جرم گیری و بروساژ دندان:آیا زدودن جرم و آثار غذاها حتما لازم است؟

جرم گیری دندان

دندان‌های صاف، براق و بدون لکه یک عامل واقعی تقویت کننده اعتماد به نفس هستند و یک راه برای رسیدن به یک لبخند شفاف و جذاب، جرمگیری دندان است. بسیاری از اقدامات دندانپزشکی پس از درمان دندانپزشکی یا به عنوان مرحله نهایی مراجعه معمول به دندانپزشکی جرمگیری را ارائه می‌دهند.یک فرآیند جرمگیری دندان حرفه ای توسط دندانپزشک برای سلامت شما حیاتی است. جرمگیری دندان‌ها نه تنها باعث رفع تجمعاتی از جمله پلاک و تارتار می‌شود، بلکه به صورت پیشگیرانه شما را در برابر از دست دادن دندان و بیماری لثه نیز محافظت می‌کند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در خانه مهم است، اما نمی‌تواند تنها مورد برای سلامتی دهان شما باشد.

مهمترین و ارزشمندترین مراجعه شما، برای  جرمگیری و چک کردن دندان‌هاست. تمیز کردن دندان‌ها و جرمگیری دندان‌ها به دندانپزشک اجازه می‌دهد که بهداشت دهان و دندان شما را حفظ کند. در عین حال،  جرمگیری و بررسی منظم دندان‌ها برای جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های دندانی مهم است. مسواک زدن روزانه/ شستشو با دهانشویه ضد عفونی کننده، ممکن است برای حفظ سلامتی دهان و دندان در طولانی مدت کافی نباشد. تمیز کردن و جرمگیری منظم دندان‌ها، اساس سلامت دندان‌ها تا پایان عمر و بهترین بیمه ای است که می‌توانید برای حفظ یک لبخند سالم و جذاب داشته باشید!

گروه دانیال روژ محصولات مناسب بهداشت دهان و دندان خانواده را با بهره گیری از تجربه و دانش روز دنیا ارائه می‌کند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره تماس02188871281 حاصل فرمایید.

چرا به جرمگیری نیاز دارید?


چرا به جرمگیری نیاز دارید

هنگامی که لایه‌های پلاک روی دندان‌ها انباشته می‌شود، سفت تر می‌شوند و یک ماده معدنی سخت به نام تارتار تشکیل می‌دهند. باکتری‌ها می‌توانند در زیر تارتار زندگی کنند و باعث ایجاد بیماری‌های دهان و دندان شوند و دندانپزشکان در فرآیندی به نام جرمگیری تارتار را حذف می‌کنند. پس از رفع این تارتار سفت و سخت با ابزارهای خاص، دندانپزشک دندان‌ها را جرمگیری می‌کند. جرمگیری دندان لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را برطرف می‌کند و آن‌ها را براق و صاف می‌نماید و مرحله پایانی یک درمان دندان پزشکی محافظتی می‌باشد. بنابراین در اینجا به طور خلاصه دلایل را مطرح می‌کنیم:

  • برای حذف لکه‌های ناشی از غذا (قهوه / چای) یا تنباکو.
  • برای حذف تارتار یا جرم – این کار به جلوگیری از بیماری‌های لثه که علت اصلی تحلیل لثه، شل شدن دندان‌ها و در نتیجه ، از دست دادن دندان است، کمک می‌کند.
  • جهت غربالگری برای بیماری‌های دهان مانند پوسیدگی و هر گونه خرابی
  • برای یادگیری در مورد چگونگی سالم و تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها.

تفاوت بین سفید کردن دندان‌ها و جرمگیری چیست?


دندان‌ها می‌توانند با بالا رفتن سن و با مصرف مداوم مواد غذایی به رنگ تیره مانند قهوه، چای، شراب قرمز یا تنباکو زردتر شوند. سفید کردن دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که رنگدانه داخل دندان‌ها را روشن می‌کند. جرمگیری دندان‌ها فرآیندی است که جرم و پلاک دندانی و لکه‌های خارجی که روی سطح خارجی دندان‌ها وجود دارند را برطرف می‌کند.جرمگیری، دندان‌های شما را تمیز می‌کند، از بیماری‌های لثه جلوگیری و شدت آن‌ها را کنترل می‌کند. اگر لکه‌های زیادی روی سطح بیرونی دندان‌ها وجود داشته باشد، پس از جرمگیری، دندان‌ها می‌توانند روشن تر شوند. اگر رنگ ذاتی دندان‌ها بسیار زرد باشد، پس از جرمگیری دندان‌ها، تغییری ایجاد نخواهد شد زیرا رنگ زرد از داخل دندان ناشی می‌شود.

در طول جرمگیری دندان‌ها چه اتفاقی می‌افتد?

بسیاری از افراد از جرمگیری دندان‌ها ترس دارند. در بین صداهای عجیب و غریب، زمخت و ناراحتی گاه به گاه فک، به راحتی می‌توان تصور آن‌ها را درک کرد. اما برای اغلب افراد، جرمگیری دندان‌ها ساده و بدون درد است. دانستن اینکه دقیقا چه کاری در جریان این فرایند انجام می‌شود، می‌تواند به کاهش استرس کمک کند و به شما این امکان را بدهد که از نتایج تازه و مطلوب لذت ببرید.

معاینه فیزیکی

اکثر فرآیندهای جرمگیری دندان‌ها توسط دندانپزشک انجام می‌شود. قبل از اینکه روند واقعی جرمگیری شروع شود، آن‌ها با یک معاینه فیزیکی تمام دهان کار را شروع می‌کنند. دندانپزشک از یک آینه کوچک استفاده می‌کند تا اطراف دندان‌ها و لثه‌ها را برای بررسی هر نشانه ای از جینجیویتی (التهاب لثه) یا سایر نگرانی‌های احتمالی مشاهده کند. اگر دندانپزشک مشکلات عمده ای را تشخیص دهد، مطمئن خواهد شد که انجام این کار بی خطر است.

حذف پلاک و تارتار

دندانپزشک با آینه کوچکی که او را هدایت می‌کند، از یک جرمگیر برای خلاص شدن از پلاک و تارتار در اطراف خط لثه، و همچنین در بین دندان‌های شما استفاده می‌کند. شما صدای جرمگیری را می شنوید، اما این صدا طبیعی است. هر چه تارتار بیشتری در دهان شما وجود داشته باشد، زمان بیشتری لازم است که نقاط خاصی تمیز شوند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از تجمع پلاک و تبدیل شدن آن‌ها به تارتار جلوگیری می‌کند. هنگامی که تارتار دارید، فقط می‌توانید آن را در مطب دندانپزشک خود برطرف کنید. بنابراین اگر این کار قسمت نامطلوب فرایند جرمگیری دندان‌ها است، نکته و درسی که وجود دارد این است که بیشتر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

تمیز کردن با خمیر دندان شن دار

پس از اینکه دندان‌هایتان به طور کامل از تارتار پاک شدند، دندانپزشک آن‌ها را با یک مسواک برقی با قدرت بالا مسواک می‌زند. که صدای ساییده شدن ایجاد می‌کند. در حالی که ترسناک به نظر می‌رسد، یک راه عالی برای به دست آوردن تمیزی عمقی و حذف هر گونه تارتار است که از جرمگیر پنهان مانده است. جرمگیری حرفه ای از خمیر دندانی استفاده می‌کند که بو و طعم آن مانند خمیر دندان معمولی است، گرچه اغلب می‌توانید طعم آن را انتخاب کنید. با این حال، خمیر آن بافت زبر و شن دار مانند است که به آرامی دندان‌های شما را سایش می‌دهد. اگر این جرمگیری دندان‌ها توسط یک متخصص حرفه ای صورت گیرد، دو بار در سال انجام آن بی خطر خواهد بود. اما با دندان‌هایتان در خانه چنین رفتاری نداشته باشید، زیرا مینای دندان را سایش می‌دهید.

نخ دندان کشیدن متخصص

چه به طور مرتب در منزل در منزل نخ دندان می‌کشید و چه نمی‌کشید، یک جلسه مراجعه برای نخ دندان کشیدن تخصصی را در نظر بگیرید. دندانپزشک شما می‌تواند به صورت عمیق به نقاط بین دندان‌های شما دسترسی پیدا کند و همه نقاط خطر که ممکن است دچار خونریزی لثه‌ها شوید را تعیین کند. اگر در خانه نخ دندان می‌کشید، این کار ممکن است بی معنی به نظر برسد، اما نخ دندان کشیدن حرفه ای می‌تواند هر گونه پلاک و یا خمیر دندان باقی مانده از روند جرمگیری قبلی را نیز برطرف کند.

شستشو

 دهان خود را شستشو می‌دهید تا از هر گونه ذرات باقیمانده خلاص شود. دندانپزشک تان معمولا دهانشویه ای را به شما می‌دهد که شامل فلوراید مایع است.

اعمال درمان فلوراید

آخرین مرحله فرآیند جرمگیری درمان فلوراید است. این درمان به عنوان یک محافظ برای دندان‌های شما جهت کمک به مبارزه با پوسیدگی برای چند ماه استفاده می‌شود. دندانپزشک شما ممکن است از شما بپرسد که چه طعمی را بیشتر دوست دارید. سپس ژل فوم مانند (یا گاهی اوقات یک خمیر چسبنده) را در یک قطعه ای که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، می‌ریزند. معمولا برای یک دقیقه روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرد. علاوه بر ژل فوم مانند، لاک فلوراید نیز با یک برس کوچک بر روی دندان‌ها مالیده می‌شود. لاک فلوراید هنگامی که در تماس با بزاق دهان قرار می‌گیرد، سخت می‌شود، بنابراین می‌توانید بلافاصله بعد از آن، بخورید و بنوشید.

سایر مراحل احتمالی

جرمگیری حرفه ای دندان‌ها دو بار در سال برنامه ریزی شده است، در حالی که اشعه ایکس معمولا یک بار در سال انجام می‌شود. با این حال، بسته به اینکه دندانپزشک شما چه مشکلاتی در دهان شما مشاهده کرده است، ممکن است در طی بازدید معاینات دیگری انجام شود. برای کودکان، دندانپزشک ممکن است سیلانت‌های دندان آسیاب را توصیه کند تا از پوسیدگی در نواحی که دسترسی به آن‌ها سخت است جلوگیری نماید. فرقی نمی‌کند که به اقدام دیگری نیاز داشته باشید یا خیر، نکته کلیدی این است که برای جرمگیری منظم دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا از همه مشکلات جلوگیری شود. با پیش آگاهی از آنچه که اتفاق می‌افتد، احساس راحت تری خواهید داشت و شاید حتی به دنبال این مراجعات بروید.

چند وقت یک بار باید جرمگیری انجام دهید؟

به غیر از داشتن لبخند شفاف تر، جرمگیری معمول دندان‌ها، شما را در برابر مشکلات دهان و دندان بزرگتر، مانند بیماری لثه، از دست دادن دندان و پوسیدگی دندان محافظت می‌کند. جرمگیری منظم دندان‌ها به دندانپزشک شما اجازه می‌دهد تا علائم اولیه مشکلات دندان یا لثه را شناسایی کند، تا نیاز به هزینه‌های سنگین دندانپزشکی برای درمان‌های بیشتر از جمله درمان پریودنتال و جراحی دهان نداشته باشید. برای حفظ سلامت دهان و دندان مناسب، بسیار مهم است که هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. مراجعه جهت بررسی‌های منظم به شما کمک می‌کند تا لثه‌ها و دندان‌هایتان را سالم نگه دارید. همچنین امکان تشخیص زودهنگام هرگونه مشکل مانند بیماری لثه، پوسیدگی و سرطان دهان را فراهم می‌کند. بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال ممکن است نیاز به خدمات بیشتری داشته باشند.

برای جرم گیری به چه نکاتی باید توجه داشته باشید


برای جرم گیری به چه نکاتی باید توجه داشته باشید

اگر تحلیل لثه وجود داشته باشد و سمنتوم (بخش خارجی ریشه دندان) قابل مشاهده باشد، استفاده از خمیر جرمگیری ملایم ممکن است توصیه شود تا حساسیتی برای سطح دندان که ممکن است رخ دهد، نداشته باشیم. اگر بیماران دچار مشکلاتی مانند حساسیت دندانی، پوسیدگی درمان نشده، دنتین یا ریشه بیرون امده و یا بیماری و تحلیل لثه باشند، این مشکلات دهانی باید قبل از جرمگیری دندان‌ها درمان شوند. در نهایت، بیمارانی که نباید دندان‌های خود را جرمگیری کنند شامل افرادی هستند که دچار مشکلات تنفسی، فشار خون بالا هستند، یا شرایطی دارند که مینای دندان را تضعیف می‌کند و یا به عوامل ساینده آلرژی دارند.