مزایای مسواک برقی: سلامت دهان و دندان با استفاده از مسواک برقی

برای مسواک زدن باید توجه کاملی روی این کار داشته باشیم؛ با این حال، اگر کسی علاقه یا توانایی لازم برای مسواک زدن را نداشته نباشد، مسواک برقی جایگزینی عالی برای مسواک سنتی است. بهترین مسواک برقی چگونه است؟ پاسخ ساده است: مسواکی را انتخاب کنید که طراحی و کار آن را دوست دارید و عملکردی متناسب با نیازهای مراقبت از دهان و دندانتان را داشته باشد. در مسواک‌های برقی، از تکنولوژی برای افزایش و بهبود تجربه مسواک زدن استفاده می‌شود، اما ممکن است برای اولین بار برای کاربران ترسناک باشد. دریافت و رعایت توصیه‌هایی از یک دندان‌پزشک یا کمک دندان‌پزشک، نقطه شروع بسیار خوبی برای شروع روند مراقبت شما از سلامت دهان و دندانتان است. اگر در صدد تعویض مسواکتان به یک مسواک برقی هستید ولی هنوز نتوانسته‌اید تصمیم بگیرید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد بهترین مزایای استفاده از مسواک برقی اطلاعاتی کسب کنید.

مزایای مسواک برقی 


این روزها افراد زیادی از مسواک‌های برقی استفاده می‌کنند تا دندان‌های خود را زیبا و درخشان نگه دارند؛ اما آیا این مسواک‌ها واقعاً بهتر هستند؟ بله، طبق گفته دندان‌پزشکان؛ که اکثراً این نوع مسواک را به عنوان بهترین وسیله برای تمیز نگه داشتن دندان و زدودن آن‌ها از پلاک و اثرات مخرب آن توصیه می‌کنند. البته صرفاً فقط خرید یک مسواک برقی، تضمین کننده‌ی دستیابی شما به نتایج عالی نیست. همچنین نیاز است که دندان‌هایتان را حداقل روزانه دو بار و هر بار حداقل به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و از روش مسواک زدن صحیح استفاده کنید (تکنیکی برای روش صحیح مسواک زدن با این نوع مسواک‌ها وجود دارد).

قبل از اینکه برای خرید مسواک برقی اقدام کنید، کمی در مورد آن تحقیق کنید. اول اینکه، مسواک‌های برقی همان مسواک‌های باتری خور نیستند که شبیه به مسواک‌های دستی بوده با این تفاوت که از یک باتری قلمی برای ایجاد کمی لرزش در ترس‌های آن استفاده می‌کنند و در نتیجه موجب بهتر تمیز کردن دندان می‌شوند. مسواک‌های برقی واقعی دستگاه‌های قابل شارژی هستند که باید آن‌ها را به پریزهای برق روی دیوار وصل کرد. هر سه تا شش ماه یک‌بار باید سر برسها را عوض کنید و فقط دسته مسواک را که شارژ را دریافت می‌کند، نگه دارید. سری‌های این مسواک‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارد و عملکردهای متفاوتی دارند. ممکن است در آن‌ها از نوسان، لرزش، چرخش یا استفاده از فناوری صوتی (سونیک) استفاده کنند.

مسواک‌های برقی همچنین دارای ویژگی‌های مختلفی هستند، از جمله حالت‌های خاصی برای استفاده بر روی دندان‌های حساس، ماساژ لثه و سفید کردن. برخی از آن‌ها دارای سنسورهای فشار هستند که در صورت مسواک زدن بیش از حد و پرفشار، به شما هشدار می‌دهند و یا دارای یادآورهای دیجیتالی برای تعویض سر برس مسواکتان هستند. اکثر آن‌ها دارای لوازم اضافی مانند نگه‌دارنده مسواک و شارژر مسافرتی می‌باشند. اگر هنوز هم برای خرید این وسیله، شک دارید، در ادامه با پنج مزیت استفاده از مسواک برقی آشنا شوید.

یک مسواک برقی، دندان‌ها، لثه‌ها و زبان شما را تمیزتر و سالم‌تر نگه می‌دارد 

یک مسواک برقی، دندان‌ها، لثه‌ها و زبان شما را تمیزتر و سالم‌تر نگه می‌دارد

از زمان کودکی‌ به ما یاد دادند که دندان‌هایمان را کاملاً مسواک بزنیم. اگرچه با وجود همه تلاش‌هایی که می‌کنیم، آن‌طور که می‌خواهیم مسواک نمی‌زنیم به این دلیل است که برس‌های مسواک دستی نمی‌توانند به طور کامل جرم‌ها و پلاک‌های جمع شده بین دندان‌ها را بردارند.

سر چرخشی مسواک برقی دارای برسهایی است که به خاطر ترکیب حرکت و فشار مساوی خود برس، می‌تواند بیشتر بین دندان‌ها برود و جرم‌های بیشتری را بردارد. این فشار برابر مهم است بسیاری از افراد در هنگام مسواک زدن با مسواک‌های دستی، یک طرف دهانشان را بهتر از طرف دیگر تمیز می‌کنند (کسی که راست دست است، اغلب با دقت بیشتری سمت چپ دهان خود را مسواک می‌زند) اما برای تمیز نگه داشتن طرف دیگر دهان خود، تلاش می‌کنند. در اینجاست که مزیت دوم مسواک‌های برقی معلوم می‌شود...

مسواک برقی به مسواک زدن طولانی‌تر و دقیق‌تر ما کمک می‌کند 

مسواک برقی به مسواک زدن طولانی‌تر و دقیق‌تر ما کمک می‌کند

بیشتر مسواک‌های برقی به صورتی تنظیم شده‌اند که برای هر یک چهارم از ردیف دندان‌ها، به یک اندازه زمانی برابر صرف شود که این کار مسواک زدن بهتر و طولانی‌تری و احساس تمیزی و عالی بودن دندان‌ها را تضمین می‌کند.

مسواک‌های برقی بیشترین فایده را برای بچه‌ها دارند. خیلی از بچه‌ها مسواک می‌زنند اما نمی‌توانند کل مواد غذایی را که در بین دندان‌هایشان جا مانده است، در بین وعده‌های غذایی، پاک کنند. به خصوص کودکانی که دندان‌های سیم کشی شده دارند، در معرض این اتفاق قرار دارند. در چنین مواردی، مسواک برقی می‌تواند راه حل خوبی باشد زیرا با استفاده از آن‌ها، می‌توانید مطمئن باشید که دسترسی به همه جای دهان کودکانتان که با مسواک زدن دستی به آن‌ها دسترسی ندارند، میسر خواهد بود.

استفاده از مسواک برقی برایتان مفید است

استفاده از مسواک برقی مفید است

عادت‌های قدیمی به سختی فراموش می‌شوند. در اینجا منظور ما این است که مسواک زدن با مسواک دستی اغلب می‌تواند برای لثه‌ها خیلی آسیب زننده باشد و برای سلامت خودمان خیلی خوب نیست. یک مسواک برقی نه تنها زمان‌بندی روند مسواک زدن را تنظیم می‌کند (همان‌طور که در بالا گفته شد) بلکه تخمینی عمل کردن در زمان مسواک زدن دندان را نیز از بین می‌برد.

مسواک برقی راهی عالی برای مبارزه با التهاب لثه و بیماری‌های لثه است 

مسواک برقی راهی عالی برای مبارزه با التهاب لثه و بیماری‌های لثه

مسواک برقی ابزاری عالی در مبارزه با التهاب لثه و بیماری‌های لثه در دهان شما است. چگونه؟ یک مسواک برقی می‌تواند به آن محل‌هایی از دندان‌ها دسترسی داشته باشد که تمیز کردن آن‌ها با مسواک دستی میسر نیست. با این نوع مسواک‌ها، نه تنها برای مدتی طولانی‌تر و بهتر، بلکه هوشمندانه مسواک می‌زنید.

بوی بد دهان به خاطر گیر کردن و ماندن مواد غذایی و پلاک در بین گوشه‌ها و شکاف‌های بین دندان‌ها و لثه‌ها است. با استفاده‌ی منظم از مسواک برقی و نخ دندان می‌توان با یافتن و پاک کردن مواد غذایی از لابه‌لای دندان‌ها، از شر بوی بد دهان خلاص شد.

مسواک‌های برقی دارای تایمر داخلی هستند تا بتوانید برای مدت زمان مناسب دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

آیا می‌دانستید که باید در هر بار، حداقل 2 دقیقه دندان‌ها را مسواک بزنید و برای هر یک از چهار ربع دهان خود حداقل 30 ثانیه وقت بگذارید (بالا و پایین سمت راست و بالا و پایین سمت چپ). شاید فکر کنید که برای این مدت زمان می‌توانید به‌راحتی دندان‌ها را مسواک بزنید، اما اگر خودتان از مدت زمان برای هر طرف را تعیین کنید، تعجب می‌کنید که چطور در این فاصله‌ی کم توانسته‌اید دندان‌هایتان را به‌خوبی مسواک بزنید. متوسط زمان مسواک زدن، بسته به جنسیت و سن، تقریباً 31 تا 65 ثانیه در هر دفعه است.

یکی از ویژگی‌های مفید مسواک‌های برقی این است که اکثر آن‌ها دارای تایمرهایی هستند که بعد از دو دقیقه بوق می‌زنند. اگر صدای بوق آن را هنوز را نشنیده‌اید، پس همچنان مسواک بزنید! برخی از این مسواک‌ها بعد از 30 ثانیه هم بوق می‌زنند تا به شما بگوید که زمان آن فرا رسیده است که به سراغ قسمت دیگری از دهان تان بروید.

استفاده از مسواک‌های برقی برای افرادی که دچار مشکلات مهارتی هستند، آسان‌تر است 

استفاده از مسواک‌های برقی برای افرادی که دچار مشکلات مهارتی هستند، آسان‌تر است

در دست گرفتن دستگیره بزرگ مسواک برقی از دسته‌ی باریک مسواک‌های معمولی راحت‌تر است.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می‌گوید افرادی که دارای شرایط جسمی (مانند آرتروز، مشکلات حرکتی و محدودیت حرکتی در دست یا بازو یا مشکلات مهارت دستی) هستند که استفاده از مسواک دستی را برایشان دشوار می‌کند، بهتر است از مسواک برقی استفاده کنند. به این دلیل که مسواک‌های برقی دستگیره‌های بزرگ‌تری دارند که در دست گرفتن آن‌ها راحت‌تر است. به علاوه، مسواک‌های برقی، خود کار تمیز کردن دندان‌ها را انجام می‌دهند، به خصوص در مناطقی که نیاز به مهارت حرکتی خوبی دارند، مانند پشت دندان‌های آسیاب و پشت دندان‌های جلوی بالا و پایین.

مسواک‌های برقی مانع از مسواک زدن خیلی خشن و شدید می‌شوند 

مسواک‌های برقی مانع از مسواک زدن خیلی خشن و شدید می‌شوند

گاهی ممکن است آن‌قدر دندان‌هایتان را با شدت و خشن مسواک بزنید تا به آن درخشندگی و تمیزی که می‌خواهید برسند، این کاری مسخره و بی‌نتیجه است. در بیشتر مواقع، این کار فقط باعث آسیب رساندن به لثه‌هایتان می‌شود، حتی در مواردی ممکن است باعث تحلیل رفتن لثه شود. (و بافت لثه هرگز مجدداً رشد نخواهد کرد.) مسواک زدن بیش از حد و شدید همچنین می‌تواند مینای دندان را از سطح دندان پاک کند و باعث ایجاد حساسیت دندان‌ها نسبت به سرما، گرما و سایر محرک‌ها شود.

آیا یکی از مهم‌ترین مزایای مسواک‌های برقی این است که مسواک زدن خیلی سخت و خشن با آن‌ها تقریباً غیرممکن است زیرا در واقع با این کار دندان‌هایتان به خوبی مسواک نمی‌شوند. با مسواک برقی، شما به‌راحتی مسواک را نگه داشته و اجازه می‌دهید تا موهای متحرک آن کار تمیز کردن را انجام دهند؛ شما فقط مسواک را روی قسمت‌های مختلف دهان خود جابجا می‌کنید، اما قرار نیست که ترس‌های مسواک را به شدت به عقب و جلو حرکت دهید و قطعاً نباید فشاری روی دندان‌ها وارد کنید.

ممکن است هنگام مسواک زدن تمرکزمان بهتر شود؟

حداقل در یک مطالعه نشان داده شد که افراد هنگام مسواک زدن با استفاده از مسواک برقی تمرکز بیشتری دارند. این باعث بهتر کردن یک تجربه کلی از مسواک زدن می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند باعث تمیزتر کردن دندان‌هایتان خواهد شد.