مسواک کودک:مراقبت از دندان کودک و نوزاد شما با انتخاب مسواک مناسب

آیا کودک نوپای شما به مسواک زدن نیاز دارد؟ آیا شما سعی دارید بهترین راه برای رعایت بهداشت دهان او را بیابید؟ آیا به نظر آن‌ها این کار سرگرم کننده است و خسته‌کننده نیست؟ لازم نیست گرفتن کودک نوپا برای مسواک کردن دندان‌های آنها برای شما تبدیل به یک نبرد حماسی شود؛ که احتمال شکست خوردن در آن را داشته باشید. برخی کودکان نوپا از ابتدا مسواک زدن را دوست دارند؛ در حالی که برخی دیگر مقاومت بیشتری نسبت به آن نشان می‌دهند.

اما اگر بازی را خوب انجام دهید مسواک زدن برای کودک به صورت پاداشی بزرگ به نظر می‌رسد. همه کاری که باید انجام دهید این است که زرنگی به خرج دهید و یکی از مسواک‌های مخصوص کودکان نوپا را همراه خود داشته باشید.

بردن کودکان به رختخواب بدون داشتن استرس اضافی درباره مسواک زدن آن‌ها، به اندازه کافی سخت است. عادت دادن کودک به مراقبت از بهداشت دهان از سنین خردسالی برای رشد کودک شما بسیار حیاتی است؛ اما کار ساده‌ای نیست. با این وجود اگر بخواهید راه‌حل‌هایی در این مورد وجود دارد. پس بهتر است چند ایده از این ایده‌های خلاقانه مخصوص پدر و مادرها را امتحان کنید و تاکتیکی را پیدا کنید که روی کودک شما جواب دهد؛ تا اطمینان حاصل کنید که فرزند شما می‌تواند تمام عمر لبخندی زیبا و سالم داشته باشد.

گروه محصولات دانیال روژ با استفاده از دانش و تجربه تخصصی در زمینه بهداشت دهان و دندان محصولات مناسب شما و فرزندانتان را ارائه می کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

چه نوع مسواک هایی وجود دارد؟


شما برای انتخاب مسواک گزینه‌های مختلفی دارید. خوشبختانه این مسواک‌ها عموماً ارزان هستند. بنابراین اگر کودکتان از یکی از مسواک‌ها خوشش نمی‌آید می‌توانید نوع دیگری را بدون صرف هزینه زیاد تهیه کنید.

در اینجا انواع مسواک‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید آمده‌اند:

مسواک انگشتی

هر کودکی ، مسواک انگشتی را دوست دارد. آن‌ها از هرچیزی که بتوانند روی سر انگشت خود نگه دارند لذت می‌برند. این نوع مسواک مانند یک اسباب بازی است که آن‌ها می‌توانند با آن بازی کنند؛ اما با استفاده از مسواک انگشتی می‌توانید آن‌ها را در طول بازی کردن با آن فریب داده و به مسواک زدن وادار کنید. مسواک‌های انگشتی، وسیله‌ای فوق‌العاده نرم هستند  و  برای کودکانی که تنها چند دندان دارند به خوبی جواب می‌دهند. اما اگر به آنها اجازه دهید که خودشان از این مسواک استفاده کنند باید مطمئن شوید که با گاز گرفتن شدید انگشتانشان به آنها آسیب نمی‌زنند. شما باید اولین کسی باشید که مسواک کردن دندان‌های او را با این مسواک‌ها انجام می‌دهد تا کودک شما بتواند به راحتی با آن خو گرفته و از آن استفاده کند.

مسواک برقی

کودکان عاشق وسایل الکتریکی هستند و مسواک الکتریکی نیز از این مورد استثنا نیست. همه کاری که باید انجام دهید این است که مسواک را روشن کنیم و به آنها اجازه دهیم از آن استفاده کنند. بعضی مسواک‌ها حتی دارای تایمر برای کمک کردن به کودکان برای تنظیم کردن زمان ۲ دقیقه ای مسواک زدن نیز هستند. یا اینکه می‌توانید هر دو دقیقه برای آنها آواز بخوانید یا یک موزیک پلی کنید.

مسواک‌های ابرقهرمانی

 مسواک‌های معمولی مخصوص کودکان نوپا دارای سر بزرگتر و موی بیشتری نسبت به مسواک‌های انگشتی هستند. این امر به کودک شما کمک خواهد کرد که به دندان‌های عقبی که تا سن دو سالگی درمی‌آیند، برسد. برخلاف مسواک‌های الکتریکی، شما یا فرزندتان مجبورید حرکات مسواک را انجام دهید. هیچ راه میانبری برای آن وجود ندارد.

شاید فرزند اول شما عاشق مسواک الکتریکی باشد  اما بعد از آن‌که برای او مسواک الکتریکی خریدید متوجه شوید که نمی‌خواهد هیچ کاری با آن انجام دهد. باید خودتان مسواک را برای خودتان بردارید و او ماه بعد به نحوی به آن علاقه‌مند خواهد شد که کاملا با آن احساس راحتی خواهد کرد و تمام دندان‌هایش را با آن مسواک خواهد نمود. شاید فرزند دوم شما نیز از مسواک الکتریکی خوشش نیاید اما بعد از آنکه کمی بزرگتر شد آن را دوست خواهد داشت.

در این مورد هر دو بچه به دلیل حالت تهاجمی و سروصدای مسواک برقی آن را دوست ندارند. تجربه‌ی استفاده از آن ممکن است آنها را بترساند. شما تصور می‌کردید که آنها دوست ندارند همه کارها را خودشان انجام دهند؛ به خصوص که در سنین کمتر بسیار به لوازم الکترونیکی علاقه‌مند بودند. در این موقعیت تنها راهی که برای جذب کردن آنها به مسواک زدن وجود دارد استفاده از مسواک معمولی است که  به طرز دوست داشتنی به شکل اَبَرقهرمان‌ها و شخصیت‌های والت دیزنی درآمده‌اند.

هنگام خریدن مسواک برای کودک باید به دنبال چه چیزی بگردم؟


راضی کردن کودکان نوپا بسیار راحت است. آن‌ها به هر چیزی که جالب یا الکترونیکی به نظر برسد جذب می‌شوند. اما غیر از آن باید توجه داشته باشید که یک مسواک چه احساسی به آنها خواهد داد. چرا که ممکن است استفاده از آن برای آن‌ها دردناک باشد و درست به همین دلیل در مقابل تلاش شما برای متقاعد کردن او برای تمیز کردن دندان‌هایش مقاومت می‌کند. در اینجا برخی از مواردی که باید در خرید مسواک برای فرزندتان به آن توجه داشته باشید ذکر شده است:

به دنبال مسواک‌های نرم بگردید

شما نمی‌خواهید که مسواک زدن برای فرزند شما تبدیل به شکنجه‌ای ‌شود که باعث ترک خوردن و خون ریزی لثه‌های آن‌ها می‌گردد. شما آنها را تشویق می‌کنید که دندان‌های خود را تمیز کنند نه این که مینای دندان خود را از بین ببرند و از آنجا که لثه‌های ضعیف شده ایجاد سوزش و درد می‌کنند؛ مسواک کودکان همیشه باید نرم باشد. کودکان نیاز دارند که دندان‌های خود را به درستی تمیز کنند.

عالی‌ترین رنگ‌ها و بهترین شخصیت‌های کارتونی را پیدا کنید

اگر یکی از شخصیت های کارتونی موردعلاقه‌ی فرزند شما است، او می‌خواهد دندان‌هایش را همراه با آن شخصیت مسواک بزند. پس به دنبال مسواکی با شخصیت مورد علاقه او بگردید. علاقه‌ی فرزند شما به شخصیت‌های کارتونی یکی از بهترین چیزهایی است که می‌توانید برای تشویق آنها نسبت به چیزهای جدید از آن استفاده کنید.

راحت بودن مسواک برای در دست نگه داشتن

هنگام انتخاب یک مسواک به یاد داشته باشید که دست‌های کودکان نوپا چگونه است. برخی از مسواک‌ها مانند مسواک‌های الکتریکی دارای دسته‌های بزرگ هستند. نگهداشتن دسته‌ها  می‌تواند برای کودکان بسیار سخت باشد پس بهتر است مسواکی با دسته باریک‌تر انتخاب کنید که به راحتی بتواند آن را در دست بگیرد.

درست قرار گرفتن سر مسواک در دهان کودک

اطمینان حاصل کنید که مسواکی که انتخاب کرده‌اید برای سن کنونی فرزندتان مناسب است. اگر فرزند شما دو ساله است و شما مسواکی را انتخاب کرده‌اید که برای کودک بزرگتر از این سن مناسب است، این مسواک به راحتی در دهان فرزندتان جا نمی‌شود. نباید مسواک بزرگی را انتخاب کنید که دهان کودکتان را کاملاً پر می‌کند.

مسواک عکس دار


تپه مینی Tepe Mini

 

تپه‌مینی مسواک توصیه شده برای کودکان ۰ تا ۳ سال است. مسواک دارای سر کوچک نرم و مخروطی شکل با رشته‌های نرم است. دسته مسواک ثابت و راحت بوده و برای کودکان و بزرگسالان یکسان است.

تپه کیدز (تپه کودکان)

تپه کیدز (تپه کودکان)

یک مسواک نرم و محکم دارای تصاویر حیوانات رنگارنگ و زیبا. مسواک تپه‌کیدز کمی از تپه‌مینی بزرگتر است و برای بچه‌های بزرگتر از 3 سال مناسب است. ‌این مسواک دارای یک سر کوچک با رشته‌های نرم و دسته محکم است.

تپه گرافیک

تپه گرافیک

 

این نوع مسواک با دو تم منحصر به فرد در دسترس است. یک نوع از آن سبک دوست داشتنی مینیاتوری گلدار است که دارای دسته زرد و رشته‌های صورتی است و نوع دیگر طراحی ماهی کوی زیبا برروی قلم سیاه و رشته‌های سبز می‌باشد.

برس های تپه زمستانی

برس های تپه زمستانی

 

برس‌های زمستانی همراه با تصاویر چاپ شده زیبا از کریسمس عرضه می‌شوند. یک نوع از تصاویر برای کودکان و نوع دیگر برای بزرگسالان می‌باشد.

مسواک های منقّش

خدمات چاپ مسواک ما، مسواک‌های انتخابی شما را با طرح و یا لوگو و پیام پیشنهادی شما عرضه می‌کند. ما طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را با فرایند چاپ پیشرفته ترکیبی ارائه می‌کنیم.

 چه موقع باید مسواک فرزندم را جایگزین کنم


چه موقع باید مسواک فرزندم را جایگزین کنم

بسیاری از افراد از مسواک‌های خود بیشتر از مدتی که باید استفاده می‌کنند با در نظر گرفتن زمان تعویض مسواک اطمینان حاصل کنید که فرزند شما دندان‌های خود را کاملا تمیز می‌کند.

کودکان باید زودتر از بزرگسالان مسواک‌های خود را با مسواک‌های جدید جایگزین کنند. مسواک‌ها باید هر سه ماه یکبار یا زمانی که موهای آنها دیگر صاف نمی‌ایستند، تعویض شوند. به محض اینکه این شرایط ایجاد شد مسواک جدیدی تهیه کنید.

همچنین اگر کودک شما دچار بیماری بوده و حالا درمان شده است، باید مسواک جدیدی برای او تهیه کنید. کودکان نوپا به خصوص کودکانی که در مهدکودک نگهداری می‌شوند، یا برادرها و خواهرهایشان در مهد کودک نگه‌داشته می‌شوند، دائماً دچار بیماری می‌شوند.

ممکن است مجبور شوید هر ماه مسواک کودک خود را جایگزین کنید اما باور کنید ارزش آن را دارد داشتن یک مسواک آلوده می‎تواند بیماری را تجدید کرده یا آن را طولانی‌تر کند. از آنجا که ممکن است مجبور باشید مسواک کودک خود را مرتب جایگزین کنید، شاید بخواهید هنگام خرید، یک عدد مسواک اضافی نیز تهیه کنید. تهیه چند مسواک باعث ارزانتر شدن قیمت آن و ذخیره در وقت می‌شود.