خمیر دندان کودک: نحوه انتخاب بهترین خمیر دندان برای بچه‌ها

پوسیدگی دندان درمان نشده در کودکان شایع‌ترین وضعیت در جهان است. این پوسیدگی باعث درد، عفونت، بی‌خوابی، مشکل در غذا خوردن و صحبت کردن و دور ماندن از مدرسه می‌شود. این وضعیت اصلا عادلانه نیست و بیش از هر چیز قشر محروم جامعه را درگیر می‌کند. یک چهارم کودکان پنج ساله در انگلیس دارای پوسیدگی دندان هستند که هر کدام به طور متوسط سه یا چهار دندان پوسیده دارند.

برای کمک به رفع این مشکل، تولیدکنندگان خمیر دندان مدت‌هاست مارک‌های مختلف خمیر دندان کودکان را به بازار عرضه می‌کنند و آن‌ها را در بسته بندی‎هایی با شخصیت‌های معروف کارتونی و طعم‌های بی نظیری از جمله بستنی توت فرنگی، آدامس بادی و جرقه‌ای میوه‌ای ارائه می‌دهند.

چرا مسواک زدن برای کودکان مهم است؟ 


چرا مسواک زدن برای کودکان مهم است

تمیز نگه داشتن دندان‌های کودک قسمت مهمی از برنامه روزمره او می‌باشد. دقیقاً مانند وقتی که کوچکتر بودند، دندان‌های آنها همچنان مستعد پوسیدگی هستند. اگرچه دندان‌های شیری در نهایت می‌افتند، اما باید همچنان از آنها مراقبت کرد. پوسیدگی دندان‌های شیری می‌تواند باعث درد کودک شما شود و ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشد. این کار می‌تواند باعث حرکت دندان‌های دیگر شود و فضای دندان‌های دائمی را کاهش دهد.

خمیر دندان چیست؟


خمیر دندان چیست؟

خمیر دندان از مواد تمیز کننده زیر تشکیل شده است:

 • Humectant  (که به کنترل رطوبت کمک می‌شود) و آب (75٪)
 • ساینده (20٪)
 • مواد کف کننده و طعم دهنده (2٪)
 • (2%) بافرهای pH
 • عامل رنگ دهنده، چسب، و مات کننده‌ها (1.5٪)
 • فلوراید (24/0٪)

مسواک زدن با خمیر دندان (به خصوص خمیر دندان با فلوراید) به موارد زیر کمک می‌شود:

 • پلاک را از بین می‌برد
 • در برابر پوسیدگی مقاومت می‌شود
 • ترمیم مجدد (تقویت مینای دندان که توسط اسیدها مورد حمله قرار گرفته است) را تقویت کنید
 • دندان‌ها را تمیز کرده و صیقل می‌دهد
 • لکه های دندان را پاک می‌کند
 • بوی دندان را بهبود می‌بخشد

درمورد اینکه بهترین زمان شروع استفاده از خمیر دندان کودک نوپا چیست با دندانپزشک یا پزشک کودک خود صحبت کنید.

چه موقع می‌توان خمیر دندان را به کودک معرفی کرد؟


چه موقع می‌توان خمیر دندان را به کودک معرفی کرد

این شایعه که بچه‌ها قبل از 2 سالگی به خمیر دندان احتیاج ندارند کاملا نادرست است. استفاده از خمیر دندان به محض رویش دندان در دهان ضروری است، زیرا می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. دندانپزشکان، مسواک زدن با یک مسواک نرم و خمیر دندان‌های حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج برای بچه‌های زیر 3 سال و یک نخود برای 3 تا 6 سال را به محض رویش دندان پیشنهاد می‌کنند. به همین مقدار کم خمیر دندان اکتفا کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودک یا فرزند نوپای شما مقدار زیادی خمیر دندان را قورت نمی‌دهد، زیرا کودکان ممکن است قادر به شستشو و تف کردن نباشند. کودکان و نوپایان همچنین قادر به مسواک زدن کامل دندان‌های خود نیستند، بنابراین شما باید این کار را برای آنها انجام دهید.

چگونه می‌توان خمیر دندان کودک را خریداری کرد؟ 


والدین باید به دنبال خمیر دندان‌های کودکان حاوی فلوراید باشند. اما اگر شروع به جستجوی انواع خمیر دندان کودک کرده‌اید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بسیاری از محصولات با تاکید به عنوان "بدون فلوراید" تبلیغ می‌شوند. اگرچه درست است که اگر فلوراید در مقادیر زیادی بلعیده شود، می‌تواند عوارض جانبی مانند تغییر رنگ دندان‌های دائمی (فلوروز) ایجاد کند، در دوزهای توصیه شده برای کودکان بی خطر است. در حقیقت، دندانپزشکان به دلیل خاصیت ضد پوسیدگی، خمیر دندان کودک حاوی فلوراید را ترجیح می‌دهند. اگر همچنان در این مورد نگران هستید، گزینه‌های انتخابی خود را با یک دندانپزشک در میان بگذارید. در حقیقت، بسیاری از لیبل‌های خمیردندان کودک توصیه می‌کنند که برای اطمینان قبل از استفاده برای کودکان زیر 2 سال با دندانپزشک مشورت کنید.

فراتر از جستجوی خمیر دندان کودک حاوی فلوراید، انتخاب بهترین خمیر دندان کودک واقعاً به اولویت شخصی شما (و فرزندتان) بستگی دارد. به عنوان مثال، بعضی از کودکان طعم های قوی را دوست دارند و برای بعضی دیگر واقعاً ناخوشایند است. (به بیان دقیق تر: کودک باید طعم آن را دوست داشته باشد، اما نه به اندازه‌ای که سعی کنند آن را بخورد!) اما از خمیردندان‌های بزرگسالان که برای رفع مواردی مانند تغییر رنگ، حساسیت و تجمع تارتار طراحی شده‌اند، اجتناب کنید. چنین موادی که در خمیردندان بزرگسالان برای رفع نیازهای دندان بزرگسالان وجود دارند، اغلب در خمیردندان کودکان لازم نیستند.

نکاتی درباره نحوه مسواک زدن دندان‌های کودک 


نکاتی درباره نحوه مسواک زدن آسان تر

در سنین اولیه کودکی، نحوه مسواک زدن دندان‌های کودک تا حدی شبیه کاری است که شما در دوران نوپا بودن کودک انجام داده اید. با این حال، بین سنین 6-12 سال، نقاط عطف بسیاری وجود دارد که باید بخاطر بسپارید.

سنین 6-8 

 • هنوز هم باید مسواک زدن دندان‌های کودک خود را بر عهده بگیرید. به آنها کمک کنید که این مهارت را به خوبی یاد بگیرند. با این حال، هنوز هم باید خودتان برای آن‌ها مسواک بزنید. با نزدیک شدن به سن 8 سالگی، می‌توانید به آنها اجازه دهید مسواک بزنند، اما همچنان باید بر آن ها نظارت داشته باشید.
 • مسواک زدن باید آخرین کاری باشد که آنها قبل از خواب انجام می‌دهند، و باید یک مرتبه دیگر در طول روز انجام شود.
 • دندان‌های آنها را به مدت دو دقیقه با مسواک دستی سایز کودک، نرم یا دارای سختی متوسط مسواک بزنید. همچنین می‌توانید از مسواک برقی استفاده کنید.
 • به اندازه یک نخود خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. این پیشنهاد مقداری بین 1350 و 1500ppm فلوراید است و کمتر از 1000ppm  نیست.
 • پس از مسواک زدن، کودک باید خمیردندان را تف کند اما نباید با آب شستشو دهد. این کار باعث می‌شود که یک لایه تقویت کننده فلوراید روی دندان‌های آنها باقی بماند.

سنین 9-12 سالگی 

 • در حدود 9 سالگی، میتوانید به کودک خود اجازه دهید که دندان‌های خود را مسواک بزند. اندکی نظارت همچنان لازم خواهد بود. در بیشتر موارد، کودکان باید بتوانند این کار را انجام دهند

نکاتی درباره نحوه مسواک زدن آسان تر


با بزرگتر شدن کودکان، به احتمال زیاد از مرحله ای که همکاری آنها در مسواک زدن دشوار است، عبور می کنید. در حال حاضر هدف سازگاری و مسواک زدن منظم است، به ویژه هنگامی که کودک شما شروع به مسواک زدن دندان‌های خود میکند. اگر هنوز هم مسواک زدن برای آنها یک چالش است، یادتان باشد که پشتکار داشته باشید و به آنها بگویید که مسواک نزدن می‌تواند بر سلامت کلی آنها تأثیر بگذارد.

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید اطمینان از مسواک زدن منظم در شب و هم یک بار دیگر در روز است. همچنین می‌توانید با تاثیرگذاری رفتار درست مراقبت از دهان و دندان، نقش مهمی را ایفا کنید. نشان دادن اینکه شما به عنوان بخشی از برنامه روزمره خود مرتباً مسواک می‌زنید و نخ دندان می‌کشید، به ایجاد عادت‌های درست در زندگی کودک کمک می‌شود.

درست مانند زمانی که فرزند شما کوچکتر بود، به یاد داشته باشید که برنامه مسواک زدن هر روزه نباید مختل شود. اگر به طور اتفاقی متوجه شدید که کودک شما از اصول مراقبت از دهان و دندان خود غافل است، باید به او یادآوری کنید که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه برای بهداشت دهان و دندان و سلامت عمومی او چقدر تاثیرگذار است.

سوالات متداول 


سوالات متداول خمیردندان کودکان

اگر کودک من خمیردندان را ببلعد چه کاری باید انجام دهم؟ 

لازم است كه والدین در هنگام مسواك زدن بر كودكان نظارت داشته باشند تا بلع آنها به حداقل برسد و خمیردندان‌ها را همیشه از دسترس كودكان دور نگه دارند.

پس از مسواک زدن، کودکان باید خمیردندان را به جای شستن دهان با آب، تف کنند. شستشو باعث از بین رفتن فلوراید محافظتی می‌شود که پس از مسواک زدن باقی مانده است.

اگر کودکان زیر 6 سال در حین شکل گیری دندان‌های دائمی‌شان، مرتباً مقدار زیادی فلوراید بلع کنند، احتمال ابتلا به فلوروز وجود دارد. در صورت بلعیدن مقدار زیادی خمیر دندان باید با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی استفاده از خمیر دندان بزرگسالان برای کودک من مناسب است؟ 

خمیر دندان‌های بزرگسالان معمولاً حاوی میزان بالاتری از فلوراید هستند و در برخی موارد در صورت وجود خطر پوسیدگی شدید، کودکان خردسال به همان میزان فلوراید بزرگسالان نیاز خواهند داشت. دندانپزشک شما می‌تواند سطح مناسب خمیر دندان کودک حاوی فلوراید را برای کودک‌تان توصیه کند.

چه تفاوتی بین خمیر دندان کودکان طعم دار و نعنایی وجود دارد؟ 

دهان کودکان می‌تواند حساسیت بیشتری داشته باشد و برخی از کودکان ممکن است از طعم نعناع متنفر باشند بنابراین برخی از خمیر دندان‌های کودکان دارای طعم میوه هستند.

با این حال، برخی از افراد معتقدند که استفاده از خمیردندان‌های ملایم با طعم نعناع، می‌تواند استفاده از خمیر دندان بزرگسالان را در آینده برای کودکان آسان‌تر کند.

چگونه می‌توان فهمید که فرزند من فلوراید کافی دریافت می‌کند؟ 

فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند و به طور طبیعی در مقادیر کم در بسیاری از غذاها و انواع مختلف آب آشامیدنی وجود دارد. تأمین کننده آب شما می‌تواند سطح دقیق فلوراید موجود در آب را به شما اطلاع دهد، زیرا این میزان در مکان‌های مختلف متفاوت است.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که همه کودکان از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنند و دندانپزشک شما می‌تواند سطح فلوراید مناسب خمیر دندان را برای کودک‌تان تعیین کند. اگر کودک شما بیشتر در معرض پوسیدگی دندان است، دندانپزشک ممکن است مکمل‌های حاوی فلوراید را نیز توصیه نماید.