هجده روش برای تشویق کودکان به مسواک زدن همراه با بازی و موسیقی

مانند خوردن غذاهای سالم با سر وقت خوابیدن؛ مسواک زدن صحیح و منظم دندان‌ها نیز کاری ست که باید کودکان آن را جدی بگیرند. اگرچه، نمی‌توان از این موضوع صرف نظر کرد، زیرا فایده‌ی مسواک زدن صحیح تنها به دوران کودکی ختم نمی‌شود، بلکه باعث می‌شود تا برای همیشه و تمام طول عمر خود عاداتی خوب برای بهداشت دهان و دندان خود در پیش بگیرند. اگر به سختی کودکتان را وا می‌دارید تا دندان‌هایش را مسواک بزند، ممکن است به خاطر این سرسختی ناامید شوید. البته می‌توانید قبل از آنکه از این تلاش خود ناامید شوید و دست بکشید، نکاتی را برای تشویق کودکتان برای مسواک زدن دندان‌هایش امتحان کنید.

نکته‌ی کلیدی برای تشویق و آموزش روش صحیح مسواک زدن به کودک این است که باید این وظیفه‌ی روزانه را به کاری تفریحی و سرگرم کننده و کاری مهم برای او تبدیل کنید. در نهایت، تشویق کردن او برای این کار به روشی صحیح می‌تواند همه‌ی این مسائل را برطرف کند. شنیدن اینکه مسواک زدن چقدر می‌تواند سرگرم کننده و مهم باشد، آن هم از طرف فردی به غیر از والدین مانند خویشاوندی که مورد علاقه کودک است، دوست خانوادگی یا دندانپزشک یا پزشک، می‌تواند تأثیر زیادی در تشویق و علاقه و یادگیری کودک در مورد مسواک زدن صحیح او داشته باشد. به یاد داشته باشید که وقتی  کودکان عادات صحیح و خوب بهداشت دهان و دندان را فرا بگیرد، به آن‌ها کمک می‌کند تا در طول زندگی خود، دندان‌هایی سالم داشته و کمتر به درمان‌های دندانپزشکی نیاز داشته باشند.

گروه دانیال روژ با استفاده از سال‌ها تجربه و دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره  02188871281 تماس حاصل فرمایید.

اهمیت آموزش و تشویق صحیح کودکان برای مسواک زدن


اهمیت آموزش و تشویق صحیح کودکان برای مسواک زدن

آموزش روش صحیح مسواک زدن دندان‌ها، یکی از بهترین هدیه‌هایی است که می‌توانید به کودکتان بدهید. وقت آن رسیده که مسواک زدن را با روش صحیح به آن‌ها یاد بدهید. در چند ماه اول رشد و تربیت کودک، ممکن است فکر کنید که این کار چندان مهم نیست. سپس اولین دندان‌های کوچک کودک به همراه جاری شدن مقدار زیادی آب از دهان  در همه‌جا و همه وقت، شروع به رویش می‌کنند. حال از خود می‌پرسید:" حالا باید چه‌کار کرد؟". چطور باید این دندان‌های کوچک مرواریدی را تمیز و سالم نگه داشت؟ قانونی که وجود دارد این است که باید دندان‌های کودکتان را تا سن 7 سالگی مسواک بزنید. بنابراین به مدت 7 سال، زحمت مسواک کردن دندان‌های کودکتان بر عهده‌ی شماست. این ممکن است تجربه‌ی خوشایندی نباشد، زیرا کودک این کار را دوست ندارد و در برابر آن مقاومت می‌کند، راحت نیست و ممکن است خمیر دندان به همه جا بریزد و این کار برای والدین هم خوشایند نیست. شاید حتی وقت کافی برای مسواک زدن دندان‌های خودتان نداشته باشید، چه  رسد به دندان کسی دیگر. اهمیت آموزش روش صحیح مسواک زدن به کودک به همان اندازه‌ی استفاده از کرم ضد آفتاب برای کودک و یا یاددادن نحوه بستن کمربند ایمنی به او یا نگاه کردن به هر دو طرف خیابان در هنگام عبور از خیابان می‌باشد و امری لازم و ضروری می‌باشد.

چگونه کودکمان را به مسواک زدن تشویق کنیم؟


چگونه کودکمان را به مسواک زدن تشویق کنیم

کودکان اغلب مراقب سلامت و بهداشت شخصی خود نیستند. آن‌ها هیچ چیزی را به اندازه‌ی کثیف کردن خود، لکه‌های روی لباس‌هایشان که همچون نشان‌های پیروزی از یک روز موفقی هستند که به ماجراجویی پرداخته‌اند، دوست ندارند. اگرچه لباس‌ها و پوست بدن را به آسانی می‌توان تمیز کردن، اما لکه‌های روی دندان می‌توانند منجر به کرم خوردگی و پوسیدگی آن‌ها شوند و بنابراین متقاعد کردن کودکانتان در مورد اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان، یک مهارت مهم و اساسی است که باید آن را در تمام طول عمر خود با خود داشته باشند.

رفتار خوب را الگو قرار دهید

اولین چیزی که والدین می‌توانند قبل از مسواک زدن دندان‌های کودکشان انجام دهند، این است که هرگاه می‌خواهند دندان‌های خود را مسواک بزنند، این کار را جلوی کودک انجام دهند. این یک پیام زیر آستانه‌ای (نیمه خودآگاه) است که شما به کودکتان می‌دهید که این کاری ست که شما هر روز انجام می‌دهید – شما باید الگوی این عمل باشید. کودکان اغلب کدهای رفتاری را از والدینشان دریافت می‌کنند. نمونه‌ای خوبی برای آن‌ها باشید، به این صورت که نشان دهید که مسواک زدن دندان‌هایتان یا دندان‌های آن‌ها، یک وظیفه نیست بلکه یک کار سرگرم کننده و خوشایند است. سعی کنید با حضور کودک، دندان‌هایتان را مسواک بزنید و روش صحیح مسواک زدن و یک حس هیجانی را از خود نشان دهید. وقتی که کودک می‌بیند که این کار چقدر برای شما خوب و سرگرم کننده است، می‌خواهد که در این کار به شما بپیوندد. رعایت بهداشت دهان و دندان از طرف شما می‌تواند بهترین مشوق برای مسواک زدن کودکتان باشد.

از قرص شناسایی پلاک دندانی استفاده کنید

قرص‌های شناسایی پلاک دندان، قرص‌هایی هستند که کودک باید آن را بجود و معمولاً می‌توان آن‌ها را از داروخانه‌ها یا دندان‌پزشکان تهیه کرد. این قرص‌ها، هر جایی‌ که پلاک روی دندان باشد به رنگ صورتی در می‌آورد. رنگ صورتی نشان می‌دهد که کودک باید مسواک بزند و به آن‌ها نشان می‌دهد که چه موقع کارشان (مسواک زدن) را به بهترین نحو انجام داده‌اند و همچنین نواحی را نشان می‌دهند که به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

کمی کثیف کاری داشته باشید

کودکان عاشق کثیف کاری و به هم ریختگی هستند و هیچ کاری نمی‌توان برای این ویژگی انجام داد. در این مورد، می‌توانید کاری انجام دهید. وقتی کودکتان به‌خوبی دندان‌هایش را مسواک میزند، حباب‌ها و کف‌هایی از خمیر دندان به وجود می‌آیند. هر چه کف بیشتر باشد، بهتر است. کودکتان را تشویق کنید تا به صورتی مسواک بزند که حباب‌های زیادی بسازد. البته در آخر کار ناچار به تمیز کردن او هستید و این کار برای تشویق کردن او برای بهداشت دهان و دندان در تمام طول عمرش ارزش خواهد داشت.

به او حق انتخاب بدهید

به کودکتان اجازه دهید تا خود رنگ مسواک یا برند یا طعم خمیر دندانش را انتخاب کند. دادن حق انتخاب به کودک، او را در این پروسه قرار می‌دهد و کودک احساس می‌کند که می‌تواند کنترلی روی آن داشته باشد و نقشی را ایفا کند.

ارضاء حس کنجکاوی

کودکان اغلب اوقات بسیار کنجکاو هستند. بیشترین سؤالی که می‌پرسند این است ، "چرا؟". پاسخ به این سؤال به صورتی که آن را بفهمند، آن‌ها را به خوبی قانع خواهد کرد  و ممکن است آن‌ها مجذوب آن موضوع شوند. اگر به دنبال داستان خوبی هستید، به راحتی می‌توانید در گوگل جستجو کنید و کتاب‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی مناسبی را بیابید که به روشی ساده و سرگرم کننده می‌توانند اهمیت و نحوه‌ی صحیح انجام این کار را برای کودک بیان کنند.

مسواک زدن را برای او سرگرم کننده و خوشایند کنید

گاهی اوقات، مشکل این است که کودک نسبت اجبار به انجام کاری که به عنوان یک وظیفه‌ی قطعی قلمداد می‌شود و نه یک کار سرگرم کننده و خوشایند، یک اجتناب و بیزاری طبیعی از خود نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این امر، باید مسواک زدن را برای او به یک کار سرگرم کننده و جالب تبدیل کنید. به‌طور مثال  سعی کنید از سری‌های عروسکی به مسواکتان وصل کنید، با آهنگ یا تایمرهای بچه‌گانه‌ای وقت مسواک زدن را به کودک اعلام کنید یا آن را زمان‌بندی کنید یا با او مسابقه‌ی مسواک زدن انجام دهید. وقتی این کار را به‌خوبی انجام داد، او را تشویق کنید و او را تحسین کنید که چه کار بزرگی انجام داده است.

اهداف و جایزه‌هایی را برای رفتار مثبت کودک در نظر بگیرید

اهداف و جایزه‌هایی را برای رفتار مثبت کودک در نظر بگیرید

اگر کودکان هدف‌هایی داشته باشند و برای گرفتن جایزه تلاش کنند، ممکن است اشتیاق بیشتری برای بهتر مسواک زدن داشته باشند. جدولی را تهیه کنید و روزهای سپری شده را با استیکرهای جالب و دوست داشتنی یا با تیک زدن علامت بزنید. همچنین با دادن جایزه‌هایی جالب همچون کارهایی خاص یا بیرون بردن او را تشویق کنید.

عرصه را برای او گسترش دهید

مسواک زدن را فقط به دستشویی یا حمام خانه محدود نکنید. می‌توانید بعد از یک پیک‌نیک  خانوادگی، در کنار رودخانه یا دریا دندان‌ها را مسواک بزنید. در ماشین، بعد از صرف یک میان وعده دندان‌ها را مسواک بزنید. کودکان این عادات شما را می‌بینند و از شما می‌آموزند و از شما پیروی خواهند کرد. تجربیات آن‌ها از مسواک زدن در سنین کودکی را محدود نکنید.

جلوی آینه بایستید

جلوی آینه بایستید

پزشکان و کارشناسان اعتقاد دارند که اگر کودک را روی صندلی توالت بنشانید و به طور جداگانه دندان‌هایتان را مسواک بزنید، در تشویق کردن او به مسواک زدن موفق نخواهید شد. در عوض، کودکتان را جلوی آینه قرار دهید و خودتان پشت سر او قرار بگیرید و دندان‌هایش را مسواک بزنید (یا بسته به سن کودک، به او کمک کنید)، در حالی که هر دو به آینه نگاه می‌کنید.

از به کار بردن گاز استریل برای تمیز کردن دندان‌های کودکتان اجتناب کنید

با توجه به سن کودکتان، ممکن است در همه‌ی کتاب‌های کودک خوانده باشید که باید از گاز استریل برای مالیدن یا پاک کردن دندان‌های جدید و شیری کودکتان استفاده کنید. این کار، بیهوده است. این کار کودک را گیج می‌کند، تأثیری ندارد، طعم بدی دارد (طعم پنبه) و با این کار، وقتی را که می‌توانید برای آموزش دادن نحوه‌ی صحیح مسواک زدن به کودکتان صرف کنید، هدر خواهید داد. قبل از آنکه کودک شانسی برای داشتن نظر درباره‌ی این که کدام کار بهتر است، سعی کنید او را به مسواک زدن دندان‌هایش عادت دهید.

مسواک زدن را برای او به یک اولویت تبدیل کنید

در حالی که سعی دارید مسواک زدن دندان‌ها را در برنامه‌ی روزانه‌تان جای دهید، اما کودکتان این کار را به این معنا قلمداد می‌کند که مسواک زدن دندان‌هایتان یک کار پیش پا افتاده است و کاری ست که باید تا حتی‌الامکان سریع انجام شود. حال زمان آن رسیده است که این پیام را به کودک خود بدهید که بهداشت دهان و دندانتان باید در اولویت باشد.

مسواک زدن را به کاری خانوادگی تبدیل کنید

مسواک زدن را به کاری خانوادگی تبدیل کنید

همان‌طور که شام خوردن، یک کار خانوادگی به حساب می‌آید، می‌توانید مسواک زدن را نیز به کار و فعالیتی خانوادگی تبدیل کنید، به این صورت که همه‌ی اعضای خانواده بعد از صرف هر وعده‌ی غذا، به حمام یا دستشویی رفته و دندان‌هایشان را مسواک بزنند. این کار خصوصاً هنگامی که کودک به تازگی شروع به مسواک زدن اولین دندان‌هایش کرده است (حدود سن یک‌سالگی)، بسیار عالی و مؤثر خواهد بود. یکی از والدین می‌تواند دندان دیگری را مسواک بزند. بگذارید کودک نیز دندان‌هایتان را مسواک بزند.

این کار را مثبت جلوه دهید

بدترین چیزی که می‌توانید انجام دهید این است که کودکتان را برای مسواک زدن تهدید کنید. هرگز به کودک نگویید که اگر دندان‌هایش را مسواک نزند، او را پیش دندان‌پزشک خواهید برد ، به گونه‌ای که این حرف برای او یک تنبیه وحشتناک به خاطر مسواک نزدن او باشد.مسواک زدن و همچنین مراجعه به دندان‌پزشک، هر دو باید عاداتی مثبت در تمام زندگی باشند. یک موزیک پلیر ارزان و کوچکی را در حمام یا دستشویی قرار داده تا برای کودک آخرین و بهترین آهنگ مورد علاقه‌ی او را بگذارید. این کار  را می‌توان تنها برای دو دقیقه مسواک زدن انجام داد، البته در سنین کودکی، اگر کودک با این موسیقی سرگرم شده و به او خوش می‌گذرد، این کار را در چهار تا پنج دقیقه یا بیشتر ادامه دهید. اگر برای چهار دقیقه برنامه ریزی داشته باشید، احتمالاً بهتر می‌توانید تا دو دقیقه این کار را ادامه دهید. همیشه وقتی که عجله‌ای ندارید، به مسواک زدن دندان‌های خود یا کودکتان بپردازید.

مسواک زدن را در برنامه‌ی منظم و روزانه‌تان جای دهید

اغلب اوقات، کودک کاری خلاف چیزی که به او میگویید را انجام می‌دهد. سرکشی کردن، بخشی از رفتار ظاهراً استقلال‌طلبانه‌ی کودک می‌باشد. با این وجود هنوز هم یک برنامه‌ی روزانه‌ای وجود خواهد داشت که اکثر کودکان در طول روز از آن پیروی می‌کنند و طبق آن برنامه ریزی شده‌اند.مسواک زدن دندان‌ها باید علاوه بر غذا خوردن، لباس پوشیدن، حمام کردن و غیره، یکی از کارهای صبح و شب آن‌ها باشد.اگر بتواند مسواک زدن دندان‌ها را با موفقیت در این برنامه روزانه‌ی آن‌ها بگنجانید، این کار خیلی زود به بخشی از برنامه‌ی روزانه آن‌ها تبدیل خواهد شد. نکات زیر می‌تواند در این موفقیت به شما کمک کند.

آهنگ گذاشتن و گوش دادن به موسیقی

کودکتان عاشق گوش دادن به  موسیقی و رقصیدن هستند. بهترین راه برای خوشایند نشان دادن هر چیزی این است که یک تم یا ریتم آهنگ‌دار به آن اضافه کنید. این کار به آرامش کودک در حین مسواک زدن دندان‌هایش کمک خواهد کرد، چیزی که اغلب اوقات برای کودک غیرطبیعی یا حتی ترسناک می‌باشد. با همراه کردن موسیقی و رقص با مسواک زدن دندان‌ها، کودک می‌تواند با این پروسه به عنوان یک تجربه‌ی لذت‌بخش ارتباط برقرار کند.

با انجام بازی‌هایی، مسواک زدن را به یک سرگرمی تبدیل کنید

بازی‌های جالب و فایل‌هایی سرگرم کننده‌ی متعددی برای تشویق کردن کودکان در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن موجود می باشد.

نقش بازی کردن

کودکان هیچ چیزی را بیشتر از تصور کردن هر رویدادی دوست ندارند. اگر قصه‌ی کوتاهی درباره‌ی مسواک زدن دندان‌های کودکتان بسازید، این برای او به نظر کاری مهیج می‌آید که می‌توانند با حضور داشتن در آن خیلی خوشحال شوند. می‌توانید به او بگویید که دندان‌های تو الماس‌های جادویی هستند که فرشته‌ی مهربان به تو هدیه داده است تا بتوانی با آن‌ها غذا بخوری و تو باید از آن‌ها مراقبت کنی و گرنه فرشته‌ی مهربان از تو خیلی ناراحت خواهد شد.

مسواک و خمیر دندان مناسب بخرید

اجتناب و بیزاری کودک از مسواک زدن دندان‌ها ممکن است به خاطر تنفر او از طعم خمیر دندان باشد یا ممکن است بنا بر دلایل دیگری باشد از جمله طراحی مسواک او که باعث می‌شود کودک احساس راحتی با آن نداشته یا اینکه رنگ آن را دوست نداشته باشد. به همین منظور می‌توانید او را به خرید برده تا مسواک یا خمیر دندان جدیدی برای او تهیه کنید و اجازه دهید که به انتخاب خود و هر کدام را که بیشتر دوست دارد بردارد. سعی کنید خمیر دندان خوش طعمی را انتخاب کنید که با سلیقه و مزه‌ی دهان کودک جور باشد.این نکات قطعاً می‌توانند کودکتان را ترغیب کند تا برای همیشه و در تمام طول عمر خود، حفظ سلامت و بهداشت دهان و  دندان را در اولویت و در برنامه‌ی روزانه خود جای دهد. مهارت‌هایی که در زمان طفولیت و کودکی می‌آموزیم، برای همیشه در ما باقی خواهند ماند. البته شما بهتر از هر کس دیگر کودک خود را می‌شناسید، پس این نکات را با تغییراتی که خود میدانید (طبق ویژگی‌های شخصیتی او) امتحان کنید .

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."