روش استفاده از نخ دندان دسته دار برای داشتن لثه و دندان سالم

استفاده صحیح و منظم از نخ دندان به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه کاملاً ضروری است. شما باید به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید اما بدانید که استفاده از نخ دندانن می‌‌تواند جایگزین مسواک یا دهانشویه باشد. در این مقاله قصد داریم به ارائه نکات ضروری در ارتباط با استفاده از نخ دندان و مزایای آن، بهترین نوع نخ دندان و سایر موارد بپردازیم.

آیا مسواک زدن به تنهایی به سلامت دندان کمک نمیکند؟


مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند به تمیز شدن دندان‌ها کمک کند زیرا مسواک فقط به سطوح فوقانی دندان دسترسی دارد و نمی‌تواند فاصله بین دندان‌ها را تمیز کند. یکی از شایع‌ ترین علل پوسیدگی و خراب شدن دندان عدم استفاده از نخ دندان برای خارج کردن ذرات مواد غذایی باقی مانده بین دندان‌ها است. هنگامی که شما به طور منظم از نخ دندان استفاده می‌کنید و ذرات مواد غذایی را از لابلای دندان خود خارج می‌‌نمایید باکتری‌ها نمی‌توانند درون دهان باقی بمانند و باعث تولید پلاک در اطراف دندان و قسمت فوقانی و زیرین لثه شوند. در صورتی که ذرات باقیمانده غذا به طور صحیح از بین دندان‌ها خارج نشود باعث افزایش فعالیت باکتری و تولید پلاک و جرم خواهد شد.

چرا استفاده از نخ دندان اهمیت دارد؟


از لثه شما محافظت می‌کند

هنگامی که شما از نخ دندان استفاده نمی‌کنید پلاک و باکتری به راحتی روی دندان و لثه شما به وجود می‌‌آید و در صورتی که به طور صحیح باکتری‌ها را از بین نبرید باعث التهاب لثه خواهند شد و این وضعیت زمانی بدتر می‌‌شود که تعداد باکتری‌ها افزایش پیدا می‌‌کند. در صورتی که این مشکل را درمان نکنید در نهایت دچار بیماری التهاب لثه می‌شوید که لثه‌های شما قرمز و متورم می‌شود و به راحتی دچار خونریزی خواهد شد.

از دندان شما محافظت می‌کند

باکتری‌هایی که بین دندان شما تجمع پیدا می‌‌کنند باعث به وجود آمدن التهاب و آسیب دیدگی مینای دندان و همچنین پوسیدگی آن خواهند شد. استفاده منظم از نخ دندان باعث می‌‌شود که از تجمع پلاک که ناشی از فعالیت باکتری‌های خطرناک جلوگیری گردد. استفاده منظم از نخ دندان یک روش عالی برای بررسی پوسیدگی دندان و همچنین وجود قرمزی و تورم لثه است که بتوان هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. به این ترتیب به دندان شما به علت تجمع مواد غذایی و پلاک به رنگ تیره دیده نخواهد شد و هیچ گونه لکه ای روی سطح آن به وجود نمی‌آید.

از بروز سایر بیماری‌ها جلوگیری می‌کند

در صورتی که باکتری‌های خطرناک درون دهان از بین نروند باعث به وجود آمدن اختلالات جدی در حفره دهان می‌شوند و سلامت سایر نقاط بدن را به خطر می‌اندازند. هنگامی که لثه دچار عفونت و التهاب می‌شود عفونت ایجاد شده از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن می‌‌رود و باعث به وجود آمدن بیماری قلبی، دیابت و اختلالات تنفسی خواهد شد. استفاده از نخ دندان فقط چند دقیقه طول می‌کشد اما مزایای حاصل از آن بی نظیر است.

باعث بهبود سلامت عمومی بدن می‌شود

همه ما به خوبی می‌‌دانیم که مسواک زدن دندان پس از هو وعده غذایی کمی دشوار از اما استفاده از نخ دندان و به راحتی انجام می‌‌شود و شما هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت. استفاده از نخ دندان و علاوه بر آنکه باعث بهبود سلامت حفره دهان می‌شود و می‌تواند به شما برای حفظ سلامت جسمانی و استفاده از رژیم غذایی سالم استفاده کنند زیرا پس از استفاده از نخ دندان شما تمایل کمتری به خوردن اسنک و مواردی از این قبیل دارید.

باعث تازگی نفس می‌شود

همه ما دوست داریم که پس از بیدار شدن از خواب تنفسی خوشبو داشته باشیم و برای دستیابی به این هدف از هر اقدام استفاده می‌نماییم. باید به شما چنان خاطر بدهیم که استفاده از نخ دندان باعث می‌‌شود مواد غذایی گیر افتاده لابه لای دندان‌ها خارج شوند و به این ترتیب شما دچار تنفس بدبو نخواهید شد. رعایت بهداشت دهان و دندان علاوه بر مزایایی که در ارتباط با حفظ سلامت دارد باعث خوشبو شدن تنفس نیز می‌شود.

نخ دندان دسته دار چیست؟


نخ دندان دسته دار چیست؟

نخ دندان دسته دار به یک مدل نخ دندان گفته می‌شود که از یک قطعه پلاستیکی ساخته شده که یک عدد نخ به آن متصل شده است. این نوع نخ دندان جایگزین نخ دندان قدیمی شده است و در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. در اکثر موارد یک قسمت از نخ دندان دسته دار تیز است تا به شما کمک کند که ذرات مواد غذایی را از لابلای دندان خود خارج کنید. نکاتی که باید در هنگام تهیه نخ دندان به خاطر بسپارید عبارت است از شکل و اندازه دسته آن، بلندی نخ دندان دسته دار و سهولت استفاده از آن برای تمیز کردن نواحی اطراف دندان.

انواع نخ دندان دسته دار


برخی از انواع نخ دندان به نحوی طراحی شده اند که قسمت سر آنها قابل تعویض می‌باشد. شما می‌توانید به خریداری یک نخ دندان بپردازید که استفاده از آن و نگه داشتن آن راحت است و لازم نیست دو طرف آن را دوره انگشت خود بپیچید. برخی از انواع نخ دندان دارای قابلیت تمیز کنندگی زبان نیز هستند و برخی دیگر در ابعاد و اندازه‌های کوچک طراحی شده اند که کودکان نیز بتوانند از آن استفاده کنند. به طور کلی نخ دندانی که قسمت سر آن گرد است توانایی بهتری برای تمیز کردن دندان دارد به همین دلیل استفاده از آن در مقایسه با نخ دندان معمولی بیشتر توصیه می‌شود. برخی از اشکال جدید آن برقی هستند و دارای قابلیت دوگانه می‌باشند یعنی هم به ماساژ لثه می‌‌پردازند و هم بین دندان‌ها را تمیز می‌کنند.

استفاده از نخ دندان چه مزایایی دارد؟ آیا باید از آن استفاده کرد؟


استفاده از نخ دندان چه مزایایی دارد؟ آیا باید از آن استفاده کرد

  • استفاده از نخ دندان راحت است. استفاده از نخ دندان قدیمی ‌کمی ‌دشوار است و معمولا نمی‌توان به کمک آن به همه نقاط دهان و دندان دسترسی پیدا کرد. امروزه به لطف پیشرفت‌های ایجاد شده انواع جدیدی از نخ دندان وارد بازار شده اند که افراد مختلف قادر به استفاده از آنها می‌باشند.
  • نخ دندان به‌خوبی فاصله بین دندان‌ها را تمیز می‌کند و ذرات مواد غذایی را خارج می‌کند و به این ترتیب ریسک به وجود آمدن جرم و پلاک به حداقل خواهد رسید. استفاده از نخ دندان دسته دار در مقایسه با نخ دندان‌های معمولی راحت تر است و همچنین برخی از آنها قابلیت تعویض نخ را نیز دارند.
  • استفاده از این نخ دندان باعث می‌‌شود که شما مجبور نباشید دو انگشت خود را در امتداد دندان‌های تان قرار بدهید تا بتوانید آنها را تمیز کنید. استفاده از نخ دندان باعث می‌شود که هیچ گونه جرم و پلاک روی انگشتان شما جمع نشود یا ناخن شما به لثه و دیواره دهان برخورد نکند و باعث خراشیدگی آن نشود.

 مزایای استفاده از نخ دندان بسیار زیاد هستند اما در نهایت شما می‌توانید با توجه به سلیقه شخصی خود به انتخاب یک نوع نخ دندان مناسب بپردازید.

نحوه استفاده از نخ دندان دسته دار


نحوه استفاده از نخ دندان دسته دار

  • دسته نخ دندان را بگیرید و آن را بین دندان‌های خود به حرکت در بیاورید.
  • نخ دندان را به آرامی به سمت بالا و پایین حرکت دهید اما از انجام دادن حرکات شدید و پر قدرت اجتناب کنید تا باعث التهاب لثه خود نشوید.
  • نخ دندان را در اطراف دندان‌های خود بچرخانید و اطمینان حاصل کنید که زیر خط لثه را نیز تمیز کرده اید.
  • به کمک انتهای دندان به آرامی فاصله بین دندان‌ها را تمیز کنید.

 اصول استفاده از نخ دندان به طور صحیح از اهمیت بسیار زیادی دارد تا شما از آسیب رساندن به دندان و لثه خود جلوگیری کنید. قبل از آن که از نخ دندان استفاده کنید اطمینان حاصل نمایید که با نحوه استفاده صحیح از آن آشنا هستید.

واتر پیک و نخ دندان دسته دار چه تفاوتی با هم دارند؟


نباید نخ دندان دسته دار را با واتر پیک اشتباه بگیرید. واتر پیک یکی دیگر از وسایل بسیار کاربردی است که به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند و هدف از استفاده از آن گردش آب بین دندان‌ها می‌باشد. این ابزار ضروری به کمک جریان آب باعث خارج شدن ذرات مواد غذایی بین دندان‌ها می‌شود و لثه را تحریک می‌نماید به همین دلیل به عنوان یک وسیله بسیار مفید برای بهبود سلامت دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. اما از آنجایی که واتر پیک نمی‌تواند به تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها کمک کند و خط لثه را نیز تمیز نماید نباید جایگزین استفاده از مسواک و نخ دندان یا هر گونه محصول مراقبت از دندان شود.

آیا امکان استفاده مجدد از نخ دندان دسته دار وجود دارد؟


پاسخ این سوال منفی از و ممکن است شما وسوسه شوید دوباره از نخ دندان خود استفاده کنید که باید بدانید سلامت دهان و دندان تان را به خطر می‌اندازید. زیرا روی نخ دندان استفاده شده مقدار زیادی باکتری و پلاک قرار دارد که با استفاده مجدد شما آنها را به حفره دهان خود بر می‌‌گردانید. این امر باعث می‌شود که زمینه تشکیل پلاک بیشتر فراهم گردد. اگرچه نخ دندان دسته دار قابل استفاده نیست و برخی از وسایل مشابه وجود دارند که ساختار پلاستیکی آنها نیاز به تعویض ندارد و شما فقط باید به تعویض نخ دندان بپردازید. البته این نوع نخ دندان نیز نتایج مطلوبی را ایجاد نمی‌کند و بهتر است از نخ دندان دسته دار یک بار مصرف استفاده کنید.

هر چند وقت یک بار باید از نخ دندان استفاده کنید؟


هر چند وقت یک بار باید از نخ دندان استفاده کنید؟

هنگامی که شما در طول روز وقت صرف می‌کنید و از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌های خود و از بین بردن جرم و پلاک استفاده می‌کنید به بهبود سطح سلامت بدن تان کمک خواهد کرد. در صورتی که شما در طول روز چندین مرتبه از نخ دندان استفاده می‌کنید اما دقت کافی ندارید و تعداد بسیار زیادی پلاک، باکتری و ذرات مواد غذایی را بین دندان‌های خود جا می‌‌گذارید که این امر ریسک بروز پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید ابتدا مسواک بزنید و سپس از نخ دندان استفاده کنید یا برعکس اما به خاطر داشته باشید که استفاده از هر دو روش در طول روز کاملاً ضروری است.

در صورت خونریزی لثه چه باید کرد؟


هنگامی که برای اولین بار شروع به استفاده از نخ دندان می‌کنید معمولاً لثه شما حساس می‌‌شود و به راحتی دچار خونریزی خواهد شد اما در صورتی که از نکات مرتبط با نحوه استفاده صحیح از نخ دندان پیروی کنید و به تدریج خونریزی لثه متوقف می‌‌شود و لثه شما سلامت بیشتری خواهد داشت. اما در صورتی که پس از چند روز همچنان دچار خونریزی لثه بودید باید به پزشک مراجعه کنید تا نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را به شما آموزش دهد.

در صورتی که استفاده از نخ دندان دشوار باشد چه باید کرد؟


در صورتی که استفاده از نخ دندان برای شما دشوار باشد می‌توانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سایر روش‌های موجود برای تمیز کردن فاصله بین دندان را به شما آموزش دهد.

معایب استفاده از نخ دندان چیست؟


استفاده از نخ دندان و برخی معایب همراه است که در بخش زیر به آن اشاره می‌کنیم:

  • نخ دندان باعث توزیع باکتری و ذرات مواد غذایی می‌شود. هنگامی که شما از نخ دندان استفاده می‌کنید و آن را بین دندان‌های خود به حرکت در می‌‌آورید باکتری‌های موجود درون دهان و ذرات مواد غذایی وارد حفره دهان می‌شوند و سلامت دهان و دندان را به خطر می‌‌اندازند.
  • استفاده از نخ دندان برای برخی از افراد دشوار است. در صورتی که دندان‌های شما به طور کامل به یکدیگر چسبیده اند استفاده از نخ دندان دشوار خواهد بود و ممکن است شما دچار خونریزی لثه و دندان شوید.
  • گاهی اوقات بیمار قادر به استفاده صحیح از نخ دندان نیست و نمی‌تواند فاصله بین هر یک از دندان‌های خود و خط زیر لثه را تمیز کند. در این شرایط می‌توانید از نخ دندان قدیمی استفاده کنید و آن را به طور صحیح در زوایای مختلف به حرکت در بیاورید.