مسواک قبل یابعد غذا: حداقل نیم ساعت فاصله بین غذا ومسواک لازم است

دو بار در روز به مدت 2 دقیقه مسواک زدن چیزی است که اکثر دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دندان در آن اتفاق نظر دارند. با این حال، آیا کسی واقعاً به شما گفته که چه زمانی باید مسواک بزنید؟ بیشتر افرادی که این سؤال را می‌بینند، چنین تصور خواهند کرد که یک بار مسواک زدن در صبح و یک بار در شب کافی است. اگر دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، خیلی در اشتباه نخواهید بود. راهنمایی‌های حرفه‌ای توصیه می‌کنند آخرین کاری که شب قبل از خواب بهتر است انجام شود، مسواک زدن است، اما آنچه خیلی‌ها را متعجب می‌کند این است که به جای اینکه به طور ویژه روی مسواک زدن در صبح تأکید شود، متخصصین زمان دیگری از روز را پیشنهاد می‌کنند. تعداد زیادی از مردم روز را در خارج از خانه، یعنی جایی که مسواک و نخ دندادن در آن قرار دارند، سپری می‌کنند. پس شیوه زندگی و عادت‌های ما نشان می‌دهند که صبح مناسب‌ترین زمان برای مسواک زدن است، قبل از اینکه خانه را برای کارهای روزمره ترک کنید. این بحث موجب سؤال بزرگ بعدی می‌شود که بسیاری از مردم می‌پرسند. اگر شما می‌خواهید یا مایلید پس از صبحانه و یا وعده‌های غذایی دیگر مسواک بزنید، اطمینان حاصل کنید که حداقل 30 دقیقه بین خوردن غذا و مسواک زدن فاصله وجود دارد تا PH طبیعی دهان به حالت عادی بازگردد.

همانطور که از نظرات دندانپزشکان نیز خواهید دید، تفاوت‌هایی میان پیشنهادات در مورد زمان صحیح شستشوی دندان‌ها وجود دارد. در حالی که مسواک زدن قبل از صبحانه دارای طرفدارن زیادی نسبت به مسواک بعد از صبحانه است، به نظر می‌رسد یک پیشنهاد خوب می‌تواند پیدا کردن زمان مناسب مسواک زدن برای شما باشد. در نهایت دندانپزشکان و متخصصان پزشکی بیشتر به این اهمیت می‌دهند که تمرکز خود را به جای اینکه روی مسواک زدن و نخ دندان زدن در زمان‌های درست و اینکه آیا این زمان‌های درست بعد از وعده غذایی هستند یا نه، روی مسواک زدن به دقت، دو بار در روز به مدت 2 دقیقه معطوف کنید. اکثر مردم به طور مرتب و با تکنیک درست مسواک نمی‌زنند، بنابراین توجه به این موضوع اهمیت بیشتری برای سلامتی دهان نسبت به زمان‌های خاص مسواک زدن، دارد. البته، اگر بتوانید منظم باشید و روزانه قبل از صبحانه و نه مستقیماً بلافاصله بعد از وعده غذایی مسواک بزنید، این کار در طولانی مدت، برای شما بسیار مفید خواهد بود. اگر می‌خواهید بعد از غذا طعم تازه‌تری را در دهان را داشته باشید، اما قبل از خوردن غذا مسواک بزنید، چرا بعد از خوردن غذا، دهانتان را با آب یا حتی دهانشویه لینک به دهانشویه شستشو نمی‌کنید تا آن احساس تازه‌تر را تجربه کنید.

بحث مسواک زدن قبل یا بعد از صبحانه


پاسخ ساده به این سؤال این است که هر دو خوب هستند، اما مسواک زدن قبل از صبحانه احتمالاً بهتر است. بحث مسواک زدن قبل یا بعد از صبحانه، مسواک زدن، مدت‌هاست وجود دارد و احتمالاً همچنان ادامه خواهد داشت. نه واقعاً درست و نه واقعاً غلط است. بسته به روال عادی و روزمره افراد و لذا به اینکه چه مدت بعد از صبحانه مسواک می‌زنند دارد، اما 4 نفر از 6 نفر حدود 20 دقیقه بعد از غذا خوردن مسواک می‌زنند. اساساً، این 4 نفر عجله داشتند، بنابراین از خواب بیدار می‌شدند، دوش می‌گرفتند، صبحانه می‌خوردند، مسواک می‌زدند و از خانه خارج می‌شدند. 2 نفر باقی مانده، که بعد از صبحانه مسواک می‌زدند، روال راحت‌تری داشتند و حدوداً یک ساعت یا حتی با فاصله بیشتر، پس از صبحانه مسواک می‌زدند.

استدلال‌هایی برای مسواک زدن قبل از صبحانه


مسواک

شب، زمانی که شما در خواب عمیق و یا کاملاً بیدار و در حال شمارش گوسفند (برای اینکه خوابتان ببرد) هستید، با وجود اینکه دندان هایتان را قبل از اینکه به رختخواب بیایید تمیز کرده‌اید، پلاک شروع به تولید می‌کند. پلاک، به لطف محیط ایده‌آلی که در دهان وجود دارد، در هر لحظه از روز یا شب رشد می‌کند، اما اینکه سطح تولید بزاق در شب بسیار پایین است، به این معنی است که پلاک قادر به رشد سریع‌تر در شب است. مقدار پلاک تولید شده از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برای هر یک از شما، پس از یک خواب به مدت 8 ساعت یا بیشتر، دندان‌ها و لثه‌هایتان یک پوشش پلاک خوب خواهد داشت. اگر قبل از صبحانه مسواک بزنید، برس مسواک این پلاک‌ها را از بین می‌برد، و این یعنی قندهای ناشی از غذاهایی که بعد از مسواک می‌خورید نمی‌تواند به راحتی با باکتری‌های پلاک ترکیب شوند. اگر مسواک زدن را به بعد از صبحانه موکول کنید، پلاک از این قندها، به نوعی به عنوان سوختی برای تشکیل نوعی اسید استفاده می‌کند، که به مینای دندان شما حمله کرده و آن را از بین می‌برد. هر چه زمان بین خوردن صبحانه و مسواک بعد از صبحانه بیشتر باشد، اسید زمان بیشتری برای حمله به دندان‌ها خواهد داشت. چیزی که باید در نظر بگیرید رژیم غذایی لینک به غذاهای مفید برای دهان و دندان است. سلامت دهانی شما به آنچه که برای صبحانه میل می‌کنید، و اینکه چگونه شرایط دهان شما تغییر می‌کند، وابسته است. مقیاسی برای اندازه گیری چگونگی اسیدی یا قلیایی بودن مواد وجود دارد، وPH نامیده می‌شود. بعضی از مواد غذایی که برای صبحانه می‌خورید، مانند غلات و آب میوه‌های قندی مانند آب پرتقال، سطح PH طبیعی ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد و دهان را اسیدی‌تر خواهد نمود.این اسیدیته برای دندان‌ها ایده‌آل نیست و می‌تواند به مرور زمان مینای دندان، یعنی پوشش بیرونی دندان‌ها را تضعیف کند. مسواک زدن پس از صبحانه، زمانی که دهان به طور بالقوه دارای بیشترین میزان اسید است، اساساً به دلیل اینکه باعث می‌شود اسید به عمق بیشتری در مینای دندان رخنه کند، می‌تواند به معنی از بین بردن مینای دندان باشد. اگر قبل از صبحانه مسواک بزنید، مسواک زدن نه تنها اثر بالقوه اسید را کاهش می‌دهد، بلکه خمیر دندانی که شما هنگام مسواک از آن استفاده می‌کنید، همچنین باید یک لایه محافظ اضافی برای مقاومت در برابر حمله حاصل از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که در صبحانه مصرف می‌کنید، ایجاد کند.

دلایلی برای مسواک زدن بعد از صبحانه


مسواک

شایع‌ترین دلیل اینکه افراد بعد از صبحانه مسواک می‌زنند این است که می‌خواهند مواد غذایی و طعمی که را بعد از خوردن صبحانه در دهان مانده است، از بین ببرند. انسان‌ها می‌خواهند روز خود را حداقل با نفس تازه و دندان‌های تمیز شروع کنند. طعم تمیزتر، اغلب با طعم و مزه نعنا که اغلب توسط خمیر دندان به وجود می‌آید، برای آنها مطلوب‌تر از طعم و مزه‌های باقی مانده از نان تست، غلات و یا خوراکی‌های دیگری است که در صبحانه مصرف شده است. این اشتباه نیست  که این طعم تازه را در دهان بخواهید، اما دلیل واقعی که افراد دندان‌های خود را مسواک می‌زنند فراموش شده است. شما دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید تا پلاک‌ها را از بین ببرید.

دندانپزشکان چه نظری دارند


در اینجا چند نقل قول را از دندانپزشکان و گروه‌های دندانپزشکی در مورد مسواک زدن قبل و بعد از صبحانه ارائه می‌دهیم.

 • اگر غذا یا نوشیدنی اسیدی خورده‌اید، از بلافاصله مسواک زدن خودداری کنید. این اسیدها مینای دندان را تضعیف می‌کنند و بلافاصله مسواک زدن باعث از بین بردن مینای دندان می‌شود. اگر می‌دانید قصد خوردن یا نوشیدن چیزی اسیدی دارید، قبل از آن دندان‌های خود را بشویید.
 • به محض بیدار شدن از خواب، مسواک بزنید. به طور کلی، باید از مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا، جداً خودداری کنید.
 • اگر قبل از اینکه صبحانه بخورید، مسواک بزنید، می‌توانید در جلوگیری از پلاک بهتر عمل کنید، در این صورت، بجای "خوردن" باکتری‌ها، می‌توانید بیشترین تعداد ممکن از باکتری‌ها را از بین ببرید.
 •  مسواک زدن قبل از صبحانه بهتر است. اگر فکر می‌کنید بهتر است بعد از صبحانه دندان‌های خود را بشویید تا از باقی مانده‌های مواد غذایی خلاص شوید، قطعاً تنها نیستید. شما را درک می‌کنیم، اما حقیقت این است که بهتر است از مسواک زدن پس از صبحانه خودداری کنید.
 •  حداقل به مدت دو دقیقه و قبل از صبحانه، دندان‌هایتان را مسواک کنید. همچنین آخرین کاری که شب قبل از رفتن به رختخواب می‌کنید نیز همین باشد.
 •  بهترین زمان برای مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله پس از صبحانه و بلافاصله قبل از خواب است. اما اگر چیزی اسیدی خورده‌اید، باید 30 دقیقه قبل از شروع به مسواک زدن، صبر کنید.
 •  پس از صبحانه، دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 •  در هر صورت، مهم نیست که قبل از صبحانه مسواک بزنید یا بعد از آن فقط به شرطی که شما آن را انجام دهید! این تماماً یک اولویت شخصی و البته مفید است که شما مسواک زدن قبل از صبحانه یا مسواک زدن بعد از صبحانه را انتخاب کنید. کل بحث مسواک زدن در صبح برای خلاص شدن از باکتری‌هایی است که در طول شب تولید شده‌اند، پس تا زمانی که مطمئن شوید این کار را انجام داده‌اید، مسواک بزنید!همانطور که می‌بینید اکثر متخصصین، مسواک زدن قبل از صبحانه را به جای به مسواک زدن بعد از صبحانه، پیشنهاد می‌کنند.

آیا بعد از هر بار خوردن چیزی باید مسواک زد؟


مسواک

در حالی که صبحانه یک وعده غذایی مهم در روز است، مواقع دیگری، به خصوص وقت ناهار و شام هم وجود دارند که شما غذا می‌خورید. یک سؤال معمول این است که آیا باید دندان‌های خود را پس از وعده‌های غذایی و یا در واقع زمانی که شما در طول روز چیزی خورده‌اید، مسواک بزنید یا خیر. ساده‌‌ترین جواب این سؤال، نه است. با این حال، استدلال و نظریه ورای این پاسخ کمی پیچیده‌تر است، بنابراین مطلب زیر را بخوانید. دلیل ورای این مطلب که نباید بعد از خوردن مسواک زده شود، برای تمام اهداف و مقاصد، مشابه همان دلیلی است که بسیاری از متخصصان دندانپزشکی در مورد مسواک زدن بعد از صبحانه بیان می‌کنند. اگر چه شاید غذایی که خورده‌اید ناسالم نباشد، غذاها حاوی قند و اسید هستند، و بعضی از غذاها، به میزان قابل توجهی بیشتر از بقیه حاوی این مواد هستند. همانطور که دندانپزشکان توضیح می‌دهند "هیچ مشکلی در مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن وجود ندارد، اما به این نیز بستگی دارد که شما چه نوع غذایی خورده‌اید. مسواک زدن بعد از خوردن تنقلات و نوشیدنی‌های اسیدی یا حاوی قند، ساختار دندان‌های شما را از بین می‌برد. مینای دندان که به علت اسید زیاد نرم شده است، هنگام مسواک زدن از بین می‌رود توصیه می‌شود که برای مسواک زدن بعد از خوردن غذا، حدود 30 دقیقه صبر کنید." یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیرید این است که آیا شما واقعاً باید دندان‌های خود را بشویید؟ دلایل شما برای این تفکر که باید پس از غذا مسواک بزنید، چیست؟ تحقیقاتی در مورد اینکه چه مدت و چقدر باید دندان‌های خود را بشویید و مسواک زدن دو بار در روز، هر بار به مدت دو دقیقه توصیه شده است. بنابراین، اگر اولین کار در صبح و آخرین کار شما در شب مسواک زدن است، اما فکر می‌کنید که باید پس از ناهار یا شام هم مسواک بزنید، آیا این کار لازم است؟

بعد از خوردن یک خوراکی به جای مسواک زدن چه راه‌هایی وجود دارد؟


یکی از دلایل اصلی برای تمایل به مسواک زدن پس از غذا، تمیز و تازه کردن دهان و خلاص شدن از طعم‌های تند است. شاید پیشنهادات زیر ارزشمند باشند:

 • دهان خود را با آب بشویید.
 • دهان خود را با دهانشویه ضد باکتری بشویید. دهانشویه‌ای را انتخاب کنید که هیچ الکلی ندارد. این کار، سطح pH دهان شما را به تعادل خواهد رساند و از ایجاد پلاک جلوگیری می‌کند.
 • آدامس بادکنکی بدون قند (که حاوی گزیلیتول است) بجوید، زیرا جویدن به تولید بزاق کمک می‌کند. بزاق بیشتر می‌تواند اسید را سریعتر خنثی کند.
 • پنیر بخورید. پنیر می‌تواند سطح pH پلاک میکروبی را کاهش دهد و به دندان‌ها کمک کند تا مواد معدنی را در مینای دندان بازسازی کنند.
 • با پیروی از موارد فوق، شما ممکن است دیگر نیاز یا علاقه‌ای به مسواک زدن بعد از غذا نداشته باشید، یا در واقع می‌توانید کمی زودتر مسواک بزنید چون شما این کار را برای کاهش اسید در دهان کرده‌اید.
  بزرگسالانی که سه بار در روز، هر بار به مدت حداقل سه دقیقه مسواک می‌زنند، نسبت به کسانی که فکر می‌کنند دوبار در روز مسواک زدن کافی است، کمتر به بیماری‌های بافت‌های اطراف دندان مبتلا می‌شوند. علیرغم افزایش خطر زخم دندان‌ها با مسواک زدن بلافاصله پس از غذا، مسواک زدن منظم مسئله مهمتری است، بنابراین شاید به همین دلیل است که چنین توصیه‌ای می‌شود. سؤالات خود را اینجا بپرسید.