نخ دندان ارتودنسی: اهمیت و نحوه نخ دندان کشیدن حین ارتودنسی

به خاطر سپردن و استفاده روزانه از نخ دندان می‌تواند کار دشواری باشد و انجام دادن این کار حین ارتودنسی سنتی حتی دشوارتر هم می‌شود. با این حال، نخ دندان بخشی اساسی بهداشت دهان و دندان است و به ویژه هنگامی که بریس دارید اهمیت آن بسیار بیشتر می‌شود.

براکت‌ها و سیم‌هایی که برای تشکیل بریس‌های سنتی استفاده می‌شود مکان‌های مخفی بسیار خوبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند، و همچنین نخ دندان کشیدن را بسیار دشوارتر می‌کنند. اما ناامید نشوید! با استفاده از تکنیک‌های مناسب استفاده از نخ دندان که در این مقاله به آن پرداخته شده است، در کمترین زمان استاد نخ دندان کشیدن با بریس خواهید بود که راهی برای داشتن لبخند سالم و شادتر خواهد بود.

چرا کشیدن نخ دندان مهم است مخصوصاً وقتی بریس دارید؟ 


دندانپزشکان به بیشتر ما می‌گویند که باید بیشتر نخ دندان بکشیم، اما دقیقاً چرا استفاده از نخ دندان بسیار مهم است؟ غذا و نوشیدنی‌هایی که هرروز مصرف می‌کنیم اسیدها و باکتری‌هایی را به دهان ما وارد می‌کنند. مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند برای از بین بردن این باکتری‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان شما بسیار مفید باشد  اما برخی از نواحی دهان نیاز به کمی توجه بیشتر دارند.

اینجاست که استفاده از نخ دندان ضرورت پیدا می‌کند. مناطق خاصی از دهان، مانند بین دندان‌های شما، نقاطی را برای پنهان شدن باکتری‌ها فراهم می‌کنند. تمیز کردن این نواحی فقط با مسواک زدن دشوار است. اما استفاده از نخ دندان پوشیده از موم که بین دندان‌های شما را تمیز می‌کند، به پاك كردن این نقاط که دسترسی به آن‌ها سخت است، كمك می‌كند.

هنگامی که ارتودنسی می‌کنید، سطح بیشتری برای باکتری‌ها ایجاد شده و باعث افزایش اهمیت نخ دندان می‌شود. عدم رعایت یک برنامه خوب و روزمره با نخ دندان و بریس می‌تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر منفی بگذارد و منجر به بروز مشکلاتی شود.

بریس‌های دندانی می‌توانند مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند التهاب لثه و کم شدن کلسیم دندانی (علامت‌های سفید) را ایجاد کنند که منجر به مسائل جدی‌تری می‌شود.

  • التهاب لثه اولین علائم بیماری لثه است. به صورت لثه‌های قرمز، متورم و براق ظاهر می‌شود که به راحتی خونریزی می‌کند. علت آن پلاکی است که باعث تحریک بافت لثه و ایجاد عفونت می‌شود.
  • کم شدن کلسیم دندانی روی مینای دندان شما تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد لکه‌های سفید یا ضایعات روی دندان می‌شود. بعد از خوردن و نوشیدن، ترکیبی از پلاک و اسید ایجاد می‌شود. اصلاح این مشکل غیرممکن است، بنابراین پیشگیری بسیار حیاتی است.
  • دندان‌های لکه‌دار یا زرد
  • پوسیدگی دندان
  • تنفس بدبو

با مراقبت‌های خوب دندانپزشکی و ارتودنسی می‌توانید مشکلات بهداشت دهان و دندان ناشی از بریس‌های دندانی را به حداقل برسانید.

بهترین ابزارهای استفاده از نخ دندان برای بریس 


به عنوان یک مصرف کننده، هنگام انتخاب نوع مناسب نخ دندان چندین گزینه مختلف در اختیار دارید.

نخ دندان معمولی با عبور دهنده 

خ دندان معمولی با عبور دهنده

نخ دندان سنتی را می‌توان به صورت چند رشته‌ای (چند لایه‌ای) یا تک رشته‌ای (تک لایه‌ای) خریداری کرد. شما همچنین می‌توانید نخ دندان مومی یا غیر مومی تهیه کنید (توصیه می‌کنیم از نخ دندان مومی استفاده کنید).

وقتی ارتودنسی کرده‌اید و می‌خواهید از نخ دندان استفاده کنید، ترجیحا باید از نخ دندان تک لایه‌ای با روکش موم استفاده کنید. این نوع نخ‌ها را می‌توان با سهولت نسبی در بین بریس‌ها حرکت داد، زیرا احتمال گیر کردن آن بین براکت‌ها و سیم‌ها کم‌تر است.

هرچند هنوز هم با وجود بریس در دهان خود می‌توانید از نخ دندان معمولی استفاده کنید، اما کمی کمک اضافی از عبوردهنده نخ (تریدر) استفاده از آن را بسیار آسان می‌کند. شما به کمک این وسیله می‌توانید به راحتی نخ دندان بکشید. می‌توانید نخ را دور سیم و بین دندان‌ها بکشید و این کار را برای دندان‌های بعدی نیز تکرار کنید. این روند ممکن است کمی وقت‌گیر باشد، اما ارزان و موثر است.

نخ دندان سوپر فلاس 

نخ دندان سوپر فلاس

سوپر فلاس به طور ویژه برای ارتودنسی طراحی شده و یک قدم جلوتر از نخ دندان با عبوردهنده است. سوپر فلاس از یک تکه نخ معمولی ساخته شده است. در یک انتهای آن یک پلاستیک سفت وجود دارد. این پلاستیک بزرگتر از نخ نیست، اما به اندازه کافی سفت و محکم است که می‌تواند بین دندان‌های شما قرار گیرد. این انتهای پلاستیکی به شما امکان می‌دهد نخ دندان را به راحتی و بین دندان‌ها و اطراف سیم بریس حرکت داده و سپس به قسمت بعدی بروید. این محصول همچنین شامل یک منطقه کوچک از نخ "اسفنجی" بین نخ پلاستیکی و نخ معمولی است که به شما امکان می‌دهد زیر خط لثه و اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را تمیز کنید تا پلاک‌ها و ذرات مواد غذایی بیشتری قبل از مسواک زدن پاک شود.

نخ دندان ایر فلاس 

نخ دندان ایر فلاس

ایر فلاس یک انتخاب عالی برای کودکان (یا بزرگسالان!) است که در وقت گذاشتن برای نخ دندان کشیدن مشکل دارند. این نخ دندان می‌تواند در حدود 60 ثانیه کل دهان شما را با انفجار هوا تمیز کند و هیچ رشته‌ای وجود ندارد که در بریس شما گیر بیفتد. این نخ دندان‌ها به اندازه نخ دندان‌های معمولی یا سوپر فلاس‌ها ارزان نیستند، اما اگر از نخ دندان کشیدن ترس دارید، به شما کمک می‌کند زمان کمتری را در مقابل آینه دستشویی صرف کنید، بدون اینکه سلامت دهان و دندان خود را به خطر بیندازید.

نخ دندان آبی واترپیک

نخ دندان آبی واترپیک

یک سیستم نخ دندان آبی مانند نخ دندان آبی واترپیک نیز برای بریس ایده‌آل است. این سیستم‌ها ممکن است هزینه بالاتری نسبت به نخ دندان ساده داشته باشند، اما نسبت به نخ سنتی بسیار راحت‌تر و موثرتر هستند و در صورت استفاده صحیح، 99.9٪ پلاک را از بین می‌برند. برخی از دندانپزشکان فکر می‌کنند که نخ دندان آبی در واقع بهترین ابزار نخ دندان کشیدن در زمان ارتودنسی است، زیرا تمیز کردن کامل دندان‌های شما بسیار آسان و راحت می‌شود!

برخی از افراد معتقدند كه ممكن است نخ دندان آبی برقی به اندازه استفاده از نخ دندان معمولی موثر نباشد. اما با این حال، استفاده از آن‌ها هنوز هم مفیدتر از عدم استفاده از نخ دندان است. اگر استفاده از نخ دندان سنتی ارتودنسی برای شما بسیار دست و پا گیر است، ممکن است یک دستگاه برقی ابزاری مناسب برای شما باشد.

مهم نیست که کدام نخ دندان را انتخاب می‌کنید، لازم است که به طور منظم نخ دندان بکشید تا دندان‌های شما سالم بمانند. اگر این کار را نکنید، ممکن است هنگام برداشتن بریس‌ها، لکه‌های ناخوشایندی روی دندان‌های شما ایجاد شود یا حتی دندان‌هایتان دچار آسیب شوند!

چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم؟ 


چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم

دلیل دشوار بودن نخ دندان کشیدن با بریس وجود سیم‌هایی است که از هر براکت عبور کرده و آن‌ها را به هم متصل می‌کند که به سیم کمانی معروف است. این سیم از نخ دندان کشیدن به روش سنتی جلوگیری می‌کند زیرا تمام نخ دندان بین دندان‌های شما بالا نمی‌رود. خوشبختانه روشی برای دور زدن این مشکل وجود دارد.

هنگام استفاده از نخ دندان ارتودنسی، نخ را از طریق هر شکاف پشت سیم بریس عبور دهید، مطمئن شوید که سیم را با نخ نخواهید کشید. پس از اینکه نخ را گرفتید، آن را به آرامی بین دندان‌های خود حرکت دهید. این کار را تکرار کنید تا زمانی که بین تمام دندان‌های خود نخ دندان بکشید.

در زمان ارتودنسی حتما از نخ پوشیده شده با موم استفاده کنید. نخ‌های غیر مومی به احتمال زیاد بین بریس‌ها گیر می‌کنند و کنده می‌شوند. یکی دیگر از ابزارهای مفید برای استفاده از نخ دندان با بریس، نخ دندان ارتودنسی با عبوردهنده است. قسمت سفت این دستگاه مانند سوزن به شما امکان می‌دهد پشت سیم‌های بریس خود را به راحتی نخ دندان بکشید.

به یاد داشته باشید که استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان‌های شما، خصوصاً زمانی که ارتودنسی کرده‌اید، بسیار مهم است. مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند معجزه‌هایی برای بهداشت دهان شما ایجاد کند، اما نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز باید کاملاً بخشی از برنامه‌های معمول شما باشد.

والدین چگونه می‌توانند به کودکان خود کمک کنند تا در حین ارتودنسی از نخ دندان استفاده کنند؟ 


استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی

یادآوری هرروز استفاده از نخ دندان ممکن است سخت باشد، اما مجبور کردن بچه‌ها به کشیدن نخ دندان، برای والدین دشوارتر است. همچنین، در صورتی که کودک ارتودنسی کرده باشد، این مشکل به یک کابوس تبدیل خواهد شد! خوشبختانه، ما نکاتی برای کمک به شما در تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌های کودک خود داریم.

هنگام برخورد با کودکان کوچکتر، ممکن است مجبور شوید دندان‌های آن‌ها را برای آن‌ها نخ دندان بکشید. برای بسیاری از والدین انجام این کار با پرت کردن حواس کودک مانند یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه، آسان‌ترمی‌شود. این کار باعث می‌شود تا توجه کودک شما به چیز دیگری جلب شود و در حالی که شما برای او نخ دندان می‌کشید، سر او را بی‌حرکت نگه می‌دارد. اگر به کودک خود کمک می‌کنید تا نخ دندان بکشد، حتماً این کار را در یک مکان با نور مناسب انجام دهید.

کودکان بزرگتر و نوجوانان که ارتودنسی کرده‌اند به احتمال زیاد ترجیح می‌دهند خودشان نخ دندان بکشند. این موضوع می‌تواند اطمینان از درست انجام دادن این کار را کمی دشوارتر کند. مطمئن باشید که تمام تکنیک‌های نخ دندان کشیدن را به ان‌ها آموزش داده‌اید. بنابراین آن‌ها می‌توانند به سادگی این کار را انجام دهند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بر این روند نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید فرزند شما تمام گوشه‌های دندان خود را تمیز می‌کند!

سایر نکات برای مراقبت از بریس‌های دندانپزشکی 


پلاک را با مسواک زدن پاک کنید 

پاک کردن پلاک دندان با مسواک برای مراقبت از بریس‌های دندانپزشکی

برای تمیز کردن کامل بریس‌ها و دندان‌ها و از بین بردن پلاک، باید تمام قسمت‌های بریس‌ها و تمام سطح دندان‌های خود را مسواک بزنید. در حالت ایده‌آل، باید بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک بزنید. اگر نمی‌توانید بلافاصله مسواک بزنید، دهان خود را با آب خوب بشویید. بعد از هر وعده غذایی با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. در حالی که سر مسواک را در زاویه 45 درجه نسبت به خط لثه قرار می‌دهید، با استفاده از حرکات دایره‌ای کوچک و ملایم، سطح خارجی و داخلی دندان خود را مسواک بزنید. با حرکت کوتاه، ملایم، عقب و جلو، سطح خارجی داخلی دندان‌های جلوی خود را مسواک بزنید. به نواحی اطراف براکت خود بسیار توجه کنید و به ویژه در نواحی بین براکت و بافت‌های لثه تمرکز کنید.

از مسواک سونیک استفاده کنید 

اگر از یک مسواک دستی به درستی استفاده کنید، مفید خواهد بود. اما وقتی براکت، سیم و سایر سخت‌افزارها را در دهان خود دارید، ممکن است استفاده از مسواک سونیک آسان‌تر باشد. مراقب سر مسواک خود باشید. با توجه به براکت‌ها و سخت‌افزارهای دیگر، شما باید هرچند وقت یکبار سر برس را تعویض کنید.

خمیر دندان‌های حاوی فلوراید 

استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید یا افزودن دهانشویه حاوی فلوراید به برنامه‌های روزانه می‌تواند به جلوگیری از ایجاد لکه‌های سفید (کاهش کلسیم دندانی) و پوسیدگی کمک کند. همچنین مهم است که در طول درمان ارتودنسی به معاینات منظم دندانپزشکی خود ادامه دهید.