مسواک نرم بخریم یا مسواک سخت؟ راهنمای خرید مسواک خوب

مسواک از زمانی که بشر برای بیرون آوردن غذا از زیر دندان از شاخه‌ها استفاده می‌کرده تاکنون راه زیادی را پیموده است و اکنون گزینه‌های بیشتری نسبت به قبل وجود دارد. وقتی صحبت از مسواک دستی استاندارد می‌شود، انواع مختلفی از موی آن از نرم گرفته تا سخت در اختیار شما قرار می‌گیرد.

هر نوع مویی مزایا و معایب خاص خود را دارد، بنابراین ما می‌خواهیم آنها را تحلیل کرده و توصیه‌هایی را به شما ارائه دهیم. به خاطر داشته باشید که نوع موی مسواک مناسب شما می‌تواند تغییر کند زیرا به نیاز شما و هر مشکلی که در آن زمان ممکن است از آن رنج ببرید بستگی دارد.

انواع مسواک 


انواع مسواک

بسیار نرم

مسواک‌های بسیار نرم در داروخانه‌ها کمتر دیده می‌شوند اما هنوز هم با نام‌های مختلف وجود دارند. این مسواک‌ها به عنوان "مسواک‌های پریودنتال" و "مسواک‌های سولکوس" نیز شناخته می‌شوند. این مسواک‌ها برای افراد مبتلا به التهاب لثه، بیماری لثه، تحلیل لثه، خونریزی لثه و پریودنتیت مفید هستند زیرا نرم تر می‌باشند. برخی از افراد حتی برای لایه برداری لب و صورت خود از مسواک بسیار نرم استفاده می‌کنند.

اگر لثه‌های حساس یا مشکلات دهان و دندان دارید که به برس ملایم تری نیاز دارند، یک مسواک فوق نرم می‌تواند برای شما مناسب باشد. اگر با هر یک از این مشکلات سر و کار دارید، از دندانپزشک خود در مورد روش مسواک زدن توصیه بخواهید تا بدون ایجاد ناراحتی و درد اضافی، از یک مسواک فوق نرم بیشترین بهره را ببرید.

نرم 

به نظر منطقی نمی‌رسد اما یک مسواک نرم می‌تواند دندان‌های شما را به اندازه مسواک‌های دارای موهای سخت تمیز کند. این فقط برس مسواک شما نیست که بر نتیجه تأثیر می‌گذارد، بلکه روش مسواک زدن شما نیز مهم است.

برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها به طور موثرتر، موهای مسواک خود را به سمت خط لثه زاویه دهید و از ضربات آرام و دایره ای ماساژ دهنده برای از بین بردن پلاک استفاده کنید. برای از بین بردن پلاک، باکتری و غذا به فشار شدیدی احتیاج ندارید، در واقع فقط برای این کار باید از فشار ملایم استفاده کنید. زمان کافی برای مسواک زدن هر ناحیه در واقع مهمتر از فشار زیاد بر هر ناحیه است. فشار زیاد مسواک زدن حتی با مسواک نرم می‌تواند منجر به همان مشکلاتی شود که شما با استفاده از مسواکی با نرمی متوسط ​​یا سخت با آن مواجه خواهید شد.

مطالعات نشان داده است که مسواک‌های نرم به همان اندازه که مسواک‌های متوسط ​​، دندان‌های شما را تمیز می‌کنند و آسیب کمتری می‌رسانند. به همین دلیل، اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند مسواکی با موهای نرم را به جای سخت، یا حتی متوسط ​​انتخاب کنید. اگر لثه‌های حساس، دندان‌های حساس و علائم فرسایش مینای دندان دارید، دندانپزشک شما ممکن است مسواکی با موهای فوق نرم را توصیه کند.

متوسط 

مسواک‌های با نرمی متوسط ​​نتایج بسیار مشابهی با مسواک نرم دارند اما می‌توانند آسیب بیشتری به لثه‌های شما وارد کنند، بنابراین به ندرت از سوی دندانپزشکان توصیه می‌شود. اگر به دفعات از این مسواک استفاده کنید، این آسیب در طول زمان تفاوت چشمگیری ایجاد می‌کند.

سخت 

شواهد نشان می‌دهد که تعداد بسیار کمی از افراد باید از مسواک‌های سخت استفاده کنند. موهای محکم آنها می‌تواند مینای دندان‌های شما را فرسوده کند و همچنین می‌تواند به لثه‌های شما آسیب برساند و باعث تحلیل لثه شود.

اگرچه برخی از افراد استفاده از موی سخت را ترجیح می‌دهند، اما این واقعیت که به احتمال زیاد مینای دندان و لثه‌های شما را از بین می‌برد به این معنی است که به طور کلی گزینه مناسبی نیستند. موهای سخت فقط اندکی پلاک بیشتر نسبت به موهای نرم را از بین می‌برند اما نسبت به صدمه ای که در این روند ایجاد می‌کنند توجیهی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

کدام مسواک بیشتر توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود؟ 


کدام مسواک بیشتر توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود

حتی اگر مسواک‌های فوق نرم، نرم، متوسط ​​و سخت به راحتی در دسترس هستند، دندانپزشکان اکثراً مسواک‌های نرم و یا در بعضی مواقع فوق نرم را توصیه می‌کنند. یک مسواک نرم کمترین تهدید را برای بافت‌های دهان ایجاد می‌کند و در عین حال تمیز کردن ملایم و مناسب دندان‌ها را انجام می‌دهد.

بسیاری از دندانپزشکان مسواک‌های برقی را نیز توصیه می‌کنند. موتور مسواک برقی با حداقل فشار و صدمه به دندان‌ها و سایر بافت‌های دهان، نظافت دقیق دندان را امکان پذیر می‌کند.

3 دلیل اینکه چرا مسواک نرم بهتر از مسواک سخت است


مینای دندان که بالای دندان‌های شما را پوشانده است سخت ترین قسمت بدن شما است و دلیل خوبی هم برای این امر وجود دارد. هر زمان که در حال جویدن غذا هستید، نیروهایی تا 30 کیلوگرم بر روی دندان‌های شما وارد می‌شود. این تقریباً وزن چهار توپ بولینگ است.

از آنجا که مینای دندان سخت است، ممکن است منطقی به نظر برسد که به روش مراقبتی سختی نیاز دارد یعنی مسواک زدن محکم و فشار شدید. اما در واقع اینطور نیست. در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد:

مسواک زدن نرم سه برابر موثرتر است 

مسواک زدن نرم سه برابر موثرتر است

مسواک‌های نرم دارای موهای نرم و انعطاف پذیر هستند که می‌توانند کل دندان شما را بپوشانند. هرچه مسواک موی بیشتری داشته باشد، نازک تر و نرم تر می‌باشد.

از طرف دیگر، موهای سخت باید فاصله بسیار بیشتری داشته باشند و انعطاف پذیری کافی برای از بین بردن پلاک دندان از کل دندان را ندارند.

مسواک نرم صدمه‌ای نمی‌زند و بوی دهان شما را تازه نگه می‌دارد 

مسواک نرم صدمه‌ای نمی‌زند و بوی دهان شما را تازه نگه می‌دارد

یک مشکل رایج در افرادی که از مسواک سخت استفاده می‌کنند، بی توجهی است. آنها اغلب لبه‌های ظریف لثه را تمیز نمی‌کنند، زیرا مسواک زدن آنها دردناک است.

اما آن لبه‌ها دقیقاً مناطقی هستند که باکتری‌ها رشد می‌کنند. وقتی به درستی تمیز نشوند، به باکتری‌ها اجازه تکثیر می‌دهید، که می‌تواند باعث التهاب لثه، بوی بد دهان و در نهایت حتی از دست دادن دندان شود. استفاده از مسواک نرم صدمه‌ای نمی‌زند و باعث سلامت دندان‌ها و بوی خوش دهان می‌شود.

مسواک نرم از لثه‌های شما محافظت می‌کند 

مسواک نرم از لثه‌های شما محافظت می‌کند

پلاک دندانی: دشمن دندان‌های سخت شما همان دشمن لثه‌های نرم و لطیف شما است که آنها را احاطه کرده است. رشته‌های نرم، پلاک دندان را به آرامی از بین می‌برد بدون اینکه به لثه شما آسیب برساند.

مسواک زدن شدید دندان‌ها با موهای سخت در واقع منجر به تحلیل لثه می‌شود. موهای سخت به تدریج لثه‌های شما را می‌تراشند تا جایی که دیگر از قسمت بالایی دندان که بسیار حساس تر به درد است، محافظت نخواهند کرد.

بله، این اتفاق می‌افتد حتی اگر به توصیه دندانپزشک گوش دهید و با حرکات دایره‌ای آهسته دندان‌های خود را مسواک بزنید. اگر برس مسواک خیلی سخت باشد، این روش واقعاً کمکی نخواهد کرد.

موهای سخت چگونه بر سلامت دندان تأثیر می‌گذارند؟ 


برخی افراد ترجیح می‌دهند از مسواک با برس‌های سخت استفاده کنند زیرا اعتقاد دارند که مسواک زدن با مسواک سخت دارای عملکرد پاک کنندگی بهتری است و قابلیت برداشتن پلاک بیشتری را دارد. با این حال، مطالعات بالینی مختلف بسیاری از عوارض جانبی احتمالی استفاده از مسواک با موهای سخت را نشان داده است.

سایش دندان یکی از چنین عوارض جانبی است که منجر به از بین رفتن ساختار دندان به طرز برگشت ناپذیر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از خمیر دندان با مواد ساینده شدید در ترکیب با مسواک سخت، روند از دست دادن دندان را تسریع می‌کند. از دیگر عوامل مضر می‌توان به شدت و دفعات مسواک زدن دندان اشاره کرد.

مطالعه‌ای که بر روی 159 نفر طی یک سال انجام شد، نشان داد که سختی موی مسواک یکی از مهمترین عوامل مستعد کننده برای تحلیل جینجیوال (تحلیل لثه) است که باعث آسیب دائمی می‌شود. تحقیقات انجام شده در طی دهه گذشته در مورد استفاده از مسواک با برس‌های سخت، به وضوح نشان می‌دهد که خطرات استفاده از مسواک با برس‌های سخت بر مزایای آن غالب است.

فاکتورهای دیگری که هنگام مسواک زدن باید در نظر گرفت 


شکل 

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب مسواک باید شکل مسواک باشد. اصولاً دسته مسواک باید کمی منعطف باشد و مانور آن آسان باشد. استفاده آسان از مسواک دسترسی بهتر به تمام نواحی حفره دهان را فراهم می‌کند. با این کار می‌توان حتی نواحی خلفی دهان را نیز تمیز کرد. یک دسته انعطاف پذیر کمترین آسیب به بافت‌های دهان را نیز در پی دارد، زیرا می‌توان آن را به راحتی حرکت داد تا از آسیب دیدگی بیش از حد هنگام مسواک زدن جلوگیری شود.

دفعات و شدت 

اگر چه موهای نرم و فوق نرم نیز کمی به بافت‌های دهان و دندان آسیب می‌رسانند، توجه به این نکته ضروری است که مسواک زدن شدید و سخت، حتی با مسواک نرم می‌تواند بر روی دندان تأثیر مخربی بگذارد. مسواک زدن با شدت و فرکانس بالا با استفاده از هر نوع مسواکی می‌تواند لایه خارجی دندان را از بین ببرد و ممکن است دندان را در برابر شرایط مختلف مانند پوسیدگی مستعد کند.