انواع نخ دندان: چگونه نخ دندان مناسب دندانمان را انتخاب كنيم؟

دندانپزشکان به طور مداوم در مورد چگونگی استفاده از نخ دندان، بخشی مهم از مراقبت‌های مناسب دندانپزشکی صحبت می‌کنند و نخ دندان روزانه در کنار مسواک زدن و استفاده از دهان شویه یک اصل واجب در بهداشت دهان و دندان است. اما با این حال ممکن است ندانید که کدام نخ دندان برای شما بهتر است. صبر کنید، چند نوع نخ دندان وجود دارد. درست مثل مسواک و دهان شویه. شرکت‌ها روش‌های بسیاری را برای فروش نخ دندان خود پیدا می‌کنند اعم از افزودن طعم، افزایش یا کاهش عرض یا حتی اتصال قطعات کوچک به دسته‌های پلاستیکی. شما ممکن است از نوع خاصی از نخ دندان استفاده کرده باشید و ممکن است متوجه نشوید که گزینه بهتری نیز برای نیازهای شما وجود دارد. بیایید انواع مختلف نخ دندان را بشناسيم و نقاط قوت هرکدام را بررسی کنیم.

خصوصیات اساسی نخ دندان 


خصوصیات اساسی نخ دندان

بیشتر ما نخ دندان کشیدن را با نخ استاندارد رشته‌ای که در قرقره ذخیره می‌شود، شروع کرده‌ایم. موارد مهمی درمورد طول و مواد تشکیل دهنده نخ دندان وجود دارد که در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد. برای استفاده از نخ دندان، یک تکه از نخ دندان را جدا کنید، آن را به دور انگشت غالب مانند انگشت اشاره خود بپیچید و آن را از لای دندان‌ها به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا پلاک‌ها و ذرات غذا را از بین ببرید. (توجه: هرگز نباید از نخ‌دندان استفاده شده دوباره استفاده کنید زیرا باعث آسیب دیدن دندان‎های شما می‌شود). راه بهتر این است که برای هر دندان از یک قسمت تازه از نخ دندان استفاده کنید و بارها و بارها از همان قسمت استفاده نکنید.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید بخاطر بسپارید این است که از هر نخ دندانی که می‌خرید استفاده کنید! اگر واقعاً خریدن نخ دندان‌های مختلف و متنوع را دوست ندارید، نخ دندانی را تهیه کنید که استفاده از آن برایتان راحت‌تر است. بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که نوع جدیدی از نخ دندان را بخرید که از آن تنفر دارید. و یک توصیه مهم دیگر این است که شما فقط باید از نخ دندان مورد تأیید استفاده کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که نخ دندانی که خریده‌اید آزمایش شده است و همانطور که تبلیغ می‌شود عمل می‌کند.

انواع نخ دندان


انواع مختلفی از نخ دندان در بازار وجود دارد. اگر نمی‌دانید از کدام نوع استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از نخ نایلونی رشته‌ای نازک شروع کرده واز آن استفاده کنید.

نخ دندان مومی

نخ دندان مومی

اولین نمونه‌ای که دیده‌اید، نخ دندان مومی است. این یک نخ نایلونی است که دارای روکش مومی است که به نخ کمک می‌کند بین دندان‌های شما سر بخورد. نخ نایلونی ارزان است و نقطه شروع خوبی برای کسانی است که نمی‌دانند چه نوع نخ دندانی استفاده کنند.

نخ دندان بدون موم  

نخ دندان  بدون موم یکی دیگر از گزینه‌های محبوب در دندانپزشکی است و درست مانند نخ موم‌دار از نایلون ساخته شده است. تفاوت بارز این نوع نخ دندان این است که با پوشش موم ارائه نمی‌شود. برخی افراد راحتی و احساس نرم و صاف بودن نخ موم‌دار را ترجیح نمی‌دهند و وقتی نخ دندان بدون موم را دور انگشتان خود می‌پیچند، چسبندگی بهتری پیدا می‌کند. و همچنین نخ بدون موم به همان اندازه موثر است. نخ بدون موم به طور کلی ارزان‌ترین نخ دندان است که درقسمت محصولات مراقبت از دندان مشاهده می‌کنید.

نخ دندان نایلونی گاهی اوقات پاره می‌شود، اما به طور کلی کاربران این مسئله را مشکل بزرگی نمی‌دانند. به سادگی قسمت فرسوده را دور بریزید و دوباره شروع کنید.

نخ دندان طعم‌دار 

چندین نخ طعم‌دار برای انتخاب وجود دارد که محبوب‌ترین آن نعناع است. نخ‌های طعم‌دار دقیقاً همان نخ‌های موم‌دار و بدون موم هستند، در هنگام استفاده از آن عطر و طعم خوبی را احساس خواهید کرد. استفاده از این نوع گزینه خوبی برای کسانی است که به طور کلی هنگام کشیدن نخ دندان احساس ناخوشایندی دارند و بنابراین عطر و طعم آن می‌تواند باعث دور شدن افراد از این موضوع شود. به طور کلی کاربران بعد از مسواک زدن، طعم و بوی نعناع را احساس نخواهند کرد اما ارزش یک بار امتحان کردن را دارد. درمورد استفاده از شکر به عنوان بخشی از طعم دهنده‌های نخ دندان نگران نباشید. تا زمانی که این موضوع توسط ADA تأیید شده باشد هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

نوار بین دندانی 

نوع دیگری از نخ نایلون در انواع نوار دندان وجود دارد. این نخ دندان پهنای بیشتری دارد و بنابراین به جای رشته، بیشتر شبیه نوار است. بعضی از کاربران این نوع نخ‌ها را ترجیح می‌دهند به این دلیل که  لغزش آن‌ها بین دندان‌ها راحت‌تر است و از این نظر برای کودکان تنوع خوبی برای شروع محسوب می‌شود. نقطه ضعف احتمالی نوار بین دندانی این است که گرفتن و کارکرد با آن گاهی دشوارتر است.

نخ مونوفیلامنت 

نخ مونوفیلامنت از مواد نایلونی معمول فاصله گرفته است و در عوض از مواد "فوق العاده" مانند تفلون ساخته شده است. مونوفیلامنت به جای اینکه مانند برخی نخ‌های رشته‌ای بافته شود، همانطور که از نام آن مشخص است، از یک رشته ساخته شده است. این نوع نخ دندان بسیار محکم است و هنگام استفاده از آن نگران پارگی یا شکستن آن نخواهید بود. برخی افراد این نوع نخ دندان را ترجیح می‌دهند زیرا به دلیل استحکامی که دارد، استفاده از آن آسان‌تر است. نکته منفی آن، هزینه زیاد آن است.

انتخاب نخ دندان

انتخاب نخ دندان

گزینه مهم دیگری برای استفاده از نخ دندان وجود دارد. بیشتر افراد این تنوع را در قسمت محصولات مراقبت دندان فروشگاه دیده‌اند. این نخ دندان‌ها از بخش کوچکی از نخ‌های متصل به دسته پلاستیکی یا چسب تشکیل شده‌اند. این نوع نخ برای بسیاری تبدیل به یک خرید روزانه شده است زیرا فکر می‌کنند استفاده از آن راحت‌تر است.

با این حال به چند دلیل دندانپزشکان این نوع نخ دندان را معمولاً توصیه نمی‌کنند. اولین مورد این است که ایجاد شکل "C" مورد نیاز هنگام حرکت نخ دندان با این نوع نخ دندان‌ها دشوار است. ثانیا، از آن‌جا که تعداد کمی کارخانه ی تولید کننده این نخ دندان وجود دارد، کاربران عادی بارها و بارها از یک تکه نخ استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند میکروب‌ها را از یک دندان به دندان دیگر منتقل کنند. مطمئن باشید که تکه‌های نخ دندان را چندین بار طی یک سری استفاده از نخ دندان عوض می‌کنید وگرنه دچار مشکل می‌شوید. این نخ دندان بسیار پرمصرف است و این موضوع برای کیف پول شما به صرفه نیست.

مزایا و معایب انواع نخ دندان 


مزایا و معایب انواع نخ دندان

نخ دندان بدون موم 

 • مزایا: در فضای کوچک‌تری قرار می‌گیرد. خاصیت چسبندگی غیر لغزنده آن نگه داشتن آن را آسان‌تر کرده و باعث می‌شود بتوانید به بهترین شکل از آن استفاده کنید. اگر دندان‌هایتان به هم نزدیک باشند این نخ دندان می‌تواند برای شما گزینه خوبی باشد.
 • معایب: خیلی محکم نیست. رشته‌ها ممکن است از بین بروند و در حین استفاده ممکن است دچار شکستگی یا پارگی شوند

نخ دندان مومی 

مزایا و معایب نخ دندان مومی

مزایا: پوشش مومی باعث می‌شود نخ دندان بین دندان راحت‌تر تکان بخورد و همچنین ضخامت آن بیشتر است به همین دلیل در هنگام استفاده هیچ گونه پارگی یا شکستگی وجود ندارد.

معایب: ضخامت آن بیشتر است و ورود به شکاف‌های کوچک‌تر را مشکل می‌کند. نرم و صاف بودن موم، گرفتن آن را نیز دشوارتر می کند و ممکن است بافت موم برای برخی ناخوشایند باشد.

نخ دندان PTFE

 این نخ دندان از پلی تترا فلوراتیلن ساخته شده است، همان ماده ای که در پارچه‌های پیشرفته Gore-Tex استفاده می‌شود.

 • مزایا: برای کسانی که دندان شلوغ دارند و کار دندانپزشکی چالش برانگیزی انجام داده‌اند، بسیار مناسب است. زیرا بین دندان‌های شما به راحتی می‌لغزد.
 • معایب: به دلیل استفاده از اسید Perfluorooctanoic، یک ماده سرطان‌زای احتمالی، در ساخت تفلون (PTFE)، بسیاری از متخصصان بهداشت دهان و دندان استفاده از یک محصول غیر PTFE را توصیه می‌کنند. این ترکیبات پرفلورین نه تنها مشکوک به سرطان‌زایی هستند، بلکه می‌توانند به طور بالقوه سیستم ایمنی بدن شما را به خطر بیندازند و بر سطح هورمون‌ها تأثیر بگذارند، زیرا در عمکلرد غدد درون ریز اختلال ایجاد می‌کنند. در صورت وجود نگرانی درباره استفاده از این نوع نخ دندان،‌ توصیه می‌کنیم با دندانپزشک خود مشورت کنید.

نوار بین دندانی 

 ضخیم‌تر و صاف‌تر از نخ معمولی است. هم به صورت مومی و هم بدون موم وجود دارد.

 • مزایا: از آن‌جا که نخ دندان ضخیمی است، اگر فاصله بین دندان‌های شما زیاد باشد گزینه خوبی برای شما محسوب می‌شود. همچنین احتمال پارگی آن بسیار کمتر است.
 • معایب: اگر فاصله‌ی دندان‌های شما کم باشد، ممکن است کشیدن نخ دندان بین دندان‌هایتان دشوار باشد.

نخ دندان سوپر 

این نوعی نخ دندان است که در بخش‌هایی از آن تکه‌های نازک‌تر وجود دارد. انتهای آن سفت است که به کمک آن می‌توان آن را از طریق مناطق تنگ رد کرد.

 • مزایا: برای از بین بردن پلاک‌های اطراف بریس‌ها و ایمپلنت‌ها عالی است.
 • معایب: این نخ دندان برای افرادی که شکاف‌های باریکی بین دندان‌هایشان دارند ایده‌آل نیست.

نخ دندان برقی 

مزایا و معایب نخ دندان برقی

این یک نایلون محکم مانند یک طناب ماهیگیری دارد که با حالت نوسانی بین دندان‌ها حرکت می‌کند.

 • مزایا: این یک گزینه عالی برای کسانی است که در استفاده از نخ دندان مشکل دارند.
 • معایب: ممکن است استفاده از آن روی خط لثه سخت باشد. نخ دندان بیش از حد می‌تواند در واقع شکل بافت لثه شما را تغییر دهد، خصوصاً در بخشی از خط لبخند که دیده می‌شود.

نخ طبیعی و زیست تخریب پذیر 

 گزینه دوستدار محیط زیست.

 • مزیا: بعضی از مارک‌ها از نخ ابریشم استفاده می‌کنند که در محل دفن زباله تجزیه می‌شود.
 • معایب: اگرچه زیست تخریب پذیر است، اما برخی از دوستداران محیط زیست و فعالان حقوق حیوانات نگران تأثیر تولید نخ دندان ابریشم بر روی حشرات سازنده ابریشم هستند.

نخ دندان آبی

این یک وسیله تمیزکننده است که جریان نازکی از آب را بین دندان‌های شما یا خط لثه ایجاد می‌کند. این محصول می‌تواند ذرات غذا و پلاک را به راحتی از بین ببرد.

 • مزیا: استفاده از آن آسان است و زباله تولید نمی‌کند. این گزینه خوبی برای کسانی است که بریس دارند، یا انواع دیگر کارهای دندانپزشکی که استفاده از نخ معمولی برای آن‌ها ممکن است دشوار باشد.
 • معایب: علاوه بر محدوده قیمت بالاتر، استفاده از نخ دندان در خارج از خانه به دلیل استفاده از برق و آب توسط محصول، ممکن است سخت‌تر باشد.

تعیین انواع نخ دندان 


خبر خوب این است که لازم نیست گران‌ترین نخ دندان را بخرید تا یک نخ دندان خوب داشته باشید. با این حال دوست داریم به بیماران خود یادآوری کنیم، شما باید مرتباً نخ دندان بکشید تا بیشترین سود را ببرید. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که نخ دندان را استفاده کنید و روش مناسب استفاده از آن را برای به دست آوردن بهترین نتیجه برای تمیز کردن دندان خود یاد بگیرید. ما نوع خاصی از نخ دندان را توصیه نمی‌کنیم، با این حال اگر مجبور باشید از نوع نامناسبی استفاده کنید، مطمئناً بهتر از هیچ چیز است.