نگهداری صحیح از مسواک با انتخاب محل مناسب،تعویض به موقع و تمیز کردن

نگهداری صحیح مسواک

اگر شما نیز همچون اکثر مردم، هرشب از مسواک  برای نظافت دهان و دندان خود استفاده می‌کنید، باید بدانید مسواک به خودی خود تمیز نخواهد شد. در حقیقت، تحقیقات محدودی که بر این موضوع انجام شده نشان می‌دهند که حتی بعد از شستن کاملف مسواک نیز همچنان بر روی آن پوشیده از ارگانیسم‌های بیماری‌زاست. خوشبختانه، با روش‌های نظافت و نگهداری صحیح مسواک، می‌توانید بدون نگرانی مسواک خود را همیشه تمیز نگاه دارید.

همانقدر که استفاده از یک مسواک کثیف، چندش‌آور است، روی سطح آن را میکروب‌ها و جرم‌های فراوانی پر کرده است. هرچند نمی‌توان به طور قاطع گفت که آیا رشد باکتری روی مسواک منجر به مشکلات سلامتی جسمانی و دهانی می‌شود یا خیر، ولی احتیاط شرط عقل است، مخصوصاً هنگامی که صحبت از باکتری و ویروس‌هایی است که می‌توانند از روی یک مسواک به مسواک دیگری منتقل شوند.

 دانیال روژ، ارائه دهنده انواع محصولات بهداشتی دهان و دندان، آماده است تا بهترین و باکیفیت ترین محصولات خود را به شما برای مراقبت از سلامتی دهان و دندان هایتان معرفی و عرضه نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

چرا باید مسواک بزنیم؟


چرا باید مسواک بزنیم

با وجود این طیف وسیع از عطرهای دهان، قرص‌های نعناعی و سایر دهانشویه‌های معطردر بازار، برای هرکس این تصور پیش می‎‌آید که دیگر نیازی به مسواک زدن منظم مسواک‌ها نیست یا حداقل روزی یکبار کافی خواهد بود. در ادامه پنج دلیل اصلی برای مسواک زدن دندان‌ها بطور روزانه آورده شده است.

باکتری‌ها

باکتری‌ها در مدت زمان کوتاه روی  دندان‌ها تکثیر می‌شود و با گذشت زمان سرعت تکثیرشان نیز بیشتر خواهد شد. وقتی دندان‌هایتان را دو بار در روز مسواک می‌کنید، در واقع شما دارید باکتری‌ها را از دهان خود پاک می‌کنید تا تمیز شوند. اگر باکتری به مدت 24 ساعت روی دندان‌ها بماند، باعث می‌شود مینای دندان آسیب ببیند. آسیب دیدن مینای دندان به تدریج لثه‌ها و ریشه‌های دندان را تضعیف می‌کند و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان خواهد شد. علاوه بر این، زدودن باکتری موجب می‌شود بوی بد دهان از بین رفته و شما بتوانید همیشه با اعتماد بنفس بخندید و لبخند بزنید.

تولید بزاق

انسان در بیداری نسبت به خواب بزاق بیشتری تولید می‌کند. بهترین خاصیت بزاق آن است که یک لایه محافظتی اضافه روی دندان‌ها تشکیل می‌دهد تا پلاک و باکتری‌ نتواند روی دندان‌ها تشککیل شوند و به همین خاطر دندان‌های شما را پوسیدگی نجات می‌دهد. مسواک زدن در بعد از ظهر و پیش از خواب باعث می‌شود تا از خرابی‌هایی که باکتری می‌تواند در زمان تولید کم بزاق به دندان‌های شما وارد کند، کاهش یابد. مسواک زدن دندان‌ها، با نابود کردن باکتری و اسید دهان شما که در طول خواب شبانه تولید شده است، باعث از بین رفتن بوی بد دهان در صبح‌ها می‌شود.

جلوگیری از تولید جرم

اگر روزانه مسواک نزنید، جرم به دندان‌هایتان چسبیده و پاک نمی‌شود. تنها راهی که می‌توان از شر جرم‌ها خلاص شد، با جرم‌گیری دندان توسط دندان‌پزشک است. با این حال اگر دندان‌ها جرم‌گیری نشوند، منجر به عفونت‌های بد لثه می‌شود که منجر به خونریزی بیش از حد از لثه‌ها خواهد شد. همچنین می‌تواند منجر به آسیب رسیدن به سلامت عمومی بدن شود. اگر سیگار می‌کشید، یا اگر مبتلا به دیابت هستید، احتمال آسیب رساندن جرم‌ها به سلامت عمومی شما، بیش از سایرین است.

محافظت از لثه‌ها

شاید پیش خود فکر کنید مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ، به منظور نظافت و سفیدی لبخندتان است، ولی در حقیقت، استفاده از مسواک و نخ دندان دلایل زیادی دارد. امکان دارد در صورت عدم استفاده از مسواک، مشکلات بسیار جدی برای بدن شما بوجود آید. ثابت شده است که پلاک، باکتری و جرم دندان، برای سلامت فرد مضر است. مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، حفاظت از لثه‌ها در کنار حفاظت از دندان‌هاست.

بهبود سلامت عمومی

بیماری‌های زیادی وجود دارد که مستقیماً با بیماری‌های دهان و دندان مرتبط هستند. عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان می‌تواند باعث شود بیماری‌های کشنده‌ای همچون بیماری قلبی (بیماری‌های قلبی-عروقی)، دیابت، نوزادان زود رس، نوزادان عقب مانده ذهنی و پوکی استخوان، فرد را مبتلا سازند.

نگهداری مناسب از مسواک

نگهداری از مسواک در شرایط و مکان مناسب برای حفظ سلامتی فردی و افزایش طول عمر مسواک اهمیت بسیاری دارد. در این باره لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

مسواک خود را درون یک محفظه در بسته نگاه ندارید.

مسواک خود را درون یک محفظه در بسته نگاه ندارید

وجود رطوبت در یک فضای بسته محیط خوبی برای رشد باکتری‌هاست، هرچه این فضا بسته‌تر و رطوبت بیشتر، فضای برای رشد باکتری‌ها بهتر.

  • مسواک خود را در ظرف‌‌های در بسته نگهداری کنید، تا در سفر و سایر زمان‌ها، گرد و غبار و باکتری روی آن ننشیند. حتماً پیش از گذاشتن مسواک درون ظرف محافظ خود، از خشک بودن آن مطمئن شوید.
  • همچنین حتماً محافظ مسواک را به خوبی بشوئید. کلرهگزیدین (که در اغلب دهانشویه‌ها یافت می‌شود) بهترین ماده آنتی‌باکتریال برای شستن محافظ مسواک است.

مسواک خود را رو به بالا نگهداری کنید

مسواک خود را رو به بالا نگهداری کنید

این کار باعث چکیدن آب از روی پرزهای مسواک می‌شود. همچنین باکتری‌هایی که روی سطح مسواک رشد می‌کنند را با هر قطره آب از روی آن پاک می‌کند. اگر مسواک خود را داخل لیوان می‌گذارید حتماً متوجه کثیفی‌هایی که در ته لیوان دیده می‌شود، شده‌اید. اگر مسواک خود را به پهلو یا روی پرزهایش داخل محافظ بگذارید، باعث ماندن تمام آن کثیفی‌ها روی مسواک خواهید شد.

مسواک خود را حداقل 2 پا (0/61 متر) از توالت دور نگهدارید

مسواک خود را حداقل 2 پا از توالت دور نگهدارید

وقتی سیفون دستشویی را می‌کشید، ذرات ریز آب که شامل مواد ریزی از مدفوع هستند از سنگ توالت جدا شده و ممکن است روی مسواک‌هایی خیلی نزدیک به توالت، بنشینند. البته هیچ شواهدی دال بر امکان ایجاد بیماری توسط این ذرات بسیار ریز در بدن وجود ندارد، ولی احتیاط شرط عقل است.

نگهدارنده مسواک را هفته‌ای یکبار بشوئید 

نگهدارنده مسواک را هفته‌ای یکبار بشوئید

باکتری‌هایی که روی نگهدارنده مسواک جمع می‌شود می‌تواند به مسواک و سپس به دهان شما منتقل شود. اگر نگهدارنده مسواک یک ظرف ته بسته باشد، نظافت منظم آن اهمیت دوچندانی خواهد داشت.  ظرف مسواک یا لیوان مسواک‌ها را با آب و صابون بشوئید. مگر در حالتی که کارخانه سازنده استفاده از ماشین ظرفشویی را بی اشکال دانسته باشد، آن را در ماشین ظرف‌شویی نگذارید. هیچوقت مسواک برقی خود در ماشین ظرفشویی نگذارید.

نگذارید مسواک‌ها به هم بچسبند

اگر چند مسواک را با هم در یک ظرف نگهداری می‌کنید، مطمئن شوید که مسواک‌ها بهم نمی‌چسبند، زیرا این کار باعث انتقال باکتری و مایعات دهانی از یک مسواک به مسواک دیگر می‌شود.

وقتی از مسواک خود استفاده می‌کنید آن را تمیز نگاه دارید


با انجام موارد زیر می توانید مسواک خود را تمیز و سالم نگه دارید:

از مسواک همدیگر استفاده نکنید

اگر در مسواک کس دیگری شریک باشید، یعنی در مایعات بدن و جرم‌های دندانی وی نیز شریکید، که این می‌تواند منجر به عفونت شود.

دست‌هایتان را پیش از مسواک زدن بشویید

دلیل این مسئله واضح است، ولی در اکثر مواقع، فرد پیش از مسواک زدن دست‌هایش را نمی‌شوید.

مسواک خود را بعد از استفاده بشوئید

مسواک خود را بعد از استفاده با آب گرم شیر بشوئید. مطمئن شوید که تمام خمیردندان و باقیمانده‌های غذا و سایر مواد از روی آن پاک شود.

بعد از شستن مسواک آن را خشک کنید

هرچه مسواک خیس‌تر باشد، محیطی مناسب‌تری برای  رشد باکتری خواهد بود.

مسواک خود  را در دهانشویه یا محلول ضدعفونی کننده نگذارید

طبق تحقیقات اخیر، هیچ مدرک علمی دال بر این موضوع وجود ندارد که گذاشتن مسواک در محلول ضد عفونی، تأثیری بر سلامت دهان و دندان داشته باشد. گذاشتن مسواک در محلول می‌تواند به منتقل شدن باکتری‌ها به محلول ضدعفونی کننده شود، و اگر از همان محلول بعنوان دهانشویه نیز استفاده شود، می‌تواند باکتری‌های مسواک را به دهان سایر افرادی که از آن دهانشویه استفاده می‌کنند انتقال دهد.

هر سه الی چهار ماه مسواک خود را تعویض کنید

اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، سر مسواک را هر 3 الی 4 ماه تعویض کنید. اگر پرزهای مسواک خم شده یا وا رفته‌اند یا رنگ آنها تغییر کرده است، زودتر از این زمان هم می‌توانید مسواک خود را عوض کنید. مسواک‌های کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود، زیرا کودکان نحوه استفاده از مسواک را نمی‌دانند و ممکن است فشار بیش از حد به آن بیاورند.

احتیاط‌های لازم برای شرایط خاص:

مراقبت ها و احتیاط های لازم دیگر عبارت اند از:

اگر کسی در خانه مریض شده باشد باید بیشتر مراقب مسواکتان باشید

مسواک آن شخص را از مابقی مسواک‌ها جدا کرده و هر مسواکی که با آن مسواک در تماس بوده را بیرون بیاندازید، تا بیماری گسترش نیابد. در صورتی که خودتان مریض شده بودید، بعد از اتمام دوره بیماری، گذاشتن مسواک در دهانشویه آنتی‌باکتریال برای ده دقیقه می‌تواند جرم‌هایی را که می‌توانند مجدداً باعث بیماری‌تان شوند را از بین ببرد، هرچند بهترین کار تعویض مسواک است.

اگر مبتلا به بیماری‌های نقص سیستم ایمنی هستید یا بیش از اندازه معمول مستعد ابتلا به بیماری‌ها می‌باشید باید مراقبت بیشتری از مسواک کنید!

حتی مقداری بسیار اندک باکتری می‌تواند برای کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند خطرناک باشد، پس توصیه می‌شود مسواک خود را تا جای ممکن تمیز نگاه دارید.

  •  پیش از مسواک کردن از یک دهانشویه آنتی‌باکتریال استفاده کنید. این کار به کاهش میزان باکتری که روی مسواک می‌نشید کمک خواهد کرد.
  • مسواک خود را پیش از استفاده با محلول ضدعفونی کننده بشویید. این کار مقدار باکتری‌های روی مسواک را کاهش خواهد داد.
  • هر سه الی چهار ماه مسواک خود را تعویض کنید . این کار به مرور زمان مقدار در معرض باکتری بودن را کاهش خواهد داد.
  • از یک ضدعفونی‌کننده مسواک استفاده کنید. اگرچه مدرکی علمی دال بر تأثیر این ضدعفونی کننده‌ها وجود ندارد، ولی می‌تواند در صورت تمایل آن ضدعفونی کننده‌هایی که دارای تأییدیه FDA هستند را تهیه کنید. ضدعفونی کننده‌های مسواک 99.9 درصد باکتری‌های روی مسواک را از بین می‌برند. (استریل کردن به معنای از بین بردن 100 درصد باکتری‌ها و ارگانیسم‌های زنده است، که هیچ ضدعفونی کننده‌ای نمی‌تواند چنین ادعای تبلیغاتی کند.)

در صورتی که از ارتوندسی یا سایر روش‌های درمانی دندان استفاده می‌کنید باید بیشتر مراقب مسواک‌هایتان باشید !

مطالعات نشان داده که مسواک افراد دارای ارتوندسی بیش از سایرینف جرم و باکتری دارد. پیش از مسواک زدن، مسواک خود را با ضدعفونی‌کننده بشویید تا مقدار باکتری باقیمانده روی مسواک کاهش یابد. اگر ارتدونسی دارید شاید استفاده از یک نخ دندان مخصوص به تمیز کردن بین ارتدونسی و دندان‌هایتان کمک کند.

نحوه نظافت مسواک برقی


از آنجایی که یکی از اصلی‌ترین دلایل مسواک زدن، زدودن باکتری‌ها از دهان و دندان است، پس تمیز و عاری از باکتری نگاه داشتن مسواک نیز حائز اهمیت است. این نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید مسواک برقی خود را تمیز و عاری از باکتری نگاه دارید:

در هنگام سفر مسواک را بپوشانید ولی در خانه نه!

در هنگام سفر، مسواک خود را درون محفظه بگذارید - اجازه ندهید که مسواک بدون محافظ درون چمدان، به اطراف برخورد کند تا گرد و غبار، خاک و باکتری روی آن ننشیند. ولی مسواک برقی را در خانه، درون محفظه نگاه‌داری نکنید - زیرا محیط دائماً مرطوب محل مناسبی برای رشد باکتری‌هاست. اگر مجبور به استفاده مکرر از محفظه مسواک هستید، آن محفظه‌ای را انتخاب کنید که سوراخ‌هایی برای جریان هوا روی آن تعبیه شده است. در منزل مسواک خود را به صورت ایستاده درون لیوان یا نگهدارنده مسواک بگذارید تا جریان هوا بتواند مسواک را خشک کند و همچنین جاهای مخصوصی برای جدا نگهداشتن چند مسواک از هم داشته باشد.

یک ضدعفونی کننده بخرید

در بازار چندین ضدعفونی‌کننده مسواک وجود دارد ولی هیچ مدرکی دال بر این موضوع نیست که استفاده از آنها تفاوتی در تمیزتر نگهداشتن مسواک نسبت به شستن و خشک کردن معمولی آن داشته باشد. اگر می‌خواهید از یک ضدعفونی‌کننده استفاده کنید، آن نوع را بخرید که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای "کاهش آلودگی باکتریال که بطور طبیعی رو مسواک بوجود می‌آید" تأیید شده باشد. نسبت به شرکت‌هایی که ادعاهای غیرواقعی دارند مشکوک باشید. هیچگاه مسواک خود را با گذاشتن در ماشین ظرفشویی یا مایکروفر تمیز نکنید، دمای بالا به مسواک آسیب می‌رساند.

نگهداری مسواک برقی

علاوه بر نکات ذکر شده، باید هر روز مسواک برقی خود را با آب بشویید تا خمیردندان و باقیمانده جرم و مواد غذایی از روی آن تمیز شود.

  • بیش از حد مسواک نکنید. فشار آوردن بیش از حد روی مسواک باعث ساییدگی پرزهای آن  شده و اثربخشی کمتری روی تمیزکردن دندان‌ها خواهد داشت.
  • مسواک خود را در حالت ایستاده نگاه دارید تا با جریان هوا خشک شود.