مسواک زدن دندانهای ارتودنسی شده:چطور باوجود بریس بهتر مسواک بزنید

سالم نگه‌ داشتن دندان و لثه‌ها  امروزه یک نوع سرمایه گذاری برای آینده است. این کار شما را قادر می‌سازد که بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی گرفته و لبخند درخشان تری برای شما به ارمغان بیاورد که در تمام عمر ادامه داشته باشد. میدانید که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن  صحیح در حالی که بریس دارید چقدر مهم است. اما بهترین روش برای این کار چیست؟ با ابزارهای ابتدایی مسواک زدن شروع کنید: یک مسواک نرم-زبر  یا یک مسواک دو سطحی (مسواک‌هایی که در وسط پرز‌های کوتاه و در لبه‌ها پرز‌های بلند دارند) می‌تواند برای این کار مناسب باشد.

اگر در تمیز کردن نواحی نزدیک براکت‌ها یا سیم‌ها مشکل دارید، ابزار‌های خاصی وجود دارد که می‌توانند مفید باشند. یکی از این ابزارها مسواک بین دندانی  است. این مسواک‌ها دارای پرزهای کوچکی هستند که مانند یک تمیز کننده لوله‌ای در همه جا نفوذ می‌کند. آن را به آرامی و با دقت برای تمیز کردن فضاهای کوچک زیر سیم‌ها و اطراف باندها و براکت‌ها استفاده کنید.

گروه محصولات دانیال روژ با بهره گیری از دانش روز دنیا محصولات بهداشت و مراقبت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

گرفتن بهترین نتیجه از ارتودنسی با مراقب‌های صحیح از دهان


گرفتن بهترین نتیجه از ارتودنسی با مراقب‌های صحیح از دهان

شما بریس دارید و نمی‌توانید منتظر دیدن لبخند جدیدتان باشید. اما اگر بدنبال نتیجه مؤثری هستید باید مراقب دندان‌ها و بریس‌هایتان باشید. این یعنی مسواک زدن صحیح و انجام توصیه‌های متخصصینی که می‌دانند چگونه شما را در دستیابی به یک دهان فوق‌العاده کمک کنند. وقتی که شما بریس دارید، مسواک زدن دندان‌هایتان مشکل‌تر بوده و می‌تواند زمان بیشتری ببرد. اما زمانی که نتیجه موفقیت آمیز آن را می‌بینید، متوجه می‌شوید که همه آن کارها ارزشش را داشت! در مطب محل انجام ارتودنسی، نتایج حیرت آوری از بیماران دارای بریس دیده‌اید. اکنون تصور کنید که اگر به درستی مراقب دهان خود باشید چه وضعیتی می‌تواند داشته باشد.

چرا مسواک زدن دندان‌های دارای بریس مهم است؟


وقت گذاشتن و تلاش برای تمیز نگه داشتن بریس‌ها و دندان‌ها مهم است. انجام این کار از ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، التهاب لثه و از بین رفتن کلیسم دندان‌ها جلوگیری می‌کند. اگر دندان‌های خود را به درستی مسواک نزنید، خطر بروز تغییر رنگ در دندان‌ها، ایجاد حفره یا عفونت و التهاب لثه وجود دارد. ما می‌دانیم که این را نمی‌خواهید. بنابراین چیزی که باید بدانید اینجاست: سالم نگه داشتن دهان به خود شما بستگی دارد. فقط خود شما می‌توانید متعهد به مسواک زدن روزانه دندان‌های خود باشید. و برای بچه‌های دارای بریس، والدین باید اهمیت مراقبت از دندان‌ها را به آن‌ها آموزش داده و آن‌ها را تشویق کنند که دهان خود را هر روز تمیز کنند.

سخت اما ممکن


زمانی که شما بریس دارید، اگر لبخند زیبا و خوبی می‌خواهید مسواک زدن دندان‌ها یک کار ضروری  است. پزشک شما می‌داند که مسواک زدن دندان‌های دارای بریس در ابتدا تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسد. شما ممکن است این احساس را داشته باشید که نمی‌توانید به تمام فضاهای بین براکت‌ها دست پیدا کنید. یا اینکه مسواک زدن دندان‌ها زمان زیادی می‌برد. به همین دلیل است که در ارتودنسی Jordan ما برخی نکات کلیدی تخصصی را با شما در میان میگذاریم. برای مسواک زدن دندان‌های دارای بریس، اگر این هفت نکته را دنبال کرده بچه شما از نتایح راضی خواهد بود.

دندان‌ها و بریس‌هایتان را هر روز مسواک بزنید


ذرات غذا و پلاک (یک لایه بی‌رنگ و چسبناک از باکتری) می‌تواند به بریس‌ها و دندان‌های شما، بویژه وقتی بریس دارید، بچسبد. اگر دندان‌هایتان را مسواک نزنید یا از روش‌های صحیح استفاده نکنید، در کمتر از 48 ساعت ورم لثه تشکیل می‌شود. به همین دلیل است که مسواک زدن روزانه برای سلامت دندان بسیار حیاتی است. دندانپزشکان مسواک زدن پس از هر وعده غذایی (شامل میان وعده) را توصیه می‌کنند. همچنین پیشنهاد می‌کنند که قبل از رفتن به رختخواب دندان‌های خود را مسواک بزنید.

چگونگی شستن صحیح دندان‌ها با بریس


راهنمای شما اینجاست:

 • ابتدا دهان خود را آبکشی کرده تا ذرات آزاد غذا از دهان شما خارج شوند.
 • مسواک خود را با آب داغ آب آبکشی کنید تا از ذرات غذا پاک شود.
 • مسواک خود را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه دارید.
 • مسواک را به آرامی و با کورس‌های کوتاه به سمت جلو و عقب حرکت دهید. از شستن فضای بین سیم‌ها و دندان‌ها اطمینان حاصل کنید. همچنین سطوح خارجی، داخلی و جونده دندان را بشویید.
 • دندان‌هایتان را از اول تا آخر برای حداقل دو تا سه دقیقه مسواک بزنید.
 • زبان خود را جهت عاری شدن از باکتری شسته و نفسی تازه کنید.

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید بعد از غذا خوردن دندان‌هایتان را مسواک بزنید، باید مقدار زیادی آب نوشیده و دهان خود را با آب آبکشی کنید. انجام این عمل باعث بیرون آمدن باقیمانده غذا و شکر شده و از بروز آسیب‌های بالقوه به دندان شما جلوگیری می‌کند. وقتی بریس دارید، شستن صحیح دندان‌ها بعد از هر وعده غذایی جهت سلامتی دهان ضروری است.

هر روز نخ دندان بکشید


نخ دندان کشیدن  هم یکی از کارهای ضروری جهت سالم نگه داشتن دندان و اطمبنان از دستیابی به نتیجه‌ دلخواه است. نخ دندان کشیدن در حالت دارا بودن بریس در بیشتر موارد مانند همان نخ دندان کشیدن در حالت عادی است. البته یه تفاوت وجود دارد: شما باید نخ دندان را زیر قوس سیم و بین دندان‌ بپیچید. یک حلقه کننده نخ دندان (که شکل آن شبیه یک سوزن پلاستیکی بزرگ است) می‌تواند این کار را ساده‌تر کند.

طرز انجام این کار بدین صورت است:

 • نخ دندان را زیر قوس سیم بپیچید.
 • حلقه کننده نخ را خارج کنید.
 • فضای بین هر دندان را نخ بکشید.
 • یک سر نخ دندان را در حالی که با یک دست سر دیگر آن را شل می‌کنید کشیده و آن را خارج کنید.
 • این کار را برای همه دندان‌های خود انجام دهید.

نخ دندان کشیدن در انتهای هر روز ایده خوبی است. با این روش هیچ یک از ذرات باقیمانده غذا را که بین دندان‌ها گیر کرده از دست نخواهید داد. بار دیگر به شما می‌گوییم، لطفاً اگر سوالی داشتید در طول ملاقات‌هایتان با متخصصین ارتودنسی بپرسید و یا اینکه امروز با یکی از متخصصین ما تماس بگیرید. نخ دندان کشیدن بصورت روزانه در حالی که بریس دارید مهم است. شما باید بصورت طبیعی نخ دندان بکشید، فقط مطمئن شوید که زیر قوس سیم و بین دندان‌ها را نخ می‌کشید.

از سفید کردن دندان در حالی که بریس دارید اجتناب کنید


زمانی که بریس دارید، نباید از سفید کننده‌های دندان استفاده کنید. این بدین معنی است که نباید از خمیر دندان‌های سفید کننده یا دهان شورهای سفید کننده استفاده کنید. دلیل این کار این است که سفید کننده‌ها فقط در نواحی عمل می‌کنند که با آن‌ها تماس برقرار می‌کنند، بدین معنی که وقتی بریس را جدا کنید دندان‌های شما رنگ‌های ناهماهنگ خواهد داشت. وقتی بریس دارید استفاده نکردن از سفید کننده‌ها مهم است، در غیر اینصورت ریسک داشتن رنگ‌های ناهماهنگ روی دندان‌ها در زمان برداشتن بریس‌ها وجود خواهد داشت.

از مسواک مناسب استفاده کنید


از مسواک مناسب استفاده کنید

وقتی بریس دارید، جهت جلوگیری از آسیب به لثه و پوسیدگی دندان باید یک مسواک با پرز نرم را انتخاب کنید. توصیه می‌شود از یک مسواک بین دندانی (بین دندان‌ها) استفاده کنید تا بتوانید زیر دندان‌ها و اطراف سیم‌ها و بریس را تمیز کنید. اگر این گزینه را انتخاب می‌کنید، مهم است که جهت جلوگیری ازآسیب رسیدن به سیم‌ها، به آرامی از ابزار استفاده کنید. مسواک مناسب که خیلی خشک نباشد در حالت بریس داشتن جهت جلوگیری از آسیب دیدن دندان مهم است.

برای سالم نگه‌داشتن دندان دارای بریس از آبکشی دهان استفاده کنید


وقتی بریس دارید با ضدعفونی کننده آب اکسیژینه دهان خود را آبکشی کنید، تا تورم لثه و گونه‌ها را کاهش داده و از بروز عفونت جلوگیری کرده و سوزشی که ممکن است بدلیل بریس ایجاد  شود را کاهش می‌هد. این کار همچنین باعث التیام دهان می‌شود. این کار به این صورت انجام می‌شود: دهان خود را با دو قاشق چای خوری دهانشویه به مدت یک دقیقه شستشو داده و سپس آن را بیرن بریزید. شما می‌توانید از این دهانشویه روزانه چهار بار در ادامه برنامه شستشوی دندان خود استفاده کنید: بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب. استفاده روزانه از دهانشوی باعث التیام دهان شده و آن را تمیز نگه می‌دارد.

از فلورید استفاده کنید


فلورید مینای دندان را تقویت می‌کند. همچنین از آسیب دیدن و فرسایش دندان جلوگیری می‌کند. از یک ژل فلورید سدیم برای کمک به جلوگیری از فرسودگی دندان در حالت بریس‌دار بودن استفاده کنید. این ژل باکتری‌ها را کشته و مواد معدنی مینای دندان را بدلیل در معرض اسیدهای مضر قرار گرفتن جایگزین می‌کند. شما باید از این ماده بعد از برنامه مسواک زدن روزانه خود در زمان خواب استفاده کنید.

نحوه استفاده بدین صورت است: مقدار کمی از ژل فلورید را روی مسواک گذاشته و آن را برای یک دقیقه روی دندان‌ها قرار داده و بیرون بریزید. بعد از انجام این کار، شما نباید به مدت 30 دقیقه چیزی بخورید یا بنوشید. دلیل این کار این است که مواد فعال موجود در ژل باید حدود 30 دقیقه روی دندان‌ها باقی بمانند. فلورید می‌تواند با جلوگیری کردن از آسیب دیدن و فرسودگی دندان به افراد دارای بریس کمک کند.

مطمئن باشید که دندان‌های خود را بیشتر از حد مسواک نمی‌زنید


مسواک زدن منظم دندان مهم است، اما ممکن است شما دندان‌های خود را بیشتر از حد معمول مسواک بزنید. مسواک زدن بیش از حد دندان که به نوعی سایش دندان است، می‌تواند منجر به حساسیت دندان و پس کشیدن لثه می‌شود. بین 10 تا 20 درصد مردم در اثر مسواک زدن بیش از حد به دندان‌های خود آسیب می‌زنند. با شدت مسواک زدن می‌تواند مینای دندان را فرسوده کرده، باعث پس کشیدن لثه شده و شاید هم منجر به مشکلات دیگر از جمله بیماری‌های پیرادندانی و ایجاد حفره در ریشه دندان‌ها شود. به همین دلیل است که عدم استفاده از مسواک‌های متوسط یا زبر در حالتی که بریس دارید مهم است.

این را در نظر داشته باشید: مهم نیست که شما در حین مسواک زدن تا چه حد مسواک را محکم به دندان میمالید. چیزی که مهم است روش صحیح مسواک زدن و تمیز کردن کامل دندان است. اگر پرزهای مسواک فشرده شده‌اند نشانه این است که دارید محکم مسواک می‌زنید. مسواک زدن منظم در حالی که بریس دارید مهم است. اما نیاز نیست که با محکم مسواک زدن یا استفاده از مسواک نامناسب دندان‌های خود را بیش از حد مسواک بزنید یا باعث ایجاد خطر آسیب و دیگر مشکلات دندانی برای دندان‌های خود شوید.

معاینات کلی تخصصی و تمیز کردن در حالتی که بریس دارید مهم است


معاینات کلی تخصصی و تمیز کردن در حالتی که بریس دارید مهم است

اگر خودتان یا بچه‌هایتان بریس دارید، تمیزکردن صحیح و مراقبت روزانه مهم است. اما ملاقات‌های منظم با پزشک ارتودنسی برای اطمینان از تمیز بودن دندان‌هایتان نیز ضروری است. بریس‌ها متنوعی برای انطباق با وضعیت خاص دندان‌های شما وجود دارد، از بریس‌های فلزی مرسوم و برس‌های سرامیکی گرفته تا همتراز کننده‌هایی که شما می‌توانید برای بهبود وضعیت دندان‌های‌تان استفاده کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.