ویژگی نخ دندان خوب: انتخاب براساس جنس و ضخامت نخ و فاصله دندان‌ها

ویژگی نخ دندان خوب

اگرچه مشاهده چیدمان نخ دندان‌ها و محصولات مربوط به نخ دندان می‌تواند دلهره آور به نظر برسد، انتخاب نخ دندان نباید کار خیلی مشکلی باشد. شما ممکن است تازه شروع به نخ دندان زدن نموده باشید و یا بخواهید دوباره به انجام روزانه نخ دندان زدن به عنوان  بخشی از مراقبت‌های دهانی معمول خود بازگردید. اما مهم نیست که شما چه دلیلی برای نخ دندان زدن دارید، نکته مهم این است که بهترین نخ دندان برای شما نخ دندانی است که هر روز از آن استفاده می‌کنید.

 نتایج یک تحقیق اخیر نشان دادند که هیچ تفاوتی در توانایی از بین پلاک در چهار نوع مختلف محصولات نخ دندان وجود ندارد. همه این چهار محصول "نخ دندان زن الکتریکی، نخ دندان بدون موم، نخ دندان بافته شده (woven) و نخ دندان مقاوم به ریش ریش شدن (shred-resistance)"، توانایی قابل توجهی در از بین بردن پلاک دندان نسبت به مواقعی که تنها از مسواک زدن استفاده می‌شود، از خود نشان دادند.

اگر تا به حال به دندانپزشک مراجعه کرده باشید، به شما یک سخنرانی در مورد اهمیت نخ دندان زدن ارائه شده است! بدون نخ دندان زدن، شما خود را در معرض خطر آسیب به لثه قرار می‌دهید. بقایای مواد غذایی و پلاک در زیر خط لثه و بین دندان‌ها قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند تمیز کردن این قسمت‌ها تنها با مسواک زدن تقریباً غیرممکن شود. نخ دندان چیزهای کوچکی که بعد از مسواک زدن لابلای دندان‌ها باقی می‌مانند، از بین می‌برد. انواع مختلفی از نخ دندان وجود دارد؛ مناسب‌‌ترین نوع آن را برای دندان‌های خود انتخاب کنید. این باعث می‌شود که نخ دندان بخشی ضروری از مراقبت‌های خانگی دندان باشد، اما به دلیل اینکه گزینه‌های زیادی در دسترس وجود دارند، ممکن است انتخاب مناسب‌‌ترین نخ دندان برای شما کمی دشوار باشد. با این حال، دندانپزشکان موافقند که اینکه چه نوع نخ دندانی را انتخاب کنید، خیلی مهم نیست، البته در صورتی که یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

گروه دانیال روژ با استفاده از سالها تجربه و دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌ 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

بهترین انواع نخ دندان


بهترین انواع نخ دندان

نخ دندان یک فیبر نازک و مصنوعی است که برای کشیدن بین دندان و زیر خط لثه طراحی شده است. نخ دندان معمولاً سفید است و می‌تواند در انواع طعم دار یا بدون طعم تولید شود.

نخ دندان موم دار

این نوع نخ دندان دارای یک پوشش نازک از موم و محبوب‌‌ترین نوع نخ دندان است زیرا حرکت آن مابین دندان‌ها بسیار آسان‌‌تر می‌شود. با این حال، حرکت نخ دندان موم دار می‌تواند بین دندان‌هایی که بسیار نزدیک به هم هستند، کمی دشوارتر باشد، اما این نوع نخ‌ها محکم هستند و احتمال پاره شدن آنها در این دندان‌های فشرده به هم خیلی کم است.

نخ دندان بدون موم

این نوع نخ دندان، نخی است که اغلب توسط کسانی انتخاب می‌شود که دندان‌های آنها خیلی نزدیک به هم و محکم هستند. نخ دندان بدون موم محکم نیست و می‌تواند خیلی راحت سائیده و پاره شود.

نوار دندانی

نوار دندانی

اگر چه نوار دندان مانند نخ دندان سنتی است، اما رشته های آن صاف تر و پهن‌‌تر است. نوارهای دندان دارای انواع موم دار و بدون موم هستند و برای تمیز کردن بین دندان‌هایی که نزدیک به هم نیستند، مناسب می‌باشند.

"سوپر" فلاس

سوپر فلاس

این نوع نخ‌ها بیشتر از نخ، شبیه رشته‌ی الیافی و دارای یک بخش سفت در هر طرف برای کنترل بهتر در طول استفاده هستند. سوپر فلاس یک گزینه مناسب برای افرادی است که دارای براکت، بریج یا ایمپلنت‌های دندانی می‌باشند.

نخ دندان پلی تترافلوئورواتیلن (PTFE)

این نوع نخ از الیاف مصنوعی بسیار بادوام ساخته شده است که می‌تواند تا حد زیادی در مقابل کشیدگی و فشاری که در هنگام استفاده از آن اتفاق می‌افتد، مقاومت کند. این نخ برای استفاده در میان دندان‌هایی که به هم نزدیک هستند و نخ دندان زدن را با  مشکل مواجه می‌کنند، بسیار مناسب است.

عبور دهنده نخ دندان

نخ دندان از میان این وسیله سوزن مانند رد می‌شود. استفاده از آن، عبور دادن نخ دندان را در میان فضاهای مختلف بین دندان‌ها آسان‌تر می‌نماید.

نگهدارنده نخ دندان

نگهدارنده‌ها را می‌توان در حال حاضر همراه با نخ دندانی که روی آن قرار دارد خریداری کرد، و یا شما می‌توانید هر نخ دندانی را که دوست دارید در قسمت "Y" شکل آن قرار داده و از آن استفاده نمائید. استفاده از آن، نخ دندان زدن را برای بسیاری از افراد آسانتر می‌کند.

ماساژور ویج استیمولاتور لثه (Wedge Stimulator)

شکل مثلثی یک ماساژور ویج استیمولاتور لثه (Wedge Stimulator) که از چوب یا پلاستیک ساخته شده، برای از بین بردن پلاک از دندان در اطراف خط لثه و کاهش التهاب در بافت لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چگونه نخ دندان مناسب را انتخاب کنیم؟


نخ دندان مناسب

اگر فضاهای بزرگی بین دندان‌های شما وجود دارد، یک نخ دندان خیلی ضخیم را انتخاب کنید. برخی از گزینه‌ها برای این موارد شامل نوار دندان یا نخ دندان‌های سوپر فلاس هستند. انتخاب یک نخ دندان ضخیم کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که در واقع تمام سطوح دندان‌هایتان را تمیز کرده‌اید. همچنین استفاده از نخ دندان ضخیم، باعث می‌شود نخ دندان زدن آسان‌‌تر شود.

  • اگر شما می‌توانید یک نخ دندان معمولی را به راحتی مابین دندان‌هایتان حرکت دهید، و می‌توانید شکاف‌های بین دندان‌هایتان را ببینید، می‌توانید تشخیص دهید که فاصله بین دندان‌هایتان زیاد است.
  • محتمل‌‌ترین دلیل برای داشتن شکاف‌های بزرگ بین دندانی، این است که شما دندان‌هایتان را کشیده‌اید یا مقدار زیادی جرم (calculus) در فضای بین دندانی داشته‌اید که بعد از پاکسازی جرم و تمیز کردن دندان، توسط دندانپزشک شما از بین رفته‌اند. البته این امکان نیز وجود دارد که شما به طور طبیعی دارای فاصله بین دندانی بزرگی باشید. اگر بخواهید بین دندان‌هایتان بریج کاری داشته باشید، به این فاصله‌ها نیاز خواهید داشت.

اگر دندان‌های شما به شدت کنار هم قرار گرفته‌اند و فشرده هستند، ممکن است نیاز به یک نخ دندان نازک داشته باشید. به این معنا که شما نباید نخ دندان‌هایی را انتخاب کنید که "نوار" یا نخ دندان "سوپر فلاس" گفته می‌شوند. این نخ دندان‌ها برای فضاهای بین دندانی شما بیش از حد ضخیم هستند.

شما واقعاً می‌توانید بسته به ترجیح از هر کدام از این‌ها بر روی دندان‌هایتان استفاده کنید؛ با این حال، اگر دندان‌هایتان خیلی به هم فشرده و متراکم هستند، نوع موم دار می‌تواند نخ دندان زدن را برای شما آسان‌‌تر نماید، بنابراین اگر این موضوع برای شما هم صدق می‌کند، احتمالاً نوع موم دار را انتخاب خواهید کرد.

  • نوعی که انتخاب می‌کنید، تغییری در چگونگی نخ دندان زدن و مدت آن ایجاد نخواهد کرد.
  • یکی از مزایای نخ دندان بدون موم این است که روی دندان‌های تمیز صدای جیر جیر ایجاد می‌کند، و به این ترتیب کمک می‌کند تا شما بفهمید که چه زمانی دندان‌هایتان تمیز می‌شوند.
  • اگر روی دندان‌هایتان براکت دارید، باید از نخ دندان موم دار استفاده کنید، چرا که در صورت وجود براکت، نخ دندان بدون موم به راحتی مابین دندان‌های شما حرکت خواهد کرد.

این که آیا نخ دندان شما طعم دارد، واقعا به شما مربوط است. این نخ دندان هیچ تفاوتی در نحوه کارکرد نخ و شکر یا کالری اضافی برای شما ندارد. طعم داری نخ دندان می‌تواند نخ دندان زدن را لذت بخش‌‌تر کند، و شما را تشویق به نخ دندان زدن بیشتر نماید.

نخ دندان به طور کلی دارای دو نوع است: چندرشته‌ای و تک رشته‌ای. نخ چندرشته‌ای معمولاً از نایلون ساخته می‌شود، در حالی که نخ تک رشته‌ای معمولاً از لاستیک یا پلاستیک ساخته می‌شوند. دوباره، نوع آن واقعاً به نظر شما بستگی دارد.

  • نوع نایلونی شایع‌‌تر است، و این نوع چیزی است که بیشتر در نخ دندان‌های معمول استفاده می‌شود؛ بنابراین، ارزان‌‌تر است.
  • اگر دندان‌هایتان را پر کرده‌اید و این مواد به طور دقیق بین دندان‌هایتان قرار ندارند یا اگر جرم‌های کوچکی مابین دندان‌هایتان وجود دارند، نخ دندان‌های چندرشته‌ای خیلی زود، حتی بعد از یک بار استفاده، سائیده خواهند شد. این می‌تواند نشانه خوبی باشد که شما باید دندانپزشک خود را ببینید.
  • نوع تک رشته‌ای تا حدودی خیلی وجود ندارد، بنابراین گران‌‌تر است؛ با این حال، بعضی از مردم احساس می‌کنند که این نوع نخ دندان آسان‌‌تر مابین دندان‌ها حرکت می‌کند. همچنین، این نوع نخ دندان از نوع نایلونی محکم‌‌تر است، بنابراین اگر شما با پاره شدن نخ‌ها مشکل دارید، این نوع برای شما بهتر است.

جایگزین‌هایی برای نخ دندان


جایگزین‌هایی برای نخ دندان

بعضی از مردم با نخ دندان زدن به دندان‌های پشت دهان خود دچار مشکل هستند. نخ دندان کمان دار یک قطعه نخ را بین دو بازوی کوچک پلاستیکی متصل به یک دسته نگه می‌دارد. این باعث می‌شود که نخ دندان زدن راحت شود، زیرا شما برای نگه داشتن نخ دندان فقط نیاز به یک دست دارید. نخ دندان کمان دار ممکن است کاملاً مانند نخ دندان معمولی خوب نتیجه بخش نباشد زیرا زاویه‌هایی را که شما می‌توانید نخ دندان بزنید، در این حالت محدود می‌شود. از سوی دیگر، استفاده از آنها می‌تواند دسترسی به قسمت‌های پشتی دهان را آسان‌‌تر کند که در حالت عادی وقتی با دو دست یک نخ دندان را گرفته‌اید، دسترسی به این قسمت‌ها بسیار مشکل است، به ویژه اگر دهان شما هنگام باز کردن، خیلی کوچک است.

در بعضی موارد، یک نخ دندان زن الکتریکی بسیار شبیه یک شانه است، که در آن قطعه‌ای کوتاه از نخ دندان بین دو بازوی کوچک معلق است؛ با این حال، یک نخ دندان زن الکتریکی دارای مزیت اضافه‌ی لرزش است، بنابراین می‌تواند در حذف پلاک بیشتر به طور کامل، و همچنین ماساژ لثه کمک زیادی نماید.

  • اطمینان حاصل کنید که دسته آن به اندازه کافی بلند است، و شما می‌توانید به دندان‌های پشتی هم دسترسی داشته باشید.
  • همچنین موقع خرید، گزینه‌ای که دارای سری کوچک‌‌تری است را انتخاب کنید، زیرا به راحتی به قسمت‌هایی از دهان که دسترسی به آنها سخت است، به راحتی دسترسی پیدا می‌کند.

اگر شما به طور کامل مخالف ایده نخ دندان زدن هستید، باید نخ دندان‌های آبی را مورد توجه قرار دهید. همانطور که از نام آنها مشخص است، این نخ دندان زن‌ها از انفجار آب برای کمک به پاک کردن پلاک از دندان‌ها و فضاهای بین دندان‌های شما استفاده می‌کنند. از آنجا که این روش از آب استفاده می‌کند، لازم نیست شما برای بردن نخ دندان بین دندان‌هایتان دچار زحمت شوید.

نخ دندان زن‌های آبی به شدت برای بیمارانی توصیه می‌شوند که ایمپلنت دندانی، براکت، روکش یا بریج در دندان‌هایشان دارند.

سؤالات خود را اینجا بپرسید

نوع دیگری از پاک کننده‌های پلاک، پاک کننده هایی از جنس چوب هستند. در بعضی موارد، این محصول شبیه به خلال دندان است، اما برای حذف پلاک طراحی شده است. پس از نرم شدن آن در دهان، چوب را از سمت تخت آن داخل لثه‌ها وارد می نمائید و آن را به آرامی داخل لثه و از آن خارج می‌کنید. این محصول برای افرادی که شکاف‌های بزرگی بین دندان‌هایشان دارند، بهتر است.

اشتراک گذاري مقاله در شبکه هاي اجتماعي