مسواک صبحگاهی یا شبانه: قبل از خواب مسواک بزنیم یا قبل از صبحانه

مسواک زدن کودکانبهداشت دهان یک مبارزه دائمی با باکتریهای بد در دهان شما است. شما آنها را در بعد ازظهر دور می‌ریزید و آنها صبح روز بعد دوباره باز می‌گردند. بله وقتی شما بعد از ظهر دندانهایتان را مسواک می‌زنید (و نخ دندان می‌کشید) شما پلاکها را پاک کرده‌اید و امیدوارید که نقاط ثابت روی سطح دندانهایتان تمیز شده است. هنگام شب غدد بزاقی بزاق کمتری تولید می‌کنند و کاهش تولید بزاق سبب کاهش تولید مجدد مواد معدنی، کاهش بلعیدن، غذا نخوردن و معمولا زبان شما کمتر حرکت می‌کند. تمام این شرایط فرصت خوبی برای باکتریهایی که بعد از مسواک زدن عصر در دهان باقی مانده‌اند فراهم می‌کند تا تکثیر شوند، روی سطح دندانهای شما بچسبند و حتی سایر باکتریها را جذب کنند (به شکل پلاک)، شروع به تولید اسید لاکتیک که سبب از بین رفتن مواد معدنی دندانها می‌شود، کنند.

شما می‌دانید که باید روزی 2 بار دندانهایتان را مسواک بزنید اما آیا شما می‌دانستید که شما می‌بایست آنها را پس از غذا خوردن و دوباره قبل از رفتن به رخت خواب مسواک بزنید؟ البته زمان ایدآل برای مسواک زدن دندانهایتان، بعد از هر وعده غذا خوردن است اما واقع بین باشید، شما می‌دانید که این کار برای همه ممکن نیست. به همین دلیل این مهم است که هنگام صبح مسواک بزنید و مجددا برای گرفتن بهترین نتیجه در بهداشت دهان، هنگام شب آن را تکرار کنید.

گروه دانیال روژ با بهره گیری از دانش روز دنیا، محصولات بهداشت دهان ودندان مناسب اعضای خانواده را ارائه می کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

چرا زمان بندی مسواک زدن مهم است؟


پوسته بیرونی دندانهای شما از مینا ساخته شده است که سخت‌ترین ساختار بدن شما را تشکیل می‌دهد. ولی مینا در برابر مواد اسیدی مقاومتی ندارد و برخی مواد غذایی که در وعده صبحانه مصرف می‌شوند بصورت پایه‌ای حاوی مقدار زیادی اسید هستند.

با توجه به توصیه پزشکان، مسواک زدن دندانها بلافاصله بعد از خوردن بصورت ساییدن مواد شوینده روی مینای دندان، ضروری است. اگر چه مینای شما به طرز باور نکردنی محکم است، مسواک زدن سبب شستشوی مواد اسیدی نرم کننده مینا که سبب پوسیدگی دندان و زرد شدن آنها می‌شوند، می‌شود. (بصورت یک لایه زرد رنگ مستقیما زیر مینای دندان که عاج نام دارد، دیده می‌شود).

غذایی که می‌خورید چه تاثیری دارد؟


غذایی که می‌خورید چه تاثیری دارد

برخی غذاها برای مزه‌دار کردن خوبند، برخی غذاها دهان مناسبند اما اینکه شما برای صبحانه غذایی بخورید که هر دو خاصیت را  داشته باشد، امکان‌پذیر است.

غذاهایی که کلسیم زیادی دارند برای این منظور بهترند مانند ماست، پنیر و دانه‌های چیا. اگر شما در پی سلامتی و تقویت لثه‌هایتان هستید ویتامین A و C آنها را به درستی درمان می‌کند. مقدار زیادی از این ویتامینها را می‌توان در میوه‌ها و سبزیجات یافت کرد. اگرچه برخی میوه‌ها مقدار زیادی اسید دارند و بنابراین باید آنها را به همراه نوشیدن آب مصرف کرد یا آنها را با مواد غذایی غیر اسیدی مانند ماست رقیق کرد.

مسواک زدن هنگام صبح


مسواک زدن هنگام صبح

مزایای مسواک زدن در هنگام صبح مشخص است: در طول شب باکتریها در دهان شما جمع می‌شوند و آنها هم سبب بوی بد دهان می‌شوند و هم شروع به تولید اسید می‌کنند که سبب پاک شدن مینا می‌شود. آن همچنین راه خوبی برای  آغاز صبح است. وقتی دهان شما احساس تازگی دارد شما برای شروع روزتان آماده می‌شوید. شما مقدار باکتریها‌ را در دهانتان کاهش می‌دهید که بی‌نهایت برای تمیز نگه داشتن دهانتان در طول روز مهم است. برخی مردم مسواکشان را با خود حمل می‌کنند و بعد از هر وعده غذا مسواک می‌زنند، اما این امر به ندرت ضروری است.  اگر در هنگام صبح به مدت دو دقیقه کامل که توصیه پزشکان است، مسواک بزنید، ممکن است متوجه شوید که دندانهایتان در طول روز به اندازه کافی تمیز هستند.

مسواک زدن هنگام عصر


مسواک زدن هنگام عصر

در طول روز، شما غذا و اسنک می‌خورید. حتی اگر شما بی‌نهایت بهداشتی غذا بخورید، ممکن است غذاهایی مصرف کنید که بر مینای دندانهای شما تاثیر بگذارد. برای مثال  اسید موجود در مرکبات اگر پس از مصرف آنها دندانها تمیزی نشوند می‌توانند روی دندانهای شما عوارضی داشته باشد. یک راه خوب برای محافظت از مینای دنداند در طول روز نوشیدن زیاد آب است بخصوص بعد از غذا خورد. این امر نه تنها به پاک کردن خرده‌های غذا که به دنداندهای شما چسبیده‌اند و مواد اسیدی کمک می‌کند بلکه سبب پاک شدن مواد اسیدی ناشی از فعالیت باکتریهای درون دهان نیز کمک می‌کند.  همه انواع مواد غذایی حتی آنهایی که بهداشتی‌اند، اگر با مسواک زدن قوی در هنگام عصر تمیز نشوند،  دارای مقداری از ترکیبات مضر برای دندانها هستند. این امر کمک می‌کند تا از شر بوی بدی که در اثر فعالیت باکتریها و مقدار جزئی مواد غذایی باقی مانده در دهان ایجاد می‌شود خلاص شویم و دندانهایی درخشان، سفید و سالم داشته باشیم.

می‌بایست دندانها را قبل از صرف صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن؟


بطور خلاصه، شما بطور قطع باید قبل از صبحانه مسواک بزنید. پیشنهاد می‌شود از خواب بیدار شوید، یک جرعه بزرگ آب بنوشید، سپس قبل از آنکه هر کار دیگری انجام دهید، مسواک بزنید.

اگر شما مقید هستید که بعد از خوردن مسواک بزنید، حداقل 30 دقیقه بعد از خوردن و قبل از مسواک زدن، صبر کنید زیرا مینای دندان پیش از مسواک زدن نیاز به خنک شدن دارد.

چرا از محلولهای دهان شویه برای کشتن تمام باکتریها استفاده نمی‌‌شود؟ زیرا دهان شویه تفاوتی بین باکتریهای خوب و بد قائل نمی‌شود و همه باکتریها را می‌کشد. این امر به قارچها اجازه می‌دهد تا رشد کنند و تکثیر شوند. ایده خوبی نیست. بعلاوه دهان شویه محل تجمع باکتریها روی سطح دندان (glycoproteins) را پاک نمی‌کند.

در نهایت مسواک زدن سبب تازه شدن دهان و پاک شدن بیوفیلم می‌شود که این امر سبب رسید هوا (اکسیژن) به باکتریهای بی‌هوازی بد که در سطوح مختلف دندان مخفی شده‌اند  و از بین رفتن آنها می‌شود.

خلاص شدن از شر بوی بد دهان هنگام صبح


چه کسی از بود بد دهان خوشش می‌آید؟ بهترین راه برای از بین بردن بوی بد دهان این است که شما دندانهایتان را درست بعد از بیدار شدن مسواک بزنید و منتظر مسواک زدن بعد از صبحانه نشوید بخصوص اگر صرف صبحانه چند ساعت بعد از بیدار شدن باشد.  اما دلیل واقعی نیاز به مسواک زدن صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن این است که دهان شما از شر باکتریهایی که در طول شب در دهان شما جمع شده‌اند خلاص شوید. درست مانند هر فعالیت دیگری در بدنتان، ترشح بزاق در هنگام خواب کاهش می‌یابد.

این به این معنی است که باکتریها فرصت تکثیر دارند و باعث خوردگی مینای دندان‌های شما می‌شوند.  وقتی صبح‌ زود مسواک می‌زنید، خیلی زود از شر آنها خلاص می‌شوید. شما تعجب می‌کنید که ببنید وقتی باکتریها جمع می‌شوند با چه سرعتی مینای دندانهای شما را از بین می‌برند.  چرا وقتی می‌توانید با مسواک زدن دندانها بلافاصله بعد از بیدار شدن، باکتریها را از بین ببرید و سبب افزایش ترشح مجدد بزاق شوید، به آنها فرصت می‌دهید؟

خلاص شدن از شر جرمی که در طول روز روی دندانها ایجاد می‌شود


مسواک زدن دندانهایتان در شب مانند این است که دندانهایتان را بعد از جرمی که در طول روز روی آن جمع شده به شکل یک سنگ تمیز درآورید. به غداها و نوشیدنی‌هایی که قبلا در طور روز مصرف کرده‌اید فکر کنید. شما مقدار زیادی قند، باکتری و خرده‌های مواد غذایی را در دهانتان قرار داده‌اید. اگر این مواد غذایی در این محل باقی گذاشته شوند، آنها به باکتری تبدیل می‌شوند که نتیجه آن خوردگی مینای دندان است.

این یکی از زمانهای خیلی مهم است که باید دندانهایتان را مسواک بزنید. این به این معنی است که نه تنها باید هریک از دندانها را در دهانتان تمیز کنید بلکه باید بین هر دندان را نخ دندان بکشید. لازم است که خرده‌های غذا را خارج کنید بخصوص آنهایی که بین دندانها قرار دارند. به عنوان یک عادت همیشگی، سعی کنید اول نخ دندان بکشید و بعد از آن مسواک بزنید. این یک روش بسیار خوب برای تازه کردن دهان قبل از رفتن به رخت خواب و کاهش خطر پوسیدگی و بیماریهای لثه در زمان خواب است.

شبها مسواک بزنید تا دندانهایتان محفوظ بماند، صبح‌ها مسواک بزنید تا دوستانتان باقی بمانند.

دو دفعه در روز و هر روز  بسیار به من اطمینان خاطر می‌دهد. شما از کار در یک روز طولانی خسته شده‌اید و راه طولانی را طی کرده‌اید و حالا وقت استراحت رسیده و نمی‌خواهید نگران مدت زمانی که باید صرف مسواک زدن کنید، باشید. شما به این فکر می‌کیند که آیا نمی‌تواند این یکبار را از مسواک زدن صرف نظر کنم؟

چرا باید صبحها و شبها مسواک بزنیم؟


چرا باید صبحها و شبها مسواک بزنیم

با توجه به سبک زندگی پر جنب و جوش، برخی از ما به طور منظم دندانهایمان را مسواک نمی‌زنیم و بجای آن از نعنا، آدامس و اسپری استفاده می‌کنیم. به هر حال در اینجا برخی دلایل خوب برای این که چرا باید مسواک بزنید آنهم نه روزی یک بار بلکه روزی دو بار، آورده شده است:

باکتریها

باکتریها می‌توانند در یک بازه زمانی کوتاه در دهان شما رشد کنند و به همین دلیل است که مسواک زدن بصورت دو با در روز مهم است.  اگر باکتریها در دهان و روی دندانها برای مدت طولانی باقی بمانند می‌توانند مینای دندانها را تخریب کنند. پاک کردن با کتریهای بد و در کنار آن مسواک زدن، کشیدن نخ دندان بصورت روزانه و استفاده از محلول دهان شویه سبب می‌شود شما از شر بوی بد دهان خلاص شوید و زندگی بهداشتی‌تری داشته باشید.

ترشح بزاق

شما ممکن است این موضوع را ندانید که در هنگام خواب بزاق بیشتری ترشح می‌کنید. بزاق سبب افزایش مقاومت بیشتر دهان در برابر باکتریها و ساخته شدن پلاکها که می‌توانند منجر به حفره‌زایی بیشتر شوند، می‌شود. مسواک زدن در هنگام عصر قبل از زمان خواب به از بین رفتن باکتریها و پلاکها در دهان شما کمک می‌کند و سبب می‌شود با ترشح بزاق کمتر به هرگونه تخریب در حال انجام، پایان داده شود. مسواک زدن دندانها در هنگام صبح از طریق پاک کردن اسید و باکتریهایی که هنگام شب جمع شده‌اند، سبب خلاص شدن از شر بوی بد دهان می‌شود.

جلوگیری از ایجاد جرم

اگر دندانهایتان را بطور کامل و زیاد  مسواک نزنید یک ماده به نام جرم روی سطح دندانهایتان جمع می‌شود و امکان دارد پاک کردن آن سخت باشد.  دندانپزشک شما مجبور خواهد شد که برای پاک کردن آن از سطح دندانها آنها را بتراشد. اگر شما جرم را از بین نبرید به مرور زمان می‌تواند منجر به خونریزی لثه یا بیمارهای دندانی شود که به نوبه خود سبب از بین رفتن سلامت عمومی شما می‌شود.

برای دور نگه داشتن دندان از جرم مطمئن شوید روز 2 با مسواک می‌زنید. اگر سابقه ایجاد جرم دارید سعی کنید از خمیردندان کنترل جرم و دهان شویه مخصوص جرم و پلاک استفاده کنید. دندانپزشک شما می‌تواند آنها را به شما پیشنهاد دهد.

بالا بردن سلامت عمومی شما

اسناد و مدارک اخیر نشان داده است که سلامت دهان به مشکلات سلامتی دیگر مانند بیماری کاردیوواسکولار (بیماری قلبی)، دیابت، پوکی استخوان و کم وزن بودن نوزادان هنگام تولد ربط دارد.

مسواک زدن دندانها بصورت روزانه 2 مرتبه می‌تواند همراه با عادهای خوب دندانی مانند چکاب منظم، سلامت مناسب دهان را تضمین کند.