شناسایی پلاک دندان:قرصی برای تشخیص پلاکهای تازه ایجاد شده و قدیمی

شناسایی-پلاک-دندان

چگونه می‌توان با اطمینان گفت که پس از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، پلاک‌های دندان به خوبی از دندان برداشته شده است؟ می‌‌توان ذرات باقیمانده غذا روی دندان را مشاهده کرد اما نمی‌توان پلاکی که روی آن تشکیل شده است را دید. پلاک دندان فاقد رنگ و حالت چسبناک دارد. اگر شما به علت استفاده از بریس، عقب رفتن لثه، بیماری مزمن، یا سایر فاکتورهای خطر در معرض ریسک تشکیل پلاک قرار دارید، استفاده از محصولات نشان دهنده پلاک می‌‌تواند به تشخیص نقاطی از دندان که فراموش کرده‌اید تمیز نمایید کمک کند. محصولات نشان دهنده پلاک حاوی یک رنگ بی خطر هستند که با پلاک باقی مانده روی دندان که پس از مسواک زدن پاک نشده است واکنش می‌دهند. شما می‌توانید پس از دیدن نقاط رنگی دندان بخش‌هایی که تمیز نشده اند را شناسایی کنید و هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان روی آنها تمرکز نمایید.

باکتری از قند تغذیه می‌کند و باعث تولید اسید می‌شود که دندان را از بین می‌برد و باعث بروز بیماری لثه و سوراخ شدن دندان می‌‌شود که می‌توان با مسواک زدن از بروز این عارضه پیشگیری کرد. در صورتی که به موقع نسبت به رفع پلاک دندان اقدام نشو پلاک سفت خواهد شد و باعث افزایش التهاب و ریسک بیماری‌های لثه می‌‌شود.

گروه محصولات دانیال روژ با استفاده از دانش تخصصی روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان باکیفیت به شما ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

بیماری‌های دندان


پوسیدگی دندان (کرم خوردگی دندان) و بیماری لثه دو مورد از شایع‌ترین بیماری‌های دندان و دهان محسوب می‌‌شوند که هر دو به علت تجمع پلاک روی دندان و لثه به وجود می‌آیند. پلاک حاصل از فعالیت باکتری فاقد رنگ است تا زمانی که لایه ضخیمی ‌از آن روی دندان تشکیل نشود به راحتی دیده نخواهد شد، باید به طور مناسب نسبت به رفع پلاک اقدام کرد تا از بروز مشکلات دهان و دندان پیشگیری شود. پوسیدگی دندان به علت مصرف مداوم قند و شکر که عمدتا در شیرینی، اسنک، غذا، و نوشیدنی‌های گازدار وجود دارد ایجاد می‌شود. پلاک حاصل از فعالیت باکتری روی دندان از این مواد غذایی برای تولید اسید استفاده می‌کند سپس به سطح دندان حمله کرده و به آن آسیب می‌‌رساند و باعث بروز پوسیدگی و سوراخ شدن دندان می‌شود. هرچه بیشتر مواد خوراکی شیرین مصرف کنید ریسک پوسیدگی دندان و تولید اسید حاصل از فعالیت باکتری بیشتر خواهد شد. پلاک روی دندان عامل بروز بیماری لثه است و زمانی که اطراف ریشه دندان یا بین دندان جمع شود باعث بروز مشکلات مربوط به دندان و لثه خواهد شد. مسواک نزدن به اندازه کافی باعث تشکیل پلاک می‌شود. در این حالت باکتری باعث تولید سم می‌شود و به بافت لثه حمله می‌کند و منجر به انتخاب خونریزی لثه می‌شود. بیماری لثه می‌‌تواند در نهایت باعث از بین رفتن استخوانی که دندان را در جای خود نگه داشته است، شود و منجر به لق شدن و بروز درد بسیار زیادی شود. بیماری لثه بر خلاف پوسیدگی دندان که به سرعت پیشرفت می‌کند، چند سال طول می‌کشد تا به مرحله ای برسد که دندان را از بین ببرد. این امر شایع‌ترین علت از بین رفتن دندان در بزرگسالان است.

چرا باید پلاک دندان را شناسایی کرد؟


دیدن پلاک دندان کار دشواری است به ویژه اگر بین دندان، قسمت داخلی، یا پشت دهان تشکیل شده باشد. محصولات نشان دهنده پلاک دندان یک روش عالی برای مشخص کردن محل تجمع پلاک است بنابراین می‌‌توان به خوبی متوجه شد که باید کدام قسمت را بیشتر مسواک زد. اگرچه محصولات متعددی برای شناسایی پلاک دندان وجود دارد، plaqsearch پیشرفته‌تر از سایر محصولات است که علاوه بر نشان دادن محل تجمع پلاک تفاوت بین پلاک قدیمی و جدید را نیز نشان می‌‌دهد. این امر اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا پلاک قدیمی ‌خطرناک‌تر است و بیشتر به دندان آسیب می‌رساند. رنگ پلاک جدید قرمز از حال آنکه رنگ پلاکی که بیشتر از ۱۲ ساعت از عمر آن گذشته باشد آبی است که نشان می‌دهد کدام نقاط از دندان نیاز به مسواک زدن بیشتر دارند. در صورتی که پلاک روی دندان تشکیل شده باشد می‌توان با شناسایی نقاطی که پلاک دارند و بهبود تکنیک مسواک زدن، به رفع آنها پرداخت.

ماده نشان دهنده پلاک دندان چیست؟


ماده نشان دهنده پلاک دندان حاوی رنگ‌های مخصوصی است که باعث می‌شود پلاک روی دندان به راحتی دیده شود.

چگونه می‌توان از ماده شناسایی پلاک دندان استفاده کرد؟


چگونه-می‌توان-از-ماده-شناسایی-پلاک-دندان-استفاده-کرد

به طور کلی مواد نشان دهنده پلاک به دو صورت وجود دارند که می‌توان بر اساس نیاز خود آنها را انتخاب کرد:

  • قرص نشان دهنده پلاک: قرص پلاک دندان را بجوید و با زبان روی سطح دندان بکشید و کمی صبر کنید.
  • محلول نشان دهنده پلاک: به کمک یک مسواک کوچک یا پنبه مقداری از آن را روی دندان خود بمالید و کمی صبر کنید.

آیا کودکان نیز می‌توانند از این محصولات استفاده کنند؟


پاسخ این سوال مثبت است، امروزه محصولاتی برای کودکان طراحی شده است که می‌توانند وجود پلاک روی دندان را نشان دهند البته پیشنهاد می‌شود که کودکان زیر سن ۱۲ سال تحت نظر والدین از این محصولات استفاده کنند تا مقدار اضافی آن را قورت ندهند. سپس باید کودک را تشویق کرد که به طور مرتب مسواک بزند تا پلاک از روی دندان برداشته شود. معمولاً واکنش دندان آنها قبل از استفاده از مواد نشان دهنده پلاک، شناسایی محل پلاک، در حین مسواک زدن، و بعد از مسواک زدن استفاده مجدد از محلول یا قرص پلاک دندان برای اطمینان از درست مسواک زدن دندان متفاوت است. معمولاً کودکان ۵ ساله می‌توانند از این محصولات استفاده کنند بنابراین والدین باید آنها را تشویق کنند که به طور منظم مسواک بزنند. plaqsearch بر خلاف سایر محصولات حاوی قند یا اریتروسین نیست. این محصول فاقد گلوتن است و برای افرادی که گیاهخوار هستند مناسب می‌باشد.

چه کسانی می‌توانند از این محصول استفاده کنند؟


قرص-پلاک-دندان

به طور کلی می‌توان گفت که همه افراد می‌توانند از این محصول استفاده کنند. حتی افرادی که دندان ندارند نیز می‌توانند از این محصول بهره بگیرند و آن را روی دندان مصنوعی خود بکشند و نقاطی که پلاک روی آنها تشکیل شده است را شناسایی کنند. حتی افرادی که به طور مرتب مسواک می‌‌زنند می‌‌توانند گاهی اوقات از این محصول استفاده کنند و نقاطی که پلاک دارند را شناسایی کنند. در بخش زیر به برخی از گروه‌های خاص اشاره می‌‌کنیم که می‌‌توانند از این محصول بهره بگیرند این افراد شامل گروه‌های زیر هستند:

  • کودکان: رنگ موجود در این محصول برای کودکان جذاب است و زمانی که دندان و دهان آنها به رنگ قرمز یا آبی در می‌آید تمایل بیشتری برای تمیز کردن دندان خود دارند. در صورتی که در سنین کودکی از این محصول استفاده شود در دوران بزرگسالی به یک عادت دائمی تبدیل خواهد شد بنابراین استفاده از آن در دوران کودکی اهمیت بسیار زیادی دارد. به این ترتیب می‌‌توان اهمیت مسواک زدن را به کودکان نشان داد و آنها را متقاعد کرد که باید همیشه مسواک بزنند. قرص شناسایی پلاک برای کودکان بهتر از محلول است. زیرا در این حالت است که خوردن آن کاهش می‌یابد اما احتمال خوردن محلول شناسایی پلاک دندان وجود دارد.
  • افرادی که از بریس استفاده می‌کنند: استفاده از وسایل ارتودنسی باعث می‌شود که تمیز کردن دندان دشوار باشد. این در حالی است که مسواک زدن دندان اهمیت بسیار زیادی دارد و استفاده از قرص شناسایی پلاک دندان پس از نصب بریس روی دندان اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت و بیمار می‌تواند به راحتی نقاطی که روی آنها پلاک تشکیل شده است را شناسایی کنند و آنها را تمیز کند.
  • افرادی که بیماری لثه دارند: افرادی که از بیماری لثه رنج می‌برند باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بسیار زیادی بدهند. تشکیل پلاک اولین علت بروز بیماری لثه است. این افراد می‌توانند از قرص پلاک دندان برای مشخص کردن محل پلاک استفاده کنند و بر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در این نقاط تمرکز نمایند. معمولاً رفع مشکلات لثه مدت زیادی طول می‌کشد.
  • افرادی که از ایمپلنت، بریج، و دندان مصنوعی استفاده می‌کنند: این وسایل باعث می‌‌شوند که تمیز کردن دندان دشوار باشد. تمیز کردن دندان از هرگونه مواد زائد باقیمانده اطراف پروتز دندان اهمیت بسیار زیادی دارد تا از آسیب دیدگی بافت اطراف دندان پیشگیری شود.

در صورتی که ماده شناسایی پلاک دندان قورت داده شود چه اتفاقی خواهد افتاد آیا خطرناک است؟


پاسخ این سوال منفی است، اما باید فقط کودکانی که می‌توانند دهان خود را بشویند و تمیز کنند را به استفاده از این محصولات تشویق کرد. plaqsearch حاوی رنگ خوراکی است که بدون آسیب رساندن به بدن می‌‌تواند به راحتی از طریق ادرار دفع شود و به طور موقت باعث تغییر رنگ آن شود.

چگونه می‌توان محلول شناسایی پلاک را از دندان پاک کرد؟


می‌توان به راحتی و با استفاده از مسواک طبیعی رنگ را از دندان پاک کرد. می‌‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید کنار تمیز کردن دندان را به شما نشان دهد. به خاطر داشته باشید که دندان پنج لایه دارد که باید همه آنها را تمیز کرد. ممکن است برای پاک کردن لکه روی دندان و تمیز کردن فاصله بین دندان به وسایل مخصوص تمیز کردن دندان مانند مسواک بین دندانی یا نخ دندان نیاز داشته باشید.

آیا دهان نیز پس از استفاده از قرص شناسایی پلاک رنگ می‌گیرد؟


لثه، زبان و لب پس از استفاده از قرص پلاک دندان رنگ می‌گیرند. برای کاهش اثر این محصول پس از استفاده از آن دهان و لب خود را به طور کامل بشوید. می‌توانید به آرامی مسواک را روی زبان خود بکشید. رنگ رفتن دهان و زبان موقت است و پس از چند ساعت از بین می‌رود.

آیا ایمپلنت، روکش و بریج رنگ می‌گیرند؟


برخی از موادی که برای ثابت کردن وسایل ارتودنسی به کار می‌روند رنگ می‌گیرند، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از این محصولات با پزشک خود مشورت نمایید. به طور کلی رنگ موجود در این ماه محصولات به پلاکی که روی ایمپلنت، روکش، و بریج قرار دارد می‌چسبد و مشکل دیگری ایجاد نمی‌کند. بنابراین در صورتی که این سوال به ذهن شما می‌رسد که آیا می‌توانید ضمن استفاده از وسایل ارتودنسی از این محصولات استفاده کنید یا خیر، باید بدانید در صورتی که جنس براکت و پلاک از پلاستیک باشد می‌تواند به راحتی رنگ بگیرد بنابراین بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید، اما اگر جنس آنها فلزی باشد می‌توانید از این محصولات استفاده نمایید.

از کجا میتوان محصول plaqsearch را خریداری کرد؟


قرص-نمایش-پلاک-دندان

می‌‌توان محصول plaqsearch را از داروخانه یا مراکز عرضه محصولات دندانپزشکی خریداری نمود.