مسواک مخصوص دندان مصنوعی:بهترین انتخاب جهت حفظ سلامتی دهان و دندان

سازگاری با دندان‌های مصنوعی یک تجربه مهم برای بسیاری از افرادی است که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. این‌که تا حالا دندان‌های طبیعی داشتید و بعد از کشیدن دندان مجبور شدید از دندان‌های مصنوعی استفاده کنید یا این‌که از قبل دندان مصنوعی داشتید و اکنون می‌خواهید یک ست جدید را دریافت کنید مهم نیست چراکه درهرصورت استفاده از دندان مصنوعی امکان دستیابی به لبخند زیبایی را که عمری در آرزوی آن بودید میسر می‌کند. طول عمر تمیزی و صیقلی دندان‌های مصنوعی به رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان شما بستگی دارد. استفاده از محصولات بهداشتی مناسب یکی از بهترین روش‌ها برای رعایت بهداشت دهان و دندان است.

مسواک دندان مصنوعی مختص تمیزکردن دندان‌های مصنوعی طراحی شده و برس‌های آن با شکل دندان مصنوعی متناسب می‌باشند. طراحی ارگونومیک دسته یک مسواک خوب دندان مصنوعی موجب شده گرفتن مسواک در دست و حرکت آن برای تمیزکردن دندان مصنوعی راحتر باشد. مسواک زدن دندان مصنوعی ممکن است از 2 دقیقه‌ای که معمولا توصیه می‌شود بیشتر طول بکشد.

دانیال روژ، آماده است تا با ارائه بهترین و باکیفیت ترین محصولات بهداشتی دهان و دندان، به شما برای مراقبت از دندان های مصنوعی خود کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره محصولات دانیال روژ می توانید با شماره تلفن 02188871281 تماس حاصل فرمایید.

دندان مصنوعی، پروتز جایگزین دندان از دست رفته


پروتز یک جایگزین متحرک برای دندان‌های از دست رفته و بافت‌های مرتبط با آن‌ها است. دندان مصنوعی از پلاستیک اکریلیک و در برخی مواقع از چینی و مواد فلزی تهیه می‌شود. یک پروتز به بافت طبیعی دندان و دندان طبیعی بسیار شباهت دارد. پروتز کامل جایگزین تمام دندان‌ها می‌شود در حالی‌که پروتزهای جزئی تنها فضای خالی ناشی از دندان افتاده را پر کرده و مانع تغییر موقعیت دندان‌های دیگر می‌شوند.

پروتزهای کامل به پروتزهای فوری یا معمولی نیز معروف هستند. پروتز فوری می‌تواند یک پروتز کامل یا جزئی باشد که  همان روز بلافاصله بعد از کشیدن دندان طبیعی در دهان بیمار کار گذاشته می‌شود.

چه کسی به پروتز نیاز دارد؟


پروتزهای ناقص برای افرادی مناسب است که تعدادی از دندان‌های آن‌ها طبیعی است. دندان‌های مصنوعی فقط مختص افراد پیر نیست. افراد در هر سنی ممکن است برخی از دندانهای خود را از دست داده و به نوعی پروتز نیاز داشته باشند. از آنجایی که دندانها از اجزای دائمی  و مهم بدن هستند بنابراین افتادن یک دندان ممکن است تاثیر عاطفی زیادی روی یک فرد داشته باشد. بهتر است درخصوص ترس، اضطراب و سایر احساساتی که در مورد دندان از دست رفته خود دارید با دندانپزشک درمیان بگذارید.

چگونه از دندان‌های مصنوعی مراقبت کنید؟


مراقبت از دندان‌های مصنوعی شامل موارد زیادی است که مختصراً عبارت اند از:

 • ممکن است چسب مخصوص پروتز به بیماران خصوصا افرادی که برای اولین بار از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند توصیه شود. چسب‌ها ممکن است به حفظ و ثبات دندان‌های مصنوعی به‌ویژه در افرادی که مشکل حمایت استخوانی دارند و یا ریج (برجستگی دندانی) آن‌ها کم است کمک شایانی کند. پایداری پروتزها تاثیر چشمگیری در اعتماد به‌نفس بیمار دارد.
 • پروتزها را باید هر روز از دهان خارج کرده و با مسواک مخصوص دندان مصنوعی (مسواک‌هایی که مخصوص دندان‌های مصنوعی طراحی شده و پرزهای نرم دارند) تمیز کرد.
 • برای استریل کردن پروتز نباید از آب جوش استفاده کرد چراکه آب جوش ممکن است موجب تغییر شکل پروتز شود.
 • درصورت استفاده از پروتز جزئی بهتر است قبل از مسواک زدن، دندان‌های طبیعی را از دهان خارج کرد.
 • در صورت خارج کردن دندان مصنوعی از دهان و عدم استفاده از آن بهتر است در مایع پاک کننده یا آب نگهداری کرد.
 • برای این‌که دندان مصنوعی گم نشود بهتر است یک جای ثابت و مشخص برای آن تعیین کرد.

درباره مسواک مخصوص دندان مصنوعی چقدر می‌دانید؟


رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان نقش عمده‌ای در مراقبت و طول عمر دندان‌های مصنوعی دارد. بهترین روش برای تمیز نگهداشتن پروتزها استفاده از مسواک‌هایی است که مخصوص دندان مصنوعی طراحی شدند. مسواک‌ دندان مصنوعی در بسیاری از جهات با مسواک‌ معمولی فرق می‌کنند و این تفاوت‌ها موجب تمیز شدن کامل پروتزها می‌شوند. طراحی و شکل مسواک دندان مصنوعی با مسواک معمولی متفاوت است و هر دو طرف سر آن‌ها برس دارند.

این طراحی موجب می‌شود 2 مدل برس برای تمیز کردن پروتز داشته باشیم. نکته مهمی که باید به خاطر داشت این است که برس‌های مسواک‌ دندان مصنوعی بسیار نرم هستند و همین موضوع کمک می‌کند تا داخل و اطراف گیره‌ها، درزها هرجایی که ممکن است محل جمع باکتری باشد تمیز و پاکسازی شود. مسواک‌های معمولی که پرزهای سفتی دارند می‌توانند به پروتز آسیب رسانده یا حتی آن‌ها را خراش بدهند.

آیا باید از مسواک دندان مصنوعی استفاده کرد یا مسواک معمولی؟


بهتراست پروتزها را با مسواک مخصوص دندان مصنوعی تمیز کنیم چراکه این مسواک‌ها برای دندان مصنوعی طراحی شدند. دندان‌های مصنوعی نرمتر از دندان‌های طبیعی هستند و درنتیجه به راحتی خراشیده می‌شوند. برس‌های مسواک دندان مصنوعی نرم هستند و موجب خراشیدگی دندان‌ها نمی‌شوند. نرم نگهداشتن سطح دندان مصنوعی و پیشگیری از آسیب و خراشیدگی آن بسیار مهم هستند چراکه در چنین حالتی امکان چسبیدن ذرات غذایی، باکتری و لکه به پروتزها بسیار دشوار خواهد بود و درنتیجه دندان‌های مصنوعی تمیز و عمر طولانی خواهند داشت. مسواک‌های مخصوص دندان مصنوعی 2 نوع برس و سری دارند:

 • سری صاف که مختص سطوح نرم و برجسته هستند.
 • سری مخروطی شکل که مختص پاکسازی نواحی تنگی است که امکان دسترسی به آن دشوار است.

از مزایای دیگر مسواک مخصوص دندان مصنوعی می‌توان به طراحی ارگونومیک دسته آن اشاره کرد که امکان استفاده از آن را راحت کرده است،  عدم احساس خستگی در حین مسواک زدن ، راحتی کنترل و مناسب بودن آن برای  افراد مسن اشاره کرد.

مزایای استفاده از مسواک دندان مصنوعی


استفاده از محلول پاکسازی پروتز، نرم نگهداشتن، مسواک زدن دندان و جلوگیری از خراشیدگی سطح دندان مصنوعی از نکات بسیار مهمی هستند که موجب طول عمر دندان مصنوعی می‌شوند. همانطور که قبلا اشاره کردیم این نکات موجب می‌شوند ذرات غذایی و باکتری‌ها به سختی به پروتز چسبیده و  دندان‌ها برای مدت طولانی سفید و تمیز بمانند. یکی از مزایای استفاده از مسواک مخصوص دندان مصنوعی طراحی بهتر آن است.

فرقی نمی‌کند که پروتز شما کامل یا جزئی است درهر صورت مسواک مخصوص دندان مصنوعی بهترین گزینه برای تمیزکردن پروتزها است چراکه آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شدند که:

 • گرفتن آن‌ها در دست راحت است
 • هنگام استفاده کمتر موجب خستگی می‌شود
 • کنترل آن‌ها راحت است

طراحی ارگونومیک دسته مسواک دندان مصنوعی برای افراد مسن بسیار مناسب است و موجب می‌شود حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان‌ها راحت‌تر صورت گیرد.

انتخاب مسواک مناسب برای استفاده


هنگام انتخاب مسواک مناسب برای تمیزکردن دندان‌های مصنوعی با گزینه‌های متعددی مواجه خواهید شد. انتخاب نهایی مسواک‌های ویژه که فقط برای تمیزکردن دندان مصنوعی طراحی شدند سلیقه‌ای بوده و بیشتر به نکاتی که مدنظر فرد است و همچنین طراحی که کاربرد آن بسیار راحت باشد بستگی خواهد داشت. بعد از انتخاب باید به فکر تمیز نگهداشتن مسواک و استفاده مفید آن بود. تولیدکنندگان مسواک با اطلاع از این موضوع اقدام به طراحی تعداد بیشماری از لوزام جانبی مختلف کردند. بنابراین شما می‌توانید ابزاری نظیر:  درپوش مسواک و قاب مخصوص نگهداری دندان مصنوعی را به کلکسیون ابزار بهداشت دهان و دندان خود بیفزایید. هنگامی که تمام امکانات لازم جهت تمیزکردن دندان مصنوعی را در اختیار داشته باشید می‌توانید به نحو احسن از آن‌ها مراقبت نمایید. علاوه‌بر این، اگر پروتزها را روزانه و به‌طور صحیح تمیز کنید می‌توانید برای مدت طولانی لبخند زیبای چهره خود را حفظ کنید.

آیا استفاده از مسواک برقی برای دندان مصنوعی مجاز است؟


 

افرادی که دندان مصنوعی دارند می‌توانند با مسواک دستی یا مسواک برقی به نتایج یکسان دست یابند. اجازه دهید نگاهی به مزایا و معایب مسواک زدن دندان‌های مصنوعی با مسواک برقی داشته باشیم. مزایا  و معایب استفاده از مسواک برقی به شرح زیر است:

مزایا

مزایای استفاده از مسواک برقی برای دندان مصنوعی عبارت اند از:

 • مسواک‌های برقی به‌دلیل این‌که فشار کمتری به دندان وارد می‌کنند درنتیجه سطح دندان مصنوعی از آسیب درامان خواهد بود.
 • مسواک برقی می‌تواند آلودگی‌های باکتری که ممکن است روی دندان مصنوعی تجمع داشته باشند را برطرف نماید. این آلودگی‌ها همانند پلاک‌هایی هستند که روی دندان معمولی رشد می‌کنند.
 • برس‌های مسواک برقی در هر دقیقه بین 3000 و 6000 دور می‌چرخد و موجب می‌شود در آن واحد بتوان مقدار زیادی از سطح دندان را تمیز کرد.
 • مسواک‌های برقی دارای تنوع شکل، اندازه، ویژگی و رنگ هستند. این بدین معنا است که شما می‌توانید مسواک برقی مناسب با نیاز خود را پیدا کنید.

معایب

استفاده از مسواک برقی برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی با معایبی نیز همراه است که عبارت اند از:

 • مسواک‌های برقی اگر با پاک کننده درست و مناسب استفاده نشوند ممکن است موجب خراشیدگی شوند.
 • مسواک‌های برقی می‌توانند موجب خراشیدگی پروتز شوند مگر این‌که با آب استفاده شوند.

خبر خوب این است که انواع مختلفی از پاک‌کننده‌های دندان مصنوعی وجود دارند که می‌توانند به حذف باکتری‌هایی که ممکن است با مسواک برقی یا آب خالی پاک نشوند کمک کنند.