عمر مفید مسواک و مراقبت از آن: زمان تعویض یک مسواک چه موقع است؟

عمر مفید مسواک

استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به طور منظم بهترین راه برای حفظ لبخند درخشان و سلامت دهان و دندان می‌باشد. همه می دانید که برای داشتن دندان‌های زیبا لازم است هر شب و هر صبح  به مدت حداقل دو دقیقه با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید  دندان‌های خود را مسواک کرده و روزانه یک بار نیز از نخ دندان استفاده کنید. ولی آیا تا به حال برای شما سؤال شده است که چه زمانی باید مسواک خود را تعویض کنید؟

دندان‌های شما در صورت مراقبت صحیح می‌توانند تا پایان عمر شما دوام داشته باشند ولی عمر مسواک حتی نزدیک به این عدد هم نیست. طول عمر متوسط یک مسواک بین 90 تا 120 روز است. بهتر است که هر فرد خانواده، یک یا دو مسواک اضافی نیز در خانه داشته باشد. ممکن است زمان خرید مسواک قبلی خود را دقیقاً به یاد نداشته باشید ولی می‌توانید از روی ظاهر، عمر آن را تعیین کنید. آیا موهای سر مسواک خم شده و فرسوده شده‌اند؟ به عبارت دیگر آیا در هنگام مسواک زدن سر موهای مسواک با دندان شما برخوردن نمی‌کنند؟ در این صورت زمان تعویض مسواک فرا رسیده است.

گروه دانیال روژ محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب و مطابق با دانش روز دنیا را ارائه می‌کند. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

اهمیت داشتن مسواک جدید


مسواک جدید

استفاده از مسواک قدیمی معمولاً بدتر از مسواک نزدن است. هزینه‌ی تعویض مسواک در مقایسه با هزینه‌ی استفاده از مسواک‌های قدیمی و فرسوده بسیار کمتر است. علاوه بر این توصیه می‌شود که افراد مسواک‌های خود را تقریباً هر 3 تا 4 ماه یا زودتر در صورت فرسوده شدن موهای مسواک، تعویض کنند.
در صورتی که در مورد عمر باقی مانده‌ی مسواک خود شک دارید می‌توانید در مراجعه‌ی بعدی به دندانپزشک مسواک را همراه خود داشته باشید تا میزان فرسودگی آن بررسی شود. دندانپزشکان تعداد زیادی مسواک دیده‌اند پس احساس نکنید که مسواک شما از مسواک دیگران متفاوت است. همچنین به یاد داشته باشید که مسواک کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود.
آیا می‌دانستید که 30 درصد از افراد روزانه دو بار دندان‌های خود را مسواک نمی‌کنند؟ آیا کسی در خانواده‌ی شما در این دسته بندی قرار دارد؟ این احتمال را نیز در نظر بگیرید که این افراد از مسواک‌های قدیمی خود نیز استفاده می‌کنند درنتیجه باید منتظر هزینه‌های بیشتری از نظر دندانپزشکی باشند.

خانواده‌ی خود را تشویق کنید تا بیشتر مسواک بزنند


خانواده‌ی خود را تشویق کنید تا بیشتر مسواک بزنند

در زیر به برخی از نکات مربوط به مسواک زدن اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خانواده‌ی خود را برای مسواک زدن بیشتر تشویق کنید:

 • مسواک خود را هر 90 تا 120 روز تعویض کنید. استفاده از مسواک جدید لذت بخش تر خواهد بود.
 • به کودک خود اجازه دهید تا مسواک خودش را انتخاب کند. داشتن طرح‌های بچگانه و شخصیت‌های کارتونی می‌تواند مفید باشد.
 • در صورتی که مسواک برقی  برای شما راحت‌تر است برای خرید آن اقدام کنید. هر کاری که به شما انگیزه‌ی مسواک زد می‌دهد را انجام دهید.
 • در هر یک از دستشویی‌های خانه یک مسواک برای هر عضو از خانواده قرار دهید. در برخی از موارد شما قصد مسواک زدن ندارید ولی زمانی که در دستشویی هستید ممکن است اقدام به این کار کنید و یک مرتبه مسواک در روز به سوابق شما اضافه شود.
 • از کودک خود بپرسید که آیا دندان‌های خود را مسواک کرده است؟ اگر این سؤال را بپرسید او نیز این کار را انجام خواهد داد ولی در صورت پرسیده نشدن او نیز انگیزه‌ای برای مسواک زدن نخواهد داشت.
 • در صورتی که قرار است کودک شما شب را در خانه‌ی دوست خود سپری کند از او بپرسید که آیا مسواک همراه برده است؟
 • مسواک می‌تواند هدیه‌ی بسیار خوبی باشد.
 • می‌توانید برای کادو دادن مقداری پول و یک مسواک را زیر بالش کودک خود بگذارید.

دلایل تعویض مسواک


تعویض مسواک

 • تحقیقات گسترده‌ای نشان می‌دهند که پس از سه ماه استفاده‌ی مناسب از مسواک، کارایی آن کاهش یافته و نمی‌تواند جرم‌ها را از روی دندان و لثه‌ها همانند یک مسواک جدید پاک کند. موهای مسواک ریخته و کارایی آن برای پاک کردن بین دندان‌ها و درون شکاف‌های کوچک کاهش می‌یابد.
 • همچنین می‌توان از یک جعبه‌ی پلاستیکی برای مسواک استفاده کرد تا در طول سفر موهای آن خم و بدشکل نشوند. همچنین باید مطمئن شوید که مسواک شما پس از استفاده کاملاً خشک شده و سپس آن را در جعبه قرار دهید تا از رشد باکتری‌ها جلوگیری شود.
 • مسواک می‌تواند شما را بیمار کند. یکی دیگر از دلایل تعویض مسواک این است که پس از سرمارخوردگی، گلودرد، آنفولانزا و بیماری‌های دیگر، باکتری‌های بر روی مسواک تجمع کرده و استفاده از مسواک پس از بهبودی می‌تواند دوباره شما را بیمار کند. همانطور که قبلاً گفته شد مسواک می‌تواند به راحتی از محیط اطراف و دهان فرد باکتری‌ها را به خود جذب کند. ویروس‌ها نیز مسواک را دوست دارند و تا یک هفته پس از بهبودی آنفولانزا یا تبخال، ویروس‌ها در مسواک باقی خواهند ماند. مسواک فرسوده خانه‌ی خوبی برای حشرات نیز خواهد بود به خصوص زمانی که موهای آن فرسوده و خم شده باشند. زمانی که بیمار هستید، هر موقع که به فکر شما رسید مسواک خود را تعویض کنید.
 • ایجاد یک برنامه‌ی منظم برای تعویض مسواک سلامت دهان شما را حفظ می‌کند. در صورتی که این کار را انجام دهید دندان‌ها و لثه‌های سالم‌تری خواهید داشت.
 • به یاد داشته باشید که مراجعه‌ی منظم 3 بار در سال به دندانپزشک باعث می‌شود شما یک عادت سالم را در خود ایجاد کنید که به زندگی سالم‌تر شما کمک خواهد کرد.
 • پلاک از روی دندان پاک نخواهد شد. مسواک‌های فرسوده نمی‌توانند پلاک را از بین ببرند درنتیجه استفاده از آن‌ها دندان‌های شما را به خوبی تمیز نخواهد کرد. مسواک جدید با سرعت بیشتری می‌تواند پلاک‌ها را از بین ببرد.
 • مراقب لثه‌های خود باشید. مسواک فرسوده می‌تواند به لثه‌های شما آسیب برساند. مسواک نامناسب و سفت حتی می‌تواند باعث عقب رفتن لثه‌های شما شود.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باید مسواک خود را تعویض کنید این است که هیچ چیز جای لبخند زیبا و سرشار از اعتماد به نفس را نخواهد گرفت.

نکات مراقبتی از مسواک


مسواک محلی بسیار مناسب برای رشد انواع میکروب‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌هاست که در صورت عدم مراقبت صحیح از آن، رشد این موجودات تا حد زیادی افزایش خواهد یافت. به نکات زیر توجه کنید تا بهداشت مسواک شما تأمین شود.

 • قبلاً نیز گفته شده ولی ارزش ذکر مجدد را دارد که مسواک خود را هر 90 تا 120 روز تعویض کنید.
 • در صورتی که بیمار شده‌اید، مسواک خود را تعویض کنید.
 • مسواک خود را در ظرف دربسته نگهداری نکنید. این کار منجر به رشد باکتری‌ها بر روی آن خواهد شد.
 • قبل از کنار گذاشتن مسواک آن را با آب بشویید تا بزاق دهان و خمیردندان از روی آن پاک شوند.
 • مسواک خود را به صورت عمودی قرار دهید نه افقی تا بین موهای آن خشک شود.
 • مطمئن شوید مسواک شما با اشیای دیگر در تماس نیست.
 • جعبه‌ی دربسته باعث رشد باکتری‌ها خواهد شد بنابراین جعبه‌ی مسواک را باز نگه دارید.
 • قبل از استفاده‌ی مجدد از مسواک، به آن اجازه دهید تا خشک شود.

نحوه‌ی استفاده از مسواک نیز بر روی طول عمر آن تاثیرگذار خواهد بود. در صورتی که دسته‌ی مسواک خود را بسیار محکم گرفته و طوری مسواک می‌زنید که انگار عصبانی هستید، مسواک شما به سرعت فرسوده خواهد شد. لازم به ذکر نیست که این روش برای تمیز کردن دندان‌ها روش خوبی نیست و ممکن است با این کار شما مینای سالم دندان را نیز بسایید. در عوض، مسواک را به طرف لثه‌های خود گرفته و به آرامی و با استفاده از یک حرکت دایره‌ای آرام، باکتری‌ها را از زیر لثه‌ها خارج کنید.
اهمیت تعویض مسواک معمولاً تا زمانی که موهای مسواک ریخته و مسواک کاملاً از شکل می افتد در نظر گرفته نمی‌شود. با این حال دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بدون توجه به وضعیت مسواک و برای حفظ سلامت دهان و دندان، لازم است مسواک هر 3 ماه یک بار تعویض شود.
مسواک یک وسیله‌ی بسیار مهم در زندگی روزمره‌ی شماست ولی به یاد داشته باشید که نباید به آن وابسته شوید چراکه 90 روز بعد باید آن را دور بیندازید.