شما می‌شوند و انگشتان شما ملتهب می‌شوند. ویروس زگیل همچنین از طریق جویدن ناخن به سایر نقاط بدن شما گسترش می‌یابد.

راه‌هایی که جویدن ناخن روی دندان شما تأثیر می‌گذارد 


تأثیر جویدن ناخن روی دندان

جویدن ناخن می‌تواند به میزان قابل توجهی به دندان آسیب برساند. درک اینکه جویدن ناخن چگونه روی دندان شما تأثیر می‌گذارد می‌تواند انگیزه ای برای شما ایجاد کند که لازم است یکبار برای همیشه از جویدن ناخن خود جلوگیری کنید. در اینجا تنها چند مورد از راه‌هایی است که جویدن ناخن می‌تواند بر وضعیت دندان‌های شما تأثیر بگذارد.

ایجاد دندان قروچه

وقتی ناخن‌های خود را گاز می‌گیرید، اغلب دندان‌های خود را جمع می‌کنید. این امر می‌تواند یک پاسخ آموزش دیده ایجاد کند که وقتی شما احساسات استرس زا دارید تجربه می‌کنید. حتی هنگامی که آگاهانه سعی در جویدن ناخن‌های خود دارید، ممکن است دندان‌های خود را روی هم ساییده و همچنان به آن‌ها آسیب برسانید.

شکستن و آسیب سطحی به دندان

شکستن و آسیب سطحی به دندان از اثرات جویدن ناخن

ناخن‌ها از یک نسخه سخت شده کراتین تشکیل می‌شوند. هنگامی که ناخن‌های خود را می‌جوید، اساساً دندان‌های خود را مجبور به شکستن این ماده سخت می‌کنید. این کار باعث سایش دندان‌های شما می‌شود و حتی می‌تواند باعث ترک خوردن دندان شود. دندان‌های شکسته اغلب به میزان قابل توجهی باعث ایجاد درد و افزایش مشکلات دیگر می‌شوند.

ضعیف شدن ریشه‌های دندان 

ریشه دندان‌ها همان چیزی است که به لنگر انداختن دندان‌ها به لثه کمک می‌کند. هنگامی که ناخن‌های خود را گاز می‌گیرید، این کار می‌تواند منجر به جابجایی دندان‌ها شود و این ریشه‌ها را ضعیف می‌کند. این امر می‌تواند باعث ایجاد موارد زیادی شود، خصوصاً در مورد درمان موفقیت آمیز ارتودنسی می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی در روند درمانی شما شود.

پخش کردن باکتری‌ها 

بسته به اینکه چند بار دستان خود را می‌شوید، احتمالاً باکتری‌ها در زیر ناخن‌های شما جمع شده اند. هنگامی که ناخن‌های خود را گاز می‌گیرید، اجازه می‌دهید این باکتری‌ها به دهان شما نفوذ کنند. این کار می‌تواند منجر به میزان بالاتر عفونت شود، و همچنین بیماری‌های دهان را با سرعت بیشتری از طریق دهان گسترش می‌دهد.

آسیب به لثه

جویدن ناخن می‌تواند لبه‌های دندانه و قسمت لثه آسیب وارد نماید. این کار می‌تواند باعث خراش سطح لثه شود. هنگامی که جویدن با باکتری‌های بیش از حد ناخن و انگشت ترکیب شود، می‌تواند باعث ایجاد عفونت و آسیب قابل توجه به لثه شود.

وضعیت بد دندان‌ها در دهان

فشاری که شما هنگام گاز زدن به طور مداوم به استخوان فک و دندان‌های خود وارد می‌کنید می‌تواند باعث تغییر وضعیت دندان‌ها یا خارج شدن شکل آن شود که این امر می‌تواند به بریس های اصلاح یا نگهدارنده نیاز داشته باشد. حتی می‌توانید کل فک‌های خود را جا به جا کنید.

بریس ها 

برای آن دسته از کودکانی که از بریس استفاده می‌کنند، بایت دندان شما می‌تواند به براکت، سیم یا سایر وسایل آسیب برساند و همچنین می‌تواند به راحتی باعث تحلیل ریشه دندان شود، به این معنی که سلول‌های بدن شما شروع به خوردن خود می‌کنند و ساختار دندان شما را از بین می‌برند.

نفس بد 

با ورود آن همه میکروب از ناخن‌های انگشت به دهان، جای تعجب نیست که حتی باکتری‌های بیشتری در دهان و دندان‌های شما رشد می‌کنند. به همین دلیل کودکانی که دندان‌های خود را گاز می‌گیرند نیز دچار هالیتوز یا بوی بد دهان می‌شوند.

نکاتی برای جلوگیری از جویدن ناخن


نکاتی برای جلوگیری از جویدن ناخن

جلوگیری از جویدن ناخن بسیار حیاتی است. این امر نه تنها باعث بهبود ظاهر ناخن‌های شما می‌شود بلکه به جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان‌ها نیز کمک می‌کند. در اینجا چند روش برای جلوگیری از جویدن معمول ناخن و محافظت از سلامت لبخند وجود دارد.

عوامل شروع کننده را برای این مورد تعیین کنید 

اجتناب از عوامل تحریک کننده شما می‌تواند به طور قابل توجهی به کاهش زمان صرف جویدن ناخن‌ها کمک کند. برای اینکه از عوامل تحریک کننده خود جلوگیری کنید، ابتدا باید مشخص کنید چه عواملی باعث جویدن ناخن در شما می‌شود. درک اینکه آیا این کار را از روی بی حوصلگی انجام می‌دهید یا اضطراب می‌تواند به شما کمک کند تا موضوعاتی را که باعث می‌شوند ناخن‌های خود را گاز بگیرید از بین ببرید.

استفاده از مانیکور 

صرف هزینه برای مانیکور به طور قابل توجهی احتمال جویدن ناخن‌های خود را از بین می‌برد. اگر پول خود را صرف ظاهر ناخن‌های خود کرده باشید، به احتمال بسیار کمتری می‌توانید کاری انجام دهید که به این ظاهر آسیب برساند. این کار به راحتی باعث می‌شود هدر رفتن پول را حس نخواهید کرد.

با پوشش‌هایی مثل لاک ناخن خود را پوشش بدهید

لاک ناخن به سادگی طعم خوبی ندارد. علاوه بر این، انواع مختلفی از لاک ناخن به طور خاص برای کسانی ساخته می‌شود که سعی در ترک عادت ناخن جویدن دارند. هنگامی که ناخن‌های خود را با یک لایه از این لاک پوشانید، تمایل شما به گاز گرفتن ناخن کمتر می‌شود.

ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید 

کوتاه نگه داشتن ناخن ها برای جلوگیری از جویدن ناخن‌ها

وقتی متوجه شدید که به طور مزمن ناخن‌های خود را می‌جوید، به طور مرتب ناخن‌های خود را قیچی کرده و کوتاه نگه دارید و این کار بسیار مفید است. این امر می‌تواند تا حد زیادی به ترک عادت ناخن جویدن شما کمک کند. در نهایت، شما قادر به جویدن ناخن‌های کوتاه نخواهید بود، زیرا آن‌ها هیچ ماده ای را برای گاز گرفتن در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

گزینه‌های جایگزین را پیدا کنید

جویدن ناخن توسط شما اغلب مکانیزم کنار آمدن برای مقابله با استرس یا حتی بی حوصلگی است. یافتن اقدامات جایگزین می‌تواند مدت زمانی را که برای جویدن ناخن‌های خود صرف می‌کنید، کاهش دهد. این کار را می‌توان با ابزار ساده ای مانند فیجت اسپینر یا توپ استرس یا اقدامات قابل توجه تری انجام داد. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یوگا یا مراجعه به یک درمانگر را شروع کنید.

جویدن آدامس را امتحان کنید

جویدن آدامس به طور منظم می‌تواند جایگزین بهتری برای جویدن ناخن‌های شما باشد. گاز گرفتن ناخن‌ها نه تنها می‌تواند به دندان آسیب برساند بلکه آدامس نیز می‌تواند برای سلامت دندان مفید باشد. اطمینان حاصل کنید که آدامس فاقد شکر است تا از آسیب رساندن به لبخند جلوگیری کند.

به صورت تدریجی و به آرامی‌جویدن ناخن را ترک کنید 

ترک یک عادت بزرگ در زمان کوتاه بسیار حیرت آور است. خوشبختانه هر اقدامی برای کاهش جویدن ناخن انجام دهید در نهایت به درد دندان‌های شما می‌خورد. تغییرات زندگی خود را یک به یک و به صورت تدریجی انجام دهید. تمرکز خود را بر روی عدم جویدن ناخن یا در غیر این صورت کاهش میزان جویدن ناخن‌های خود بگذارید. این مراحل می‌توانند روند کار را تحت فشار قرار دهند.