راهنمای خرید مسواک خوب: بهترین مسواک برای کودکان و بزرگسالان

نیازهای بهداشت دهان و دندان همه متفاوت است. انتخاب یک مسواک مناسب برای شما می‌تواند به طور قابل توجهی تجربه مراقبت از دهان و دندان شما را بهبود بخشد و به سلامت بهتر دهان و دندان کمک کند. بریس، پلاک، دندان حساس ...؟ شما به مسواکی نیاز دارید که متناسب با نیازهای خاص شما باشد. مطمئن نیستم از کجا شروع کنم؟ این مقاله می‌تواند به شما ایده هایی بدهد تا به شما کمک کند بهترین مسواک را برای خود پیدا کنید.

مبانی مسواک دندان


نقش یک مسواک این است که قبل از اینکه پلاک اسیدی در مینای دندان شما ایجاد شود یا به لثه‌های شما آسیب برساند، باکتری‌های دندان‌های شما را از بین ببرد. ساده است، درست است؟ اما، هر مسواک این کار را به یک صورت انجام نمی‌دهد. در اینجا چند تفاوت وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

برس های مسواک 

مسواک با برس های نرم، متوسط و زبر و همچنین برس گرد و بدون محفظه موجود است. ممکن است به نظر برسد که برس های زبر دندان‌های شما را تمیزتر می‌کند، اما اعتماد به این است که گاهی آن‌ها بیش از حد تمیز می‌شوند. اگر برس های مسواک شما خیلی زبر و مسواک شما به صورت تهاجمی باشد فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کند ، در واقع می‌توانید در این شرایط مینای دندان خود را خراشیده و آسیب بزنید. همچنین می‌تواند باعث عقب رفتن لثه‌ها شوید. در واقع برای از بین بردن آفت دندان شما فشار زیادی لازم نیست، بنابراین برای اکثر افراد، بهترین حالت مسواک با برس نرم و گرد است. آن‌ها دندان‌های شما را تمیز می‌کنند بدون اینکه صدمه ای به آن‌ها وارد کنند.

اندازه و شکل

هر دهانی متفاوت است و هر مسواک به راحتی به هر قسمت از دهان شما نمی‌رسد. اگر یک برس خیلی بزرگ باشد، به شما امکان نمی‌دهد به پشت دندان و دهان خود برسید، جایی که باکتری‌ها می‌توانند شکوفا شوند. اکثر مردم می‌دانند که یک سر برس که یک اینچ طول و نیم اینچ عرض دارد، راحت و آسان استفاده می‌شود، اگرچه برخی از افراد ممکن است برس کوچک‌تر را ترجیح دهند. دسته نیز باید در دست شما راحت باشد. یک نوع از مسواک که دسته خیلی کوتاه یا نازک دارد ممکن است باعث ایجاد احساس ناجور در شما شود، همانطور که دسته خیلی پهن یا کلفت نیز می‌تواند دردسر ساز باشد.

مسواک‌های الکتریکی در مقایسه با مسواک‌های دستی 


مسواک‌های الکتریکی در مقایسه با مسواک‌های دستی

هر دو نوع مسواک می‌توانند به طور موثری دندان‌های شما را تمیز کنند. شما با انتخاب یکی، دیگری را لزوماً از دست نخواهید داد. با این حال، بسیاری از مردم دریافتند که استفاده از یک مورد دیگر لذت می‌برند در نهایت، بهترین مسواک همان مسواکی است که می‌خواهید استفاده کنید. برخی از افراد می‌توانند از مسواک برقی بهره مند شوند، مانند کسانی که دارای مشکلات حرکتی هستند که توانایی آن‌ها در نگه داشتن و حرکت مسواک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماران مبتلا به آرتروز، لرزش عضلات یا کودکانی که هنوز در حال توسعه مهارت های حرکتی ظریف خود هستند، تمیز کردن دندان‌ها با کمک مسواک برقی برای آن‌ها آسان تر می‌شود.

حتی بدون این ملاحظات، ممکن است متوجه شوید که مسواک‌های برقی را به دلیل این ویژگی‌ها ترجیح می‌دهید:

  • سنسورهای فشار: اگر دندان‌های حساسی دارید ، ممکن است از مسواکی قدردانی کنید که به شما اجازه می‌دهد در صورت فشار زیاد به دندان‌ها به شما اطلاع دهد.

تنظیمات مختلف مسواک: برخی از مسواک‌های برقی دارای تنظیمات مسواکی مانند چرخشی هستند، جایی که سر فقط در یک جهت می‌چرخد، ضد چرخش است، جایی که سر در جهات مختلف می‌چرخد، در حال چرخش است که نوسان می‌کند، که به شما می‌تواند طول‌های مختلف برس را بچرخاند در جهت مخالف، و نوسان دهنده-ضربان دار، که یک حرکت ضربان دار را به حرکت نوسانی اضافه می‌کند

  • تایمرها: استفاده از یک تایمر برای مسواک زدن به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که برای زمان صحیح مسواک می‌زنید، زمان سنج بیشتر می‌شود. احتمالاً می‌دانید که باید حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید، اما آیا می‌دانید بیشترین زمان مسواک زدن بیشتر افراد در مدت زمان کمتر از یک دقیقه است. اگر شما هم از آن دسته افراد باشید، این ویژگی می‌تواند یک مزیت بزرگ باشد.
  • مسواک زدن راحت تر با بریس: مسواک زدن دندان با بریس می‌تواند دردسر ساز شود اما مسواک‌های برقی می‌توانند برخی از کارهای سخت را برای شما انجام دهند. از آنجا که سر برس سریعتر حرکت می‌کند، بیرون بردن هرگونه ماده غذایی یا باکتری محبوس شده بدون انجام مانورهای پیچیده آسان تر است.

از چه مسواکی برای بچه هایم استفاده کنم؟ 


کمک به کودکان در ایجاد عادت‌های خوب مراقبت از دهان و دندان از سنین پایین بسیار مهم است، بنابراین انتخاب یک مسواک راحت و با کاربرد کلیدی است. مسواک‌های کودکان معمولاً دارای سر کوچک‌تر برای دسترسی آسان هستند. مکش داخلی در پایه نیز می‌تواند مفید باشد زیرا باعث می‌شود دسته مسواک به صورت ایستاده خشک شود و از شلوغی اطراف سینک ظرفشویی بکاهد. برای نوزادان و کودکان نوپا، یک مسواک با دسته بلندتر می‌تواند به والدین کمک کند تا هنگام مسواک زدن دندان‌های آن‌ها، چسبندگی خوبی داشته باشند.

مسواک مخصوص نوزادان این موارد برای نوزادان و کودکان نوپای کوچکی که دندان‌هایی دارند که شروع به روییدن می‌کنند توصیه می‌شود. برس های انگشتی به طور معمول از سیلیکون ساخته می‌شوند و دارای چندین شیار هستند که می‌توانند میکروب ها را به آرامی از لثه و نواحی دندان کوچک آن‌ها پاک کنند. همیشه مطمئن شوید مسواک کودک شما فاقد BPA است.

مسواک کودکان مانند بزرگسالان، کودکان نیز باید فقط از مسواک نرم و مویی استفاده کنند. این امر به ویژه برای کودکان خردسال که هنوز با نحوه مسواک زدن صحیح آشنا نیستند و می‌توانند به آسیب دیدگی در ناحیه لثه حساس کمک کنند بسیار مهم است. مسواک با برس زبر نیز ممکن است برای مینای دندان در حال رشد بسیار مضر باشد. مسواک‌های کودکان دارای چندین گزینه برقی و دستی نیز هستند. شما انواع مسواک‌ها را در رنگ‌های مختلف و حتی برخی با شخصیت‌های مورد علاقه کودک خود از یک کارتون محبوب و داستان‌های کلاسیک پیدا خواهید کرد.

عوض کردن مسواک خود 


عوض کردن مسواک

تقریباً به اندازه انتخاب مسواک مناسب مهم است که بدانید چه زمانی باید مسواک قدیمی خود را تعویض کنید. دندانپزشکان توصیه می‌کنند هر 3-4 ماه مسواک خود را تعویض کنید. احتمالاً در این مرحله متوجه خواهید شد که برس های مسواک شما فرسوده به نظر می‌رسند. این در واقع می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند یا باعث حساسیت بیشتر آن‌ها شود. دقت و صحت هنگام مسواک زدن بسیار مهم‌تر از سختی مسواک زدن است، بنابراین به یاد داشته باشید هنگام تمیز کردن دندان‌ها از حرکات دایره ای و ملایم استفاده کنید.

بسیاری از مسواک‌ها همچنین دارای یک شاخص به شکل یک قسمت رنگی از برس مسواک هستند. وقتی رنگ محو شد، زمان مسواک جدید فرا رسیده است! همچنین بهتر است زمان جایگزین کردن مسواک را به تقویم خود اضافه کنید، بنابراین فراموش نکنید چه زمانی باید آن‌ها را دور بیندازید.

به یاد داشته باشید بعد از بیماری مسواک خود را تعویض کنید. باکتری‌های ناشی از بیماری‌ها می‌توانند در برس های مسواک شما باقی بمانند، بنابراین همیشه باید بعد از بهبودی از سرماخوردگی، بیماری ویروسی یا آنفولانزا، آن‌ها را جایگزین کنید. جایگزینی سریع مسواک از ایجاد مجدد بیماری جلوگیری می‌کند، بنابراین با همان عامل دوباره بیمار نمی‌شوید.

سوالات متداول 


متخصصان بهداشت دهان و دندان چه نوع مسواکی را توصیه می‌کنند؟ 

متخصصان بهداشت دهان و دندان چه نوع مسواکی را توصیه می‌کنند

متخصصان استفاده از مسواک با برس نرم را توصیه می‌کنند. برس زبر می‌تواند به بافت لثه و مینای دندان شما آسیب برساند که می‌تواند منجر به خونریزی، فرسودگی لثه و حساسیت دندان شود.

تفاوت بین مسواک برقی و قابل شارژ چیست؟ 

هر دو ابزار بسیار خوبی برای کمک به بهینه سازی روش مسواک زدن و به دست آوردن نتایج بهتر هستند. مسواک‌های برقی شارژی معمولاً از نظر ویژگی‌ها برای کنترل بیشتر و سهولت هنگام مسواک زدن پیچیده ترند. مسواک‌های برقی با باتری یک گزینه عالی برای مسافرت هستند: جمع و جورتر هستند و نیازی به حمل شارژر ندارید.

از سر مسواک با چه اندازه برای رسیدن به دندان‌های پشت استفاده کنم؟ 

از سر مسواک با چه اندازه برای رسیدن به دندان‌های پشت استفاده کنم

اندازه سر مسواک برای مسواک زدن موثر مهم است. اندازه سر مسواک به طور معمول کامل، کم حجم یا فوق العاده جمع و جور است. اندازه جمع و جور برای بیشتر بزرگسالان ایده آل است. با این حال، اگر در رسیدن به کناره‌های دندان‌های پشت خود مشکل دارید، استفاده از مسواک با سر کوچک‌تر را در نظر بگیرید.

در صورت خونریزی یا عقب رفتن لثه از چه برس های مسواکی استفاده کنم؟ 

اگر خونریزی یا عقب رفتن لثه دارید، این بدان معناست که لثه‌های شما ملتهب هستند. این امر می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله تجمع پلاک، مسواک زدن شدید و یا استفاده از برس سخت مربوط باشد. علت آن هرچه باشد، لثه‌ها احساس حساسیت می‌کنند، به خصوص هنگام مسواک زدن. دندانپزشکان توصیه می‌کنند از مسواکی با برس های بسیار نرم ، مخصوص مسواک زدن با حساسیت بیشتر استفاده کنید.

در صورت داشتن پلاک مداوم به دنبال چه نوع مسواکی باشم؟ 

در صورت داشتن پلاک مداوم به دنبال چه نوع مسواکی باشم

اگر بر روی دندان‌های خود پلاک جمع شده دارید، به دنبال مسواک‌هایی با برس های مخروطی باشید که مخصوص برداشتن بیشتر پلاک ها طراحی شده اند. برس های مخروطی به لطف ماهیت  فوق العاده ظریفشان در از بین بردن پلاک‌های اطراف خط لثه و بین دندان‌ها نرم و موثر هستند. حتی هنگام تلاش برای از بین بردن پلاک، مهم است که از برس مسواک نرم برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت ظریف لثه استفاده کنید.

چه مسواکی برای دندان‌های حساس بهتر است؟ 

اگر دندان‌های حساسی دارید، استفاده از مسواک با برس های فوق العاده نرم و مخروطی برای تمیز کردن نواحی مخفی بسیار ضروری است. این مسواک‌ها در تمیز کردن بدون آسیب رساندن به مینای دندان و کاهش ناراحتی هنگام مسواک زدن به شما کمک می‌کنند.

چه مسواکی می‌تواند به من کمک کند تا دندان‌هایم را به طور طبیعی سفید کنم؟ 

لکه دار شدن دندان‌ها به مرور زمان طبیعی است. غذا و نوشیدنی، سیگار کشیدن و مراقبت‌های نامناسب دهان از دلایل عمده تغییر رنگ دندان است. اگر می‌خواهید تأثیرات سبک زندگی خود را بر روی ظاهر دندان‌های خود به حداقل برسانید ، می‌توانید از مسواکی استفاده کنید که مخصوص حذف لکه طراحی شده باشد. این نوع مسواک دارای برس های پوشیده شده از الاستومر است که به ویژه در از بین بردن لکه ها و پلاک ها موثر است، تا به شما کمک کند هم سفیدی دندان‌های اصلی را بازیابی کنید و هم سلامت دهان را بهبود ببخشید.

اگر دستگاه ارتودنسی داشته باشم چه؟ 

در طی یک درمان ارتودنسی، تمیز کردن دندان‌ها به طور صحیح بیش از هر زمان دیگری مهم است زیرا بقایای مواد غذایی و پلاک می‌تواند در اطراف بریس ها جمع شود. خبر خوب این است که مسواک‌هایی وجود دارد که مخصوصاً برای جلوگیری از این امر طراحی شده اند. آن‌ها دارای یک سر کوچک‌تر با برس های بریده شده به شکل V هستند تا به شما کمک کنند تا به راحتی سیم‌ها و براکت ها را تمیز کنید.