مسواک بین دندانی مخصوص ارتودنسی و بریس:تمیزکردن پلاک زیر براکت ها

مسواک بین دندانی مخصوص ارتودنسی و بریس تمیزکردن پلاک زیر براکت ها

انتخاب یک مسواک مناسب برای بیماران جوان و کم سن و سال، به اندازه‌ی انتخاب یک مسواک بین دندان با سایز مناسب اهمیت دارد. گروه دانیال روژ  ارائه‌دهنده‌ی مجموعه‌ی وسیعی از محصولات از جمله انواع مسواک، مسواک‌های مخصوص ایمپلنت و مسواک‌های بین دندانی که برای ارتقای سطح سلامت دهان و دندان طراحی شده‌اند می‌باشد. مسواک بین دندانی ارتودنسی برای تمیز کردن بالا و پایین سیم و اطراف براکت‌های سیم‌کشی ارتودنسی بسیار مناسب است. طراحی نوآورانه‌ی این مسواک با برسها یا رشته‌هایی در دو اندازه باعث می‌شود تا هر جایی که پلاک تشکیل شده است یا غذا گیر کرده است به راحتی تمیز شود. رشته‌های بلند تا زیر سیم، اطراف براکت‌ها و در امتداد حاشیه‌ی لثه می‌رسند. رشته‌های کوتاه‌تر مابقی سطح دندان را به آرامی تمیز می‌کنند. این مسواک دارای یک پشت پلاستیکی بروی سر مخروطی شکل برس می‌باشد که باعث می‌شود که مسواک به راحتی در فضای دهانی جای بگیرد.

این واقعیت در تمام فرایند درمان ارتودنسی آمیخته شده است زیرا برای بیمارانی که از سیم‌هایی در بین دندان‌هایشان استفاده می‌کنند، کشیدن نخ دندان تأثیر چندانی نخواهد داشت زیرا نخ دندان نمی‌تواند کاملاً به لثه‌های زیر سیم‌ها برسد. مشکلی که بیماران در حین کشیدن نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها با آن مواجه می‌شوند این است که اگر نتوانند کشیدن نخ دندان را به‌خوبی انجام دهند، نخ می‌تواند باعث خراشیدگی تا حساسیت ناشی از عفونت در لثه‌ها شود. با این واقعیت که برای از بین بردن نیاز است که فضای بین دندانی کاملاً پر شود، این موضوع قوت بیشتری می‌گیرد.

گروه دانیال روژ با استفاده از دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌دهد. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281  تماس حاصل فرمایید.

چرا امکان تشکیل جرم و پلاک در زمان درمان ارتودنسی بسیار زیاد است؟


ارتباط بین کاربرد تجهیزات و وسایل ارتودنسی و افزایش میزان تشکیل پلاک دندان، موضوعی کاملاً شناخته شده است. پلاک دندانی می‌تواند منجر به بیماری لثه و آسیب مینای دندان شود و این برای بیماران ارتودنسی که در تمیز کردن کل دندان‌ها و لثه‌هایشان با مشکل مواجه هستند، نکته‌ای قابل توجه است. در واقع ذرات غذا در بین وسایل و تجهیزات ارتودنسی گیر می‌کنند، خصوصاً در فضای بین دندانی که 40 درصد از سطح دندان را تشکیل می‌دهد (جایی که مسواک‌های معمولی نمی‌توانند به آن نواحی نفوذ کنند)؛ به همین خاطر استفاده از مسواک بین دندانی مخصوص ارتودنسی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در حالیکه بیمارانی که از وسایل و سیم‌کشی‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند، درنهایت دندان‌هایی صاف و مرتب و اعتمادبه‌نفس بیشتری در پایان درمان خواهند داشت، اما باید در حین این درمان، بیشتر از همیشه مراقبت سلامت دهان و دندان‌هایشان باشند.

برای حفظ سلامت دندان‌ها در بیماران ارتودنسی به مراقبت و توجه بیشتری نیاز است (خصوصاً با در نظر گرفتن اینکه تنها 75 درصد از افراد بزرگ‌سال دندان‌هایشان را دو بار در روز مسواک می‌زنند) این میزان در مقایسه با عدم استفاده‌ی عموم مردم از روش‌های دیگری برای تمیز کردن دندان‌ها ازجمله نخ دندان کشیدن تا مراقبت‌های روزانه از دندان‌ها می‌باشد. این مقادیر و شاخص‌ها می‌توانند نشان می‌دهند که افراد بزرگ‌سالی که تحت درمان ارتودنسی هستند، اگر کارهای جانبی تمیز کردن دندان را نادیده بگیرند، به‌طور بالقوه بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات دهان و دندان ناشی از سیم‌کشی‌ها (مانند لکه سفید روی دندان‌ها) خواهند بود.

خطر پوسیدگی دندان وقتی دندان‌ها بریس ارتودنسی دارند


خطر پوسیدگی دندان وقتی دندانها بریس ارتودنسی دارند

نقاط و لکه‌های سفید رنگ روی دندان‌ها نشان دهنده‌ی تغییراتی مخرب و منفی در مینای دندان می‌باشند، که اگر تحت درمان قرار نگیرد می‌تواند علتی برای بروز از اولین نشانه‌های پوسیدگی دندان باشند. این مشکل معمولاً در افرادی به وجود می‌آید که از سیم‌کشی‌ها و بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند زیرا تمیز کردن و مسواک زدن نواحی اطراف براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی کار سختی است و اگر نواحی از دهان به‌طور منظم و کاملاً تمیز نشوند می‌تواند منجر به افزایش انباشتگی پلاک دندانی شود. مشکل کشیدن نخ دندان نیز ممکن است باعث شود تا فضای بین دندان‌ها آلوده بماند، زیرا آمار به دست آمده نشان می‌دهد که تنها 22 درصد از افراد از نخ دندان استفاده می‌کنند و این موضوع می‌تواند یکی از دلایلی باشد که دوسوم افراد بزرگ‌سال دچار پلاک دندانی قابل‌توجهی می‌شوند که گفته می‌شود که این پلاک دندانی، علت اصلی بروز بیماری‌های لثه است.

آیا مسواک واقعاً تأثیر چندانی دارد؟


آیا مسواک واقعا تاثیر چندانی دارد؟

تاکنون، تکنیک مؤثری که برای مسواک زدن بکار می‌رود، تنها 60 درصد از سطح دندان را تمیز خواهد کرد و برای تمیز کردن فضاهای بین دندانی لازم است که از روش‌های جانبی دیگری استفاده کرد، خصوصاً برای بیماران ارتودنسی. ممکن است دندان‌پزشکان به قدر کافی روی مزایای تمیز کردن فضای بین دندان برای سلامتی دهان و دندان تأکید نکنند که در این فضاهای بین دنانی، پلاک به سرعت در اطراف دندان‌ها و سیم‌کشی‌ها انباشته می‌شود. اصلی‌ترین راه برای برطرف کردن ذرات غذا، پلاک دندان و باکتری‌ها (در صورت عدم رسیدگی مناسب، همگی آن‌ها منجر به آسیب‌های طولانی مدتی به دندان‌ها و لثه‌ها خواهند شد) نفوذ به این فضاهای بین دندانی است.

مطالعاتی که درباره سلامت دندان‌ها صورت گرفته است توانسته‌اند که راه حل احتمالی را برای این مشکل پیدا کنند و پیشنهاد آن‌ها استفاده از مسواک‌های بین دندانی است که مؤثرتر و کمتر از نخ دندان سخت و خشن هستند: استفاده از مسواک دندانی می‌تواند برای پاک کردن پلاک دندانی مؤثرتر باشند و باعث می‌شود تا خیلی کمتر از نخ دندان به عمق لثه نفوذ کند. با در نظر گرفتن مشکلات دهان و دندان بخصوصی که بیماران ارتودنسی مستعد آن‌ها هستند، این افراد برای حفظ سلامت دهان و دندانشان در طولانی‌مدت، نیاز مبرمی به یک جایگزینی متنوع و چندکاره دارند.

چرا استفاده از مسواک بین دندانی اهمیت زیادی دارد؟


اهمیت اصلی دسترسی به فضاهای بین دندانی و تمیز کردن آن‌ها برای همه بیمارانی که برای کشیدن نخ دندان تلاش فراوان می‌کنند، خصوصاً هنگامی قابل‌توجه قرار می‌گیرد که مطالعاتی درباره سلامت دهان و دندان، ارتباط قوی را بین بیماری‌های لثه و بیماری‌های دیگری از جمله آلزایمر، دیابت و بیماریهای قلبی گزارش می‌دهند که در آن‌ها التهاب عامل بروز بیماری است. بنابراین دندان‌پزشکان و متخصصین این حیطه مسئولیت دارند که بیمارانشان را از این مطلب مهم آگاه کنند که توجه به سلامت دهان و دندان می‌تواند راهی برای پیشگیری از بروز بیماری‌های مزمنی باشد که به لثه ربط دارند که باکتری‌ها و عوامل بیماری می‌توانند از آنجا وارد جریان خون شوند.

 استفاده از مسواک بین دندانی مخصوص ارتودنسی چه مزایایی دارد؟


بیمارانی ارتودنسی که به دنبال روش مؤثری برای تمیز کردن فضای بین دندان‌هایشان هستند، می‌توانند از مسواک‌های بین دندانی متنوعی استفاده کنند. این مسواکهای بین دندانی برای تمیز کردن همه‌ی فضاهای بین دندان‌ها طراحی‌شده‌اند که طیف متنوعی از آن‌ها در بازار عرضه می‌شود. این مسواک‌ها همچنین از یک ساختار بسیار ظریف برخوردار است که درحالی‌که از لثه‌های حساس محافظت می‌کند، می‌توان به‌خوبی همه‌ی دندان و لثه‌ها را تمیز کند؛ این یک ویژگی پیشگیرانه برای التهاب و ورم لثه‌ای است که معمولاً در بیماران ارتودنسی رخ می‌دهد.

هدف متخصص دندانپزشکی، مراقبت بهینه و مطلوب از دندان‌ها در طی درمان ارتودنسی است. این هدف هنگامی قوت می‌گیرد که بیمار ارتودنسی نسبت تشکیل پلاک دندانی مستعدتر می‌شود. یک راه برای پیشگیری از فساد و تخریب مینای دندان و التهاب لثه‌ها این است که از محصولاتی استفاده کنیم که هم استفاده از آن‌ها آسان است و هم کاملاً متناسب با هدفمان باشد. استفاده از مسواک‌های بین‌دندانی می‌تواند راهی طبیعی و آسان برای بهداشت روزانه‌ی دهان و دندان در بیماران ارتودنسی باشد که از وسایل و سیم‌کشی‌های ارتودنسی محافظت کرده و سلامت کلی دهان و دندان را ارتقا می‌دهد.

مراقبت از بریس‌های ارتودنسی


وسایل و تجهیزات ارتودنسی می‌توانند لبخندمان را به بهترین شکل تغییر دهند اما برای رسیدن به لبخندی زیبا و دندان‌هایی ردیف، بیماران ارتودنسی باید به‌سختی تلاش کنند و در طول درمان ارتودنسی از بریس‌هایشان به‌خوبی مراقبت کنند. در اینجا به هشت نکته‌ی اصلی برای مراقبت از بریس‌ها یا سیم‌کشی‌های دندان اشاره می‌کنیم:

 • دندان‌ها، لثه‌ها و بریس‌ها را سه بار در روز (خصوصاً بعد از هر بار غذا خوردن) مسواک بزنید. داشتن سیم‌کشی دندان نباید شما را از مسواک زدن دندان‌هایتان بازدارد، بلکه باید سبک و روش مسواک زدنتان را کمی تغییر دهید. متخصص ارتودنسی‌تان می‌تواند بهترین روش‌ها برای مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی را به شما نشان دهد.
 • از خمیردندان و دهان‌شویه‌ی حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند، بنابراین استفاده از خمیر دندان و نیز دهان‌شویه‌ی حاوی فلوراید می‌تواند به کاهش خطر رسیدگی دندان در شما کمک فراوانی کند.
 • هر جایی که می‌روید، مسواک و خمیردندانتان را با خود همراه داشته باشید. تمیز نگه‌داشتن دندان‌ها عامل اصلی در رسیدن به بهترین نتایج در درمان ارتودنسی می‌باشد. اکثر افراد دندان‌هایشان را دو بار در روز مسواک می‌زنند، بعد از صبحانه قبل از ترک منزل و بعد از شام وقتی‌که در خانه هستند؛ اما اگر از سیم‌کشی دنان استفاده می‌کنید، باید بعد از هر وعده‌ی غذایی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، پس باید این وسایل همیشه در دسترستان باشند.
 • دندان‌هایتان را به گونه‌ای مسواک بزنید که پزشک به شما سفارش کرده است. اگر تحت درمان ارتودنسی هستید و از سیم‌کشی دندان استفاده می‌کنید، سعی کنید بهترین راه را برای مسواک زدن دندان‌هایتان پیدا کنید. برای این کار، مسواک را در زاویه‌ی 45 درجه با لثه‌هایتان نگه دارید و با فشاری ملایم، مسواک را به عقب و جلو حرکت دهید. قبل از ترک کلینیک پزشک یا دستیار آن دستورالعمل این کار را به شما ارائه خواهد داد.
 • بریس‌ها یا سیم‌کشی‌ها را تمیز کنید. این کار ممکن است کمی عجیب به نظر بیاید، اما غذا می‌تواند در بیم سیم‌کشی‌ها گیر کند و باعث تشکیل پلاک دندان شود. در هر بار مسواک زدن حتماً هر دندان را بیشتر از 10 ثانیه مسواک بزنید و برس های مسواک را به آرامی در اطراف هر یک از براکت‌ها و باندهای پلاستیکی بکشید.
 • از یک مسواک مناسب استفاده کنید. برای اینکه بهترین نتایج را از تمیز کردن دندان‌هایتان در طول درمان ارتودنسی به دست بیاورید، توصیه می‌کنیم که از مسواک‌های بین دندانی مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. شکل این مسواک با مسواک‌های معمولی فرق دارد و تمیز کردن دندان‌ها و بریس‌های ارتودنسی با آن‌ها آسان‌تر است.
 • جهت معاینات دندانپزشکی، به‌طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید. مراجعه به متخصص ارتودنسی به این معنا نیست که دیگر نیازی نیست نزد دندان‌پزشک بروید. متخصص ارتودنسی تنها به درمان ارتودنسی‌تان توجه دارد و باید معاینات منظم دندانپزشکی‌تان را همچنان ادامه دهید.
 • مراقبت غذا خوردنتان باشید. در حین درمان ارتودنسی و استفاده از سیم‌کشی‌های دندان، غذاهایی هستند که نمی‌توانید که تعدادشان زیاد نیست، اما باید از خوردنشان پرهیز کنید. خوردن غذاهای نامناسب می‌تواند به بریس‌های ارتودنسی‌تان آسیب بزند و در نتیجه مدت زمان درمان‌تان طولانی‌تر شود.

انتخاب مسواک مناسب برای بریس‌های ارتودنسی


انتخاب مسواک مناسب برای بریس‌های ارتودنسی

علاوه بر مسواک زدن منظم، استفاده از یک مسواک بین دندانی می‌تواند مؤثرترین راه برای پاک کردن پلاک‌ها در بین دندان‌ها باشد. در مطالعه‌ای که درباره‌ی مقایسه‌ی نخ دندان و مسواک بین دندانی صورت گرفته است معلوم شد که مسواک بین دندانی می‌تواند بهتر از نخ دندان پلاک‌های بین دندانی را پاک کند. تشکیل لایه‌های باکتریایی (بیوفیلم) در دهان (غالباً گرم- منفی) باعث بروز یا تشدید التهاب لثه می‌شود و در نتیجه منجر به کاهش مواد معدنی دندان و پوسیدگی آن می‌گردد. پاک کردن یا شکستن این بیوفیلم راه اصلی پیشگیری از این مشکلات است. شرکت دانیال روژ، نه رنگ مختلف از مسواک‌های بین دندانی شماره‌داری را ارائه می‌دهد که با فضاهای بین‌دندانی مختلف تطبیق‌پذیر هستند. محصولات ما شامل مسواک‌های بین دندانی دارای سیم‌هایی با پوشش پلاستیکی، با قطرهای 0.4 میلی‌متر تا 1.5 میلی‌متر هستند و برای استفاده در اطراف دندان‌ها، براکت‌های ارتودنسی و ایمپلنت‌ها مناسب و بی‌خطر می‌باشند. این مسواک ساخت کشور سوئد می‌باشند و از باکیفیت‌ترین رشته‌های نایلونی ساخته‌شده‌اند.

مسواک بین دندانی برای بیماران ارتودنسی


گفته شده است که میزان کشیدن نخ دندان در بین افراد پایین است زیرا استفاده از آن کمی مشکل است. بیمارانی که در کشیدن نخ دندان زبردست و باانگیزه هستند و میزان منفذ بین‌دندانی‌شان نوع 1 است، کشیدن نخ دندان را به‌خوبی انجام می‌دهند. اگر بیماران ارتودنسی زبردستی و انگیزه کافی را برای کشیدن نخ دندان نداشته باشند، به آن‌ها توصیه می‌کنیم که از کوچک‌ترین سایز مسواک بین دندانی استفاده کنند. بیمارانی که فاصله‌ی بین دندان‌هایشان بیشتر است (منفذ دندانی نوع 2 یا 3) می‌توانند از سایز بزرگ‌تر این مسواک‌ها استفاده کنند. در این شرایط آموزش بصری به بیمار می‌تواند انگیزه‌ی بیشتری به بیمار دهد تا مسئولیت حفظ سلامت دهان و دندانش را بر عهده بگیرد. پزشک بیمار را روی صندلی می‌نشاند و یک آینه به او می‌دهد و به او نشان می‌دهد که چه اتفاقی در دهان و دندان‌هایش افتاده است و از یک مدل دندانی یا تصاویری برای دقیق‌تر نشان دادن دستورالعمل‌هایش استفاده می‌کند. در این نمونه، پزشک با استفاده از یک روش کاملاً باز و آشکار به بیمار نشان می‌دهد که پلاک‌های دندانی در کجا مخفی می‌شوند. این کار به بیمار انگیزه می‌دهد تا بیشتر مراقبت سلامت دندان‌هایش باشد.

تمیز کردن زیر سیم‌ها و اطراف براکت‌ها


سایزهای متوسط مسواک بین دندانی (زرد و سبز)، به اندازه‌ای هستند که می‌توانند بیشترین مقدار پلاک و غذا را برطرف کنند و مناسب‌ترین سایز برای تمیز کردن ناحیه‌ی زیر سیم ارتودنسی و اطراف براکت‌ها می‌باشند. ما از دو دسته‌ی مختلف برای مسواک‌های بین دندانی‌مان استفاده می‌کنیم: اورجینال (Original) و آنجل (Angle).

 • نوع Original: دارای یک درپوش است که می‌توان از آن به عنوان دسته استفاده کرد. با خم کردن مسواک به حالت موزی شکل، مسواک می‌تواند به زیر سیم بین براکت‌ها برود. بعد از خم کردن سیم، آن را به حالت مستقیم برنگردانید.
 • نوع Angle: دارای دسته‌ی بلندتر و برس کوتاه‌تر برای دسترسی بهتر است، خصوصاً برای دسترسی به دندان‌های عقبی و اطراف براکت‌ها. این نوع مسواک به خاطر برس‌های کوتاهی که دارد، دیگر نیازی نیست که قسمت برس آن را خم کنید.

مزایای دیگر استفاده از این مسواک‌های بین دندانی برای بیماران ارتودنسی در همه‌ی سنین عبارت‌اند از:

 • استفاده‌ی آسان
 • مسئولین پذیری و ایجاد انگیزه‌ی بیشتر در بیمار (برخلاف کشیدن نخ دندان)
 • کاهش پلاک دندان و التهاب (برخلاف کشیدن نخ دندان)
 • بی‌خطر بودن برای استفاده در اطراف مینای دندان، لثه و براکت‌های ارتودنسی
 • از درپوش مسواک می‌توان به عنوان دسته استفاده کرد و برس مسواک تمیزتر خواهد بود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."