نخ دندان کودکان: آموزش جذاب به کودکان که به نخ دندان عادت کنند

استفاده از نخ دندان می‌‌تواند به رفع مواد غذایی باقیمانده بین دندان و پلاک‌هایی که بین دندان‌ها جمع شده است کمک کند. نخ دندان می‌تواند به جرم گیری اطراف دندان و جلوگیری از تشکیل جرم کمک کند زیرا به وجود آمدن جرم و پلاک روی دندان باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. در صورتی که دندان کودک شما پوسیده شده است به روکش دندان یا پرکردن دندان نیاز خواهد داشت. استفاده از نخ دندان و رفع بوی بد دهان کمک می‌کند زیرا ذرات باقیمانده مواد غذایی و باکتری‌هایی که باعث تولید بوی بد دهان می‌‌شوند را برطرف می‌‌کند. به کودکان خود یاد دهید که اگرچه مسواک زدن باعث تمیز کردن قسمت‌های جلو و عقب به دندان می‌شود، استفاده از نخ دندان به تمیز کردن اطراف دندان‌ها کمک خواهد کرد. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مکمل یکدیگر هستند و استفاده نکردن از یکی از آنها باعث ناتمام ماندن کار می‌شود.

آموزش نکات مربوط به مراقبت از دندان به کودکان کار بسیار دشواری است اما شروع آموزش در سنین کودکی باعث می‌شود که دندان‌های کودک سالم بمانند و لبخندی زیبا داشته باشد. استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان ضروری است و باید همه والدین نحوه استفاده از نخ دندان را به کودکان خود یاد دهند. کودکان باید در سنین پایین و هنگامی‌که دندان‌های بالا و پایین آنها با یکدیگر تماس پیدا می‌کنند از نخ دندان استفاده کنند. والدین باید تا زمان بزرگ شدن کودک دندان‌های او را با نخ دندان تمیز کنند هنگامی‌که کودک بزرگ شد کنار او بایستید و از نحوه استفاده صحیح از نخ دندان اطمینان حاصل کنند. والدین باید به خاطر داشته باشند که معمولا کودکان می‌توانند در سن ۶ یا ۷ سالگی به تنهایی از نخ دندان استفاده کنند.

گروه دانیال روژ با استفاده از سال ها تجربه و دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

 اهمیت بهداشت دهان و دندان در کودکان


اگرچه دندان‌های شیری کودکان موقت هستند نقش بسیار مهمی را در رشد دهان و رویش دندان‌های دائمی ایفا می‌کنند. رعایت بهداشت دهان و دندان و آموزش به کودکان اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت دهان دارد. تعداد زیادی از والدین نمی‌دانند که پوسیدگی دندان بسیار شایع است و یکی از شایع ترین بیماری‌های دوران کودکی محسوب می‌شود. تقریبا نیمی از کودکان ۲ تا ۱۱ سال دچار پوسیدگی و کرم خوردگی دندان‌های شیری نمی‌شوند. تقریباً دندان‌های دائمی یک چهارم از این کودکان دچار پوسیدگی خواهد شد. پوسیدگی دندان می‌تواند سلامت دندان را به خطر می‌اندازد و با آثار منفی از قبیل از دست دادن اعتماد به نفس همراه باشد و بر سلامت عمومی کودکان تاثیر بگذارد.یکی از بزرگترین مزایای سالم بودن دندان‌ها در دوران کودکی این است که فرد تصویری سالم از وضعیت دهان و دندان خود را مشاهده می‌‌کند و همیشه به این مسئله اهمیت می‌دهد. اما برخی از مفاهیم از قبیل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌‌تواند برای والدینی که به خوبی نمی‌دانند از چه سنی باید مسواک زدن دندان‌های کودک و نحوه استفاده از آن را به او یاد دهند بسیار دشوار باشد. والدین بیشترین تاثیر را بر عادات و رفتارهای کودک دارند بنابراین اگر آنها به رعایت بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهند کودکان آنها نیز به راحتی به این مسئله اهمیت می‌دهد.

آموزش نحوه مسواک زدن دندان را از سنین کودکی شروع کنید


 اگر شما فرزند کوچک دارید لازم نیست که تا زمان رویش اولین دندان کودک خود صبر کنید بلکه می‌‌توانید قبل از رویش دندان‌های او هر شب دهان کودک خود را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید به کمک یک پارچه نرم لثه او را به آرامی ‌تمیز کنید. شما می‌توانید پس از اینکه دندان‌های کودک جوانه زد از یک مسواک نرم برای تمیز کردن دندان‌های او استفاده کنید. معمولاً دندانپزشکان توصیه می‌کنند که والدین تا سن ۵ و ۶ سالگی کودک به طور منظم دندان‌های کودک خود را مسواک بزنند تا کودک به اندازه کافی بزرگ شود و بتواند به تنهایی این کار را انجام دهد، به تدریج باید اصول و نکات مهم مربوط به مسواک زدن را نیز به او آموزش دهند. در بخش زیر نحوه صحیح مسواک زدن دندان‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • هر بار که مسواک می‌زنید همه دندان‌های کودک خود را تمیز نمایید.
 • مسواک را با زاویه ۴۵ درجه به خط لثه نگه دارید و به آرامی ‌دندان‌های خود را تمیز کنید.
 • مسواک را از قسمت پایه دندان به سمت پایین و قسمتی که با آن مواد غذایی را می‌‌جوید بکشید.
 • برای تمیز کردن دندان‌های جلو و عقب از ضربات کوتاه و چرخشی استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن سطح دندان‌های آسیاب از حرکات رفت و برگشتی استفاده کنید.
 • هنگام مسواک زدن دقت کنید که همه دندان‌ها را به صورت یکسان مسواک بزنید.
 • زبان و سقف دهان کودک خود را از قسمت پشت به جلو مسواک بزنید.

 به کودک خود کمک کنید دندان‌هایش را با نخ دندان تمیز کند.


هنگامی که نیاز است مسواک را عوض کنید

 استفاده از نخ دندان حتی برای بزرگسالان دشوار و ناخوشایند است و قطعا این کار برای کودکانی که دست‌های کوچکی دارند دشوارتر خواهد بود. نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را به کودک خود یاد دهید و برای این کار به اندازه کافی صبر و حوصله داشته باشید. هنگامی‌که دندان‌های دائمی کودک جوانه می‌زند پلاک و مواد غذایی بین آنها جمع می‌‌شوند و در صورتی که از بین دندان خارج نشوند زمینه خراب شدن دندان و بروز بیماری‌های لثه را فراهم می‌‌کنند. بنابراین باید نحوه استفاده از نخ دندان را به کودک خود یاد دهید و از او بخواهید حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کند.

 • نخ دندان نرم و متناسب با لثه کودک خود را خریداری کنید. برخی از نخ دندان‌های موجود در بازار طعم خوبی دارند که طعم آنها می‌تواند کودکان را به استفاده از نخ دندان تشویق کند.
 • اندازه نخ دندان را کوتاه نبرید تا کودک بتواند به راحتی دندان‌هایش را تمیز کند.
 • نخ دندان را دور انگشتان کودک ببندید و همانگونه که شما از نخ دندان استفاده می‌کنید به کودک خود یاد دهید دندان‌هایش را تمیز کند.
 • به آرامی انگشتان کودک خود را هدایت کنید و به او یاد دهید چگونه نخ دندان را بین دندان‌هایش به حرکت در بیاورد.
 • به او یاد دهید که نخ دندان را به حالت c بین دندان‌هایش بکشد و تا حد امکان زیر خط لثه خود را تمیز کند اما مواظب باشید که نخ دندان را محکم بین دندان‌هایش فشار ندهند.
 • به او یاد دهید که هنگام حرکت دادن نخ دندان بین دندان‌ها باید نخ را در دست خود جابجا کند تا هنگام استفاده در موقعیت مناسبی قرار بگیرد.

 ممکن است نحوه استفاده صحیح از نخ دندان برای کودکان دشوار و دلسرد کننده باشد. خوشبختانه امروزه انواع مختلفی از نخ دندان با رنگ و بوهای مختلف در بازار وجود دارد که می‌‌تواند باعث جلب توجه کودک شوند. این نخ دندان‌ها در بسته‌های بزرگ عرضه می‌شوند که مقرون به صرفه هستند. نخ دندان یک بار مصرف است بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرزند شما پس از استفاده آن را دور می‌اندازد.

 برای تشویق کودک خود از روش‌های خلاقانه استفاده کنید.


 گاهی اوقات علی رغم تمرین و آموزش به کودک، استفاده از نخ دندان و بهداشت دهان به یک مسئله چالش برانگیز تبدیل می‌شود. شما می‌توانید مسواک زدن دندان و استفاده از نخ دندان را به یک بازی تبدیل کنید و در همین حین اطلاعات کافی را در اختیار کودک خود قرار دهید. یک مسواک کوچک را در اختیار کودک بگذارید و به او بگویید که دندان‌های عروسک مورد علاقه خود را تمیز کند، در این حالت کودک می‌‌تواند نحوه استفاده صحیح از نخ دندان و مسواک را یاد بگیرد. کودک خود را تشویق کنید هنگام مسواک زدن برقصد و در آینه  شکلک در بیاورد و از تمیز شدن دندان‌های خود اطمینان حاصل کند، در این حالت به هیچ وجه مسواک زدن خسته کننده نخواهد بود. آموزش دادن به کودک در خصوص نحوه استفاده صحیح از نخ دندان یک بخش از کار والدین است و بخش اصلی به تشویق کودک برای استفاده مداوم از آن ارتباط دارد. سعی کنید با استفاده از تاکتیک‌های زیر استفاده از نخ دندان و مسواک را برای کودک خود لذت بخش کنید.

 استفاده از نخ دندان را به یک فعالیت خانوادگی تبدیل کنید.

 کودکان عاشق فعالیت دسته جمعی هستند به همین دلیل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت یک فعالیت خانوادگی می‌تواند برای آنها جذاب باشد، بنابراین سعی کنید به نحوی برنامه ریزی کنید که بتوانید به همراه کودک خود دندان‌های‌تان را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. کودکان عاشق تقلید کردن هستند و به راحتی همراه با شما دندان‌های‌شان را مسواک می‌زنند. هنگامی‌که قصد دارید دندان‌های‌تان را مسواک بزنید اجازه دهید کودک نیز به تنهایی مسواک بزند و با مهارت‌های مسواک زدن آشنا شود.

 کودک را با خود به خرید ببرید.

 اجازه دهید کودک شما مسواک، نخ دندان و خمیر دندان مورد علاقه خود را تهیه کند این کار باعث می‌شود که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به یک فعالیت جالب تبدیل شود و در نهایت در وجود او نهادینه گردد. به طور کلی کودکان تمایل بیشتری به استفاده از وسایل عروسکی دارند، اگر فرزند شما پسر است می‌توانید برای او مسواکی را تهیه کنید که روی آن عکس ماشین دیده می‌شود.

 به کودک خود جایزه بدهید.

 هنگامی‌که کودک شما به طور صحیح دندان‌های خود را به کمک نخ دندان و مسواک تمیز کرد به او جایزه‌های کوچک مانند اسباب بازی یا برچسب بدهید. جایزه دادن به کودک نباید به یک عادت برای تبدیل شود و فقط زمانی به تمیز کردن دندان‌هایش بپردازد که قرار است جایزه بگیرد.

 برای بهبود سلامت دهان و دندان کودک خود تلاش کنید.


برای بهبود سلامت دهان و دندان کودک خود تلاش کنید 

در سایت www.aapd.orgseen دندان پزشکان توصیه کرده‌اند که رویش اولین دندان کودک او را نزد دندان پزشک ببرید. اولین مراجعه به دندان پزشک به والدین و پزشک کمک می‌‌کند که با نیازهای ویژه کودک آشنا شوند و نحوه رسیدگی به مشکلات او را یاد بگیرند. به خاطر داشته باشید که می‌توان به راحتی از بروز تعداد زیادی از مشکلات دندان کودک جلوگیری کرد یا در مراحل اولیه به راحتی به درمان آنها پرداخت. مراجعه به دندان پزشک در سن یک سالگی کمک شایانی به حفظ سلامت دهان کودک می‌کند. دندان پزشک می‌تواند در سنین کودکی آموزش متناسب با شرایط کودک به اهمیت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و نحوه استفاده از آنها را به او یاد دهد.

 سوالات متداول درباره استفاده از نخ دندان


سوالات متداول درباره استفاده از نخ دندان 

کودکان باید از چه سنی شروع به مسواک زدن دندان‌های خود کنند؟

 شما باید تا زمانی که کودک به اندازه کافی بزرگ می‌شود و می‌تواند دندان‌هایش را مسواک بزند، هر شب دندان‌های او را تمیز کنید. شما می‌توانید پس از هر بار شیردهی به کمک یک پارچه مرطوب و نرم به آرامی لثه کودک خود را تمیز کنید تا از تشکیل پلاک جلوگیری شود. می‌توانید پس از رویش اولین دندان کودک از یک مسواک نرم برای تمیز کردن دندان‌های او استفاده کنید و پس از رویش اکثر دندان‌های شیری از نخ دندان برای تمیز کردن فاصله بین آنها استفاده نمایید. کودک می‌‌تواند در سن ۸ یا ۹ سالگی شروع به مسواک زدن دندان‌های خود نماید و در سن یازده یا ده سالگی به خوبی به کمک نخ دندان فاصله بین دندان‌هایش را تمیز کند. شما باید کنار کودک خود بایستید و مطمئن شوید که او به طور صحیح دندان‌هایش را مسواک می‌زند. دندانپزشک می‌‌تواند نحوه مسواک زدن دندان‌ها را به طور صحیح به کودک شما یاد دهد.

 مشکلات اورژانسی در خصوص دندان کودک شامل چه مواردی است؟

 دندان دردناک را به خوبی مسواک بزنید سپس دندان کودک را به کمک آب گرم بشویید و از نخ دندان برای خارج کردن مواد غذایی باقیمانده بین دندان استفاده کنید. در صورتی که پس از انجام این موارد، درد دندان کودک شما از بین نرفت او را نزد دندان پزشک ببرید.

 چگونه می‌توان در منزل از دندان‌های کودک محافظت کرد تا از بروز مشکلات دندانی جلوگیری شود؟

 پس از رویش اولین دندان‌های کودک هر روز دندان‌های او را مسواک بزنید. پس از آنکه کودک به اندازه کافی بزرگ شد و متوجه شد که نباید خمیر دندان را قورت دهد می‌‌توانید از ژل فلوراید برای تمیز کردن دندان‌های او استفاده کنید. کودک باید بتواند در سن ۶ سالگی روزی دو بار دندان‌های خود را مسواک بزند اما شما باید تا سن هفت سالگی کنار بایستید و اطمینان حاصل کنید که او دندان‌هایش را به طور صحیح مسواک می‌‌زند. اما باید بدانید که همه کودکان شبیه هم نیستند. دندان پزشک می‌تواند به شما اطمینان دهد که آیا کودکتان دارای مهارت کافی برای مسواک زدن دندان‌های خود به طور صحیح می‌باشد یا خیر. مسواک زدن دندان‌ها به طور صحیح به رفع پلاک از سطوح داخلی و خارجی دندان کمک می‌کند. هنگامی‌که سعی می‌‌کنید نحوه صحیح مسواک زدن را به کودک خود یاد دهید باید مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه قرار دهید و در امتداد خط لثه و با حرکات چرخشی دندان‌های او را مسواک بزنید. سطوح خارجی، داخلی، نقاط بالا و پایین دندان او را مسواک بزنید سپس همین روش را برای تمیز کردن سطوح داخلی و سطوحی که به جویدن غذا کمک می‌کنند به کار ببرید. سپس به تمیز کردن زبان کودک توسط مسواک بپردازید این کار به رفع باکتری‌های زبان و خوشبو شدن تنفس کمک خواهد کرد. استفاده از نخ دندان به رفع پلاک بین دندان کمک می‌کند و نقاطی که مسواک به آنها دسترسی ندارد را به خوبی تمیز می‌کند. باید زمانی از نخ دندان استفاده کنید که دو دندان در کنار هم روییده باشند باید تا زمانی که کودک به اندازه کافی بزرگ می‌‌شود و می‌تواند به تنهایی دندان‌های خود را به کمک نخ دندان تمیز کند به او کمک کنید. به کودک خود یاد دهید که باید نخ دندان را بین انگشت سبابه و شست خود قرار دهد و بین دندان‌های خود به حرکت در بیاورد. سپس به کمک حرکات رفت و برگشتی بین دندان‌های خود را تمیز کند. کودک باید نخ دندان را به شکل c کنار دندان خود قرار دهد و به آرامی نخ دندان را به اطراف همه دندان‌های خود بکشد. به کودک خود یاد دهید که تمیز کردن دندان‌های عقب اهمیت بسیار زیادی دارد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."