درپوش ضد باکتری مسواک: محافظت از رشد باکتری و بیماری دهان و دندان

مسواکتان

از آنجایی که شما هروز 2 بار مسواکتان را در دهانتان قرار می‌دهید، مهم است که از آن در برابر میکروب‌ها محافظت کنید. سفر با مسواک می‌تواند آن را در معرض طیف گسترده‌ای از میکروب‌ها قرار دهد، به ویژه اگر آن را بین وسایل دیگر در چمدانتان بی‌اندازید. هنگامی که سفر می‌کنید و زمانی که کودکانی داریدکه به اندازه کافی از مسواک خود محافظت نمی‌کنند این کار سخت‌تر می‌شود.

 

 

مهمترین بخش بهداشت دهان و دندان مسواک زدن است. از این رو مراقبت از مسواک بسیار حائز اهمیت است چرا که مسواک محیط مناسبی برای پرورش باکتری است. بهترین راه برای محافظت از مسواک به خصوص زمانی که هنوز خشک نشده است، استفاده از درپوش مناسب است. درپوش آنتی باکتریال tepe با ویژگیهای منحصر بفرد مسواک شما را در برابر رشد باکتری و بیماریهای دهان و دندان محافظت می‌کند.

گروه دانیال روژ با استفاده از سالها تجربه و دانش روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره

02188871281

تماس حاصل فرمایید.

مراقبت از مسواک


مراقبت از مسواک 

مسواک زدن یک نقش مهم روزانه را برای بهداشت شخصی دهان  و حذف موثر پلاک دندان ایفا می‌کند. مراقبت و نگهداری مناسب از مسواک نیز جزو اقدامات مهم برای حفظ سلامت دهان و دندان است. توصیه می‌شود مصرف کنندگان مسواک‌ها را تقریبا هر 3 تا 4 ماه یکبار یا زودتر، در صورتی که موی آنها بر اثر استفاده ساییده شده‌اند، عوض کنند. در سال‌های اخیر، دانشمندان تحقیق کرده‌اند که آیا مسواک ممکن است میکروارگانیسم‌ها (جانوران کوچک و میکروسکپی)، که می‌توانند عفونت سیستمیک یا دهانی ایجاد کنند، را در خود پرورش دهد یا خیر. حفره‌ی دهانی محل زندگی صدها نوع مختلف از میکروارگانیسم‌ها است، بنابراین تعجب‌آور نیست که بعضی از این میکروب‌ها در طی استفاده از مسواک به مسواک منتقل ‌شوند. همچنین ممکن است میکروارگانیسم‌هایی که در محیطی که مسواک نگه داشته می‌شود وجود دارند، به مسواک منتقل شوند. مسواک‌ها حتی ممکن است به محض اینکه از جعبه بیرون می‌آیند باکتری‌ها را در خود داشته باشند، زیرا در یک بسته‌بندی استریل یا ضدعفونی شده فروخته نمی‌شوند.

بدن انسان دائما در معرض میکروب‌های مضر بالقوه است. با این حال، بدن به طور معمول می‌تواند از طریق ترکیبی از مکانیزم‌های غیر فعال و فعال قادر به دفاع کردن از خود در برابر عفونت‌ها باشد. پوست سالم و غشاهای مخاطی به عنوان یک مانع غیرفعال برای باکتری‌ها و دیگر موجودات زنده عمل می‌کنند. هنگامی که این موانع دچار آسیب می‌شوند، مکانیزم‌های فعال مانند آنزیم‌ها، اسیدهای گوارشی، پارگی‌ها، گلبول‌های سفید و آنتی بادی‌ها در جهت محافظت از بدن در برابر بیماری ایفای نقش می‌کنند.

گرچه مطالعات نشان داده‌اند که میکروارگانیسم‌های مختلف می‌توانند پس از استفاده بر روی مسواک‌ها رشد کنند، و مطالعات دیگر روش‌های مختلف برای کاهش سطح این باکتری‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند، شواهد بالینی ناکافی برای پشتیبانی از این عقیده که رشد باکتری در مسواک‌ها منجر به آسیب زدن به سلامت دهان و یا اثرات سلامتی سیستمیک می‌شود، وجود دارند.

از مسواکتان در برابر آلودگی محافظت کنید 


در صورتی که از یکی از درپوش‌های موجود استفاده کنید، محافظت از مسواک واقعا کار سختی نیست. این پوشش‌های پلاستیکی روی سر مسواک قرار می‌گیرند و از مسواک در برابر کثیفی و جرم‌ها  محافظت می‌کنند. طراحی درپوش‌ها به گونه‌ای است که هوا از آنها عبور می‌کند و در حالی که از مسواک محافظت می‌کنند مسواک قادر به خشک شدن نیز هست. شما می‌توانید تنها زمانی که در راه سفر هستید از این درپوش‌ها استفاده کنید و یا می‌توانید به طور روزانه در خانه از آنها استفاده کنید، تا هنگامی که مسواکتان را روی میزتوالت قرار می‌دهید آلوده نشود. پوشش‌های چندبار مصرف باید حداقل به طور هفتگی شسته شوند تا در برابر میکروب‌ها محفوظ باشند، بنابراین شما ممکن است گزینه‌های یکبار مصرف را که هر هفته دور انداخته می‌شوند، ترجیح دهید.

یکی دیگر از راه‌های محافظت از موهای مسواک در برابر میکروب‌ها، انتخاب مسواکی است که طراحی آن به گونه‌ای است که نمی‌تواند خوابیده روی سطح قرار بگیرد. این مسواک‌ها در قسمت پایین دارای وزنه‌هایی هستند که باعث می‌شود آنها همیشه به صورت عمودی به حالت ایستاده بمانند. این نوع مسواک‌ها برای کودکانی مناسب هستند که از درپوش استفاده نمی‌کنند، و احتمال چسبیدن جرم‌ها به طور تصادفی از سطوحی مانند یک کابینت کثیف را از بین می‌برند. همچنین مزایای دیگر استفاده از محافظ سر مسواک عبارتند از:

رهایی از شر جرم‌ها 

از آنجایی که مسواک شما، در اصل، یک محصول برای تمیز کردن است، پس از هر بار استفاده، باید در برابر پلاک و جرم‌ها محافظت شود. بعضی از این میکروارگانیسم‌ها در طول زمان می‌میرند، اما برخی دیگر هر بار که مسواک می‌زنید دوباره وارد دهانتان می‌شوند:

برای مبارزه با این میکروب‌ها، ضد عفونی کننده‌های مسواک از نور UV ضد باکتری برای رهایی از شر ویروس‌ها و باکتری در کسری از ثانیه، استفاده می‌کنند. آنها می‌توانند به سادگی روی کابینت آشپزخانه شما قرار گیرند و اکثر محصولات با تقریبا هر نوع مسواک برقی یا دستی سازگار هستند. به منظور تأیید، ضدعفونی کنندگان باید 99.9 درصد از میکروب‌های رایج را به موثرترین نحو از بین ببرند، بنابراین می‌دانید که محصولات ضد عفونی کننده‌ای که می‌توانید پیدا کنید از دهان شما محافظت می‌کنند.

هنگامی که نیاز است مسواک را عوض کنید 

هنگامی که نیاز است مسواک را عوض کنیددرحالی که درپوش‌ها و ضدعفونی کننده‌ها برای متوقف کردن رشد جرم‌ها موثر هستند، هنوز هم مهم است که هر 3 تا 4 ماه مسواک را عوض کنید  موهای مسواک در اثر استفاده فرسوده می‌شوند و تاثیر تمیز کردن آنها کاهش می‌یابد. با گذشت زمان، استحکام موهای مسواک کاهش می‌یابد، که این امر می‌تواند چگونگی قدرت مسواک برای مورد هدف قرار دادن پلاک دندان را محدود کند. شما همچنین باید پس از بهبودی از عفونت باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی یا التهاب حلق استرپتوکوکییا مسواک خود را ضدعفونی و پاکسازی کنید یا دور بی‌اندازید، زیرا جرم‌هایی که در موهای مسواک باقی مانده‌اند، می‌توانند به محض اینکه مصرف آنتی بیوتیک را قطع کردید به طور بالقوه بازهم شما را مریض کنند. مسواک‌ها با توجه به عوامل فردی در هر بیمار، سریعتر فرسوده می‌شوند. اغلب مسواک را بررسی کنید و در صورت فرسوده شدن آن را عوض کنید. مسواک کودکان اغلب نسبت به مسواک بزرگسالان نیاز به تعویض سریعتر دارد. تمیز نگه داشتن و رعایت بهداشت مسواک می‌تواند به حفظ سلامت شما به ویژه در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند. یک درپوش مسواک یا ضدعفونی کننده انتخاب کنید، به این ترتیب می‌توانید از دهان خود در برابر بسیاری از جرم‌های متجاوز و مزاحم محافظت کنید.

مسواکتان را با دیگران به اشتراک نگذارید

به اشتراک گذاشتن مسواک می‌تواند منجر به انتقال مایعات بدن و یا میکروارگانیسم‌ها بین استفاده کنندگان از مسواک شود و افراد را در معرض افزایش خطر عفونت قرار می‌دهد. این موضوع می‌تواند نگرانی خاصی برای افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف یا کسانی که از قبل بیماری‌های عفونی دارند، ایجاد کند.

مسواک خود را به درستی بشویید 

بعد از مسواک زدن مسواک را با آب به طور کامل بشویید تا خمیر دندان یا ذرات باقی مانده شسته شده و از بین بروند. در صورت امکان مسواک را در موقعیت عمودی قرار دهید و اجازه دهید تا استفاده‌‌ی بعدی خودش در هوا خشک شود. در صورتی که بیش از یک مسواک را در یک پایه یا منطقه نگه می‌دارید، به منظور جلوگیری از آلودگی متقابل مسواک‌ها را جدا از هم بگذارید.

از هر درپوشی برای مسواک خود استفاده نکنید

به طور مرتبط از درپوش استفاده نکنید و یا آنها را در ظروف در بسته نگه ندارید. محیط مرطوب مانند یک ظرف در بسته نسبت به هوای آزاد منجر به رشد بیشتر میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

نظرات دیگر

نظرات دیگر 

روش‌های تمیز کردن بیشتر از آنچه که در بالا ذکر شد، توسط شواهد بالینی که در حال حاضر در دسترس هستند پشتیبانی نمی‌شوند. در حالی که شواهدی از رشد باکتری در مسواک وجود دارد، هیچ شواهد بالینی مبنی بر اینکه خیساندن مسواک در یک دهانشویه ضد باکتریایی یا استفاده از یک ضدعفونی کننده مسواک تجاری اثر مثبت یا منفی بر سلامت سیستمیک یا دهان دارد، وجود ندارد. برخی از روش‌های تمیز کردن مسواک، از جمله استفاده از ماشین ظرفشویی یا مایکروویو، می‌توانند به مسواک آسیب برسانند. تولید کنندگان ممکن است محصولات خود را جوری طراحی نکرده باشند که بتوانند این شرایط را تحمل کنند. در صورت آسیب دیدن مسواک، تاثیر تمیز کردن آن ممکن است کاهش یابد.

اگر چه شواهد بالینی کافی برای پشتیبانی از اینکه رشد باکتری‌ها در مسواک‌ها منجر به اثرات مضر خاص مربوط به سلامتی سیستمیک یا دهان می‌شوند وجود ندارد، اما یک رویکرد عقل سلیم برای شرایطی که در آن بیماران ممکن است در معرض خطر بیشتری برای عفونت یا ایجاد عفونت مجدد با میکروب‌های مختلف باشند توصیه می‌شود. مثالها ممکن است شامل مواردی باشند که بیمار یا عضوی از خانواده:

  • دارای یک بیماری سیستمیک است که ممکن است توسط خون یا بزاق قابل انتقال باشد؛
  • دارای سیستم ایمنی ضعیف یا مقاومت کم در برابر عفونت ناشی از بیماری، شیمی درمانی، پرتو درمانی و غیره است.

سطح بالای مراقبت و احتیاط برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بیماری ایجاد شده توسط ارگانیزم‌ها، به افرادی که بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند کمک می‌کند.

  • مسواک‌های یکبار مصرف نیز ممکن است یک گزینه در نظر گرفته شوند، اما در این مورد هزینه‌ها با استفاده طولانی مدت زیاد خواهند شد.

به جای آن می‌توانید با استفاده از سرپوش مسواک عمر مفید مسواک خود را با محافظت در برابر باکتری‌ها افزایش دهید.