طرز استفاده از مسواک بین دندانی: تمیزی بیشتر پلاکها بدون آسیب به لثه

مسواک-بین-دندانی

مسواک کردن فضای میان دندان‌ها  با یک برس بین‌دندانی، برای سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها و جلوگیری از پوسیدگی و بیماری‌های لثه را باید به یک عادت روزانه تبدیل کنیم. برس‎های بین دندانی همچنین برای تمیز کردن ایمپلنت‌ها و ارتودنسی نیز استفاده می‌شوند.

هنگامی که تنها از یک مسواک معمولی استفاده می کنیم ۴۰% از پلاک‌های بین دندان‌ها تمیز نمی‌شود.با استفاده از برس بین‌دندانی میزان حذف پلاک‌ها تا ۹۵ درصد بهبود می‌یابد. یک برس بین دندانی باید در شکاف بین دو دندان قرار بگیرد.

چرا مسواک بین دندانی ضروری است؟


ضرروت-مسواک-بین-دندانی

به منظور حذف موثر پلاک‌های بین دندانی، نخ دندان یا برس بین‌دندانی را با توجه به اندازه شکاف بین دندان‌ها انتخاب کنید. هنگامی که شکاف بین دندان زیاد است؛ برس بین‌دندانی برای حذف پلاک‌ها بسیار موثر است. استفاده از برس بین دندانی برای تمیز کردن مناطقی که پوسیدگی آنها درمان شده است، پشت عاج‌ها، زیر پل‌های دندانی یا در فضاهای باز باقی مانده پس از کشیدن دندان، بسیار موثر است. یک برس بین دندانی مناسب به شکل حرف L برای تمیز کردن بین دندان‌ها مناسب است. از این مسواک در هر دو طرف داخلی و بیرونی دندان استفاده کنید.

اندازه مناسب را انتخاب کنید


برای تمیز کردن مناسب دندان بسیار مهم است که برس بین دندانی با اندازه مناسب انتخاب کنید. اغلب اوقات بیشتر از یک سایز برس، مورد نیاز است. دندانپزشک حرفه‌ای شما می‌تواند به انتخاب مناسب‌ترین اندازه برس برای شما کمک کند.

یک بار در روز و ترجیحاً شب‌ها از مسواک بین‌دندانی استفاده کنید. در هر فضای بین دندانی چندین بار برس را به جلو و عقب حرکت دهید. برای استفاده آسان‌تر از آن به آینه نگاه کنید. هنگامی که رشته‌های برس پوسیده می‌شوند آن را عوض کنید.

لطفاً از محصولات دارای بسته‌بندی و تولید استاندارد استفاده کنید. از خمیردندان استفاده نکنید زیرا خمیردندان‌ها حاوی لایه‌بردار هستند. به جای استفاده از خمیر دندان از ژل تپه بین دندانی حاوی فلوراید که مخصوصاً برای استفاده روی مسواک‌های بین دندانی طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

نحوه استفاده صحیح از مسواک بین دندانی


نحوه-مسواک

دستورالعمل‌های دقیق، در گام‌های ساده درباره چگونگی تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

استفاده از برس بین دندانی تپه بسیار آسان است. تمیز کردن فضای بین دندان‌ها بصورت روزانه ارزش وقت گذاشتن را دارد اما بهترین زمان برای انجام آن هر بعد از ظهر قبل یا بعد از تمیز کردن دندان‌ها است. این امر به پیشگیری از پوسیدگی دندان، التهاب لثه و پریودنتیت کمک می‌کند.

 • مسواک بین دندانی را در نقطه‌ای قرار دهید که شکاف بین دندانی آغاز می‌شود. نوک آن را به سمت زاویه خط وسط دندان، شیب داده و آن را به درستی تا مرکز دندان بکشید.
 • بدون هرگونه ایجاد فشار روی موهای برس، دسته را در زاویه ۹۰ درجه نسبت به دندان نگه دارید.
 • برس را با دقت فشار داده و بیرون بکشید. کار انجام شده است.
 • از فشار استفاده کنید اما نیروی شدید وارد نکنید.
 • برای قرار دادن برس بین دندان‌ها فشار کمی لازم است اما با فشار زیاد می‌توان به لثه‌ها آسیب زد.
 • مقدار فشار وارده در افراد مختلف فرق می‌کند.
 • هر دندان هر شکاف و هر دهانی نیز با یکدیگر فرق می‌کنند. این به این معناست که تمیز کردن درست باید مطابق با آناتومی فرد، سن و توانایی او باشد. از یک فرد متخصص درباره چگونگی انجام آن کمک بگیرید. تمیز کردن کامل، ملایم و موثر دندان چیزی نیست که بتوانید صرفاً با مطالعه درباره آن یاد بگیرید.
 • از یک فرد متخصص برای انجام آن کمک بگیرید.
 • دندانپزشک شما دقیقاً به شما می‌گوید که کدام شکاف نیاز به تمیز کردن با نخ دندان دارد و کدام را می‌توان با برس‌های بین دندانی تمیز کرد. روش‌های تمیز کردن خود را به طور منظم توسط متخصص بهداشت دهان یا دندانپزشک خود چک کنید.
 • هنگام استفاده از برس بین دندانی از آینه استفاده کنید. نگه داشتن مسواک مانند مداد باعث می‌شود آسانتر از آن استفاده کنید.
 • به آرامی مسواک را بین دو دندان بلغزانید تا به لثه‌ها آسیب نرسد.
 • در حین نگه داشتن مسواک دو تا سه بار به صورت افقی و در امتداد دندان آن را به عقب و جلو حرکت دهید.
 • هنگام تمیز کردن بین عاج‌ها، از هر دو طرف داخل و خارج اقدام کنید.
 • به سبُکی برس را در کنار دندان‌های قدامی و خلفی قرار دهید.

مسواک را در یک زاویه نگه داشته کمی آن را فشار دهید آن را راست کنید و از سمت راست نیز حرکت دهید آن را بیرون بکشید تا کار تمام شود.

استفاده از مسواک بین‌دندانی بین دندان‌های جلویی


چگونگی-استفاده

از یک برس صاف در فضای بین دندان‌های جلو استفاده کنید. مسواک را به آرامی بین دندان‌های خود قرار دهید. برای وارد کردن برس به فضای میان دندان‎ها به آن فشار شدید وارد نکنید. به آرامی با آن کار کنید یا یک برس کوچک‌تر را انتخاب نمایید. چندین بار آن را به جلو و عقب حرکت دهید

استفاده از برس بین‌دندانی بین دندان‌های عقبی


چگونگی-برس-دندان-عقب

اگر از یک برس کوچک بین دندانی استفاده کنید (صورتی، نارنجی، قرمز یا آبی) می‌توانید قسمت نرم آن را با استفاده از انگشت خود اندکی منحنی تر کنید تا آسان‌تر به فضای بین دو دندان برسد.

استفاده از مسواک در بین دندان‌های عقبی


برای-دندان-های-عقبی

اگر از یک برس بین دندانی با ابعاد بزرگتر استفاده می‌کنید ممکن است با خم کردن سیم مسواک با انگشت‌ها، دسترسی به دندان‌های عقبی آسانتر شود. البته عمر برس بین‌دندانی طولانی‌تر می‌شود اگر آن را خم و راست نکنید یا به زاویه دیگری نچرخانید.

زمانیکه به طول می‌انجامد


لطفاً عملیات تمیز کردن را فقط یک بار انجام دهید. برخی از تولیدکنندگان توصیه می کنند که مسواک کردن و حتی چرخاندن مسواک را چندین بار انجام دهیم. اما این کار فقط خطر آسیب را افزایش می‌دهد.

با تشکر از طراحی مسواک تپه، تمام چیزی که برای تمیز کردن فضای بین دندان نیاز دارید یک حرکت ساده و تمیز با برس بین دندانی است. آن را فشار دهید و آن را بیرون بکشید و کار تمام شده است. پلاک رفته است به همین آرامی و به همین دقت.

یادآوری هایی درباره استفاده از مسواک بین دندانی


 • انتخاب برس در اندازه مناسب، هنگام انتخاب برس بین دندانی بسیار مهم است.
 • اندازه‌ای را انتخاب کنید که مناسب شرایط لثه‌ها و فضای بین دندان شما باشد.
 • برس دندانی را انتخاب کنید که به راحتی در فضای بین دندان شما رفت و آمد کند. بدون آنکه احساس کنید این فضا تنگ است.
 • هنگام استفاده از برس بین دندانی برای بررسی جهت مسواک کردن خود، از آینه استفاده کنید.
 • هنگامی که برای اولین بار از برس بین دندانی استفاده می‌کنید، با کوچکترین اندازه (SSS) شروع کنید.
 • اگر نتوانستید کوچک‌ترین اندازه‌ی برس بین دندانی را وارد فضای بین دندان خود کنید توصیه می‌شود به جای آن از نخ دندان استفاده کنید.
 • اگر طرز استفاده از برس بین دندانی را نمی‌دانید از دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان خود کمک بگیرید.