نخ دندان مخصوص بریج برای تمیز کردن زیر بریج و مراقبت از پل دندانی

انتظار می‌رود که بیمار پس از جایگذاری بریج (پل دندانی) بتواند بدون مشکل غذا را بخورد و بجود، البته برای مراقبت از بریج لازم است که تغییراتی را در شیوه رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد کرد. بریج که جایگزین دندان‌های غائب می‌شود، دارای سه نوع معمولی قدیمی، مریلند و معلق است. برای تمیز کردن انواع بریج لازم است که زیر دندان مصنوعی کار گذاشته شده در وسط بریج نیز تمیز شود. تمیز کردن و مراقبت از بریج، خطر پوسیدگی را کاهش می‌دهد و از التهاب بافت لثه جلوگیری می‌کند. همچنین پس از جایگذاری بریج لازم است که به طور مرتب برای ویزیت و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید.

برخی کشیدن نخ دندان را ضروری نمی‌دانند و فکر می‌کنند که برای این کار وقت ندارند، اما واقعیت این است که این کار  بهداشتی مفید فقط چند دقیقه طول می‌کشد. اگر می‌خواهید دندان‌ها را فقط یک بار در روز نخ بکشید، بهتر است نخ کشیدن دندان‌ها را به شب و قبل از خوابیدن موکول کنید؛ چون حجم آب دهان هنگام خوابیدن کمتر است، غلظت پلاک و در نتیجه احتمال آسیب دیدن دندان‌ها افزایش می‌یابد.

دانیال روژ، ارائه دهنده بهترین و جدیدترین محصولات بهداشتی دهان و دندان آماده است تا مناسب ترین نوع نخ دندان مخصوص بریج های دندانی را به شما ارائه دهد تا با بهره گیری از روش مناسب و محصول باکیفیت، بتوانید سلامتی دهان و دندان خود را حفظ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات دانیال روژ می توانید با شماره تلفن 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

بریج لبخند را دوباره زیبا می‌کند و به حفظ شکل و فرم صورت کمک می‌کند. به علاوه بیماران به کمک بریج بهتر می‌توانند غذا را بجوند و صحبت کنند. از این گذشته دندان‌ها و فک‌های بالا و پایین پس از قرارگیری بریج در دهان به خوبی روی هم قرار می‌گیرد و به این ترتیب از حرکت کردن و نامرتب شدن دندان‌های دیگر جلوگیری می‌شود.

انواع بریج یا پل های دندانی کدام اند؟


در ادامه سه نوع متداول بریج یا پل دندانی را معرفی می‌کنیم.

بریج معمولی متداول‌ترین نوع بریج در دندانپزشکی است که از سرامیک یا پرسلین جوش خورده به فلز ساخته می‌شود. برای دندان‌های دو طرف فضای خالی مربوط به دندان غائب (دندان‌های پایه یا اباتمنت) روکش تهیه می‌شود و دندان مصنوعی نیز بین این روکش‌ها قرار داده می‌شود.

اگر در یک طرف فضای خالی، دندانی وجود نداشته باشد از بریج معلق استفاده می‌شود. دندان‌های پایه مجاور یکدیگر تراش داده و روکش می‌شود و دندان مصنوعی به انتهای این ردیف متصل می‌شود.

بریج مریلند از بدنه‌ای فلزی تشکیل می‌شود و دندان مصنوعی آن به بال‌های فلزی یا پرسلینی متصل می‌شود که با سیمان به دو دندان پایه چسبانده می‌شود. بریج مریلند جایگزینی محافظه‌کارانه برای بریج قدیمی است.

طول عمر بریج دندانی


بریج دندانی به شرطی که از آن به خوبی مراقبت کنید، حداقل ده سال عمر می‌کند. پوسیدگی دندان یکی از مهم‌ترین خطراتی است که پل دندانی را تهدید می‌کند. ذرات غذا بین دندان‌ها یا زیر دندان مصنوعی گیر می‌کند. اگر پوسیدگی شروع شود، دندان‌های طبیعی دو طرف دندان مصنوعی ضعیف می‌شود و بریج می‌افتد.

مراقبت از بریج دندانی


با رعایت چند توصیه ساده می‌توانید، بریج را تمیز و تازه نگه دارید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

  • مسواک زدن: دندان‌ها را دو بار در روز با خمیردندان مسواک بزنید تا همواره دهانی خوشبو و دندان‌هایی تمیز و حس خوشایندی مانند زمان پس از جرم‌گیری تخصصی با سیلیکا توسط دندانپزشک داشته باشید.
  • نخ دندان: زیر دندان مصنوعی بریج و بین دندان‌های طبیعی را روزی یک بار نخ دندان بکشید. می‌توانید از نخ دندان معمولی یا مسواک پروکسی استفاده کنید، پروکسی براش مسواک کوچکی است که به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند وارد تمام برآمدگی‌ها و شکاف‌های بین دندانی بشود.
  • به طور دوره‌ای برای جرم‌گیری تخصصی به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • سعی کنید رژیم غذایی‌تان بیشتر از گوشت، حاوی میوه، سبزی و فیبر باشد.

بریج از مشکلات دندانی و سخت شدن جویدن غذا پس از از دست دادن دندان جلوگیری می‌کند. پس از جایگذاری پل دندانی لازم است که دندان‌ها را دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ بکشید تا بریج تمیز بماند و خطر پوسیدگی دندان، که اثر نامطلوبی بر عمر بریج دارد، کاهش یابد. اگر راه نگهداری بریج را نمی‌دانید، از دندانپزشک معالج خود درباره شیوه مراقبت از بریج راهنمایی بخواهید و معاینات دوره‌ای را جدی بگیرید تا دندانپزشک بریج را تحت نظر داشته باشد و از سلامت آن اطمینان حاصل کند.

نخ دندان، یکی از مهم ترین روش های مراقبت از دهان و دندان


بسیاری از دندانپزشکان معتقداند که کشیدن نخ دندان مهم‌ترین و تنها سلاح ما برای مقابله با پلاک است. درهرحال نخ کشیدن روزانه روشی فوق‌العاده و اثبات شده برای تکمیل اثر مسواک زدن و پیشگیری از پوسیدگی، بیماری لثه و دیگر مشکلات دندانی در آینده است. به علاوه نخ کشیدن گردش خون را در لثه‌ها افزایش می‌دهد. نخ پلاک و ذرات غذای چسبیده به دندان‌ها و لثه‌ها را پاک می‌کند.

چند بار در روز باید دندان‌ها و بریج را نخ بکشیم؟

دندان‌ها را حداقل یک بار در روز نخ بکشید. نخ کشیدن نیز مانند مسواک زدن باید تقریباً سه دقیقه طول بکشد. دندان‌ها را می‌توانید هنگام انجام دادن کارهای دیگری، مانند تماشای تلویزیون نخ بکشید. البته سعی نکنید دندان‌ها را هنگام رانندگی یا کار با ماشین‌آلات و وسایل برقی نخ بکشید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان بریج

دو روش "پیچیدن نخ" و "حلقه کردن" نخ برای کشیدن نخ دندان وجود دارد.

 

پیچیدن نخ روش محبوب افرادی است که مشکل خشکی مفصل یا درد انگشت ندارند. برای کشیدن نخ دندان به این روش کافی است که تکه‌ای از نخ دندان به بلندی 18 اینچ را جدا کنید و بیشتر آن را دور انگشت میانی بپیچید. بقیه نخ را نیز دور انگشت میانی دست دیگر بپیچید؛ نخ دندان مصرف شده و کثیف را باید دور این انگشت بپیچید. نخ را با انگشت اشاره و شست بین دندان‌ها ببرید. نخ را به شکل حرف C دور دندان بیاندازید و چند بار رو به بالا و پایین ببرید. حتماً زیر خط لثه، یعنی محل جمع شدن باکتری‌ها را نیز تمیز کنید.

روش حلقه کردن نخ برای کودکان یا بزرگسالانی مناسب است که به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت یا ناراحتی التهابی مفصل چالاکی حرکاتشان کاهش یافته است. در این روش نیز باید حدود 18 اینچ از نخ دندان را جدا کنید و این‌بار آن را به شکل دایره دربیاورید. دو سر دایره را دو یا سه بار گره بزنید تا کاملاً محکم شود. سپس تمام انگشتان، به جز شست را داخل حلقه ببرید. به کمک انگشتان اشاره نخ را بین دندان‌های پایین ببرید و برای بردن نخ بین دندان‌های بالا از انگشتان شست استفاده کنید. برای تمیز کردن سطح کناری دندان و زیر خط لثه باید نخ را به شکل حرف C دربیاورید.

به هر روشی که دندان‌ها را نخ می‌کشید، دقت کنید که نخ را محکم به یکباره بین دندان‌ها نبرید، چون ممکن است نخ لثه را ببرد. حتماً سطوح کناری دندان‌ها را نیز با ملایمت نخ بکشید. زمانی که نخ کشیدن دندان‌ها را شروع می‌کنید، لثه‌ها تا چند روز حساس می‌شود و خونریزی می‌دهد، اما این وضعیت ظرف چند روز برطرف می‌شود و لثه‌ها التیام می‌یابد.

نخ دندان تریدر چیست؟

فلاس تریدر نوعی نخ دندان است که به کمک آن می‌توانید نقاطی را تمیز کنید که دسترسی به آنها با نخ دندان معمولی غیرممکن است. فلاس تریدر وسیله کوچکی است که برای نخ کشیدن نقاط دور از دسترس، مانند زیر بریج ثابت یا بین دندان‌های به هم فشرده، بسیار کارآمد است. فلاس تریدر در اصل تکه نخ نایلونی محکمی به بلندی تقریبی 4 اینچ است که به شکل قطره اشک حلقه شده و دو سر آن به هم چسبانده شده است. سر فلاس تریدر نرم و کند است تا آسیبی به لثه نزند. تصویر بالا فلاس تریدر آبی رنگی را نشان می‌دهد که تکه‌ای نخ دندان سفید رنگ از وسط حلقه آن رد شده است.

نخ کشیدن بریج ثابت


طراحی بریج ثابت معمولاً به گونه‌ای نیست که نخ کشیدن و دسترسی به زیر بریج را آسان کند. به همین دلیل برای تمیز کردن بریج ثابت و زیر آن باید به روش خاصی از نخ دندان مخصوص بریج استفاده کنید.

  • از فلاس تریدر یا سوپرفلاس برای تمیز کردن بین دندان پایه و دندان مصنوعی استفاده کنید.
  • نخ را به شکل حرف U دور دندان پایه بپیچید. سپس نخ را 5 یا 6 بار به آرامی بالا و پایین ببرید و حتماً زیر خط لثه دندان‌های پایه را نیز تمیز کنید.
  • نخ را زیر دندان مصنوعی ببرید و آن را چند بار جلو و عقب ببرید.