چگونه دندان قروچه در خواب را از بین ببریم؟

بروکسیم یا همان دندان قروچه عارضه‌ای دشوار است که ممکن است از وجود آن رنج ببرید. فشردن دندان‌ها روی یکدیگر ساییدن و دندان قروچه غیر ارادی، همیشه علائم خود را به روش‌هایی که بلافاصله قابل مشاهده است، نشان نمی‌دهد. دندان قروچه می‌تواند باعث سردرد، درد فک و حتی شکستگی دندان شود، به خصوص وقتی که در شب رخ می‌دهد. شما باید بدانید که دندان قروچه و علائم و نشانه‌های آن شایع چیست و دندانپزشک چگونه می‌تواند به شما کمک کند!

اگر می بینید که غالباً درد فک و سردرد دارید و شریک ‌تان در مورد بیدار نگه داشتن او با صدای بلند دندان قروچه شدید شکایت دارد، بی‌شک به عارضه‌ی دندان قروچه مبتلا هستید.دندان قروچه تنها یک ناراحتی نیست. در صورت عدم کنترل می‌تواند آسیب جدی وارد کند، اما جای نگرانی نیست! ما کنارتان هستیم. از علائم گرفته تا راه حل، در اینجا مواردی است که باید درباره دندان قروچه بدانید.

علائم دندان قروچه 


طبق گفته انجمن دندان قروچه، شایع‌ترین علائم دندان قروچه سردرد و ناراحتی مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) است. در حقیقت، انجمن دندان قروچه می‌گوید افرادی که دچار عارضه دندان قروچه هستند سه برابر بیشتر دچار سردرد می‌شوند.

این علائم اغلب با علائم مختلف دهانی مانند سایش غیرطبیعی دندان، شکستگی دندان و التهاب و تحلیل لثه همراه است.

 • افزایش حساسیت دندان به دلیل کاهش مینای دندان
 • درد فک یا گرفتگی عضلات اطراف فک
 • فشردن دندان‌ها روی هم دیگر و لق شدن دندان‌ها
 • شروع سر درد از شقیقه‌ها

بروکسیم و دندان قروچه علائم بسیاری دارد که شبیه علائم سایر عارضه‌ها است. همچنین، از آنجا که فشردن دندان‌ها روی یکدیگر یا دندان قروچه معمولاً در هنگام خواب رخ می‌دهد، دانستن اینکه آیا این کار را انجام می‌دهید یا خیر چالش برانگیز است. در صورت مشاهده هرگونه ترکیبی از علائم، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

دندان قروچه در کودکان 


دندان قروچه در کودکان

بسیاری از والدین در برخی از مواقع هنگام خواب متوجه صدای دندان قروچه فرزندان خود می‌شوند. با این حال، از آنجا که دندان‌ها و فک‌های کودکان خیلی سریع تغییر می‌کنند و رشد می‌کنند، معمولاً عادت مخربی نیست که نیاز به درمان داشته باشد و در بیشتر کودکان با بزرگتر شدن از بین می‌رود. از جمله عوامل خطر اصلی دندان قروچه در کودکان شامل موارد زیر است:

 • احساس درد هنگامی که دندان‌ها در حال درآمدن هستند
 • استرس و اضطراب عاطفی
 • داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی
 • شرایط پزشکی مانند فلج مغزی، اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)

بسیاری از علائم دندان قروچه کودکان همانند بزرگسالان است.

مدیریت دندان قروچه در کودکان به میزان سایش، سن کودک، علائم تجربه شده و نیازهای کودک و والدین یا مراقبت کننده بستگی دارد. برای ارزیابی کامل وضعیت هر کودک، به دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان نیاز است.

دندان قروچه چگونه بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می‌گذارد 


زمانی که هنگام خواب دندان‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید یا دندان قروچه می‌کنید، نیروی فشار می‌تواند بسیار بالاتر از جویدن منظم باشد. هنگام غذا خوردن، غذا باعث ایجاد حرکات جویدن می‌شود. اما با دندان قروچه هنگام خواب، دندان‌های شما کل نیرو را دریافت می‌کنند. دندان قروچه می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • سایش مینای دندان و احتمالا عاج منجر به حساسیت دندان می‌شود.
 • شکاف دندان یا لب پر شدن، پل دندان مصنوعی یا ایمپلنت‌ها
 • حساسیت دندان
 • دندان دردناک یا لق
 • درد صورت به دلیل جمع شدن عضلات فک
 • سر درد

دلایل دندان قروچه 


دلایل دندان قروچه

موارد زیادی ممکن است منجر به دندان قروچه شود. برخی از دلایل احتمالی عبارتند از:

 • مشکلات خواب
 • احساسات منفی مانند استرس
 • موارد سبک زندگی مانند استفاده از تنباکو، کافئین و مصرف الکل
 • برخی داروها

خروپف، صحبت کردن در خواب، و وقفه تنفسی در خواب 

خروپف، صحبت در خواب و حتی آپنه خواب می‌تواند در ایجاد دندان قروچه نقش داشته باشد. آپنه خواب بر تنفس شما در هنگام خواب تأثیر می‌گذارد. برای تشخیص و درمان با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

استرس، عصبانیت و اضطراب می‌توانند باعث ایجاد دندان قروچه شود

عصبانیت، اضطراب، ناامیدی و استرس چهار دلیل اصلی هستند که ممکن است منجر به دندان قروچه در افراد شوند. طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استرس بیشترین ارتباط را با دندان قروچه دارد. با ورزش اندورفین آزاد می‌شود که استرس را کاهش می‌دهد. روش‌های خاص ریلکسیشن مانند گوش دادن به موسیقی، پیاده روی و حمام آب گرم نیز مفید هستند.

سبک زندگی می‌تواند در دندان قروچه در بزرگسالان نقش داشته باشد 

مصرف دخانیات و مصرف الکل می‌تواند خطر دندان قروچه را افزایش دهد، به خصوص اگر قبل از خواب مصرف شود. گرچه همیشه اینگونه نیست، زیرا دندان قروچه در کودکان نیز رایج است.

داروها و اختلالات می‌تواند منجر به دندان قروچه شود 

دندان قروچه همچنین با عوارض جانبی داروها و ضد افسردگی‌ها و همچنین بیماری‌های عصبی مانند بیماری هانتینگتون و پارکینسون در ارتباط است. در این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

در حالی که شواهد کمی در رابطه با علت مستقیم این عارضه وجود دارد، دندان قروچه در افرادی که خروپف می‌کنند یا از آپنه انسدادی رنج می‌برند بیشتر دیده می‌شود.

پیشگیری و درمان دندان قروچه 


پیشگیری و درمان دندان قروچه

اگر مشکوک هستید که شب هنگام دندان قروچه می‌کنید، به پزشک مراجعه کرده و علائم را به او گزارش دهید. متخصص بهداشت دندان نیز آموزش دیده است تا علائم و نشانه‌های عمومی را تشخیص دهد. خبر خوب این است که شما می‌توانید با این نکات یکی از بزرگترین دلایل دندان قروچه خواب را همین حالا کاهش دهید:

ریلکس باشید 

مبتلایان به دندان قروچه بر اثر استرس یا اضطراب دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند. قبل از رفتن به رختخواب ریلکس کنید. دوش آب گرم بگیرید، کتاب مورد علاقه‌تان را بخوانید، و تمرینات مدیتیشن انجام دهید. این کارها باعث می‌شود تا منفی بازی را کنار بگذارید و آرام باشید. این آسانترین (و ارزانترین!) روش برای درمان دندان قروچه است.

از محافظ شب استفاده کنید 

اگر هنوز هم دندان قروچه دارید با دندان پزشک خود در مورد استفاده از محافظ شب یا دستگاه‌های پیشرفت فک پایین صحبت کنید. محافظ شب که به عنوان محافظ دهان، اسپلینت یا وسایل اکلوزال نیز شناخته می‌شود روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و می‌تواند ضمن کاهش درد عضلات فک، از دندان شما در برابر آسیب دندان قروچه محافظت کند. محافظین شبانه بدون نسخه یا بصورت سفارشی ساخته شده توسط دندانپزشک در دسترس است. گرچه محافظ‌های دهان سفارشی می‌توانند گران‌تر باشند، اما بسته به شدت دندان قروچه شما ممکن است گزینه بهتری باشند. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای شما ارائه دهد.

دستگاه‌های پیشرفت فک پایین 

دستگاه‌های پیشرفت فک پایین وسایل مخصوصی هستند که هنگام خواب فک پایین شما را به سمت جلو می‌آورند. این موارد برای درمان دندان قروچه، که به احتمال زیاد ناشی از اختلال خواب است، ایده‌آل است. این دستگاه‌ها همچنین به کنترل خروپف و آپنه خواب کمک می‌کنند. متأسفانه هیچ نوع محافظ شبانه یا وسیله‌ای نمی‌تواند دندان قروچه شما را درمان کند. اما با این وجود، این دستگاه‌ها می‌توانند از ایجاد عواقب ناشی از دندان قروچه جلوگیری کنند.

اگر دندان قروچه منجر به شکسته شدن پر کردگی‌ها، تاج، ساییدگی یا شکستگی دندان شود، دندانپزشک پرگردگی‌ها و تاج‌ها را ترمیم می‌کند. ممکن است دندانپزشک درمان ارتودنسی را برای تنظیم بایت یا اصلاح ناهمترازی دندان توصیه کند. روش‌های کاهش استرس گزینه‌های دیگری هستند که امروز می‌توانید شروع کنید!

پایان دادن به دندان قروچه می‌تواند با اطمینان به کاهش درد، حفظ دندان‌ها و لبخند کمک کند. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بهترین روش درمانی را برای شما ارائه دهد.