خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

 

خونریزی لثه‌ها هرگز طبیعی نیست، حتی زمانی که به صورت تخصصی دندان‌های خود را تمیز می‌کنید. تصور کنید هنگامی که موهای خود را شانه می‌زنید، پوست سرتان خون بیفتد. به عبارت دیگر، اگر لثه‌های تان هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار خونریزی شوند، بیماری پریودنتال دارید که معمولا به عنوان بیماری لثه شناخته می‌شود.

بهداشت دهان و دندان ناکافی، در افرادی که به صورت روزانه مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، منجر به پلاک قابل مشاهده روی دندان‌ها و تورم و قرمزی لثه‌ها می‌شود. و زمان زیادی طول نمی‌کشد تا این اتفاق رخ دهد: تحقیقات نشان می‌دهد که  بدون مسواک زدن و مراقبت مناسب از بافت‌های دهان، لثه‌های سالم می‌توانند در عرض 24 تا 36 ساعت به راحتی دچار بیماری‌های لثه شوند.

 

گروه محصولات دانیال روژ با بهره گیری از دانش تخصصی روز دنیا محصولات بهداشت دهان و دندان مناسب شما را ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

زمانی برای صحبت در مورد برخی حقایق دندان


حتی اگر هر روز به طور منظم نخ دندان بکشید (که صادقانه بگوییم، اکثر ما حتی به اندازه کافی نخ دندان نمی‌کشیم)، این احتمال وجود دارد که پس از نخ دندان، چند قطره خون مشاهده کنید. مسئله بزرگی نیست، درست است؟ نه خیلی سریع.به عبارت ساده، این یک عفونت باکتریایی مسری است که می‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند. در دهان شما، می‌تواند لثه‌ها را از بین ببرد، استخوان فک را تخریب کرده و منجر به از دست رفتن دندان شود (بیماری لثه در حقیقت یکی از دلایلی است که دندان‌ها می‌افتند).

بیماری لثه دقیقا چیست؟


زمانی که صحبت از بقیه بدن می‌شود، تصویر بهتری وجود ندارد. در اینجا چیزی است که اتفاق می‌افتد: دو علت برای خونریزی لثه وجود دارد. پلاک - که یک لایه نازک باکتری و مواد زائد آن است - ابتدا باعث سوزش بافت لثه می‌شود. سپس واکنش بدن به این زخم، یعنی پاسخ التهابی وجود دارد. این دو فاکتور کنار هم قرار می‌گیرند و دچار التهاب و خونریزی لثه می‌شوید. هرچه به مدت طولانی تری دچار التهاب باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های سیستمیک، از آلرژی گرفته تا سرطان میشوید.و بیماری لثه رایج است. واقعا رایج است. تا 80٪ از جمعیت بزرگسال دارای برخی از بیماری‌های پریودنتال هستند، درحالیکه فقط حدود 10٪ از آن آگاه هستند، زیرا نشانه‌های مشهود خونریزی لثه، به طور معمول تا زمانی که بیماری به مراحل میانی تا پایانی برسد، خود را نشان نمی‌دهد.خبر خوب این است که با تغییر عادت‌های خاص امروز، می‌توانید خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش دهید یا آن را متوقف کنید.

دلایلی که باعث خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن و روش‌های درمانی می‌شود


بهداشت دهان شما زیر حد متوسط است

بهترین شرط بندی شما؟ مراقبت از دندان‌های تان. تعهد به تمیز کردن حرفه ای به طور مرتب و همچنین مراقبت خانگی ضروری است. این ابزارها می‌توانند کار شما را ساده تر کنند:

  • مسواک برقی: مسواک‌های برقی لثه‌ها را برای تحریک جریان خون ماساژ می‌دهند، و مواد مغذی را به بافت می‌رسانند و سموم را منتشر می‌کنند.
  • انتخاب دهان شویه و خمیردندان ضد باکتریایی: برای کاهش باکتری‌های موجود در دهان.
  • انتخاب واتر پیک برای نخ دندان کشیدن را در نظر بگیرید: و یا مراقب نخ دندان کشیدن روزانه به صورت قدیمی در مدرسه باشید (می‌خواهید به فاصله بین دندان‌های خود، جایی که بیماری واقعا رخ داده است، دسترسی پیدا کنید).
  • نعناع پروبیوتیک خوراکی: که در دهان حل می‌شوند، نیز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سفید شدن دندان‌ها در ادامه راه مفید هستند.

رژیم غذایی نامناسب دارید

رژیم غذایی نامناسب

انتخاب مواد غذایی بیش از حد فرآوری شده فقط یک رویکرد نامناسب برای دور کمر شما نیست، بلکه دندان‌های شما نیز از آن آسیب می‌بینند. رژیم غذایی حاوی حداقل 6 تا 8 واحد میوه و سبزیجات سایز مچ دست همراه با مکمل‌های غذایی کلسیم، ویتامین D، ویتامین C، منیزیم و ضد التهاب‌ها مانند روغن ماهی، همه واحدهای سازنده حیاتی برای سلامت دهان هستند. خوردن غذای مناسب سلامت سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و بافت نرم دهان که آسیب پذیر ترین بافت در بدن است را تغذیه می‌کند.

سیگار می‌کشید

این دلیل عاملی برای ترک سیگار در 10،771 نفر است: افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای بیماری لثه هستند زیرا سموم زیادی در سیگار وجود دارد که موجب التهاب و کاهش پاسخ ایمنی بدن می‌شوند.سیگار کشیدن مزمن همچنین منجر به لثه‌های فیبری و بزرگ شده می‌شود که به درستی تغذیه نمی‌شوند. و این وضعیت خوبی نیست. هنگامی که لثه‌ها علائم خونریزی را نشان می‌دهند، باکتری‌های خطرناکی که بین دندان‌ها و خط لثه وجود دارند، می‌توانند از طریق لثه‌های زخمی وارد شوند و به طور مستقیم به جریان خون منتقل شوند؛ این مسئله می‌تواند به هر عضو بدن، به ویژه قلب و خون، آسیب برساند. خونریزی لثه اجازه می‌دهند که باکتری‌های پريودنتال خطرناک به جریان خون وارد شوند و التهاب و بیماری را در قسمت‌های دیگر بدن ایجاد کنند.

استرس دارید

استرس داشتن

حالت دائمی تحریک و اضطراب شما مانع از توانایی سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از بیماری لثه می‌شود. استرس موجب التهاب در رگ‌های خونی می‌شود که بافت نرم دهان را از بین می برد و مانع از توانایی آن برای بهبودی می‌شود.

سابقه خانوادگی دارید

سابقه خانوادگیافرادی که نشانگر ژنتیکی برای بیماری پریودنتال دارند (35٪ از جمعیت با گرایش بیشتر به بیماری پریودنتال متولد می‌شوند) ممکن است مجبور به تلاش بیشتری نسبت به دیگران باشند تا بتوانند سالم بمانند. مطمئن نیستید که سابقه خانوادگی دارید؟ اکنون آزمایشDNA ، به دندانپزشکان کمک می‌کند تا انواع باکتری‌هایی که باعث بیماری لثه فرد می‌شوند، را مشخص کنند. آگاهی از نوع 12 زنجیره ممکن، به متخصصان کمک می‌کند تا مدیریت و درمان هدفمند را تسریع بخشند. از دندانپزشک خود بخواهید که یک آزمایش DNA انجام دهد.اگر بیماری لثه داشته باشید، سرنوشت شما بسته نیست. در حالی که کشیدن دندان یا عمل جراحی پریودنتال برای پاسخگویی به بیماری لثه استفاده می‌شود، گزینه‌های غیر جراحی مانند درمان لیزر در مطب، امروزه شایع ترین روش‌ها هستند. هزینه درمان لیزر بسیار کمتر از عمل جراحی قدیمی است و به طور معمول، هیچ بیهوشی یا زمان بهبودی پس از عمل به همراه ندارد.

بایت نامتعادل دارید

بایت نامتعادلاگر دندان‌هایی دارید که به طور کامل صاف نیستند، دچار کجی و شلوغی و همچنین عادت‌های دندان قروچه و کشیدن دندان‌ها روی هم هستید، ممکن است "بیماری نیش" داشته باشید. اساسا نیروهای مخرب روی دندان‌ها و بافت‌های محافظ لثه و استخوان وارد می‌شوند. هنگامی که در یک ناحیه بیش از حد فشار وارد می‌کنید، این کار باعث تحلیل لثه می‌شود و استخوان شروع به تخریب می‌کند و نقطه شروعی برای بروز بیماری‌های لثه فراهم می‌کند.

داروهای شما تداخل دارند

تداخل داروبعضی از داروها در جریان خون به بافت‌ها اختلال ایجاد می‌کنند یا جریان بزاق را مسدود می‌کنند که منجر به خشکی دهان و محافظت کمتری برای لثه می‌شوند. بزرگ شدن یا ضخیم شدن بافت لثه و خشکی دهان (عوارض جانبی احتمالی داروهای متعدد) سبب می‌شود که بافت لثه به وجود پلاک واکنش بیشتری نشان دهد و پیشرفت بیماری پریودنتال را افزایش دهد. از پزشک یا داروساز خود بپرسید آیا داروهای شما ممکن است لثه‌ها شما را تحت تاثیر قرار دهد یا باعث ایجاد خشکی دهان شود.

وسایل خود را به اشتراک می‌گذارید

مسواک

بخش کلی "مسری" را به یاد داشته باشید، این گفته شوخی نبود. بیماری لثه می‌تواند از طریق بزاق به یک فرد دیگر منتقل شود، به این معنی که به اشتراک گذاشتن ظروف، نوشیدن از یک فنجان و بوسیدن می‌تواند شما را به بیماری لثه مبتلا کند. این جا، جایی است که به اشتراک گذاشتن ظاهرا به معنی لطف کردن نیست. دقت کنید که هرگز مسواک دیگران را استفاده نکنید.

باردار هستید

بارداریهورمون‌های حواس پرتی شما فقط در لحظه‌های نامناسب باعث گریه کردن نمی‌شوند، بلکه می‌توانند شما را به بیماری‌های لثه مبتلا کنند. در واقع، حدود نیمی از زنان باردار، جینجیویتی بارداری را در سه ماهه دوم خود تجربه می‌کنند. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند به شما در از بین بردن این احتمال کمک کند. اگر دچار بیماری لثه شده اید، به مراقبت‌های حرفه ای نیاز دارید تا آن را کنترل کنید و خطر عوارضی مانند پره اکلامپسی و زایمان زودرس را کاهش دهید.